Kunstenaars aan het werk in polder 'Mosselkweker moet emotie kunnen uiten' Variatie troef op Zierikzeese dagen Kerk Dreischor houdt Choral Evensong s PZC Zaterdag 12 juli 2008 23 i -f TÉÉBfct tv-V-- |P .wmswmmm De Zwitserse kunstenaar Andreas Zybach maakt kennis met de Wilhelminapolder, waarvoor hij een land art ontwerp mag maken. foto Willem Mieras Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder viert 200-jarig jubileum. door Mieke van der Jagt WILHELMINADORP - Hij moet nog goed gaan rondkijken, foto's ne men, het geluid van de polder ho ren. Andreas Zybach, een van de drie kunstenaars die een schetsont werp mag maken voor een kunst werk in de Wilhelminapolder, is voor het eerst in Zeeland. De Zwitser, die in Berlijn woont en werkt, kent het Nederlandse landschap wel. Als tiener kwam hij er met vakantie, onder meer om rond het IJsselmeer te fietsen. Hij werkt binnen en buiten, maar tot nu toe meestal in de bebouw de omgeving. De opdracht voor de Wilhelminapolder is dus een uitda ging. Het moet een duurzaam kunstwerk worden, geënt op de culturele, historische en landschap pelijke kenmerken van de Wilhel minapolder. Zybach en zijn concurrenten, Krijn de Koning en Phoebe Wash burn, mogen zelf de locatie uitzoe ken en één van de werken wordt uitgevoerd om het tweehonderdja rig bestaan van de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder (KMWP) te vieren. De verjaardag van de Koninklijke Maatschap is al op 25 april volgend jaar en de verwachting is dat het kunstwerk dan nog niet klaar zal zijn. Daarom gaan vier andere kun stenaars in april en mei 2009 aan de slag met experimentele kunst in de schuur van de hoeve Hon- gersdijk. Zij zullen de maatschap pelijke, economische, politieke en culturele dimensies van ecologi sche vraagstukken ter plekke on derzoeken. De verjaardag van de Wilhelmina- Drie kunstenaars maken ontwerp voor 'land art' in de Wilhelminapolder polder en de bereidheid van de maatschap om dat te vieren met kunst, is een geschenk uit de he mel voor het Zeeuwse Centrum voor Beeldende Kunst en architec tuur (CBK). Daar werd al vier jaar gepolst naar mogelijkheden voor land art in Zeeland. De Wilhelminapolder is op zich al een stuk land art, geschapen door mannen met spaden en kruiwa gens en elk jaar weer herschapen door het grootste boerenbedrijf van Zeeland, de KMWP. In de schuur van Hongersdijk werd gisteren de aftrap gegeven met A Stake in the Mud, A Hole in the Reel: Land art's Expanded Field. De serie films geeft een indruk van de ontwikkeling van land art en conceptuele kunst sinds de ja ren zestig. De inspirerende reeks werd eerder dit jaar al vertoond in Mexico City, Barcelona en Sevilla en nu dus ook in Wilhelmina- dorp. Gang van zaken tot nu toe Ben W verlenen op 30 januari de vrijstelling en bouwvergunning aan Peter Lefèvre. Van Tuyl dient een bezwaarschrift in en legt bij de recht bank een verzoek neer om de verleende vrijstelling te schorsen. Lefèvre begint in mei met de verbouwing, naar eigen zeggen in overleg met gemeenteambtenaren. Op 5 juni zegt de voorzieningenrechter dat de verleende vrijstelling ge baseerd is op een 'onredelijke' beleidsregel en schorst het besluit. Op 1 juli legt de gemeente de familie Lefèvre een bouwstop op. Een dag later laat de gemeente weten dat de werkzaamheden binnenshuis aan de lift wel gedoogd worden. Van Tuyl stelt dat binnenshuis doorgaan met verbouwen leidt tot onom keerbare ontwikkelingen die alternatieven onmogelijk maken en verzoekt de rechter de besluiten van 1 en 2 juli te schorsen. De voorzieningenrechter