Kopmannen overleven slijtageslag Censuur Steeple-atleet Simon Vroemen ontkent gebruik van anabolen Zaterdag 12 juli 2008 Zeeuwse voetbalclubs krijgen interessante duels in de beker Tip? sport@pzc.nl Luis Leon Sanchez wint etappe, toppers zijn attent in harde finale. door Ad Pertijs AURILLAC - Het had een overgangs etappe moeten worden. „Maar het werd een echte klassieker", keek Erik Breukink terug op rit van Brioude naar Aurillac, die werd ge wonnen door de aanvalslustige Luis Leon Sanchez, een 24-jarige helper van Alejandro Valverde. Rabobank-renner Laurens ten Dam sprak over de zwaarste dag van de Tour tot nu toe. Hij veegde de modder van zijn gezicht en zei: „Ik heb vandaag meer calorieën verbrand, dan in die langste rit van 232 kilometer." In de roerige etappe door het Cen traal Massief bleven de favorieten voor de eindzege simpel overeind. Alleen Damiano Cunego verloor in de finale een halve minuut. De Italiaan had toch al geen al te ge lukkige dag. Na 60 kilometer kwam hij ten val na een botsing met Rabo's Juan-Antonio Flecha. Ook Koos Moerenhout ging onder uit. „Ik dook zo een weiland in", zei de voormalige Nederlandse kampioen. Er gingen nog meer Rabobank-ren- ners onderuit, op het moment dat vooraan Fabian Cancellara en Jens Voigt namens CSC de lont in het kruitvat hadden gestoken. Een groep van twintig renners kwam voorop. „Denis Mentsjov zat er bij", stelde Moerenhout met veel genoegen vast. „Denis liet zien dat hij zijn lesje heeft geleerd", vulde Breukink aan. „Het was een grote chaos in het pe loton", verduidelijkte Moeren hout. „Op het moment dat we vie len, zaten we wel met zijn allen bij elkaar. Gelukkig zaten Denis en Os car Freire ook voor de val." Dat hij en zijn ploegmaats een jas je hadden moeten uitdoen om in een nooit stilvallende rit terug te komen bij Mentsjov, mocht de pret aan de meet niet drukken. Bij Rabobank keken ze immers tevre den terug op de rit. „Tankink, Fle cha, Ten Dam en Moerenhout za ten er goed bij. Dat Langeveld, Luis Leon Sanchez wint na een korte solo de bergachtige etappe naar Aurillac met een kleine voorsprong op zijn achtervolgers. foto Phil Nijhuis/GPD Posthuma en Weening in de derde groep zaten is niet erg. Zij zijn er meer voor het vlakke", zo liet Breukink weten. „Ik denk dat we sterk genoeg zijn", aldus de ploeg leider. Dat kunnen ze bij Caisse d'Eparg- ne ook zeggen. Sanchez zocht de aanval en kreeg zijn beloning. Breukink toonde zich net als giste ren niet echt onder de indruk van de kracht van de mannen van Val verde. „Ik denk niet dat Valverde zeker is van zijn zaak", las hij af aan de manier van koersen van Caisse d'Epargne. Hij zegt dat met Mentsjov wel te zijn en daarom stuurt hij zijn renners niet mee in niet ter zake doende ontsnappin gen. Oscar Freire mag bij Rabobank als enige aan wat anders denken dan de gele trui. De Spanjaard mengde zich gisteren bij de tweede tussen- sprint in het gevecht om de groe ne trui. „Dat zien we toch als de op een na hoogste prijs in deze ronde." Vandaag mag hij het tricot dragen in de rit naar Toulouse. Niet om dat hij leider is geworden in het puntenklassement, maar omdat Freire nu tweede staat achter Kim Kirchen, de man die de gele trui draagt. De spurter ging lange tijd met de besten mee. Op de laatste col moest hij echter lossen, waardoor de kans op de ritzege verkeken was. „Die beklimming was toch te lang en te steil", vreesde Breukink al. Toen dat gebeurd was, deed Rabo bank geen poging om Freire terug naar voor te rijden. Het geel is im mers belangrijker dan het groen, weet ook Spaanse Oscar. De kanshebbers om de Tour te winnen worden zwaar op de proef gesteld. De Spanjaard Luis Leon Sanchez wint de rit na een korte solo. Een medewerker van de organisatie van de Tour de France ging afgelo pen maandag langs de televisieploe gen die bij de finish in Nantes op de aan komst van de renners zaten te wachten. Hij kwam met de mededeling dat het beeld wellicht even weg zou kunnen val len. Iets technisch of zo. Het was geen technisch probleem. Het bleek een protes tactie langs de route van de Tour. En de Tourdirectie wilde kennelijk niet dat de te levisiekijkers dat zouden zien. Ik hoorde dit op de radio in de auto op de terugweg vanuit de Tour de France in Saint-Malo naar Nederland en moest den ken aan het Europees kampioenschap voetbal, dat nog maar net achter de rug is. Toen heeft de Uefa als regisseur van de te levisiebeelden de kijkers ook onthouden dat een man tijdens een van de wedstrij den van het Duitse team plotseling het veld op rende en door een handvol ste wards werd afgevoerd. De organisaties van grote sportevenementen gaan dus be palen wat we wel en wat we niet mogen zien. Het is te begrijpen dat ze ons vooral in hun ogen mooie en 'schone' sportevene menten voor willen schotelen. Maar ze kunnen er niet aan ontkomen dat waar de televisiecamera's van de hele wereld op de tour gericht zijn, dat mensen met een boodschap aantrekt. Dat hoort er bij, zoals spoorbomen die dicht gaan voor de neus van een jagend peloton. En er zijn maar weinig evenementen waarvoor zo veel politie uit de kast wordt getrokken als voor de tour. Dus als het echt uit de hand loopt. Echter van een spektakel als bijvoorbeeld de Tour de France willen we alles zien. Ook als dat de organisatie niet welgevallig is. Wie herinnert zich niet de fotografe rende politieman tijdens een eindsprint, de renners tijdens een staking zittend op de grond of de stervende Fabio Casartelli op de flanken van de Pyreneeën. Dus niet alleen de Keltische muziek op Bretonse dorpspleinen, maar ook de harde werke lijkheid. Zoals woensdag nog een renner die met zijn vuist uithaalt als hij direct na 232 kilo meter op de fiets gehinderd wordt door een fotograaf Dat maakt de tour tot het spektakel dat het nu voor een breed pu bliek is. Iedereen vindt er iets van zijn ga ding. Pure sport, sensatie of mooie plaat jes. Als de sportorganisaties op deze weg doorgaan, worden gedrogeerde wielren ners uit het beeld gemonteerd, zien we dus niet meer de kopstoot van Zidane om dat zo'n beeld niet hoort aan het eind van de carrière van een voetbalvedette en wordt het gekreun van een finale tussen de tenniszusjes Williams weggehaald om dat het wel eens opwindender zou kun nen zijn dan de wedstrijd zelf Nog even over maandag. Veel journalisten lieten het er bij en meldden dat niet dui delijk was waar het protest over ging. Dat kan ik niet over mijn kant laten gaan. Het waren mensen van de Franse vakbond CGT, die boos waren op president Sarko- zy die had gezegd dat acties zoals stakin gen geen zin hebben. René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35