De visserij past zich in hoog tempo aan Lefèvre: ik mocht verbouwen ondanks bezwaar Tractoren aan de kant voor snellere auto's Voeten in het graan 22 Zaterdag 12 juli 2008 PZC ZONNEMAIRE - In een akker langs de Delingsdijk in Zonnemaire is een gro te 'graancirkel' gemaakt Het land is eigendom van Titus van der Torren. „Ik heb het gehoord. Ik heb het zelf niet gezien, want ik was weg. Ik heb begrepen dat een buurman mensen heeft zien meten, maar hij heeft daar niets achter gezocht. Gezien de grootte is het door een professional ge daan. Ik verwacht dus eigenlijk dat ik daar nog wel wat van hoor." De cirkel betekent in elk geval dat er schade is aan het gewas. foto Ton Prince Experiment met uitwijkvakken voor landbouwvoertuigen. door Gijs Kamphuis 'S-GRAVENPOLDER - De proef met landbouwpasseerstroken zal zeker slagen. Dat is de verwachting van alle partijen die betrokken zijn bij het project dat gisteren officieel be gon. De testvlakken zijn aangelegd op de rondwegen van 's-Gravenpol- der en Poortvliet. Ze moeten de dorpskernen vrij maken van land- bouwverkeer en vervolgens zor gen dat de rondwegen niet verstop pen. Het landbouwverkeer rijdt, nu de stroken er liggen, namelijk niet meer door het hart van het dorp maar over de rondweg, tenminste zo is het idee. Bij een passeer- strook moet het langzame land bouwverkeer vrijwillig aan de kant gaan om zo de doorstroming van het snelverkeer niet in gevaar te brengen. De proef heeft een looptijd van een jaar. Na die tijd volgt een eva luatie en valt de beslissing of de stroken ook permanent blijven lig gen. In Poortvliet verdwijnen ze in 2012 sowieso öm plaats te maken voor een ventweg. Er zijn in totaal tien uitwijkhavens aangelegd. Acht in 's-Gravenpol- der, vier in elke rijrichting en twee in Poortvliet, één in elke rijrich ting. Mocht de methode werken dan worden ook andere Zeeuwse wegen uitgerust met dit soort stro ken. Gedeputeerde Toine Poppelaars verrichtte gisteren de openingshan deling. Voor hem is de proef ge slaagd als het landbouwverkeer in de beide dorpsharten daadwerke lijk afneemt en de doorstroming van het snelverkeer op de rondwe gen niet wordt belemmerd. Daar naast moet de landbouwsector de uitwijkvlakken ook gebruiksvrien delijk genoeg vinden. Volgens de betrokken partijen zijn de passeerpunten door hun lengte van 125 meter uniek in Nederland. De Borselse wethouder Marga Ver- mue (CDA, verkeer) vindt dat kor tere varianten zoals in Gelderland niet werken. Het langzame verkeer zou te weinig asfalt hebben om in te voegen en zo stil komen te staan. En dat moedigt het gebruik van de stroken bepaald niet aan, meent ze. fWi In 's-Gravenpolder en Poortvliet zijn als proef uitwijkvakken aan gelegd waarop landbouwverkeer snel verkeer kan laten passeren. Stellendam presenteert zich met trots op Vlaggetjesdag. door Harmen van der Werf STELLENDAM - In de visserijschool van Stellendam heerste gisteren zo waar ietwat van optimisme. On danks dat de hoge gasolieprijs de zeevissers nog altijd als een molen steen om de nek hangt. Wie in de zeevisserij zijn brood wil blijven verdienen, moet zich aanpassen. Vissers investeren in energiebespa ring en in milieuvriendelijke vis- methoden. „Niet dat we niet duur zaam bezig waren", stelde Anton Dekker. „Vissers zijn van nature goede rentmeesters." Dekker is één van de vissers die een omslag heeft gemaakt. Hij liet zijn Stellendam 9 volledig ombou wen voor een nieuwe manier van vissen, flyshooten. Het net wordt bij flyshooten niet over de bodem getrokken, zoals bij de 'traditione- Schatzoekexpeditie op Neeltje Jans