Troef passeerstrook slaagt' Ziekenhuisdebat is totaal verziekt Ikea test producten in Koegors Kiwanis nu ook op Tholen BPZC Zaterdag 12 juli 2008 25 Een tractor gaat aan de kant voor een auto op de rondweg van 's-Gravenpolder. De uitwijkvlakken zijn aangelegd als proef voor een jaar. foto Willem Mieras Startsein experiment met uitwijkvlakken voor tractoren. door Gijs Kamphuis 'S-GRAVENPOLDER - De proef met landbouwpasseerstroken zal zeker slagen. Dat is de verwachting van alle partijen die betrokken zijn bij het project dat gisteren officieel be gon. De testvlakken zijn aangelegd op de hoofdwegen langs 's-Gravenpol- der en Poortvliet. Ze moeten de dorpskernen vrijwaren van land- bouwverkeer en opstoppingen op de hoofdwegen voorkomen. Trek- Het debat over de ziekenhui zen is volledig verziekt door verstoorde verhoudingen. Het beste medicijn is een snel besluit over de fusie. Het einde van het debat dat het CDA donderdag hield in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg was alleszeggend. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere en directeur Hans Si mons van de Oosterscheldezieken- huizen ruzieden openlijk door. Het ging niet meer over de zorg, niet eens over de beste locatie. Ze speelden puur op de man. Voor het oor van de goegemeente noemde Simons Van der Zwaag laf omdat hij niet zou reageren op verzoeken om te praten. En terwijl Simons wegliep adviseerde Van der Zwaag hem smalend toch voor kers hoeven namelijk niet meer door het hart van de dorpen te rij den. Ze mogen voortaan ook over de provinciale wegen. Bij een pas seerstrook gaan de landbouwers vrijwillig aan de kant om automo bilisten de kans te geven vlot en veilig te passeren, is het idee. De proef heeft een looptijd van een jaar. Na die tijd volgt een eva luatie en valt de beslissing of de stroken permanent blijven liggen. In Poortvliet verdwijnen ze in 2012 hoe dan ook om plaats te ma ken voor een parallelweg. Er zijn in totaal tien uitwijkhavens gemaakt: acht bij 's-Gravenpolder, vier in elke rijrichting, en twee bij door Maurits Sep al goed op zijn cijfertjes te letten. De heren maken er niet eens meer een geheim van dat ze elkaar niet meer respecteren. Althans, na af loop van het debat. Ten tijde van de discussie wordt de schijn nog wel opgehouden. Bij de stelling dat de directeuren van de zieken huizen maar moeten opstappen omdat niemand nog vertrouwen in hen heeft, zei Van der Zwaag geen 'ja' en geen 'nee'. Wat hem betreft gaan de directeuren bij zich zelf te rade en nemen ze zelf de be slissing. Maar, constateerde hij ook: als niemand nog vertrouwen in je heeft, moet je eens goed na Poortvliet, één in elke rijrichting. Mocht de methode werken, dan worden ook andere Zeeuwse we gen uitgerust met passeerstroken voor langzaam verkeer. Gedeputeerde Toine Poppelaars verrichtte de openingshandeling. Voor hem is de proef geslaagd als het landbouwverkeer in de beide dorpsharten daadwerkelijk af neemt en de doorstroming van het snelverkeer op de rondwegen Als het experiment met land bouwpasseerstroken in Poort vliet en 's-Gravenpolder slaagt worden ook andere Zeeuwse we gen van deze stroken voorzien. denken of je zelf nog vindt dat je kunt blijven. Simons liet er geen misverstand over bestaan: hij stapt niet op, want of het nu Simons en Zomer zijn of andere mensen, ie mand moet de besluiten nemen. „Het grootste risico voor Zeeland is dat het proces wordt vertraagd. En daarvoor zijn dan niet alleen wij verantwoordelijk, maar ieder een die erbij betrokken is." Het CDA-debat toonde overduide lijk aan dat de discussie volledig is verziekt door de verstoorde ver houdingen. Niet alleen tussen Van der Zwaag en Simons, ook tussen personeel, vakbonden, actiecomi tés en belangengroeperingen ener zijds en ziekenhuisdirecties ander zijds. Niet voor niets deed patiëntenorganisatie Het Klaver blad een oproep de discussie terug te brengen tot de kern: goede zie kenhuiszorg. Het debat wordt ver vuild door geruzie over poppetjes en geld, vindt Het Klaverblad. niet wordt belemmerd. Daarnaast