spectrum Achdie orkaan.... 22 PZC Zaterdag 12 juli 2008 STANDPLAATS door Trix van Bennekom Vanaf i juni is het orkaanseizoen. Dat betekent opletten voor het Caribisch gebied, het zuiden van de Verenigde Staten en Midden- Amerika. Zelf kijk ik, net als veel andere mensen, dagelijks op internet even naar sa- tellietbeelden en het nieuws van het Natio nal Hurricane Centre (NHC) in Florida. De eerste orkaan heeft zich al gemeld: de ze week spookt Bertha over de Atlantische Oceaan. Gelukkig hoef ik me niet zoveel zorgen te maken. Bonaire ligt net als het vlakbij gele gen Aruba en Curasao aan de rand van het orkaangebied. De laatste orkaan die de ABC-eilanden vol raakte, kwam meer dan honderd jaar geleden langs. Wel zat de bevolking in 2005 een paar dagen in angstige spanning op orkaan Ivan te wachten. Maar die veranderde op het laatste moment van koers en be zorgde de eilanden, behalve hoge gol ven en overvloedige regen, weinig last. Omdat de kans op een treffer wel de gelijk bestaat, houden de autoriteiten de bevolking jaarlijks voor dat het niet de vraag is óf er orkaan komt maar wanneer. En dat wij ons daar om moeten voorbereiden: voldoen de water en droog voedsel in huis, een radio op batterijen, tape om rui ten te beplakken tegen rondvliegen de scherven en bedenken in welke kamer je de orkaan zo veilig mogelijk kunt uitzit ten. Vandaar dat ik de afgelopen twee jaar keu rig aan het begin van het seizoen alles in huis had. Maar dit jaar heb ik nog niet eens een voorraadje water gekocht. Ik merk dat ik dezelfde laconieke hou ding heb als de meeste mensen. „Ach het loopt hier zo'n vaart niet. Komt er een orkaan, dan buigt die toch af" Om daar aan toe te voegen 'ku Dios ke', Papiaments voor 'als God het wil'. Sinds mijn eerste orkaanerva ring begrijp ik die zorgeloosheid een stuk beter. Vorig jaar september, op het hoogtepunt van het orkaanseizoen, kwam tropische storm Felix in hoog tempo vanuit de Atlan tische Oceaan het Caribisch gebied bin nen. Zijn koers was uitzonderlijk zuidelijk, 's Morgens was het nieuws dat Felix op weg was naar de ABC-eilanden. Een paar uur later voorspelde het NHC dat Felix or kaan zou worden. Thuis sleepten we alles wat weg kon waaien naar binnen, met een machete snoeiden we nog gauw een paar takken die tegen het dak kwamen. Op televisie spoorden de gezaghebbers van Curasao en Bonaire de bevolking aan zich voor te be reiden. Voor het laatste nieuws was het zappen tussen Weather Channel en CNN die van orkaanverslaggeving een specialis me hebben gemaakt. De berichten werden steeds onheilspellen der. Meteorologen voorspelden dat de ABC-eilanden - 'crushed' - verpletterd zou den worden. Geen prettig vooruitzicht. Maar toen het zover was, gebeurde er hele maal niets. Het regende, maar niet eens hard. Geen zuchtje wind en zelfs de stroom werd niet uitgeschakeld. De hele nacht keek ik gefascineerd naar satelliet- beelden van de passerende orkaan die in middels kracht twee bereikte. Goddank verlegde Felix zijn koers op het laatst iets naar het noorden. Het centrum van de or kaan passeerde daardoor op 100 kilometer afstand. Volgens CNN was het weer vlakbij bar en boos, maar op de eilanden zelf was er be halve regen en hoge golven niets te mer ken. Even dacht ik nog dat er wat gebeur de. Maar het geraas bleek het KLM-toestel te zijn dat tijdens de orkaanpassage stipt op tijd op Flamingo Airport landde. De schilder van Pol Pot Het Cambodja-tribunaal onderzoekt sinds een half jaar de misdaden van de Rode Khmer (1975-1979). Tijdens het schrikbewind van Pol Pot kwamen 1,7 miljoen mensen, vaak op gruwelijke wijze, om het leven. Vann Nath belandde in een martelkamp. Hij was een van de slechts zeven gevangenen die de hel van Tuol Seng overleefde. door Henk Dam foto's CPD THAILAND LA0S CAMBODJA Phnom Penh t HL Coif van SÉ Thailand ■HBS Er hangen curieuze bordjes in Tuol Sleng, ook wel bekend als S-21, het martelkamp van de Rode Khmer in de Cambodjaan se hoofdstad Phnom Penh. Het zijn ronde bordjes met een rode rand, met een vrolijk gezicht erop en daar een rode streep door. Het moet zoveel betekenen als: verboden te lachen. Alsof er in Tuol Sleng iets te lachen valt. In dit kamp, een voormalig schoolgebouw, zaten tussen 1975 en 1979 in totaal 17.000 mensen gevangen, steeds 300 tot 400 tege lijk. Die werden daar "wekenlang verhoord en gemarteld, tot ze volledig waren uitge perst. Daarna was het enkele reis Choeung Ek, een van Cambodja's 343 beruchte 'kil ling fields'. Het vraagt niet heel veel fantasie je enigs zins te kunnen voorstellen hoe het dage lijks leven in Tuol Sleng eruit zag. Overal in het gebouwencomplex zijn de stille ge tuigen te zien van een van de gruwelijkste episodes in de geschiedenis van de mens heid. Ie ziet de bedden waarop in 1979 de Vietna mese bevrijders de vastgebonden lijken aantroffen van de laatste veertien gevange nen, die nog gauw even door hun bewa kers waren gemarteld en vermoord voor deze wegvluchtten. )e ziet de kist waarin schorpioenen werden bewaard die op doodsbange gevangenen werden gezet om ze tot een bekentenis te dwingen. )e ziet de cellen, haastig gemetselde muur tjes in vroegere klaslokalen, waar de gevan genen op de vloer lagen te wachten tot het hun beurt was om te worden meegeno men naar een van de martelkamers. Je ziet de tangen waarmee de nagels van de ge vangenen routineus een voor een werden weggeknipt. Om nog meer bekentenissen los te peuteren. En je ziet de eindeloze rijen foto's, lokaal na lokaal, want net als de nazi's waren de Rode Khmer merkwaardig systematisch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106