Zeeland Schrik om aantal verkeersdoden Ziekenhuisdebat is totaal verziekt Project Goereebus van start SPZC Zaterdag 12 juli 2008 25 Na enkele goede jaren lijkt gemeente weer terug bij af. door Rob Paardekam THOLEN - Tien jaar geleden stond de gemeente Tholen erom bekend dat het met de verkeersveiligheid niet best gesteld was. Drie doden vielen er gemiddeld per jaar. In de nieuwe eeuw leek het wat beter te gaan. In de eerste jaren bleef het aantal verkeersdoden beperkt tot nul of één. Toch lijkt het weer de verkeerde kant op te gaan. Na een fataal ongeluk in Anna Ja- cobapolder - afgelopen donderdag - staat de teller dit jaar alweer op drie. Het laatste slachtoffer is een 25-jarige vrouw uit de gemeente Tholen. Ze reed donderdagavond over de Noordweg toen ze van de weg af raakte en enkele malen over de kop sloeg. Haar auto kwam op zijn kop in de sloot te recht. Twee weken geleden kwam op de Oudelandsedijk tussen Sint-Anna- land en Stavenisse ook al iemand om het leven. Daar was eveneens sprake van een eenzijdig ongeval. Het derde ongeluk in Tholen dit jaar - of beter gezegd het eerste - vond in april plaats in Poortvliet. Toen was er sprake van een fronta le botsing, waarbij een man uit Sta venisse het leven liet. Burgemeester Nuis was donderdag aanwezig op de plek des onheils. „En ja, als je daar zo staat, schiet het wel door je gedachte dat dit al weer het derde dodelijke ongeluk is", zegt hij. Het is Nuis niet ont gaan dat er na een reeks van 'goe- Na een aantal jaren met weinig verkeersslachtoffers in de ge meente Tholen loopt het aantal doden nu weer op. Dit jaar staat de teller al op drie. de' jaren nu alweer drie jaar achter elkaar meerdere doden vallen in het verkeer. In 2006 waren het er drie en vorig jaar twee. „Ik heb die jaren zonder slachtoffers ook nog meegemaakt", vertelt hij. „Het was altijd fijn om dat te constateren bij het afsluiten van het jaar. Ik heb geen idee hoe het komt dat er nu weer meer slachtoffers vallen. Het is ook niet juist om daarover te spe culeren op het moment dat er nog onderzoeken lopen." De gemeente kan volgens Nuis niet veel meer doen dan zorgen voor goede wegen. Om die reden gaat wethouder Goossen binnen kort naar het waterschap om maat regelen voor de Oudelandsedijk bij Stavenisse te bepleiten. Daar ge beurde twee weken geleden het fa tale ongeval. „We hadden een sim pel briefje kunnen sturen", zegt Nuis. „Maar we vinden dit zo be langrijk dat we meteen op bestuur lijk niveau overleg willen." Een woordvoerster van het water schap zegt dat er plannen liggen om de bermen langs de dijk te ver stevigen. Dat gebeurt wellicht in de loop van volgend jaar. Ook gaat de maximumsnelheid misschien omlaag van 80 naar 60 kilometer per uur. ANALYSE Vlissingen pakt laaggeletterdheid aan VLISSINGEN - In het Middengebied in Vlissingen gaat een proef van start om de laaggeletterdheid van inwoners aan te pakken. Alle orga nisaties in de wijk worden voorge licht over laaggeletterdheid. Daarna zullen die organisaties zelf op zoek gaan naar mensen die tot de doelgroep horen. Zij krijgen dan een leercheque die ze naar ei gen inzicht aan scholing of ontwik keling kunnen besteden. Ook in Middelburg gaat een proef lopen met dezelfde aanpak in een wijk. 'Grote windmolens beletsel voor polder' TERNEUZEN - De 22 grote windtur bines in de Koegorspolder vormen een beletsel voor andere ontwikke lingen in de polder. Dat stelt burge meester Jan Lonink van Terneu- zen. Nieuwe bedrijvigheid kan niet gemakkelijk ontplooid wor den, omdat rond elke molen een zone is van honderden meters waar weinig kan worden onderno men. Volgens Lonink worden eco nomische ontwikkelingen in de polder door de molens geremd. „Echt blij zijn we er niet mee." Adrie Oosterling speelt zomerprogramma GROEDE - Kleinkunstenaar Adrie Oosterling start, na weken voorbe reiding, dinsdag 15 juli in huisthea ter De Twee Duiven in Groede een serie zomervoorstellingen. Zoals gebruikelijk verzorgt de kleinkun stenaar de hele zomer op dinsdag en vrijdag een avondprogramma. Het is vernieuwd met recent ge schreven materiaal en bevat stof tot nadenken, maar ook veel hu mor én dialect. De voorstellingen in De Twee Duiven in het Slijk- straatje beginnen om 21.00 uur. Tholen krijgt