Zeeland I Noord-Beveland wil van kermisplicht af jL V Tholen schrikt van aantal verkeersdoden o^fzotCeitodoUrd-S^ In hoog tempo past visserij 22 Zaterdag 12 juli 2008 PZC Dodelijke ongevallen in de gemeente Tholen in 2008 Donderdag 10 juli: Bij een eenzijdig ongeval aan de Noordweg in Anna-Jacoba- t polder komt een 25-jarige vrouw uit de gemeente Tholen om het leven. Ze raakt met haar auto van de weg en slaat meerdere malen over de kop. Jacobapolder THOLEN Vrijdag 11 april: Een 53-jarige man uit Stavenisse komt op de Postweg bij Poortvliet om het leven na een frontale botsing. De twee inzittenden van de andere f auto raken zwaargewond. Maandag 23 juni: Een 45-jarige man uit Sint-Annaland raakt op de i Oudelandsedijk van de weg en rijdt tegen een boom. Hij overlijdt. Twee meisjes, die ook in de auto zitten, raken ernstig gewond. N286( Tholei^/ Na goede jaren aan het begin van de eeuw lijkt gemeente terug bij af door Rob Paardekam tholen - Tien jaar geleden stond de gemeente Tholen erom bekend dat het met de verkeersveiligheid niet best gesteld was. Drie doden vielen er gemiddeld per jaar. In de nieuwe eeuw leek het wat beter te gaan. In de eerste jaren bleef het aantal verkeersdoden beperkt tot nul of één. Toch lijkt het weer de verkeerde kant op te gaan. Na een fataal ongeluk in Anna Jacobapol der - afgelopen donderdag - staat de teller dit jaar alweer op drie. Het laatste slachtoffer is een 25-jari ge vrouw uit de gemeente Tholen. Ze reed donderdagavond over de Noordweg toen ze van de weg af raakte en enkele malen over de kop sloeg. Haar auto kwam op zijn kop in de sloot terecht. Twee weken geleden kwam op de Oudelandsedijk tussen Sint-Anna land en Stavenisse ook al iemand om het leven. Daar was eveneens sprake van een eenzijdig ongeval. Het derde ongeluk in Tholen dit jaar - of beter gezegd het eerste - vond in april plaats in Poortvliet. Toen was er sprake van een fronta le botsing, waarbij een man uit Sta venisse het leven liet. Burgemees ter Nuis was donderdag aanwezig op de plek des onheils. „En ja, als je daar zo staat schiet het wel door je gedachten dat dit alweer het der de dodelijke ongeluk is", zegt hij. Het is Nuis niet ontgaan dat er na een reeks van 'goede' jaren nu al weer drie jaar achter elkaar meer dere doden vallen in het verkeer. In 2006 waren het er drie en vorig jaar twee. „Ik heb die jaren zonder slachtoffers ook nog meege maakt", vertelt hij. „Het was altijd fijn om dat te constateren bij het afsluiten van het jaar. Ik heb geen idee hoe het komt dat er nu weer meer slachtoffers vallen. Het is ook niet juist om daarover te spe culeren op het moment dat er nog onderzoeken lopen." De gemeente kan volgens Nuis niet veel meer doen dan zorgen voor goede wegen. Om die reden gaat wethouder Goossen binnen kort naar het waterschap om maat regelen voor de Oudelandsedijk bij Stavenisse te bepleiten. Daar ge beurde twee weken geleden het fa tale ongeval. „We hadden een sim pel briefje kunnen sturen", zegt Nuis. „Maar we vinden dit zo be langrijk dat we meteen op bestuur lijk niveau overleg willen voeren." Een woordvoerster van het water schap zegt dat er plannen liggen om de bermen langs de dijk te ver stevigen. Dat gebeurt wellicht in de loop van volgend jaar. Ook gaat de maximum snelheid misschien omlaag naar zestig kilometer per uur. Na een aantal jaren met weinig verkeersslachtoffers in de ge meente Tholen loopt het aantal doden nu weer op. Dit jaar staat de teller al op drie. B en W willen erfenis uit de middeleeuwen uit de APV schrappen. door Mieke van der Jagt wissenkerke - De almanak dic teert sinds eeuwen dat de kermis in Wissenkerke de eerste donder dag voor Pinksteren wordt gehou den. In Colijnsplaat op de woens dag voorafgaand aan de kermis in Veere (tl juli) en in Kortgene staat sinds de middeleeuwen