Tour de France Tourbaas: we zitten bovenop bedriegers Test je wielerkennis! rwFiL LEZERSEXTRA PZC Tourd' V pzc Zaterdag 12 juli 2008 35 Manuel Beltran wordt geboeid afgevoerd uit het hotel waar zijn ploeg verbleef. foto Nicolas Bouvy/EPA Manuel Beltran (37) loopt op zijn oude dag tegen de lamp. aurillac - De Spaanse wielrenner Manuel Beltran is gisteravond uit de Tour de France gezet vanwege de positieve dopingtest na de eer ste etappe. Bij de coureur van Li- quigas zijn na die rit sporen van epo aangetroffen. De Italiaanse ploeg van de renner mag de Tour uitrijden. Direct nadat de nieuwe Franse do- pingautoriteit AFLD het resultaat van de controle bekend had ge maakt, liet Liquigas de Tourorgani satie weten de renner zelf uit de wedstrijd te nemen. De ploegen zijn dat contractueel verplicht. Ook wacht Beltran volgens de overeenkomst een boete van 100.000 euro. De Tourbazen zeggen blij te zijn met de efficiëntie van het nieuwe anti-dopingsysteem dat samen met AFLD is opgezet. „Aan de an dere kant betreuren wij het dat sommige onverantwoordelijke ren ners nog altijd niet begrepen heb ben dat onze strijd tegen doping 'totaal' is. Wij zitten bovenop de bedriegers", liet ASO weten. Manuel Beltran is een renner die op zijn oude dag tegen de lamp is gelopen. De 37-jarige Spanjaard uit Jaen reed onder meer drie jaar (2003 tot en met 2005) in de win nende Tourploeg van Lance Armst rong. Roberto Heras en Tyler Ha milton zijn ook voormalige hel pers van Armstrong die bij een an dere ploeg tegen de lamp zijn gelo pen. Beltran stond in zijn carrière ook onder contract van Mapei en Ba- nesto. Sinds vorig jaar rijdt hij bij Liquigas, waar hij de klassements renners Nibali en Kreuziger moest ondersteunen. Harold Knebel, teammanager van Rabobank, reageerde met verba zing op het nieuws uit de Tour. „Dit is uiteraard teleurstellend nieuws voor iedereen. We zijn ge- De Spaanse veteraan Manuei Beltran (37) is na een positieve dopingtest uit de Tour gezet. Hij is een voormalige knecht van Lance Armstrong. noeg gewaarschuwd in vorige edi ties van de Tour om dit soort din gen in de toekomst te voorkomen. Dat er toch nog renners zijn die naar epo grijpen is triest. Dit is slecht voor het imago van de sport. We hadden gehoopt op een schadevrije Tour de France." De Franse krant Le Monde had gis teren overdag al gemeld dat bij de controles aan het begin van de Tour bij tien renners abnormale bloedwaarden zijn vastgesteld. Om welke renners het gaat, was nog niet bekend. Volgens AFLD zijn inderdaad een aantal renners ingelicht over de controle, maar was dat puur om medische rede nen. De controles zijn uitgevoerd op 3 en 4 juli, vlak voor de Tourstart in Brest. Alle 180 renners zijn bij die tests gecontroleerd op onder meer hun hormoonhuishouding en bloedwaarden. Volgens Le Monde worden de tien renners binnen kort nader onderzocht. De resultaten van de controles zijn doorgegeven aan de UCI, die dit opneemt in het biologische pas poort van de renners. Dat pas poort bevat het medische profiel van een renner met bloed- en uri- newaarden. Daarmee kan het ge bruik van verboden middelen makkelijker worden aangetoond. Ploeg van Beltran mag in de Tour blijven figeac - De ploeg van de op do ping betrapte Manuel Beltran mag de Tour uitrijden. Liquigas hoeft ook niet de reglementaire boete van 100.000 euro te betalen, om dat de Italiaanse teamdirectie de Spaanse wielrenner meteen na zijn positieve A-test heeft ge schorst. De Franse politie heeft Beltran on middellijk na het bekendworden van de dopingtest voor verhoor meegenomen naar het bureau. Breukink: het hele jaar vrij kalm, nu dit weer aurillac - Erik Breukink hoopt dat de wielersport niet de dupe wordt van het nieuwe dopinggeval in de Tour. „Het hele jaar was het vrij kalm, ik hoop niet dat het wielrennen nu weer naar de achtergrond ver dwijnt", zei Breukink in een reac tie op de positieve dopingtest van de Spanjaard Beltran. De ploegbaas betreurt de gang van zaken. „Jammer dat er nu weer