bepaalt op 4 juli dat ook werkzaamheden bin nenshuis, die normaal gezien bouwvergunningsvrij zijn, niet uitgevoerd mogen worden. In de praktijk betekent dit dat Lefèvre ook geen keuken of badkamer in zijn huis mag aanleggen. De uiteindelijke beslissing over de voortgang van de verbouwing is nu in handen van het college. Eerst buigt de bezwarencommissie zich over het door Van Tuyl ingediende bezwaarschrift. Die brengt een advies uit en ver volgens moeten B en W beslissen over het bezwaarschrift. De door de rechter opgelegde bouwstop geldt tot zes weken na die beslissing. Spandoek langs A58 bij Reimerswaal mag blijven hangen. KRUININGEN - Het spandoek van de mosselkwekers mag van burge meester Jan Huisman van Reimers waal langs de A58 bij Kruiningen blijven hangen. Huisman: „Voor de kwekers is dit een mogelijkheid om hun emoties te tonen en die wil ik hen niet ontnemen." GroenLinks-statenlid Leen Harpe vroeg donderdag via een e-mail aan Huisman het spandoek weg te halen. Harpe stoort zich vooral aan de beschuldiging aan het adres van natuurorganisaties. Ze worden kortweg omschreven als 'moorde naars' van de mosselsector, omdat zij aan de wieg stonden van het tij delijke verbod op mosselzaadvisse rij eind februari. GroenLinks vindt dat het ministe rie van Landbouw met name de fout is ingegaan met natuurregels en 'Zeeland steunt toch al de mos selsector'. „Niet alleen Zeeuwen rijden over de A58", stelde burgemeester Huis man gisteren. „Bovendien waren er laatst opnieuw mosselzaken bij de Raad van State. Dat grijpt diep in." Tot de mosseldag 16 augustus in Yerseke mag het spandoek van Huisman zeker blijven hangen. „Daarna zien we dan wel." Kinderrommelmarkt en Petit Mont Martre zijn vaste onderdelen. ZIERIKZEE - Oude ambachten, een roofvogelshow, kinderrommel markt. Het is maar een kleine greep uit het aanbod tijdens de zo geheten Zierikzeese dagen, voor heen Maritieme dagen. Dinsdag 15 juli is de eerste in een reeks van vier. In tegenstelling tot voorgaande ja ren worden de activiteiten tijdens de Zierikzeese dagen op verschil lende locaties gehouden. De brade rie is vanouds op het Havenplein en in de Poststraat. Op het plein bij de Nieuwe Kerk wordt de Creamarkt gehouden en de Vis markt is weer omgetoverd tot een Petit Mont Martre. In het verlengde van de Vismarkt zijn ook in de Sint Domusstraat kunstenaars en ambachtslieden ac tief. Op de Schuithaven kunnen bezoekers een wielenmaker, smid en touwslager vinden. De Vereni ging Axelse Klederdrachtgroep geeft uitleg over streekdrachten en een stadsomroeper vertelt bezoe kers wat er allemaal te doen is. Vast onderdeel van de Zierikzeese j dagen is de kinderrommelmarkt, j Deze is op de Balie. Het parkeerter rein aan de Melkmarkt is ingericht als kinderplein. DREISCHOR - Zoveel mogelijk men sen kennis laten maken met een bijzondere liturgische vorm, dat is het doel van de Choral Evensong zondag in de Adriaanskerk in Dreischor. De Choral Evensong - een combi natie van Engelstalige liturgie met koorwerken uit verschillende stijl perioden - vindt zijn oorsprong in oude kloostertradities. De liturgie is in de 16e eeuw ontwikkeld door aartsbisschop Thomas Cranmer, die de twee getijden van vespers en completen samenvoegde. Zo ontstond een nieuwe vorm van kerkdienst, met op-en-top Engelse koormuziek. Net als bij een mis kent de Evensong een vaste orde van dienst waarbij steeds dezelfde teksten en gebeden worden ge bruikt. Het Schouws Kamerkoor vertolkt de koorwerken zondag. Aanvang 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59