Is hét gesprek bij de bakker veer vrij Meer aal in de goot HOUTEN VLOEREN! Zeeland krimpt 'Vizier is gericht op krimp' 'Nieuwe generatie senioren' Valpartij door oliebollengooiers Dialoog BAX -TERHEIJDEN PZC Zaterdag 12 juli 2008 3 De Zeeuwen moeten er ernstig rekening mee houden dat de komende jaren hun aantal afneemt. Dat heeft op diverse - sectoren effect, zoals het onderwijs 4? *5- vN? xf- 00 ^i> Jg kees Reinhoudt, directeur woningbouwcorpora tie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen: rimp houdt ons in Zeeuws-Vlaanderen al een IV tijdje bezig. Ons doel is het woningbestand terug te brengen met tien procent en tegelijkertijd betere jvoningen over te houden of te bouwen. Daarbij kij ken wij goed naar de veranderende bevolksingsop- bouw. Wij slopen verouderde eengezinshuizen en bouwen meer bij voor senioren. Uitdagingen liggen het vinden van zinvolle herbestemmingen van de ?rond die vrijkomt op plaatsen waar woningen ge doopt zijn." foto Camile Schelstraete Ad van de Kreeke, directeur patiëntenorganisatie Klaverblad Zeeland De toekomst brengt een aantal interessante ont wikkelingen voor de zorg. De mensen worden niet alleen ouder, de behoeften van ouderen verande ren ook sterk. Zo zijn toekomstige senioren hoger op geleid. Juist die groep maakt minder gebruik van zorg voorzieningen, blijkt uit onderzoek. Het is belangrijk om nu goed na te denken over de zorgvraag van de toekomst. Gebouwen die nu gebouwd worden, zoals bijvoorbeeld een ziekenhuis, moeten over tien jaar niet voor de helft leeg staan." foto Willem Mieras De Zeeuwse bevolking blijft tot 2025 stabiel op circa 380.000. Na 2025 zal de omvang dalen tot 355.000, hetzelfde niveau als in 1990. Er is sprake van grote regiona le verschillen. Gemeenten met een hoog geboorteover schot blijven groeien (Tholen, Kapelle, Reimerswaal, Borsele). Gemeenten met veel nieuwko mers blijven eveneens groeien (Middelburg, Goes, Noord-Be veland). Gemeenten met een sterfteo- verschot en/of weinig nieuwe lingen krimpen (Vlissingen, Veere, Sluis, Terneuzen). De gemeenten Schouwen-Dui- veland en Hulst blijven in aan tal inwoners redelijk gelijk. Een sterfteoverschot wordt al in 2008 verwacht, oplopend tot 1000 in 2025. Het aantal jongeren daalt ko mende vijftien jaar met 15 pro cent; de groep 30-60 jaar daalt tot 2030 met 20 procent. De groep 60-80 jaar stijgt tot 2030 met 43 procent; de groep boven 80 stijgt sterk. Het aantal buitenlanders neemt toe. cwispelen toen ik haar riep en is ill nog aanhankelijker dan eerst." Volgens LNV zitten er nog bijna weehonderd honden vast. Shiva s één van de 27 die na de afschaf ing van de RAD zijn teruggege- en. Nog eens 67 honden volgen hnnenkort. De andere dieren ver- onen volgens LNV afwijkend ge- Itag en moeten eerst worden ge est. De honden waarvan is bewe en dat ze bij een bijtincident wa- en betrokken, mogen vooralsnog liet 'tgrug'ftaar de eigenaar. Industrieweg 13 T0111-412598 Groenleer Metaalrecyding B.Y. 4301 RS Zierikzee E info@groenleer.com In verband met de zomervakantie sluiten wij op vrijdag 25 juli om 12 uur de poort. Wij zijn weer open voor uw leveringen op maandag 11 augustus vanaf 07.30 uur. Wij wensen iedereen een fijne vakantie toe en zien u graag na de vakantie weer komen. Groenleer Metaalrecycling B.V. De oplossing voor al uw ferro en non-ferro afvallen www.groenleer.com RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse is donderdag tegen mid dernacht een 25-jarige vrouw uit het Duitse Pulheim gewond ge raakt bij een val van haar fiets. De vrouw fietste in de richting van de rotonde waar een enkele jongeren elkaar met oliebollen be kogelden. Een zeventienjarige jon gen uit Eibergen liep daarbij plotse ling de straat op en kwam in bot sing met de vrouw. Zij raakte bij de val gewond aan hoofd en stuit je.. Je vindt de auto die je zoekt I Daling van het aantal basisschoolleerlingen 1 tussen 2007 en 2020 b J? Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl COMMENTAAR Best een aardig idee van de provincie om met burgers en organisaties van gedachten te wisselen over de toekomstige bevolkingsontwikkeling. Maar geef daarbij wel duidelijk aan waarover het gaat. Prognoses zijn soms net als het weer. De ene keer is sprake van krimp, de andere keer van groei. Het heeft geen zin een dialoog te voeren over dergelijke verschillen. De nota Onverkende Paden is een goed uitgangspunt. In de opzet van de dialoog is voorzien in een slotmanifestatie en een kanskaart. Prima, want daardoor ebt de inbreng van de burgers niet geruisloos weg. Ze kunnen zo de resultaten van hun inbreng volgen. Maar al te vaak leiden met veel tamtam gevoerde maatschappelijke discussies tot frustraties en vergroten ze de kloof tussen burger en bestuur juist, in plaats van die te verkleinen. Dat gebeurde destijds bij het Zeeland-debat. De kanskaart krijgt een vervolg in de vorm van een visie van Provinciale Staten. Het is zinvol ook daarbij op een vernieuwende manier - dus niet alleen via een interactieve website - het volk te betrekken. gelegd en voor de doe-het-zelver Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl MIDDELBURG - De vier aalgoten van waterschap Zeeuwse Eilanden heb ben dit seizoen 15.461 glasalen over de dijk geholpen. Sinds 2002 zijn er niet meer zulke grote aantal len binnen gekomen. Vooral op Schouwen-Duiveland was het resultaat bemoedigend. Bij gemaal Prommelsluis werden 6897 jonge palingen geteld; bij ge maal Duiveland waren dit er zelfs 8335. Het succes van de twee goten bij Kattendijke en Borsele laat ech ter te wensen over. Als oorzaak worden technische problemen ge noemd en het feit dat dit deel ken nelijk minder op de route van de jonge paling ligt. De glasaal zwemt vanuit de Sargassozee de oceaan over op zoek naar de binnenwate ren. De paling klimt, aangetrokken door een zoete lokstroom, door de goot over de dijk naar de polder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3