zo iets naar buiten komt." Tjallingii rijdt volgend jaar voor Rabobank aurillac - Rabobank heeft een principe-akkoord bereikt met Maarten Tjallingii. De 30-jarige geboren Fries was gis teren als gast van de NOS in de Tour. Dit jaar komt Tjallingii uit voor Si- lence-Lotto, waar hij ondanks een sterke Ronde van Zwitserland geen kans zag om zich in de Tour-ploeg te rijden. „Dat wil ik ooit wel een keer doen", aldus Tjal lingii gisteren. Wim van de Waarsenburg is de beste Nederlander in de Tour. Raar hè, dat u nog nooit van hem heeft gehoord. Wim doet niet mee om de bolle tjestrui, is niet verwikkeld in de strijd om de groene, gele of witte trui, maar zonder hem zou het las tig worden om de klassementslei ders te huldigen. Zonder Wim zou de Tour er heel anders uitzien. En nog sterker: door Wim ziet de Tour de France er volgend jaar heel anders uit dan nu. Met een moeilijk woord is Wim van de Waarsenburg managing director van Movico bv. Hij runt de tent. Het in mobiele faciliteiten gespecialiseerde bedrijf uit het Bra bantse Deurne is voor het twaalf de jaar verantwoordelijk voor een groot deel van de start- enfinishfa- ciliteiten: VIP-wagens, perscabi nes en tribunes. Momenteel vliegt Wim heen en weer tussen Deurne en de Tour, want het bedrijf zit in de afron dende fase van een nieuwe verbin tenis: bij de Tourstart in Monaco is Movico voor honderd procent partner. Het is geen papieren verbintenis. Wim geeft de helefinishlocatie een nieuw gezicht. Er komt een nieuw huldigingspodium en de renners zullen bij de aankomst een compleet nieuwefmishboog zien. „Een boog is niet zomaar een boog", zegt Wim. „We leven in een digitaal tijdperk, waarin heel veel mogelijk is met video en beeld. Daarmee kun je het publiek aan de finish heel goed informeren." Het is een forse investering voor de Tour, zegt Wim. „De boog van nu is in 1997 in gebruik genomen. Die kun je niet zomaar wegdoen. Maar nu is hij al elf jaar in ge bruik en je kunt dat ook zien. De huiskleuren van de Tour zijn grijs, zwart en geel. De boog is blauw, grijs en geel." Maar waar het de Tour en Movico vooral om te doen was, was snelheid in combi natie met veiligheid. „Met het op bouwen van de boog van nu zijn zes, zeven mensen rond de drie, vier uur mee bezig. Onze boog wordt in anderhalf uur opge bouwd door twee mensen. Het mag wat geld kosten, want de na druk ligt op snelheid en veiligheid. In de Tour is elke minuut kost baar." Harm Vonk Tourfans let op! De Tour de France van 2008 is officieel van start gegaan. Wie heeft de beste Lc ff t benen dit jaar en hoe doen onze landgenoten R.A het? Uw krant volgt de tour op de voet. U maakt elke dag kans op een Efteling arrangement. Dit arrangement bevat een overnachting in het Efteling hotel en toegang tot het park voor maximaal 2 volwassen en 2 kinde ren. De prijs wordt aangeboden door de Efteling. Elke dag staat er een Tour-vraag in de krant. SMS uw antwoord naar 2002. Is het antwoord correct dan dingt u mee naar de prijs. Uiteraard mag u zo vaak meedoen als u wilt. Vraag zaterdag 12 juli: Wie is momenteel ploegleider van team Rabobank? A. Erik Breukink B. Bjarne Riis C. Steven Rooks Sms uw antwoord als volgt door naar telefoonnummer 2002: ACTIET0UR12spatieA, BolC Bijvoorbeeld: ACTIET0UR12 B Spelregels: Sms uw antwoord naar telefoonnummer 2002 Prijs per ontvangen bericht is 0,60 Uw inzending dient voor middernacht bij ons binnen te zijn Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd Alleen de winnaar krijgt binnen 3 werkdagen bericht Deelname geldt voor personen vanaf 16 jaar Het arrangement is te boeken tot en met oktober 2008 Het arrangement is te boeken op basis van beschikbaarheid (^ftgTirag Tour de France 8e etappe 12 juli -172,5km Figeac t FRANKRIJK La Salvetat 58km s Blaye-I«-Min« «^JCaraMux Toulouse^ Rabastens 135km 172,5km hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Sf0" Cuionie ft*" 51 Zm 0 s83m eesse«!m A 302m ANP bron. afp/ai.o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53