Sport Vroemen ontkent gebruik anabolen 'Het kan atleten wel degelijk wat schelen' NACHTELIJKE AFSLUITING N57 OÜSTERSCHELDEKERING (vsnAnggflefer) 38 Zaterdag 12 juli 2008 pzc Steeple-atleet woensdag zelf aanwezig bij contra-expertise. door Paul Bosman gieten - Simon Vroemen snapt er niets van. Thuis in Gieten pro beert hij voor zichzelf te verklaren hoe het kan dat hij positief heeft getest op het gebruik van anabole steroïden, maar een antwoord vindt hij niet. In elk geval weet de steeple-atleet één ding wel: hij beeft zeker niet bewust een stimu- ïerend middel gebruikt. Op li juni dit jaar plaatste Vroe men (39) zich op de 3000 meter steeple voor de Olympische Spe len. Zijn in Cottbus gelopen tijd van 8.12,50 was ruimschoots vol doende, alleen moest die tijd wel erkend worden. Daarvoor was een dopingcontrole nodig. Vroemen vroeg die daarom zelf aan, onder ging die drie dagen later in Wolve- ga en kreeg vorige week tot zijn grote schrik te horen dat de uitslag positief was. In zijn urine was een minimale dosis anabolen gevon den. Hoewel de contra-expertise nog moet plaatsvinden, is Vroe men de lust naar Peking behoor lijk vergaan. „Ik train nu ook nau welijks, er is geen motivatie meer." Vroemen heeft zich inmiddels la ten vertellen dat anabolen tot maximaal negen maanden na ge bruik te traceren zijn. Een recon structie van tijd heeft hem opgele verd dat de meest waarschijnlijke mogelijkheid van - onbewust - anabolengebruik in mei moet heb ben plaatsgevonden. „Via via heb ik een veterinair arts gesproken die me ongeveer als eerste vroeg of ik onlangs in een Noord-Afrikaans land koeienvlees heb gegeten. Nou, dat heb ik. In mei was ik vier dagen in Egypte, daar heb ik een steak gehad. En veehouders in Egypte schijnen hun vee massaal in te spuiten met anabolen. Dat zou een verklaring kunnen zijn. Simon Vroemen Plus dat ik nog eigenlijk gestopt was met topatletiek. Ik lette niet meer op wat ik niet mocht eten." De aangetroffen dosis anabolen in Vroemens urine is zo minimaal dat hij een klein beetje hoop heeft dat de contra-expertise negatief zal zijn. „Als de A-staal een waar de van 0,01 opleverde, kan de B-staal misschien net 0,00 zijn." Anderzijds weet Vroemen dat hem net zo goed meer slecht nieuws boven het hoofd hangt. Sinds 'Cottbus' onderging hij na melijk nog twee dopingtests. Eén in Leiria (Portugal), na afloop van een internationale wedstrijd voor Nederland en één na de NK van af gelopen zondag in Amsterdam. „Eigenlijk zit ik nu te wachten tot er nog een brief met slecht nieuws op de deurmat valt, dat ik nog een keer positief ben getest. Want er zitten twee weken tussen Cottbus en Leiria en ik kan me niet voor stellen dat de anabolen in die pe riode zijn afgebroken." Als de B-staal van Cottbus positief is, zal Vroemen zijn nationale titel van zondag kwijtraken: formeel is hij dan geschorst vanaf de wed strijd waarin hij positief werd ge test. „Het kwijtraken van die natio nale titel is de minste van mijn zor gen. Ik ken de feiten, weet dat ik niet heb gebruikt en vind dat ik me eigenlijk niet hoef te verdedi gen. Mijn advocaat, Eric Vilé, heeft me aangeraden contact met de pers te mijden, maar dat vind ik flauw: ik heb niets te verbergen. Ik zou toch een idioot zijn als ik na zeventien jaar topatletiek, als ik mijn carrière eigenlijk al achter de rug heb, doping ga gebruiken? En dan ook nog eens een middel dat negen maanden lang is op te spo ren." Vroemen is van plan woensdag zelf aanwezig te zijn bij de con tra-expertise, waarvan hij de uit slag twee dagen later verwacht. Wat hem zelf betreft gaat hij niet naar Peking, maar continueert hij het geven van loopclinics voor de Groningen Stad Marathon. „Maar alleen als de deelnemers en de organisatie me nog vertrouwen. Als dat niet zo is, wil ik graag dat ze me dat eerlijk zeggen." Simon Vroemen test positief op het gebruik van anabolen. Afhan kelijk van de contra-expertise be slist de steeple-atieet over deel name aan de Spelen in Peking. DINSDAG 15 JULI T/M DONDERDAG 17 JULI TUSSEN 20.00 UUR EN 06.00 UUR Rijkswaterstaat voert van dinsdag 15 juli 2008 tot en met donderdag 17 juli 2008 tussen 20.00 uur en 06.00 uur werkzaamheden uit aan de Qosterscheldekering (N57). Gedurende de werkzaamheden is de N57 afgesloten voor het verkeer. Houd rekening met een langere reistijd van circa 30 minuten. OMLEIDIIMGSROUTES