neeltje jans - Nationaal Park Oos- terschelde houdt woensdag 23 juli een schatzoekexpeditie op Neeltje Jans. De Oosterschelde ligt bezaaid met 'schatten'. Kinderen kunnen vanaf 13.00 uur de uitdaging aan gaan als ze vooraf zijn aangemeld bij het IVN Consulentschap Zee land: 0113-211675. De expeditie start bij de infozuil van Nationaal Park Oosterschelde op de hoek van de parkeerplaats. Drank en geld gestolen bij inbraak in Bruinisse BRUINISSE - In een woning aan de Molenweg in Bruinisse is in de nacht van donderdag op vrijdag in gebroken. Uit de woning werden een fotocamera, enkele tientallen euro's en een fles alcoholische drank gestolen. De inbrekers vernielden verder een mobiele telefoon. De exacte omvang van de schade is nog niet bekend. Ie' boomkorvisserij, maar in een cirkel achter het schip in het water 'gedraaid'. Als de cirkel is dichtge- varen, wordt het net aangetrokken en binnengehaald. De vismethode is Deens en wordt in Nederland nog weinig gebruikt. Dekker stapte erop over, omdat fly shooten veel minder gasolie vraagt 'Niet dat we niet duurzaam bezig waren. Vissers zijn van nature goede rentmeesters' en hij kan ermee vissen op onge- quoteerde vis, zoals rode poon en inktvis. Maar Nederland heeft sinds de ja ren zestig niet voor niets zo'n gro te vloot van boomkorkotters ont wikkeld. Schol en vooral tong la ten zich het best vangen met net ten die over de zeebodem worden gesleept. Voor die visserij is nog geen goed alternatief gaf Adam Ta- Coesenaar wint een ton in loterij GOES - Een prijs van 100.000 euro, belastingvrij, is gevallen op een lot dat een Goesenaar heeft gekocht bij Bruna Loek in Goes. Dat heeft niet alleen de winnaar blij gemaakt, maar ook bedrijfsleid ster Van Dongen van de Bruna. Zij maakte al eens eerder mee dat een grote prijs viel op een lot dat bij Bruna werd verkocht. „De win naar trakteerde ons toen op ge bak." Bloedbank in Goes zoekt nieuwe donors GOES - Bloedbank Sanquin zoekt nieuwe bloeddonors. De locatie in Goes heeft dit jaar vierhonderd nieuwe donors nodig. Er is geen te kort aan bloed. De nieuwe donors zijn nodig om het huidige donor bestand op peil te houden, leder gezond mens tussen de 18 en 65 jaar met een gewicht boven de 65 kilo kan zich opgeven. Aanmelden kan via www.sanquin.nl. nis aan die met zijn familie drie grote Goereese kotters heeft. Hij wil veranderen, manieren vinden om minder gasolie te gebruiken, maar, schetste hij het dilemma, 'wij zijn ingehaald door de energie prijzen'. Niet dat Tanis en zijn collega's stil hebben gezeten. Tanis is er al in ge slaagd het brandstofverbruik terug te brengen van 45 naar 35 ton per week. Bij machinefabriek Padmos in Stellendam krijgt de Arnemui- den 7 van de firma Siereveld een grotere schroef en straalbuis, wat veel gasolie zal besparen. Niet elk bedrijf kan nog zo'n dure investe ring doen. Vandaag is het Vlaggetjesdag in Stellendam. Bezoekers krijgen er een alternatieve Viswijzer uitge reikt, een boekje getiteld Toppers van de Stellendamse vissersvloot. „Met trots gepresenteerd", sprak Cees Sinke van vissersvereniging zuid-west zijn vertrouwen in de toekomst van de zeevisserij uit. Zeil- en surfcentrum houdt waterdag SCHARENDIJKE - Een waterfestijn waar de spetters vanaf vliegen, zo prijst zeil- en surfcentrum Brou- wersdam zijn waterdag van zater dag 19 juli aan. Tussen 10.00 en 17.00 uur kunnen bezoekers er te recht voor activiteiten als zeilen en surfen. Verder op het programma staan demonstraties en workshops breakdance. Voor kinderen is er een waterspeeltuin. De dag wordt afgesloten met een