Zeeland 'Inspelen op campagne fietsdiefstaP 'We zetten altijd weer SP eist spoedoverleg Hulst en Curamus PvZ: Aanpak wegen grensstreek op agenda van Scheldemondraad Dom 22 Zaterdag 12 juli 2008 pzc Jaarlijks vierduizend rijwielen gestolen in Zeeuws-Vlaanderen. door Wout Bareman terneuzen - In Zeeuws-Vlaande- ren worden dagelijks zeker tien fietsen gestolen. Jaarlijks zijn het er, volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, meer dan vierduizend. De raadsfracties van de WD in Terneuzen, Sluis en Hulst vinden dat de drie gemeenten moeten in haken bij de landelijke fietsdiefstal- campagne, die mensen moet sti muleren aangifte te doen. Want van de duizenden diefstallen in de regio wordt maar een fractie ge meld en geregistreerd bij de poli tie. Het ministerie van Binnenland se Zaken vindt dat daarin verande ring moet komen, want van de 750.000 fietsdiefstallen in bijvoor beeld 2006 werd maar in 120.000 gevallen aangifte gedaan. 'Den Haag' vindt dat het aantal fietsdief stallen in 2010 met 100.000 moet zijn verminderd. In Zeeuws-Vlaanderen werden in 2006, volgens de CBS-gegevens, bijna zeshonderd van de ruim vier duizend fietsdiefstallen bij de poli- PJ5 De WD-fracties in Terneuzen, Sluis en Hulst vinden dat moet worden ingespeeld op een lande lijke campagne om het aantal fietsdiefstallen te verminderen. tie aangegeven, onderverdeeld per gemeente: Terneuzen 339, Hulst 143 en Sluis 88. Om het tij te ke ren, roepen de WD-raadsfracties in de drie gemeenten de colleges van Burgemeester en Wethouders op de landelijke campagne tegen fietsdiefstallen nadrukkelijk onder de aandacht te brengen van de be volking. De fractievoorzitters Erik Beumer (Terneuzen), Johan Pro voost (Sluis) en Luciën Reijns (Hulst) in een schriftelijke oproep aan de colleges: „We accepteren dit fenomeen bijna gelaten, terwil met gezamenlijke inzet van lokale overheid, in overleg met onder meer politie en fietsbranche in on ze regio een sterke beperking van het aantal diefstallen te realiseren zou zijn." Bij de aangifte van een gestolen fiets is het van belang dat het framenummer, het merk of het chipnummer bekend zijn. Die kunnen worden ingevoerd in een persoonlijk fietspaspoort, dat kan worden ingevuld op de website www.fietsdiefstal.nl. Sinds begin dit jaar is ook een lan delijk fietsenregister in gebruik, waarin alle nieuwe verkochte fiet sen sinds 2006 zijn opgenomen. De politie heeft een koppeling met het register, waardoor én de aangifte wordt vergemakkelijkt én een opgespoorde fiets sneller bij de rechtmatige eigenaar kan wor den terugbezorgd. De WD-frac ties willen dat de gemeenten ook de registratie stimuleren. Tariefstelling thuiszorg 2009 moet verdere problemen voorkomen. hulst - Burgemeester en Wethou ders van Hulst moeten zich op zeer korte termijn met de leiding van stichting Curamus om de tafel scharen om de crisis in de thuis zorgsector te bezweren. In navol ging van de stichting Zorgsaam dreigde de voorbije week de stich ting Curamus te stoppen met de thuiszorg. De SP-ffactie in de Huls ter raad vindt dit onaanvaardbaar en vraagt het college in een brand brief over de kwestie om hande lend op te treden. „Het college moet alles op alles zetten, zodat de ze instellingen door kunnen blij ven gaan met het aanbieden van thuiszorg", aldus de SP. De socialis ten willen van het college nog wel meer vernemen. Zo vragen zij B en W om inzicht te verschaffen in de financiële problemen bij Zorg saam, wensen ze dat het Hulster college tekst en uitleg verschaft over de tariefstelling voor 2009 voor de thuiszorg en willen ze ver der dat de regionale problematiek onder de aandacht gebracht wordt van de 1\veede Kamer. ZEEUWSE We weten hetverhalen over dom me blondjes beginnen wat afge zaagd te worden. Trouwens, veel vrouwen met donker haar blonde ren zich vandaag de dag. Het heeft er dus veel van weg, dat met dat 'blonde'fenomeen eindelijk is afge rekend. Deze week stak het deson danks nog even heel duidelijk de kop op. De zeer gewaardeerde amb- Fokveedag in Oostburg al zeventig jaar 'sociaal gebeuren'. door Frank van Cooten OOSTBURG - Vrijwel alle veeten toonstellingen in Zeeuws-Vlaande ren zijn in de loop der jaren ver dwenen. Er is er echter een die nog steeds fier overeind staat. De Fokveedag in Oostburg. Dit jaar op woensdag 16 juli. De zeventig ste editie. De geschiedenis van de Fokvee dag, die terug gaat naar de jaren dertig van de vorige eeuw, is te zien in de bibliotheek van Oost burg. Daar is een tentoonstelling te zien van onder meer oude fo to's, medailles en archiefstukken van de gelijknamige stichting. „Er zitten mooie stukken bij", zeggen voorzitter Adri Rosendaal en pen ningmeester Adri Vermue van de stichting. Slechts een paar keer ging de fok veedag niet door. Tijdens de oor logsjaren en in 2001 tijdens de mkz-crisis. Deze crisis heeft echter wel zijn sporen nagelaten. De vee stapel tijdens de fokveedag is be hoorlijk uitgedund. Zo is er geen melkvee meer te bewonderen. „Er is toch angst voor besmetting. En jonge melkveehouders