Zeeland Natuurtalent Honden geweerd in Dijkwater en straks ook van Vroongronden ■pspi Minder geld schoolzwemmen Meije Woongoed partner voor filmtheater Zwaantjes achtergelaten door ouders 30 Vrijdag 11 juli 2008 PZC Koeien reageren slecht op honden en kunnen tot de aanval overgaan. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De Vroon- gronden tussen Haamstede en Renesse worden verboden gebied voor honden. In natuurgebied Dijkwater bij Sirjansland zijn de viervoeters nu al niet meer wel kom. De reden is dat de koeien die in het gebied vrij rondlopen en de boel onderhouden niet goed op honden reageren. „Daar zijn in den lande hele slechte ervaringen mee opgedaan", zegt Dirk Fluijt, boswachter van Staatsbosbeheer. „Gebleken is dat koeien dan hele maal dol kunnen worden en op hol slaan. Ze krijgen een waas voor de ogen en kunnen de hond of de mensen aanvallen." Dat risi co is Staatsbosbeheer te groot en daarom is besloten dat honden straks worden geweerd. Voor zo ver bekend hebben zich dergelijke grote incidenten hier niet voorge daan. Ook publieksboswachter Ted Sluij- ter van Natuurmonumenten kent geen problemen in zijn werkge- %- fi, Koeien in natuurgebied Dijkwater bij Sirjansland. foto Marijke Folkertsma bied. „Maar elders in Nederland zijn wel incidenten geweest, in de meeste gevallen door verwijtbaar gedrag. Als je je zoon of dochter bovenop een Schotse hooglander zet om een foto te maken... Tja, dan gaat er wel eens wat mis." Honden worden geweerd uit na- tuurgebieden waar koeien vrij rondlopen. De honden maken koeien dol waarna de runderen agressief kunnen worden. Zowel Fluijt als Sluijter waarschu wen dat niet alleen de koeien maar ook de pony's in de natuur gebieden beesten blijven met soms wat onvoorspelbaar gedrag. De dieren zien er lief uit en ko men naar mensen toe maar kun nen - als iets ze niet aanstaat - flink uithalen of bijten. „Wij hebben niet voor niets bord jes staan bij onze gebieden dat mensen 25 meter afstand moeten houden", zegt Sluijter. Speciaal onderwijs gelijkgeschakeld met regulier onderwijs. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De school voor spe ciaal onderwijs De Meije uit Zierik- zee krijgt volgend jaar minder sub sidie van de gemeente voor het schoolzwemmen. In de praktijk komt het er op neer dat alleen voor het schoolzwemmen voor de leerlingen van de groepen 4 en 5 nog een vergoeding wordt ver strekt. Onderwijskoepel Obase be treurt dit. De Meije is voortgeko men uit de Beatrixschool en voor die school bestond lange tijd een gemeenschappelijke regeling. De daaraan deelnemende gemeenten hebben jarenlang extra geld be schikbaar gesteld voor de kosten van het zwemmen voor leerlingen van het speciaal onderwijs. Argu ment was - en is - dat zwemles voor kinderen in het speciaal on derwijs van groot belang wordt ge acht. Zwemles biedt deze groep ba- sisschoollleerlingen kansen om succeservaringen op te doen die ze bij andere schoolvakken veelal mis sen. Dat geeft: zelfvertrouwen. Toch is de gemeente niet van plan ook de komende jaren extra geld voor het schoolzwemmen van De Meije uit te trekken. Sinds de ver zelfstandiging van de basisscholen valt De Meije voor wat betreft de vergoedingen voor het school zwemmen onder hetzelfde regime als de reguliere basisscholen. Dat betekent voor De Meije een achter uitgang. In de oude situatie, legt Jos Schli- cher van de afdeling Samenleving van de gemeente uit, konden alle leerlingen van de school één keer per week schoolzwemmen. In de nieuwe situatie is dat alleen wegge legd voor de leerlingen van de groepen 4 en 5. Daar komt bij dat er met ingang van 2009 ook een ei gen bijdrage van de ouders wordt