daagse leeuwen vreten kilometers tijd Die Thoolse polders kennen we nu op ons duimpje Gezelligheid is minstens zo belangrijk als de prestatie 30 l Zaterdag 12 juli 2008 PZC Bijna zeshonderd Zeeuwen lopen vanaf dinsdag mee in de 92e editie van de Vierdaagse van Nijmegen. Net als meer dan veertigduizend andere wandelaars. Zij zien af voor de kick, een goed doel, de gezellige sfeer en natuurlijk voor het felbegeerde Vierdaagsekruisje. De PZC volgt enkele Zeeuwse Vierdaagse-deelnemers op de voet. door Cornelleke Blok foto's Mechteld Jansen, Willem Mieras, Peter Nicolai en Ruben Oreel Robbert de Wolf (12) uit Tholen is niet te stuiten. Zijn moeder Mar- greet (45) moet tijdens hun trai- ningstochten regelmatig in de versnelling om hem bij te houden. Dat belooft wat voor de Vierdaagse. Robbert: „Ik wil sprin tend over de finish." Bij die eindstreep - 'we gaan het halen' - staat vrijdag de hele familie De Wolf paraat met gladiolen. Margreet: „Mijn man Wim gaat zelfs mee als verzorger. Als we 's mid dags terug op de camping komen, staat het eten klaar." Het idee om mee te doen met de Vierdaag se ontstond tijdens de Thoolse zevendor- pentocht, vorig jaar. Robbert: „Ik vond die tocht erg leuk. We zeiden tegen elkaar: is het niet leuk om ook een keer met de Vier daagse mee te doen? Maar dan niet zomaar: wél voor een goed doel. Ik wil al vanaf m'n zevende chirurg worden. Daarom halen we geld op voor Artsen zonder Grenzen. Het geeft houvast, als je een dip hebt. Dan denk je even aan die mensen en kinderen die het niet goed hebben." En dus zijn Margreet en Robbert al maandenlang elke week in één van de Thoolse polders te vinden. Margreet: „We gaan lopend op familiebezoek in Ber gen op Zoom of we lopen naar vrienden in Sint-Annaland. We hebben altijd wel een doel. Ja, de Thoolse polders kennen we nu op ons duimpje. Onderweg kletsen we over van alles en nog wat." Robbert: „Ik maak tij dens het lopen zelf liedjes: ik verzin woord jes en melodietjes." Zij lopen dertig kilometer per dag tijdens de Vierdaagse: de reglementaire afstand die bij Robberts leeftijd hoort. Margreet: „Ik moet eigenlijk veertig kilometer lopen. Daarom krijg ik geen vierdaagsekruisje. Maar dat kan me helemaal niks schelen hoor. Ik vind het gewoon leuk om te doen. Je gaat nooit vier uur lang met de je kind op de bank zitten. Dit is een leuke manier om met elkaar op te trekken." Wie Robbert en Margreet wil sponsoren, kan geld overmaken naar Robberts rekening 30.30.355.01 o.v.v. Artsen zonder Grenzen. Kletsen, lachen en op terrasjes zitten horen voor 'de meiden van de He- ma' net zo bij wandelen als blaren prikken en afzien. Elk weekend zijn Anitha van Gorkom (47) uit Vlissingen, Jacqueline Mallekoote (47) en Anneke de Nooyer (54) uit Oost-Sou burg wel in een Zeeuwse polder te vinden. De drie collega's lopen het hele jaar door. Jacqueline: „We lopen gemiddeld één keer per week. We trainen niet speciaal voor de Vierdaagse, want in oktober doen we ook mee aan de kustmarathon. Maar die is niet zo gezellig als de Vierdaagse hoor. Tijdens de Vierdaagse is er zoveel sfeer. Dat móet je een keer meemaken." Anneke: „We gaan zondag al naar Nijmegen voor de Vierdaag- sefeesten. Die avond kunnen we het nog laat maken. De rest van de avonden liggen we om half negen op bed." Tijdens het trainen zorgen de meiden zelf wel voor de gezelligheid. „We hebben altijd wel wat te kletsen", zegt Jacqueline. „Dat werkt heel goed, want voor je het weet, ben je weer tien kilometer verder." Anne ke: „Als je 25 of 40 kilometer wilt lopen, J ben je bijna de hele dag kwijt. Dan kan je er maar beter wat leuks van maken. We hebben héle gesprekken tijdens het lopen. Dan komen de stomste dingen naar boven*' We hebben de grootste lol. We mopperen, klagen en steunen tegen het einde van de rit wel eens tegen elkaar. 'Waarom doen we dit?', vragen we ons dan af Maar als we dan bij de finish zijn, dan is het écht een te gek gevoel dat je dat stuk gelopen hebt. Dat geeft zo'n voldoening! We gaan er weer he lemaal voor tijdens de Vierdaagse. De pres tatie geeft ons echt een kick! Het is gewoon verslavend." Anita en Anneke gaan voor hun vierde vier daagsekruisje; voor Jacqueline is het de tweede keer. Jacqueline: „Vorig jaar regende het heel hard op de laatste middag. Alle toe schouwers waren al weg. Daardoor had ik niet echt dat geluksgevoel toen ik over de fi nish kwam. Ik hoop dat het nu wél feest is op de Via Gladiola."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32