7api Sloop panden Dert in voile gang Nieuwlanden Tholen schrikt van verkeersdoden Walcherse kunstenaars zetten hun deuren open 9 Opknapbeurt voor kerktorei^ van Grijpskerl 22 Zaterdag 12 juli 2008 PZC VLISSINGEN - Is het ingestort? Alge hele sanering of een grootscheepse verbouwing? Je weet niet wat je ziet in de Vlissingse Nieuwstraat. Maar het is toch echt de achter kant van de Dert-panden. Pas daar wordt duidelijk hoe ingrij pend het sloopproject is. Het oude lab van de vermaarde fotograaf ligt inmiddels bijna tegen de vlakte. Het rechterpand, ofwel het linker pand aan de Nieuwendijk, ver dwijnt ook helemaal. Van de ande re twee blijft alleen de voorgevel, en van het middelste ook het trap penhuis staan. Ruud de Baar, direc teur van projectontwikkelaar Marsaki, verwacht nog zeker tot oktober bezig te zijn met slopen. „Het lastige van dit perceel is dat het zo volgebouwd is dat we nog nauwelijks ruimte voor opslag heb ben. Dus we moeten wel al het sloopmateriaal direct afvoeren, an ders houden we helemaal geen bouwterrein meer over." Op een van de drie panden is inmiddels een optie genomen. Marsaki wacht bewust met de actieve ver koop. „We zetten eerst het casco vierkant neer, zonder indeling, we kunnen nu toch nog niets laten zien." Na de Dert-panden wacht het rijtje Achter de Kerk. De Baar: „Het duurt even om dat financieel rond te krijgen, maar dan gaan we aan de slag." Na enkele goede jaren lijkt gemeente weer terug bij af. door Rob Paardekam THOLEN - Tien jaar geleden stond de gemeente Tholen erom bekend dat het met de verkeersveiligheid niet best gesteld was. Drie doden vielen er gemiddeld per jaar. In de nieuwe eeuw leek het beter te gaan. De eerste jaren bleef het aan tal verkeersdoden beperkt tot nul of één. Nu lijkt het weer de ver keerde kant op te gaan. Na een fataal ongeluk in Anna la- cobapolder afgelopen donderdag, staat de teller dit jaar opnieuw op drie. Het laatste slachtoffer is een 25-jarige vrouw uit de gemeente Tholen. Ze reed over de Noordweg toen ze van de weg af raakte. Haar auto belandde op zijn kop in de sloot. TWee weken geleden kwam op de Oudelandsedijk tussen Sint-Annaland en Stavenisse ie mand om het leven bij een eenzij dig ongeval. Het derde ongeluk in Tholen vond in april plaats in Poortvliet. Een man uit Stavenisse liet daarbij het leven. Burgemeester Nuis was donderdag op de plek des onheils. „Als je daar zo staat, schiet wel door je hoofd dat dit alweer het derde do delijke ongeluk is." Het is Nuis niet ontgaan dat er na een reeks jaren nu drie jaar achter el kaar meerdere doden vallen in het verkeer. „Ik heb geen idee hoe het komt. Het is ook niet juist daar over te speculeren als er nog on derzoeken lopen." De gemeente kan volgens Nuis niet veel meer doen dan zorgen voor goede wegen. Daarom gaat wethouder Goossen binnenkort naar het waterschap om maatrege len voor de Oudelandsedijk bij Sta venisse te bepleiten. „We vinden dit zo belangrijk dat we meteen op bestuurlijk niveau overleg willen voeren." Een woordvoerster van het waterschap zegt dat er plan nen liggen om de bermen langs de dijk te verstevigen. Klankbordgroep vormt schakel tussen dorp en Rijkswaterstaat. door Maurits Sep NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Nee, het wordt geen nieuwe toerit naar de snelweg. Het witte zandbed dat vanaf de Schroeweg bij Middel burg afdaalt tot in de akkers naast de A58 wordt een parallelweg langs de snelweg naar Nieuw- en Sint Joosland. Over die weg moe ten de dorpsbewoners naar Mid delburg omrijden als straks de nieuwe N57 klaar is. Die maakt een einde aan hun directe verbin ding over de Nieuwlandseweg. Het zandbed moet goed inklinken, zodat er nog een nieuwe laag over heen kan. Die moet ook weer in zakken tot een stevig fundament. Pas dan kan er geasfalteerd wor den. Over een half jaar is het zo ver, verwacht Eric Mostert die zich bij Rijkswaterstaat bezighoudt met de N57. „Ergens in het eerste kwar taal van 2009." Aan het andere einde van die pa rallelweg wordt vlakbij Nieuw- en Sint Joosland ook hard gewerkt. Daar komt de nieuwe aansluiting van de N57 op de A58. Aan de plaats waar graafmachines bezig zijn is te zien dat er een grote bocht wordt gemaakt, die tot vlak bij de Nieuwlandse molen en dus tot dicht bij het dorp komt. De pa rallelweg vanuit het dorp naar de Schroeweg bij Middelburg leidt buitenom dat nieuwe verkeers knooppunt. „Op