modeshow. Griend helpt aan grond gelopen kajuitjacht OUDDORP - De bemanning van KN- RM-reddingboot Griend moest donderdag in actie komen voor een aan de grond gelopen kajuit- jacht. De Griend trok het 7.85 me ter lange jacht Sagitta met twee personen aan boord vlot los. Het jacht werd naar Ouddorp gesleept. Een monteur van de KNRM wist de buitenboordmotor van het jacht weer aan de praat te krijgen. Beleidsregel van de gemeente is onredelijk, oordeelt rechtbank. door David Duijnmayer zierikzee - De door de rechtbank stilgelegde verbouwing van Peter en Jacqueline Lefèvre, is in gang ge zet op basis van onredelijke be leidsregels van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Dat blijkt uit een donderdag gepubliceerde uit spraak van de voorzieningenrech- ter. Bovendien zouden medewer kers van de gemeente Lefèvre gead viseerd hebben te beginnen met de verbouwing, terwijl er nog een bezwaarprocedure liep. Afgelopen dinsdag stond in deze krant het verhaal van Peter en Jac queline Lefèvre, die omwille van de verzorging van hun gehandicap te dochter Joyce hun huis wilden uitbreiden. Zij kregen toestem ming van de gemeente, maar za gen het plan gedwarsboomd door de rechtbank in Middelburg. Het bouwplan bestond uit het plaatsen van een lift en een uit bouw van 2,8 meter diep aan de achterzijde op de begane grond en de eerste verdieping. Buurvrouw A. van Tuyl diende een bezwaar schrift in. Zij laat via haar advocaat A.P. Cornelissen weten dat zij op de hoogte was gesteld van bouw plannen van de familie Lefèvre, maar niet van de exacte aard daar van. In een zienswijze gaf zij aan dat de tweede bouwlaag een ver mindering van de lichtinval en een belemmering van haar uit zicht zou betekenen. Bovendien had zij het gevoel 'ingebouwd' te worden. Ondanks het bezwaarschrift werd Lefèvre, zo zegt hij, door de ge meente geadviseerd aan de verbou- 'Een juridisch medewerker zei: er loopt een bezwaar, maar begin maar gewoon' wing te beginnen. „Een juridisch medewerker zei: 'Er loopt een be zwaar, maar begin maar gewoon, want alles valt binnen de beleidsre gels'." Wethouder Wijnand Ren den ontkent dat. „De gemeente zal nooit het advies geven om alvast te beginnen, als er nog een be zwaarprocedure loopt." Het bouwplan voldeed aan de be leidsregels, omdat voor de verzor ging van gehandicapten een uit zondering gemaakt kon worden op het bestemmingsplan. „In goed vertrouwen zijn we daarom begon nen", zegt Lefèvre. De rechter noemt die regel in zijn uitspraak van 5 juni echter 'apert onredelijk'. De toepassing zou in strijd zijn met de rechtszekerheid, omdat het elk ander belang ondergeschikt maakt aan het medisch belang. Ondertussen mag Lefèvre van de rechter geen werkzaamheden meer uitvoeren tot de bezwaarpro cedure geheel is doorlopen. Vol gens haar advocaat staat Van Tuyl open voor compromissen en kan zij leven met een uitbouw op de begane grond, die desnoods een stuk dieper is dan 2,8 meter. „Dan gaat mijn andere buurman be zwaar maken", reageert Lefèvre. „Bovendien kan Joyce vanwege haar epilepsie niet aan de zonkant slapen, en een slaapkamer aan de noordkant kan alleen boven." Sinds 1 juli heeft de gemeente nieu we beleidsregels. Lefèvre heeft een ander plan op tafel gelegd, met op de eerste verdieping een schuine kap met dakkapel. „Dat is al goed gekeurd door de welstandscommis sie. Het voldoet aan de nieuwe re gels en zorgt voor minder overlast, zelfs minder dan het eigen voor stel van de buurvrouw. Maar we moeten nu hoe dan ook maanden wachten voor we verder mogen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58