2i spectrum Gaat Berk op reis...? RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE hoog spel PZC Zaterdag 12 juli 2008 „Lekker vakantieboek!", riep een vriendin, al blade rend. Ach ja, ik wil wel eens weten waarom vrou wen vroeger nogal eens voor 'hysterisch' werden uitgemaakt, een diagnose die mannen zelden trof Dat schijnt in dit boek grondig te worden behan deld aan de hand van de levensbeschrijvingen van o.a. Alice James, zuster van schrijver Henry James, Zelda Fitzgerald, zelf schrijvende vrouw van de schrijver van The Great Gatsby, en Sylvia Plath, dichteres en vrouw van beroemde dichter Ted Hughes. Enige realiteitszin maakt wel, dat ik niet weet of ik deze heerlijk vers ruikende boeken de komende vakantieweek wel zal lezen. Vooral de aanwezig heid van twee kleindochters van bijna twee en vier jaar zullen er voor zorgen, dat ik vooral veel moet voorlezen...En dat is een prioriteit. Dan moe ten de waanzinnige schrijfsters maar weer wach ten tot ik terug ben... Nu de boel min of meer is ingepakt, ga ik de trein- tickets pakken. Denk ik. Ik kijk in de la van de kast, waarin ik de reisspullen bewaar. Waar zijn die dingen nou toch? Ik zoek en zoek, keer de hele la ondersteboven. Eind mei heb ik ze al besteld, betaald en opge haald, en naar ik dacht veilig opgeborgen...Waar om liggen ze niet voor de hand? Nadat ik werkelijk alle denkbare hoeken en gaten heb doorzocht, het papier met de treinnummers en reistijden nog eens bekijk, in mijn wanhoop de bankafschriften ga naspeuren om het tijdstip van betaling te achterhalen....besluit ik de Spoorwegen te bellen. Maar helaas, het kantoor is al gesloten.... Morgenochtend acht uur moet ik terugbellen. Ik heb inmiddels het betalingsbewijs gevon den...zouden ze mij en mijn dochter wel meene men? Ik pieker me suf, mijn hersens kraken, ik ben het soort mens dat belangrijkeapieren altijd verstopt. Om ze niet kwijt te raken...! Ik besluit de koffer nog maar niet dicht te doen. Dierbare lezer, ik besluit deze column met een bloedstollende clifïhanger... Vindt Berk haar trein kaartjes? Gaat Berk op reis? Of moet Berk haar dik ke vette spannende boeken op haar eigen balkon lezen... Wordt vervolgd. Daar zit ik, naast mijn geopende koffer. Een stapel schoon spul ligt klaar, ik ben nu aan de vierde selectie bezig van kle ren die wél en kleren die niet mee mo gen. Nog twee nachten slapen, dan reizen mijn dochter en ik af naar Bretagne, waar de rest van de familie vermoedelijk al kwartier heeft gemaakt. Het nieuwe boek 'Man in het duister' van Paul Au- ster ligt klaar, Norwegian Wood van Haruki Mura kami en een dikke pil 'Mad, Bad and Sad', een ge schiedenis van vrouwen en psychiaters van het jaar 1800 tot vandaag, geschreven doo Lisa Appig- nanesi. Daar ik zelf van 1951 tot en met 1954 in de psychiatrische verpleging heb gewerkt, en in die vroeg jaren vijftig de grote omslag in de inzichten in de behandeling van psychiatrische patiënten een aanvang nam, gelijk met de ontwikkeling van betere medicijnen, en ik in die oude Universiteits kliniek in de Nicolaas Beetsstraat (in de volks mond 'De Neuroloog' genoemd) niet alleen insuli ne- en elektroshockkuren meemaakte, maar zelfs een zeer ouderwetse waterkuur voor een mani sche patiënte mocht aanzien, werd zeer getroffen door de prachtige kritiek die dit boek kreeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105