de voor laatste dinsdag in augustus op de kalender. Alles goed en wel, vindt het college van b en w van Noord- Beveland, maar de organisatie van zulke evenementen behoort van daag de dag niet meer tot de kern taken van de gemeente. Officieel is dat nog wel zo. In de al gemene plaatselijke verordening (APV) van Noord-Beveland staat nog steeds dat de gemeente moet zorgen voor kermissen in Kortge ne en Colijnplaat. Wissenkerke is er in het verleden al afgevallen. Te gelijk staat in diezelfde APV dat kermissen in andere dorpen verbo den zijn. De bepalingen in de APV zijn een erfenis uit een ver verleden, toen kermissen nog hoogstnoodzakelijk waren. Veel relaties kwamen tot stand tijdens de jaarlijkse kermis of jaarmarkt, voor gewone men sen één van de weinige gelegenhe den om uit te gaan en eens verder te kijken dan het eigen kleine krin getje. De kermis werd immers ook door jongeren uit andere dorpen bezocht. Die functie is helemaal verloren ge gaan, nu een mens zijn stoel niet meer uit hoeft om desnoods in Pa- tagonië een partner op te doen. Dat de gemeente Noord-Beveland Het organiseren van kermissen behoort niet meer tot de kernta ken van een gemeente, maar als een exploitant afhaakt, moet Noord-Beveland aan de slag. nog altijd veranwoordelijk is voor de jaarlijkse kermis in twee dor pen, is omdat er nooit een aanlei ding is geweest het artikel uit de APV te schrappen. Die aanleiding is er nu wel. Enkele jaren geleden is de kennisexploita tie uitbesteed, maar de exploitan ten mopperen, met name in Co lijnsplaat, dat de rentabiliteit nogal tegenvalt. Als een exploitant af haakt, moet, onder de huidge be palingen, de gemeente weer aan de slag. B en W willen de raad daarom voorstellen het artikel, net als in de meeste gemeenten, uit de APV te schrappen. Bijkomend voordeel is, dat in andere dorpen, waar het tot nu toe verboden was, ook kermis mag worden gehou den. In Kamperland is daar al meerdere keren om verzocht. De taak van de gemeente blijft dan voortaan beperkt tot de ver gunningverlening. Zo'n aanvraag krijgt dan dezelfde toetsing als elk ander evenement. Bloedbank in Goes zoekt nieuwe donors goes - Bloedbank Sanquin zoekt nieuwe bloeddonors. De locatie in Goes heeft dit jaar vierhonderd nieuwe donors nodig. Er is geen te kort aan bloed, maar de nieuwe donors zijn nodig om het huidige donorbestand op peil te houden. Ieder gezond mens tussen de 18 en 65 jaar met een gewicht boven de 65 kilo kan zich opgeven. Aan melden kan via www.sanquin.nl of 0800-0223699. Dronken bestuurder slingerend over de weg goes - De politie heeft gisteroch tend vroeg een 24-jarige automobi list uit Ossendrecht aangehouden, omdat hij slingerend over de A58 bij Goes reed. Bij een inhaalma noeuvre kwam hij in de berm te recht en raakte hij de vangrail. Toen de politie ter plaatse kwam, stond de man met zijn beschadig de auto op de vluchtstrook. Hij had te veel gedronken. Ton belastingvrij voor Goesenaar in loterij goes - Een prijs van 100.000 euro, belastingvrij, is gevallen op een lot dat een Goesenaar heeft gekocht bij Bruna Loek in de Lange Vorst- straat in Goes. Dat heeft niet al leen de winnaar blij gemaakt, maar ook bedrijfsleidster Van Don gen van de Bruna Loek. Zij maakte al eerder mee dat een grote geld prijs viel op een lot dat bij Bruna werd verkocht. „De winnaar trak teerde ons toen op gebak." Werkzaamheden aan sluizencomplex 's-heer arendskerke - Aan het Kreekraksluizencomplex op de Schelde-Rijnverbinding worden werkzaamheden uitgevoerd. De in- en uitlaatwerken van beide kol ken van het complex zijn daarom beurtelings gestremd op maandag 14 juli en dinsdag 15 juli, op beide dagen van 7 uur tot 19 uur. De werkzaamheden beginnen in de Oostkolk. Solexrijders maken dit weekeinde overuren colijnsplaat - Liefhebbers van de solex, het