een eigen afdeling van Kiwanis THOLEN - Tholen krijgt een eigen afdeling van serviceclub Kiwanis. Paul Deurloo, Otto Wentholt en Marton Overbeeke werken aan de oprichting ervan. De club telt in middels veertien leden. Als dat er 25 zijn is er sprake van een vol waardige afdeling. Kiwanis is een wereldwijde service club. De lokale afdelingen probe ren geld in te zamelen voor goede doelen door het opzetten van aller lei activiteiten. Tholen was nog een witte vlek. SCHARENDIJKE - Met enig vlagvertoon is gisteren het project de Goereebus van start gegaan. De bus verbindt Renesse met Goeree-Overflakkee en rijdt langs verschillende attracties zoals het RTM-trammuseum, het bezoekerscentrum De Punt, de Expo-Haringvliet en de visafslag in Stel lendam. Opstappen kan bij tal van haltes bij cam pings of parken. Startpunt is het transferium in Renesse en eindpunt het gemeentehuis in Middel- harnis. Daartussen slingert de route langs duinen en door de Kop van Goeree. De Goereebus is ge schikt om fietstochten te combineren met een rit je met het openbaar vervoer. In de bus is plaats voor enkele fietsen. De Goereebus rijdt in de maanden juli en augustus, foto Ronald den Dekker Het debat over de ziekenhui zen is volledig verziekt door verstoorde verhoudingen. Het beste medicijn is een snel besluit over de fusie. Het einde van het debat dat het CDA donderdag hield in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg was alleszeggend. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere en directeur Hans Si mons van de Oosterscheldezieken- huizen ruzieden openlijk door. Het ging niet meer over de zorg, niet eens over de beste locatie. Ze speelden puur op de man. Voor het oor van de goegemeente noemde Simons Van der Zwaag laf omdat hij niet zou reageren op verzoeken om te praten. En terwijl Simons wegliep adviseerde Van der Zwaag hem smalend toch voor door Maurits Sep al goed op zijn cijfertjes te Ietten. De heren maken er niet eens meer een geheim van dat ze elkaar niet meer respecteren. Althans, na af loop van het debat. Ten tijde van de discussie wordt de schijn nog wel opgehouden. Bij de stelling dat de directeuren van de zieken huizen maar moeten opstappen omdat niemand nog vertrouwen in hen heeft, zei Van der Zwaag geen 'ja' en geen 'nee'. Wat hem betreft gaan de directeuren bij zich zelf te rade en nemen ze zelf de be slissing. Maar, constateerde hij ook: als niemand nog vertrouwen in je heeft, moet je eens goed na denken of je zelf nog vindt dat je kunt blijven. Simons liet er geen misverstand over bestaan: hij stapt niet op, want of het nu Simons en Zomer zijn of andere mensen, ie mand moet de besluiten nemen. „Het grootste risico voor Zeeland is dat het proces wordt vertraagd. En daarvoor zijn dan niet alleen wij verantwoordelijk, maar ieder een die erbij betrokken is." Het CDA-debat toonde overduide lijk aan dat de discussie volledig is verziekt door de verstoorde ver houdingen. Niet alleen tussen Van der Zwaag en Simons, ook tussen personeel, vakbonden, actiecomi tés en belangengroeperingen ener zijds en ziekenhuisdirecties ander zijds. Niet voor niets deed patiëntenorganisatie Het Klaver blad een oproep de discussie terug te brengen tot de kern: goede zie kenhuiszorg. Het debat wordt ver vuild door geruzie over poppetjes en geld, vindt Het Klaverblad. Hoe begrijpelijk deze oproep ook is, het is te laat. Alle opvattingen die in het CDA-debat zijn uitge sproken, zijn al vele malen geuit. De meningen liggen zo vast dat er geen sprake meer is van luisteren en overtuigen. Zolang dat niet het geval is, hebben nieuwe debatten geen enkele zin - tenzij als uitlaat klep voor opgekropte emoties. Dat kan heilzaam werken, maar pa tiënten hebben er niets aan. Die zijn alleen gediend met goede zie kenhuiszorg. Daarom is de toezeg ging van minister Klink van Volks gezondheid over de bereikbaar heid van de ziekenhuizen en de aanrijtijden voor ambulances zo waardevol. En daarom ook is het te hopen dat de Nederlandse Me dedingingsautoriteit heel rap een oordeel velt over de fusie. Want dat is momenteel het beste medi cijn: een snel besluit, zodat het niet meer gaat over wie of waar, maar over wat en wanneer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61