Verkeer vanuit Burgh-Haamstede in de richting Middelburg via de N59, N256 (Zeelandbrug) en N255. Volg omleidingsroute 2. Verkeer vanuit Middelburg in de richting Burgh-Haamstede via de N255, N256 (Zeelandbrug) en de N59. Volg omleidingsroute 3. Bij ongunstige weersomstandigheden kunnen de werkzaamheden worden uitgesteld. Gele borden ter plaatse geven de omleidingsroute aan. Rijkswaterstaat, de uitvoeringsorganisatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, werkt voor u aan droge voeten, voldoende en schoon water, vlot en veilig verkeer over weg en water en betrouwbare en bruikbare informatie. www.rijkswaterstaat.nl Rijkswaterstaat NEDERLAND MOET DOOR. INFORMATIE: WWW.VANANAARBETER.NL - TELETEKST - RADIO - TELEFOON 0800-8002 (GRATIS) Olympisch sporters maken mensenrechten in China bespreekbaar. door Gijs van Oosten den haag - Belangenorganisatie EU Athletes en Amnesty Interna tional hadden 10 juni van dit jaar uitgekozen als de dag waarop de website www.athletesdocare.com met de nodige publiciteit zou wor den gepresenteerd. De actie, een initiatief van de sporters, werd als gevolg van diverse tegenkrachten afgeblazen en uitgesteld. De website, die schending van de mensenrechten in China bespreek baar wil maken, is sinds donder dag 10 juli in de lucht. Bijna geruis loos via een sms-bericht van Yves Rummer, één van de initiatiefne mers. Athletes Do Care - vrij ver taald: 'Het kan atleten wel wat schelen' - heeft daardoor iets van een ondergrondse verzetsbewe ging. De boegbeelden van de actie zijn de Spaanse handballer Jose Javier Hombrados, de Zweedse ijshock eyer Niklas Persson, de Duitse bas ketballer Johannes Herber, de En gelse oud-voetballer Brendan Batson (West Bromwich Albion) en de Nederlandse oud-hockeyer Marten Eikelboom, winnaar van olympisch goud in 2000 en zilver in 2004. Athletes Do Care richt zich vooral op het lot van de slachtoffers van de Olympische Spelen. De men sen die zonder vorm van proces en redelijke compensatie hun hui zen zijn uitgezet of boeren die hun land hebben moeten afstaan voor olympische bouwprojecten. Atleten worden opgeroepen geld te doneren aan een fonds van Am nesty voor mensenrechtenactivis ten in China. Er waren actieve Nederlandse spor ters bereid hun naam te verbinden aan Athletes Do Care maar zij on dervonden zoveel last van druk van andere partijen dat zij zich hebben teruggetrokken. De koppe ling met Amnesty werkte daarbij als een rode lap op een stier. Eikel boom, bestuurder van belangenor ganisatie NL Sporter, bood zich daarop aan als woordvoerder. Right To Play is een van de vele krachten in het veld dat de cam pagne van Athletes Do Care niet steunt. De hulporganisatie, opge richt door oud-schaatser Johann Olav Ross, heeft in 23 landen sport- en spelprogramma's voor kwetsbare kinderen. Meer dan honderd sporters verlenen als am bassadeur belangeloos hun mede werking. Maar Right To Play vindt de actie van Athletes Do Care con flicterend met hun eigen belangen in China. De organisatie werkt sa men met de Chinezen en heeft daardoor toegang tot kinderen van Chinese migrantengezinnen in vijf grote steden. In de komende drie jaar hoopt Right To Play er 45.000 te bereiken. Om de banden met China goed te houden en haar activiteiten niet in gevaar te brengen raadt Right To Play sporters desgevraagd af hun naam te verbinden aan de actie van EU Athletes en Amnesty. Want de actie impliceert volgens Right To Play zware kritiek op het Internationaal Olympisch Comité, het organisatiecomité van de Olympische Spelen (Bocog) en de Chinese overheid. Het is een schoolvoorbeeld van zelfcensuur. Yves Rummer, voorzitter van NL Sporter en betrokken bij de actie van EU Athletics, zegt 'geschrok ken te zijn door de omvang van de politieke machinaties en de men sen er omheen'. Hij zegt dat 'de mensenrechten universeel en niet politiek zijn' maar dat het in de praktijk erg lastig is die boodschap over te brengen. Conrad Alleblas, directeur van Right To Play in Ne derland, wil op deze kwestie niet ingaan. Hij benadrukt dat zijn or ganisatie niet-politiek is en men senrechten om die reden in China geen thema vormen. 1^ Olympische sporters ondervin- den van allerlei kanten veel weer stand om de slechte mensenrech tensituatie in China bespreek baar te maken. VLtSSINGEN afgesloten route

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68