zich aan Getijdenturbine aan Total-steiger 'Denk je dat dieren in Afrika 't goed hebben?' 0 makelaar M2Makelaars.nl AH mag naar Klein Frankrijk 1295,- 647,50 TCA Training Schatten liggen op Neeltje Jans Boulevardspei Bpzc Zaterdag 12 juli 2008 23 goes - Supermarkt Albert Heijn en slijterij Gall Gall mogen zich vestigen in het pand van Auto team op het Goese bedrijventer rein Klein Frankrijk. De provincie heeft er geen be zwaar tegen. De gemeente Goes wees eerder al vier bezwaren af: drie van supermarkten en één van een autobedrijf op Klein Frankrijk. AH wil een tweede vestiging ope nen uit onvrede over de parkeerga rage die voor haar neus aan de Kol- veniershof verrijst. foto Willem Mieras Het Staatscircus Moskou-Holiday heeft dit jaar geen roofdieren in de show. Wel paarden, honden en katten. Directeur Staatscircus Moskou-Holiday vindt activisten onwetend. door Dewi Gigengack GOES - Het circusseizoen is weer begonnen, dus ook dierenactivis ten protesteren met hun spandoe ken en flyers tegen het gebruik van dieren voor vermaak. Circusdirec teur Hans Martens van het Staats circus - Moskou-Holiday,—dat- dit weekend in Goes staat, vindt de ac tievoerders 'een stelletje malloten die niet weten waar ze mee bezig zijn'. Zijn circus heeft: dit jaar geen roof dieren in de show. Niet omdat Mar tens het niet wil, integendeel. „Mijn broer, die dompteur was, is gestopt. Hij heeft zich vijfendertig jaar alleen om zijn dieren bekom merd, zonder één vrije dag. Ja, als je tijgers hebt vraag je niet aan de buurman of-ie een paar dagen op kan passen." Martens wil volgend seizoen opnieuw roofdieren in de voorstelling. „Ik ben in gesprek met een groep uit Italië die een leeuwen-act heeft, en een Franse groep met leeuwen en tijgers." Zelf is de directeur, die opgroeide in een circus, gek op olifanten. Zijn woonwagen staat vol met beeldjes -van- de - dieren; ^Vijfentwintig -jaar geleden kocht ik in Afrika twee oli fantjes waarvan de ouders door stropers waren vermoord. Ik heb ze twintig jaar lang opgevoed, als ze ziek waren, zat ik de hele nacht bij ze. Totdat ik ze moest verkopen aan een Duits circus. De locaties waar wij staan, zijn vaak te klein. Ik mis ze nog steeds." Volgens Martens hebben mensen in Nederland de illusie dat dieren in het wild een goed leven hebben. „Denk je dat dieren in Afrika 't goed hebben? Vergeet 't maar. Ze worden uitgemoord." Uit dieren liefde zou hij ze het liefst allemaal 'Ik heb ze twintig jaar lang opgevoed, als ze ziek waren zat ik de hele nacht bij ze' opnemen in het circus. „Maar we halen al jaren geen dieren meer uit het wild. Ze worden in gevangen schap geboren." Daarom, zegt Martens, waren de tijgers van zijn broer niet 'wild' te noemen. „Ze zijn gewend aan het leven dat ze hebben. Bovendien doen ze dingen die ze van nature ook doen. Een olifant gaat op z'n zen'. Niet dat Tanis en zijn colle ga's stil hebben gezeten. Tanis is er al in geslaagd het brandstofver bruik terug te brengen van 45 naar 35 ton per week. Bij machinefa briek Padmos in Stellendam krijgt de Arnemuiden 7 van de firma Sie- reveld een grotere schroef en straal- buis, wat veel gasolie zal besparen. Niet elk bedrijf kan nog zo'n dure investering doen. Vandaag is het Vlaggetjesdag in Stellendam. Bezoekers krijgen er een alternatieve Viswijzer uitge reikt, een boekje getiteld Toppers van de Stellendamse vissersvloot. „Met trots gepresenteerd", sprak Cees Sinke van vissersvereniging zuid-west - ondanks alle somberte - zijn vertrouwen in de toekomst van de zeevisserij uit. Subsidie