'Een wc is perfect als er niets kan worden gesloopt' 'Iedereen is tegen wildplassen, weet de oplossing, maar dan wel 'not in my backyard John Visser, directeur van Public Services. PZC Zaterdag 12 juli 2008 I 1 1 Een van onze chauffeurs had laatst een mooie uitspraak: ik vervoer alleen maar spul dat niemand met zijn handen aan heeft geraakt, schoner kan niet!" Bedrijfsleider René Schreuder van ECO Toilet grijnst. Humor is een wapen in de strijd te gen het slechte imago dat zijn vak toch een beetje heeft. „Je moet als je chauffeur bij ons bent, sterk in je schoenen staan, want er worden veel grappen over je gemaakt en soms reageren mensen zelfs agressief als er een wagen in hun straat voor hun deur stopt. Maar chauffeurs die weggaan, komen vaak weer terug. Ze missen de vele contac ten met klanten." In 1990 begon ECO Toilet met één auto en een paar wc's. In de jaren negentig kreeg het verhuurbedrijf een stimulans mede door de Arbowetgeving, die voorschreef dat er op bouwplaatsen mobiele toiletunits moesten komen. Daarvóór werd er door bouwvakkers ge woon een kuil gegraven met een plank erbo ven. En er was nóg een alternatief: de lege cementzak. Een wc op de bouwplaats is niet alleen een kostenpost: bouwvakkers gaan er ook efficiënter door werken. Schreu der: „Zo hebben we bij het in aanbouw zijn de KPMG-gebouw langs de Ag op elke ver dieping toiletten staan. Dat scheelt tijd: het huren van units is dan niet alleen een kwes tie van gemak maar ook van rekenen." Anno 2008 heeft het bedrijf, na autonome groei en een aantal overnames van regio naal opererende verhuurders, samen met Dixi het grootste deel van de Nederlandse markt in handen. Dagelijks rijden er 35 wa gens langs bouwplaatsen en vijf langs aller lei evenementen in Nederland. Er werken in totaal vijftig mensen bij ECO Toilet. Dit weekeinde staan er bij Dance Valley vier honderd wc's en driehonderd piaskruizen uit Beverwijk om danslustig Nederland van sanitair te voorzien. Maar ook op een plaat selijk folkorefestival staan ECO Toiletten, al is het poep- en piasgedrag van Dance Valley- gangers natuurlijk anders dan dat van lief hebbers van de Driekusdans. „En als er in de zomer met mooi weer spra ke is van een 'barbecueweekend', merken wij meteen dat de toiletten maandag voller zitten", zegt Schreuder. Omzetcijfers wil hij niet geven, net als aantallen verhuurde toi letten. Wel kwamen er vorige week 'twee duizend telefoontjes binnen bij het Service Center'. En: in het voetspoor van het groeiende aantal evenementen in Neder land is het aantal verhuurde wc's de laatste vijfjaar met 15 tot 20 procent gegroeid, schat hij. Evenementen zijn goed voor 15 procent van de omzet, de rest gaat naar de bouwsector. „De marges staan onder druk", legt Schreu der uit. „We kunnen ons immers niet zo gek veel onderscheiden van de concurren tie. Niemand zit te wachten op een mooie rode cabine met een wit biesje. Mensen wil len 'gewoon' een schoon en fris toilet en daarin onderscheidt ECO Toilet zich, mede door de geautomatiseerde verwerking van alle opdrachten." Dat er bij vrijwel alle evenementen tegen woordig wc's staan, is volgens Schreuder te danken aan 'een veranderend normbesef bij het publiek'. Zo is ook een invalidentoilet niets bijzonders meer, maar gewoon stan daard. Mensen willen ook graag een beetje luxe. En privacy. Een 'handwasstation' erbij, of een toilet met een spoelmogelijkheid net als thuis? Een spiegel? „Alles kan", zegt Schreuder, „maar we zijn daarin wel terug houdend bij evenementen. Want zo'n spie gel of jashaakje verdwijnt gewoon. Een wc is perfect als er niets kan worden gesloopt." De gemeente Den Haag heeft ECO Toilet in geschakeld in de strijd tegen het wildplas sen. Op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond staan er in het uitgaansgebied tien plaszui- len, die 's morgens keurig worden opge haald; de winkeliers willen ze overdag als het winkelend publiek komt liever niet voor hun pui. „Het werkt", zegt Schreuder. „Het is offici eel nog een proef maar die duurt al wel vier jaar." Hoewel het ouderwetse 'chemisch toilet' vervangen is door een toilet met een vloei stof die biologisch afbreekbaar is, mag ECO Toilet de tanks niet op het riool lozen. Al tijd gaat het spul naar de rioolwaterzuive ring. „Het gaat namelijk niet om huishoude lijk maar om bedrijfsafvalwater. Dit omdat er veel minder water in zit maar ook omdat we van alles tegenkomen zoals: naalden, blikjes, pillen, terpentine, spijkerbroeken, T-shirts."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11