spectrum is PZC Zaterdag 12 juli 2008 Met spoed gevraagd Een populair souvenir in de museumshop van het Legermuseum in Delft is het 'ongeschikt T-shirt'. Na een rondgang langs de tentoonstelling over recen te vredesmissies is de le gergroene parodie op de wervingsreclame van de Koninklijke Land macht voor veel bezoekers een lollige af sluiter. In de tv-spotjes krijgen onverschrokken, sportieve jongens en meiden een kruisje in het vakje 'geschikt'. Luie bankhangers en schietgrage pubers krijgen na de vraag 'Kun jij de landmacht aan?' een kruisje bij 'ongeschikt'. Volgens de leverancier in Rot terdam worden landelijk ongeveer drie keer zoveel 'ongeschikt'-shirts verkocht. Het Legermuseum is een uitje op de laat ste schooldag van de 'schakelopleiding' tus sen vmbo en krijgsmacht van het Mond- riaancollege in Den Haag. Vijf korte blon de koppen met beginnende spierbundels in korte mouwen koesteren zich in de zon op een bank bij de ingang. Musea zijn niet zo hun ding. Terwijl de rest van de klas binnen langs pantservoertuigen en unifor men slentert, houden ze een lange rook pauze en wachten tot ze naar de barbecue mogen, waarmee het schooljaar wordt af gesloten. Hun loopbaankeuze staat al vast. Tom van den Broek begint na de zomer aan de opleiding tot marinier. „De mees ten willen bij de mariniers en halen het niet", meldt hij trots achterovergeleund. Eén van de leraren is ex-marinier. Die heeft mooie verhalen verteld. Desmond Niersman wordt in september precies 17V2, de minimum leeftijd om aan een carrière binnen de krijgsmacht te beginnen. Dat wil hij al sinds hij klein was. Moeilijk uit te leggen dat gevoel, vinden ze allemaal. „We zijn gewoon grote kinderen. We spelen oorlogje. Vroeger deden we dat met takjes als wapen, straks echt", poogt Mick Boven lander, de langste met het kortste haar. Het aantal klassen Vrede en Veiligheid aan het Mondriaan was dit jaar kleiner dan het jaar ervoor. Ook komend jaar begint het schakel jaar met vier klassen in plaats van de gehoopte vijf De intensieve samenwer king met de banenwinkel van defensie in Rotterdam ten spijt. Dat defensie de scree ning voor de opleiding heeft verlicht, de psychologische test weegt minder zwaar, baatte ook niet. Het is een domper voor de krijgsmacht, die zit te springen om nieuwe rekruten. Op dit moment is het personeel stekort ongeveer 6.500 mensen op een to taal van 46.000 militairen. Docent Eric Smit noemt de teruglopende belangstelling het 'Uruzgan-effect'. „Als de lijkkisten thuis komen, krijg je een dip in je sollicitantenbestand." Zelf stapte hij na twaalf jaar bij de landmacht over naar het onderwijs. Het aanbod sportdocent te wor den, kwam precies op het juiste moment toen zijn vrouw zwanger was. „Als ik was gebleven, had ik nu misschien in Afghanis tan gezeten. Je kunt geen kind opvoeden als je steeds weg bent. Mijn gezin staat voor mij gewoon bovenaan. Je hoort zó vaak dat mensen terugkomen van uitzen ding en hun relatie naar de kloten is." Het aantal vacatures bij defensie stijgt blijkt uit de laatste cijfers. Zowel in- als uit stroom vallen tegen. Steeds meer ervaren militairen kiezen voor een carrière in de burgermaatschappij, waar ze door de ge- Het personeelstekort bij defensie is voorlopig onoplosbaar. De instroom blijft tegenvallen. De uitstroom ook, want die groeit alleen maar. „Ik denk dat we niet eens in staat zijn de verplichtingen in Uruzgan waar te maken." door Marloes de Koning foto's ANP spannen arbeidsmarkt zo aan een baan kunnen komen. Daardoor stijgt de werk druk voor de achterblijvers. Staatssecreta ris Jack de Vries van Defensie presenteerde dit voorjaar een ambitieus actieplan voor Werving en Behoud, met maatregelen om het gemakkelijker te maken een militaire loopbaan te combineren met jonge kinde ren. Militairen die meerdere keren op uit zending zijn geweest, zouden bijvoorbeeld een uitzending mogen overslaan. Bovendien moet de trots terug, benadrukt De Vries in interviews. Hij vindt het jam mer dat na het afschaffen van de opkomst plicht de militaire uniformen in Nederland uit het straatbeeld zijn verdwenen. Wie op vrijdagmiddag bij de poort van de officiers opleiding in Breda staat, ziet vrijwel nie mand in uniform naar buiten komen. Aan de professionaliteit van de wervings campagne ligt de misère niet. Defensie is de afgelopen maanden overladen met prij zen voor de gelikte multimediacampagnes. Die worden onder meer gevoerd via tv-schermen, op waterkoelers in school kantines en op de weblog GeenStijl. Een verslaggever van GeenStijl ging mee op oe fening in de sneeuw in Noorwegen om tij dens een koudweertraining te testen of hij geschikt is voor de landmacht en tijdens het EK-voetbal mocht hij stunten met een oranje geverfde tank. Voor de mbo'ers in de schakeljaren wordt alles uit de kast gehaald ze over te halen bij de krijgsmacht te solliciteren, vertellen ze met glimmende ogen. De marine ver zorgde halverwege het jaar een 'static show', een demonstratie van voertuigen en wapens. Ze mochten mee op een onder zeeër en tijdens oriëntatiedagen op