ministerie van Economische Zaken maakt proef mogelijk. door Harmen van der Werf borssele - Aan de Total-steiger bij Borssele komt voor het einde van het jaar een turbine waarmee elek triciteit kan worden opgewekt. De getijdenstroming moet het werk doen. De gemeente Borsele is al een tijd je bezig met dit project. In 2006 is er het initiatief toe genomen. Bor sele staat zich er graag op voor een energiegemeente te zijn, met een kolen- en kerncentrale binnen de grenzen en vrij veel windmolens. Van de laatste energieleveranciers is met name burgemeester Jaap Ge- lok niet zo gecharmeerd. Hij vindt windmolens landschapvervuilers. Vandaar het idee voor 'onderwater molens' oftewel getijdenturbines. Die verpesten het landschap niet, want wie kan onder water kijken? En - nog een voordeel - getijstro ming is er altijd, wind niet. Alleen is er in Nederland nog niet veel er varing met getijstroming als bron van energie. Het Schoondijkse bedrijf Hydrau- vision deed al eens in 2002 en 2003 proeven met installaties in de Westerschelde, maar stopte daar mee. De kosten bleken (te) hoog en de installaties hadden erg te lij den van aangroeisel en het zoute water. Borsele heeft zich door die ervarin gen niet laten ontmoedigen. Dat wordt beloond. Het ministerie van Economische Zaken stelt ruim achterpoten staan om bij een tak van een boom te komen, of balan ceert over een boomstam over een rivier. Alleen doen ze het hier op commando. Dat is ze aangeleerd op basis van liefde, geduld en belo ning. Ze missen niet wat ze nooit hebben gehad. Als je ze vrij laat zouden ze het niet overleven." Dat de actiegroep Respect voor Dieren pleit voor vrijheid voor alle dieren, vindt Martens dan ook ab- -suid, Boos: „Stel je voor dat het zo zou gaan als zij willen, dat wordt een chaos! Ze zijn hier bovendien nooit geweest om te kijken hoe het er achter de schermen aan toe gaat. Laat ze op de Noordpool pro testeren tegen het levend villen van zeehondjes. Of stierengevech ten in Spanje. Dat is mishandeling. Wij verzorgen onze dieren." 280.000 euro beschikbaar voor het project waarvoor een consortium is gevormd met onder meer instal latiebedrijf Istimewa, windmolen vereniging Zeeuwind, aannemings bedrijfvan der Straaten en Eneco. „Delta doet niet mee", vertelt wet houder Jan Zandee (SGP/CU, mi lieu), „want dat bedrijf richt zich op getijdencentrales aan het Greve- lingenmeer." De investering in Bor sele vergt één miljoen euro. Zan dee hoopt nog op een provinciale bijdrage. De getijdenturbine zal ro.ooo huizen kunnen voorzien van stroom. Aan de Westerschelde bij Borsse- Ie komt de eerste getijdenturbi ne van Zeeland. Voor eind 2008 moet die er zijn, mede dankzij ruim 280.000 euro uit Den Haag. Briljantring 1/2 prijs Winkel verkoopsprijs Webshop: prijs www.lucasiuweliar.nl Tel: 0113 251915 AutoCAD dag- en avondopleidingen Computeropleidingen dag- en avondcursussen starten wekelijks informatie en aanmelden? www.tca-training.nl neeltje jans - Nationaal Park Oos- terschelde houdt woensdagmiddag 23 juli een schatzoekexpeditie op Neeltje Jans. Een schat is iets waar je blij mee bent, iets zeldzaams of iets wat je nog niet wist. Daarmee is de Oosterschelde en ook de oevers eromheen, bezaaid. Kinde ren kunnen vanaf 13.00 uur de uit daging aangaan als ze vooraf zijn aangemeld bij het IVN Consulent schap Zeeland 0113-211675. De ex peditie start bij de infozuil van Na tionaal Park Oosterschelde op de hoek van de parkeerplaats. Krijger Tabak Goes www.krijgertabak.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71