dit moment zijn we bezig al lerlei kabels en leidingen op te gra ven en te verleggen", vertelt Mos tert. „Die moeten we buiten het nieuwe tracé om leggen. Wat daar allemaal in de grond ligt? Alles Klankbordgroep N57 De dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland zoekt leden voor een klank bordgroep die de contacten onderhoudt tussen de inwoners enerzijds en Rijkswaterstaat en de aannemer anderzijds. Tot nu hebben zich vijf leden aangemeld. Om te zorgen voor een brede maar werkbare groep wordt gestreefd naar tien leden. Geïnteresseerde dorpelingen kunnen zich aanmelden bij Krina de Visser en Hans van Hal. wat denkbaar is. Maar dat wei nu voor een groot deel klaar." Zodra de parallelweg van Nie land naar Middelburg klaar wordt de oude aansluiting van dorp op de A58 afgesloten, gaan dan een tijdelijke rijb' voor de snelweg maken. Dat is dig om de nieuwe viaducten te leggen om de N57 aan te la sluiten op de snelweg", verdu lijkt Mostert. Nu het werk aan de N57 st< dichterbij Nieuw- en Sint Joosl komt, neemt de kans op ove voor de inwoners toe. Daa wordt een klankbordgroep gr meerd. De dorpsvereniging z< nog leden, zegt Hans van Hal. willen een intermediair zijn sen het dorp en Rijkswatersl— Want er gaat nogal wat gebeu Er komen omleidingen en de 'Er komen omleidingen ei de bereikbaarheid wordt minder, vooral aan de ran reikbaarheid wordt minder, vo] aan de rand van het dorp. Wij nen informatie doorgeven aa mensen en Rijkswaterstaat vei len wat er leeft." Het initiatief van de klankb groep kwam van Mostert. H dan ook blij dat daar nu ser werk van wordt gemaakt. „H voor ons belangrijk om een g( afstemming te hebben met de woners, hoe mensen in Nie land de ontwikkelingen zien. er moet gebeuren is natuurlijk duidelijk, dat ligt allang vast. de vraag is hoe dat het beste om de overlast te beperken. O augustus komen we voor het e bij elkaar om daarover te pratei -V Kunst- en Cultuurroute Midden Walcheren gaat vierde jaar in. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Schilderijen, siera den, borstbeelden, interieurs in mi niaturen, sculpturen in hout, hoe den, keramiek, fotografie, mozaïe ken. Het is slechts een deel van wat er te zien is op de vierde edi tie van de Kunst- en Cultuurroute Midden Walcheren. Veertig kunstenaars, van wie de meesten op Walcheren wonen, ex poseren hun werken in hun ate liers of op bijzondere locaties in Serooskerke, Grijpskerke en Buttin- ge. Het evenement is op vrijdag 25 en zaterdag 26 juli. En ook op vrij dag 29 augustus en zaterdag 30 au gustus. Voor het eerst in de vier jaar dat de route bestaat, is er ook een over zichtsexpositie gemaakt met één werk per deelnemer. Bezoekers aan de route kunnen op die ma nier snel en eenvoudig zien wat de kunstroute te bieden heeft. Deze expositie is uitsluitend op 25 en 26 juli te zien in verenigingsgebouw de Zandput in Serooskerke. Het thema van de kunstroute is 'roze'. Alle deelnemers hebben zich laten inspireren om tenminste één werk in die kleur te maken. Veel werken worden geëxposeerd in de ateliers van de kunstenaars zelf, in galeries of op bijzondere lo caties zoals het Koetshuis in Serooskerke. Dit jaar zijn daar nieu we locaties aan toegevoegd. Zo zijn de mozaïeken van MissMo- za en het organisch gevormde kera miek van leitje Idzerda te zien in de Middellandse Zeetuin Uilen broek in Buttinge. En bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke wor den onder meer werken van De Net als in 2007 stelt ook dit jaar Coby Severiens uit Vlissingen haar hoeden tentoon in 't Koetshuis in Serooskerke. archieffoto Ruben Oreel Glazen Pui uit Vlissingen, glas-in-lood objecten van Marie de Vries en zilveren sieraden van Ton Visser tentoongesteld. De Kunst- en Cultuurroute is met de fiets goed af te leggen. Ook is er op de verschillende locaties vol doende parkeerruimte voor auto's. Kunst- en Cultuurroute Midden Walcheren is op vrijdag 25 juli van 12 tot 20 uur, op zaterdag 26 juli van 10.00 tot 17.00 uur, op vrijdag 29 augustus van 12.00 tot 20.00 uur en op zaterdag 30 augustus van 10.00 tot 17.00 uur. Een folder met alle deelnemers en locaties is verkrijgbaar bij de VW-kantoren, het gemeentehuis en bij de deelne mers. Op de dagen van de kunst route is er ook informatie in het Praathuisje in Serooskerke. www.kcrmw.nl De sloop van de Dert-panden gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24