onverslijtbare automati sche brommertje, krijgen het druk dit weekeinde. Vandaag begint in Colijnsplaat om 18.30 de jaarlijkse solexrace. Inschrijven kan nog van 17.00 tot 18.00 uur in de Voorstraat. Morgen, zondag, kunnen de brom merracers verschijnen bij Bistro De Herberg in Heinkenszand. Daar start de race om 13.30 uur. Vlissingen pakt laaggeletterdheid aan vlissingen - In het Vlissingse Mid dengebied start een proef om de laaggeletterdheid van inwoners aan te pakken. Alle organisaties in de wijk worden voorgelicht over laaggeletterdheid. Daarna gaan die organisaties zelf op zoek naar men sen die tot de doelgroep horen. Die krijgen dan een leercheque die ze naar eigen inzicht aan scholing of ontwikkeling kunnen besteden. Omvorming ontwerp van gewoon hotel naar zorghotel kost tijd. door Mieke van der Jagt kats - Er zit wel degelijk schot in het plan voor een zorghotel ten westen van Kats, langs de Delta weg. Dat zegt A. J. Geelhoed van Condor Properties, de partner van de Goese ondernemer Gé, initia tiefnemer van het plan. „Er moet alleen heel veel aan het ontwerp gebeuren, omdat de functie van het project aanzienlijk is veran derd. Daar zijn we nu volop mee bezig. Met de gemeente Noord-Be veland is afgesproken dat we in au gustus een planning voorleggen. Wellicht is er dan ook duidelijk heid over een nieuwe vergunning aanvraag." Volgens Geelhoed wordt de zaak opgehouden omdat de oorspronke lijke vergunning is aangevraagd voor een congrescentrum met een hotel/restaurant. Wil het complex voldoen aan de eisen van de zorg verzekeraars waarmee Condor Pro perties onderhandelt, dan moeten de kamers allerlei voorzieningen en afmetingen hebben die verple ging en verzorging mogelijk ma ken. Tegelijk moet het complex niets weghebben van een zieken huis, want de gasten moeten er ook voor hun plezier verblijven. „Dat geeft nogal een hoop werk, zeker omdat we aan het spectacu laire ontwerp van de buitenkant niets veranderen." Stellendam presenteert zich met trots op Vlaggetjesdag. door Harmen van der Werf stellendam - In de visserijschool van Stellendam heerste gisteren zo waar iets van optimisme. Ondanks de hoge gasolieprijs die de zeevis sers nog altijd als een molensteen om de nek hangt. Wie in de zeevisserij zijn brood wil blijven verdienen, moet zich aanpassen. Vissers investeren in energiebesparing en in milieu vriendelijke vismethoden. „Niet dat we niet duurzaam bezig wa ren", stelde Anton Dekker. „Vis sers zijn van nature goede rent meesters." Dekker is één van de vissers die een omslag heeft gemaakt. Hij liet zijn Stellendam 9 volledig ombou wen voor een nieuwe manier van vissen, flyshooten. Het net wordt bij flyshooten niet over de bodem getrokken, zoals bij de 'traditione le' boomkorvisserij, maar in een cirkel achter het schip in het water 'gedraaid'. Als de cirkel is dichtge- varen, wordt het net aangetrokken en binnengehaald. De vismethode is Deens en wordt in Nederland nog weinig gebruikt. Dekker stapte erop over, omdat fly shooten veel minder gasolie vraagt en hij kan ermee vissen op onge- quoteerde vis, zoals rode poon en inktvis. Maar Nederland heeft sinds de jaren zestig niet voor niets zo'n grote vloot van boom- korkotters ontwikkeld. Schol en vooral tong laten zich het best van gen met netten die over de zeebo dem worden gesleept, in de zuide lijke, stenige Noordzee noodzakelij kerwijs met zware kettingmatten. Voor die visserij is nog geen goed 'Niet dat wij niet duurzaam bezig waren. Vissers zijn van nature goede rentmeesters' alternatief, gaf Adam Tanis aan die met zijn familie drie grote Goe- reese kotters heeft. Hij wil verande ren, manieren vinden om minder gasolie te gebruiken, maar, schets te hij het dilemma, 'wij zijn inge haald door de hoge energieprij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70