moet de landbouwsector de uit wijkvlakken ook gebruiksvriende lijk genoeg vinden. Volgens de betrokken partijen zijn de passeerpunten door hun lengte van 125 meter uniek in Nederland. Wethouder van Borsele Marga Ver- mue (CDA, verkeer) vindt dat kor tere varianten zoals in Gelderland niet werken. Het landbouwverkeer heeft daar te weinig ruimte om in te voegen en kan stil komen te staan, wat het gebruik ervan niet aanmoedigt. Beide politici gaan er vanuit dat de boeren de stroken ook daadwerke lijk gaan gebruiken. Hoe begrijpelijk deze oproep ook is, het is te laat. Alle opvattingen die in het CDA-debat zijn uitge sproken, zijn al vele malen geuit. De meningen liggen zo vast dat er geen sprake meer is van luisteren en overtuigen. Zolang dat niet het geval is, hebben nieuwe debatten geen enkele zin - tenzij als uitlaat klep voor opgekropte emoties. Dat kan heilzaam werken, maar pa tiënten hebben er niets aan. Die zijn alleen gediend met goede zie kenhuiszorg. Daarom is de toezeg ging van minister Klink van Volks gezondheid over de bereikbaar heid van de ziekenhuizen en de aanrijtijden voor ambulances zo waardevol. En daarom ook is het te hopen dat de Nederlandse Me dedingingsautoriteit heel rap een oordeel velt over de fusie. Want dat is momenteel het beste medi cijn: een snel besluit, zodat het niet meer gaat over wie of waar, maar over wat en wanneer. Steeds meer 'klanten' voor oefencentrum aan rand van Terneuzen. TERNEUZEN - Het rampenoefencen- trum van het Nederlandse veilig- heidsbedrijf Ricas in de Koegors- polder bij Terneuzen wordt steeds breder van opzet. Underground wordt het grootste oefencentrum van Europa. Er is in middels ook belangstelling van 'klanten' uit Amerika en Australië. Het centrum zou in de toekomst onder veel meer ook tests voor de ruimtevaart gaan uitvoeren. Daar naast wil meubelgigant Ikea er al z'n producten op brandveiligheid laten testen en zijn er gesprekken gaande met de Nederlandse Spoor wegen en het Rotterdamse ver voerbedrijf RET. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen: „Het wordt veel meer dan het brand- weeroefencentrum waarvan we in eerste instantie uitgingen. Er is waarschijnlijk één probleem: het vinden van voldoende hoogopge leid personeel. Momenteel wordt overigens bekeken of er een direc te link kan worden gelegd met het ROC Westerschelde en eventueel ook de Hogeschool Zeeland voor goede veiligheidsopleidingen op hbo-niveau." Lonink verwacht dat de eerste spa in maart 2009 de grond in gaat en dat de eerste oefe ning medio september plaats vindt. Het centrum én de belen dende brandweerkazerne, het on derkomen van de ambulance dienst én van de gemeentelijke sec tor Beheer en Onderhoud is in 2010 helemaal klaar. Underground van Ricas (een volle dochter van de wereldwijd opererende Group4Securicor) investeert 30 miljoen euro in het centrum. Het levert 150 directe arbeidsplaatsen op en wanneer het centrum een maal in de markt is gezet als hét oefencentrum voor hulpverleners in alle disciplines in heel Europa, verwacht Ricas wekelijks 300 hulp verleners te kunnen (bij)scholen. THOLEN - Tholen krijgt een eigen afdeling van serviceclub Kiwanis. Paul Deurloo, Otto Wentholt en Marton Overbeeke werken aan de oprichting ervan. De club telt in middels veertien leden. Als dat er 25 zijn is er sprake van een vol waardige afdeling. Kiwanis is een wereldwijde service club. De lokale afdelingen probe ren geld in te zamelen voor goede doelen door het opzetten van aller lei activiteiten. „Tholen was nog een witte vlek", zegt voorzitter Ot to Wentholt. „Ik ben door iemand benaderd en zo is het balletje gaan rollen. Kiwanis spreekt ons vooral aan door het doel dat ze nastreeft. Het motto is niet voor niets 'Ser ving children of the world'. We willen een steentje bijdragen." De eerste actie vindt vandaag plaats als Kiwanis Tholen dakpannen in de Oosterschelde plaatst. Daar kan later oesterbroed vanaf worden ge haald. De pannetjes worden ver kocht voor honderd euro per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73