hebben P5-? ïll r «33 geen belangstelling meer voor de nostalgie. Dat is wel jammer," zegt Rosendaal. „Ik begrijp overigens best dat het voor melkkoeien wat lastig is op een veemarkt te staan. Die beesten moeten drie keer per dag worden gemolken. Als dat niet gebeurt, zijn ze uit balans." Vermue, zelf melkveehouder, denkt dat er meer aan de hand is dan alleen de gevolgen van de mkz-crisis. „Het kost heel wat werk de beesten voor de veeten toonstelling klaar te zetten. Veel 'De veetentoonstelling is toch het visitekaartje van je bedrijf collega's hebben daar geen zin meer in. Jammer, want deelnemen aan de veetentoonstelling is toch een visitekaartje voor je bedrijf En het is natuurlijk ook een so ciaal gebeuren." Omdat steeds minder melkveehou ders meededen is de melkkoeien- keuring drie jaar geleden afge schaft. Bij de zeventigste tentoon stelling is de keuring van rundvee van het Belgisch Wit-Blauw Stam boekvee. Ook is er weer de kalfjeskeuring voor kinderen. Ook de kleinveever- Een Fokveedag In Oostburg in de jaren zestig van de vorige eeuw. repro Peter Nicolai Programma Fokveedag 10.00-10.30 uur: Demonstratie diverse paardenrassen 10.30-11.00 uur: Ganzenhoe den (door J. Engelbert) 11.00-11.30 uur: Paarden be slaan en demonstratie (door T. Roosink) 11.30-12.00 uur: Diverse koeienrassen en eventueel schapen scheren 13.00-13.15 uur: Ballonwed strijd 13.15-14.00 uur: Jeugdru briek kalfjes 14.00-14.30 uur: Ganzenhoe den (door J. Engelbert) 14.45-15.15 uur: Paardende- monstratie (door T. Roosink) eniging is met onder andere haar konijnen, sierkippen en sierduiven aanwezig. De voorzitter van de stichting was vroeger altijd de burgemeester. La ter werd dat een van de wethou ders. Vanuit die hoedanigheid is Adri Rosendaal voorzitter gewor den. Dat is hij nog steeds, ook al is hij geen wethouder meer. „Ik weet eigenlijk niet hoe dat zo is geko men. Mij is gevraagd voorzitter te blijven. Ik ging daar graag op in. Het is gewoonweg een prachtig evenement. Niet alleen voor de sector, maar ook voor het toeris me. Dat is ook een van de redenen waarom de datum van de Fokvee dag is verplaatst van september naar de derde woensdag van juli. Dat ligt overigens ook aan de oogsttijd. De boeren hadden het te druk. Dat lag ook ten grondslag aan het besluit de Fokveedag te verzetten naar juli." Ook de locatie is veranderd. De Fokveedag stond voorheen altijd op het Ledelplein. Door de recon structie van het centrum is de Fok veedag verhuisd naar het terrein bij Den Hoekzak. „In het begin was er wat weerstand maar het be valt ons daar eigenlijk best wel goed. Ach, we kunnen altijd nog terug naar het Ledelplein. De put jes voor de hekken staan er nog." Bijkomend voordeel is dat de Fok veedag en de weekmarkt elkaar niet in de weg zitten. „Er is overi gens een prima samenwerking met de weekmarkt. Bij ons staan ook kraampjes maar de artikelen die worden verkocht zijn niet op de reguliere weekmarkt te vinden. Tip? redactie@pzc.nl tenares op het stadhuis in Terneu zen liep er rond met een T-shirt, voorzien van het opschrift: Tm blond, help me!'. Toen ze daar op aangesproken werd, wuifde ze de flauwe opmerking van die manne lijke collega weg met de woorden: „Dat collegaatje met dat bruine haar bij mij op de afdeling, die is pas dom. Ik ben veel slimmerder." Plan voor verbeteringen zou in aanmerking voor subsidie Brussel komen. door Harold de Puysseleijr hulst - De noodzakelijke aanpak van het wegennet in de grensregio tussen Beveren en Hulst moet in november aan de orde komen in de vergadering van de Schelde mondraad. Dat wil voorzitter lohan Robesin van de statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ). Robesin is in die hoedanigheid tevens lid van de Scheldemondraad. Hij vindt dat wethouder Clen de Kraker met zijn pleidooi aandacht en geld te spenderen aan de infrastructuur in genoemde regio de spijker op de kop slaat. De Kraker wees er op, dat door de verdieping van de Westerschelde de containertrans porten vanuit het Antwerpse ha vengebied over de weg gigantisch toe gaan nemen. Dat vraagt aan passingen aan het wegennet. De gemeentebesturen in het Waas land hebben in het verleden ook al vaker gewezen op het dreigende 'verkeersinfarct' door de toename Scheldemondraadslid Johan Ro besin steunt het pleidooi van de Hulster wethouder De Kraker om een dreigend verkeersinfarct in de grensstreek te verijdelen. van het containervervoer. Robesin wil zich er sterk voor maken om dat via de Scheldemondraad voor elkaar te krijgen. Volgens hem lig gen er in het kader van het Europe se subsidieprogramma Interreg 4 mogelijkheden om (een deel van) het benodigde geld voor de verbe tering van het wegennet los te krij gen. Hij wijst in dat verband op het Europees Fonds voor Regiona le Ontwikkeling, waar bijna twee honderd miljoen euro in zit. Robe sin vraagt de secretaris van de Scheldemondraad de kwestie in de eerstvolgende vergadering van deze raad te bespreken. Hij wil daartoe zelf een praatstuk opstel len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46