Opmaat naar land art in polder Vlosselkwekers moeten moties kunnen uiten' ■ffooa? @[p@sfMB -w PROF/U Proef weghalen zeesla is te duur Zwitserse kunstenaar Andreas Zybach maakt kennis met de Wilhelminapolder, waarvoor hij een land art-ontwerp mag maken. minklijke Maatschap Wilhelminapolder ert 200-jarig jubileum. >r Mieke van der Jagt .HELMINADORP - Hij moet nog •d gaan rondkijken, foto's ne- n, het geluid van de polder ho- Andreas Zybach, een van de e kunstenaars die een schetsont- rp mag maken voor een kunst- rk in de Wilhelminapolder, is rr het eerst in Zeeland. De Zwit- die in Berlijn woont en werkt, it het Nederlandse landschap Als tiener kwam hij er met va- itie, onder meer om rond het ;elmeer te fietsen. Hij werkt bin- en buiten, maar tot nu toe meestal in de bebouwde omge ving. De opdracht voor de Wilhel minapolder is dus een uitdaging. Het moet een duurzaam kunst werk worden, geënt op de culture le, historische en lanschappelijke kenmerken van de Wilhelminapol der. Zybach en zijn concurrenten, Krijn de Koning en Phoebe Wash burn, mogen zelf de locatie uitzoe ken en één van de werken zal wor den uitgevoerd om het 200-jarig bestaan te vieren van de Koninklij ke Maatschap de Wilhelminapol der (KMWP). De verjaardag van de Koninklijke Maatschap is al op 25 april volgend jaar en de verwachting is dat het kunstwerk dan nog niet klaar zal zijn. Daarom gaan vier andere kun stenaars in april en mei aan de slag met experimentele kunst in de schuur van de hoeve Hongersdijk. Zij zullen de maatschappelijke, eco nomische, politieke en culturele di mensies van ecologische vraagstuk- Drie kunstenaars maken ontwerp voor land art in de Wilhelminapolder ken ter plekke onderzoeken. De verjaardag van de Wilhelminapol der en de bereidheid van de maat schap om dat te vieren met kunst, is een geschenk uit de hemel voor het Zeeuwse Centrum voor Beel dende Kunst en Architectuur (CBK). Daar werden al vier jaar de mogelijkheden voor land art in Zeeland gepolst. De Wilhelmina polder is op zich al een stuk land art, geschapen door mannen met spaden en kruiwagens en elk jaar weer herschapen door het groot ste boerenbedrijf van Zeeland, de KMWP. In de schuur van Hongersdijk werd gisteren de aftrap gegeven met A Stake in the Mud, A Hole in the Reel: Land art's Expanded Field. De serie films geeft een indruk van de ontwikkeling van land art en conceptuele kunst sinds de ja ren zestig. De inspirerende reeks werd eerder dit jaar vertoond in Mexico Stad, Barcelona en Sevilla en nu dus in Wilhelminadorp. jiningen - Het spandoek van de isselkwekers mag van burge ester Jan Huisman van Reimers- al langs de A58 bij Kruiningen ven hangen. „Voor de kwekers dit een mogelijkheid om hun jioties te tonen en die wil ik hen :t ontnemen", zegt de burge ester. aenLinks-Statenlid Leen Harpe >eg donderdag via een e-mail 1 Huisman het spandoek weg te en. Harpe stoort zich vooral 1 de beschuldiging aan het adres 1 natuurorganisaties. worden op het spandoek kort- j omschreven als 'moorde- rs' van de mosselsector, omdat aan de wieg stonden van het tij delijke verbod op mosselzaadvisse rij eind februari. GroenLinks vindt dat het ministerie van Landbouw met name de fout is ingegaan met natuurregels. Bovendien, merkt hij op: steunt 'Zeeland steunt toch al de mosselsector'. „Niet alleen Zeeuwen rijden over de A58", stelde burgemeester Huis man gisteren in een reactie op het verzoek van GroenLinks. „Boven dien waren er laatst opnieuw mos selzaken bij de Raad van State. Dat grijpt diep in." Tot de mosseldag die op 16 augus tus plaatsvindt in Yerseke mag het spandoek van burgemeester Huis man zeker blijven hangen. „We zien dan wel." DE GIANT METRO CS4 Met 3 versnellingen Shimano Nexus, naafdynamo en gesloten kettingkast. Van Zusterstraat 24, Middelburg Tel 0118 - 61 24 10 www.profile-vandendriest.nl pzc Zaterdag 12 juli 2008 25 Tests voor ruimtevaart in Koegorspolder terneuzen - Het rampenoefencen- trum van veiligheidsbedrijf Ricas in de Koegorspolder bij Terneuzen wordt steeds breder van opzet. Un derground wordt het grootste oe fencentrum van Europa. Er is in middels ook belangstelling van 'klanten' uit Amerika en Australië. Het centrum zou in de toekomst onder meer ook tests voor de ruimtevaart gaan uitvoeren. Daar naast wil meubelgigant Ikea er al z'n producten op brandveiligheid laten testen. Schatzoekexpeditie op Neeltje Jans neeltje jans - Nationaal Park Oos- terschelde houdt woensdagmiddag 23 juli een schatzoekexpeditie voor kinderen op Neeltje Jans. De Oos- terschelde is dan bezaaid met schatten. Kinderen kunnen vanaf 13.00 uur de uitdaging aangaan als ze vooraf zijn aangemeld bij het 1VN Consu lentschap Zeeland via 0113-211675. De expeditie vertrekt bij de info- zuil van Nationaal Park Ooster- schelde op de hoek van de parkeer plaats. Ton belastingvrij voor Coesenaar in loterij goes - Een prijs van 100.000 euro, belastingvrij, is gevallen op een lot dat een Goesenaar heeft gekocht bij Bruna Loek in de Lange Vorst- straat in Goes. Dat heeft niet alleen de winnaar blij gemaakt, maar ook bedrijfsleid ster Van Dongen van de Bruna Loek. Zij maakte eerder mee dat een gro te geldprijs viel op een lot dat bij Bruna werd verkocht. „De win naar trakteerde ons toen op ge bak." Weer wereldtitels voor Zeeuwse honden eede - lennifer Gielisse uit het Zeeuws-Vlaamse Eede heeft deze week op de FCI wereldkampioen schappen voor rashonden in Stock holm met vier honden wereldti tels behaald. Het brengt het totaal van de fokster van Mexicaanse naakthonden en Italiaanse wind hondjes op 29 titels. Gielisse be reidt zich nu voor op het EK in ok tober in Boedapest. scharendijke - De proef om zee sla uit het Grevelingenmeer te ha len krijgt geen vervolg. Het is te be werkelijk en te duur. Vorig zomer leek het Grevelingen meer bij tijd en wijle wel één gro te pan met groene soep. Badgasten moesten zich door een dikke laag zeesla (een waterplant met lange sliertige bladeren) worstelen voor ze een beetje konden zwemmen. Ook voor botenbezitters en surfers was de explosief groeiende plant bijzonder lastig omdat de plank of boot daarin vastliep. Zeesla komt van nature voor in het Grevelin genmeer maar vorig jaar groeide de plant uit tot een ware plaag. Het is niet duidelijk of het een Structureel probleem is. Dit jaar lijkt de hinder mee te vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27