kazer nes of bij de marine scheert af en toe een helikopter over. Een deel van de lessen wordt op kazernes gegeven. Onderdeel van het schooljaar zijn twee praktijkstages, inclusief een bivak in de bossen. „Lachen om een keer mee te maken", vertelt mili tair in spe Van den Broek, ,,'s Ochtends met losse flodders uit je bed geschoten worden." Tijdens zijn landmachtstage zag hij films die militairen zelf met hun mobiele tele foon hebben gemaakt in Uruzgan. Het zijn beelden die een slagje heftiger zijn dan wat de gemiddelde Nederlander via tv meekrijgt. „Ik wil dat gewoon meema ken." Over de risico's: „Als ik doodga, heb ik er zelf niet zoveel last van. Ik wil alleen niet allebei mijn poten kwijtraken." Meer spektakel leidt echter niet vanzelf tot meer manschap pen. Defensie moet het stoe re imago niet verder opkrik ken, denkt Annelies van Vianen, hoogle raar arbeids- en organisatiepsychologie aan de Universiteit van Amsterdam. Uit Bel gisch onderzoek blijkt dat beroepsmilitai ren vooral afhaken omdat de realiteit veel saaier is dan verwacht. „Dat onrealistische beeld van opwinding en actie wordt be wust in stand gehouden. Ze zouden ook de rol van hulpverlener kunnen benadruk ken, of de discipline die vereist is." Het probleem van defensie is dat de werke lijkheid niet zo mooi is als in de reclame filmpjes, zeggen verontruste (ex)militai- ren. Op missie in Uruzgan klinkt span nend, maar die kannibaliseert door geldge brek het werk in vredestijd. „De missie in Uruzgan werd ingeschat op zo'n 300 mil joen euro en kost inmiddels ongeveer een miljard. Dat kan het leger niet trekken. Tijdens een door de Koninklijke Marine georganiseerd bivak op Texel doen scholieren mee aan een landingsoefening op het strand. De oefening maakt deel uit van de opleiding Vrede Veiligheid, waarbij jongeren zich kunnen oriënteren op werken bij de marine. Daarom gaat het dus steeds beroerder", zegt generaal buiten dienst Hans Couzy. Hij is voorzitter van de Federatie van Ne derlandse officieren en middelbaar en ho ger burgerpersoneel bij defensie (FVNO/MHB). Couzy somt op: oefeningen worden ge schrapt, er is minder munitie om te oefe nen en voertuigen staan stil bij gebrek aan reserveonderdelen. Dat is 'verschrikkelijk demotiverend' voor beroepsmilitairen die in vorm willen blijven. „Een dienstplichti ge vond het prima als een oefening werd geschrapt. Maar de beroeps die hier zijn le vensvervulling van maakt, ziet een organi satie die aftakelt. Die zal minder geneigd zijn te verlengen als zijn contract afloopt." Het knelt vooral in de rangen van onderof ficieren. Voorzitter Jean Debie van de grootste militaire vakbond VBM-NOV ziet het 'ervaringslek' als grootste, en groeiend, probleem. „Mensen met de kennis en de bagage om hun functie te kunnen uitoefe nen, lopen weg." Wat overblijft, is een leger dat al jaren niet op volle sterkte is en dat de komende tijd ook niet op sterkte zal raken. Tot 2010, het jaar waarin Nederland ophoudt een hoofd rol te spelen in de oorlog in Afghanistan, groeit het personeelstekort bij de krijgs macht eerder dan dat het afneemt, schat ten de meeste deskundigen. Vanaf dat jaar helpt wellicht de verslechterende econo mie. Traditioneel kiezen veel mensen voor de zekerheid van een loopbaan in het le ger als de conjunctuur daalt. Als de mensen er niet zijn, moeten dan de ambities omlaag? Minder missies, niet mee doen op het hoogste geweldsniveau? Mili tairen antwoorden op die vraag standaard dat er gewoon meer geld naar defensie moet. Problemen zijn er om opgelost te worden. Desnoods door taken aan bedrij ven uit te besteden, wat ondanks waar schuwingen van juristen in toenemende mate gebeurt. Het kabinet heeft zijn antwoord over deze regeerperiode heen getild. Het defensie budget en de Nederlandse militaire ambi ties liggen té gevoelig binnen de coalitie. Terwijl het CDA een structurele verhoging van het defensiebudget voorstaat, heeft de PvdA weinig geloof in militaire oplossin gen. Het compromis is een interdepartementa le werkgroep die anderhalfjaar lang 'ver kent' wat de militaire ambities van Neder land zouden moeten zijn en welk budget daarvoor nodig is. De werkgroep laat stu dies verrichten naar de internationale ont wikkelingen én naar de kansen van defen sie op de arbeidsmarkt. De uitkomsten van deze Verkenningen vormen munitie voor de volgende verkiezingscampagnes. Volgens oud-bevelhebber Hans Couzy zijn de Verkenningen echter 'je reinste flauwe kul'. Het is volgens Couzy nü vijf voor twaalf „Het wringt bij de vitale delen zo als helikopters en Fi6's. Schaarse categorie ën, waar je niet meer in vervanging kunt voorzien. Ik denk dat we niet eens in staat zijn de verplichtingen in Uruzgan waar te maken." Een hoger ambitieniveau dan het huidige lijkt hem sowieso onhaalbaar. „Dat zou de grenzen te boven gaan van wat te werven is." Een 'militaire cultuur' ontbreekt in Ne derland. „Wij zijn van de dominee en de koopman. Oorlog voeren deden we in het verleden al het liefst met huursoldaten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102