gevraagd. Onderwijskoepel Stich ting Obase betreurt het besluit van de gemeente. Niels Knape (12) is jongste EK-deelnemer Pony Eventing ooit. door David Duijnmayer OUDDORP - Een jaar of zes was hij, toen hij voor het eerst op een po ny zat. Niels Knape woonde toen nog in Dordrecht, en tijdens de va kantie kwam hij naar de manege in Ouddorp. Nu, zes jaar later, woont Niels op diezelfde manege. Zijn vader kocht de manege in de cember. Zodoende kan Niels elke dag in zijn achtertuin zijn lieve- lingssport beoefenen. Tijdens wedstrijden vertegenwoor digt Niels rij vereniging de Schouw- se Ruiters. Door goede prestaties tijdens internationale wedstrijden in mei en juni heeft hij een plaats je veroverd in het Nederlands team van 12 tot 16 jaar, dat 22 tot 27 juli meedoet aan de Europese Kampioenschappen pony even ting in Zwitserland. Hij is de jong ste ruiter ooit die namens Neder land naar zo'n EK mag. „Paardrijden is voor de meeste mensen een vriendensport", zegt Niels. „Je doet het voor de gezellig heid, maar voor mij wordt het nu wel heel serieus. Ik wil zo goed mogelijk worden. Het liefst zou ik er ook mijn werk van maken." Of hij dan verder gaat met eventing, wat bestaat uit de disciplines dres suur, cross en springen, of een van die disciplines, weet hij nog niet. „Ik vind cross het leukste, daar zit heel veel actie in. Als ik overstap naar paarden, zou ik misschien ook wel verder willen gaan met springen." Op zijn school in Hellevoetsluis be grijpen ze meestal niet zo goed wat Niels in zijn sport ziet. „Mijn klasgenoten geven er niet zo veel Pony eventing Eventing is een samengestelde discipline in de paardensport die bestaat uit de onderdelen dressuur, cross en springen. Eventing is, naast dressuur en springen, een van de drie Olympische disci plines. Pony's zijn paardenrassen met een schofthoogte van minder dan 1,48 meter. Voor de wedstrijd worden pony's gemeten. Als zij met hoefijzer hoger zijn dan 1,49 meter, worden ze uitgesloten van deelname. om. De meesten zitten op voetbal of hockey en denken dat paardrij den heel makkelijk is. Maar het is een van de gevaarlijkste sporten die er zijn." Zelf zat Niels tot vorig jaar ook nog op voetbal, maar dat viel niet meer te combineren. Da gelijks zit hij namelijk drie tot vier uur op een van zijn drie wedstrijd- pony's. Hij krijgt training van de bedrijfsleider van de manege, Ad Groenendijk. „Niels onderscheidt zich van ande ren doordat hij echt een natuurta lent is", zegt Groenendijk. „Hij heeft observatietalent: hij wordt beter door veel naar anderen te kij ken en daar de juiste dingen uit te pikken. Maar hij kan het ook op brengen om veel te trainen, hij heeft een heel goede instelling." Het EK team bestaat uit vijf rui ters, waarvan alleen de prestaties 'Niels heeft observatietalent: hij wordt beter door veel naar anderen te kijken' van de eerste vier meetellen voor het landenklassement. Niels is door de bondscoach erbij gehaald als vijfde man. Dat betekent dat hij alleen individueel in de prijzen zou kunnen vallen. Hoe hij pres teert, heeft geen invloed op de sco re van het team. „Ik ben ook nog erg jong", zegt Niels zelf „De ande ren zijn veertien of vijftien. En als ik het straks heel goed doe, heeft de coach gewoon de verkeerde be slissing genomen." Hoeveel kans hij op het EK maakt, durft Niels niet te zeggen. „Ik heb alleen nog maar wedstrijden in Duitsland en België gereden. Dat zijn allebei heel goede landen, de rest ken ik eigenlijk niet." Corporatie bereid tot koop oude sauna en verhuur aan cinema. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Als de gemeente Middelburg besluit tot verhuizing van filmtheater Schuttershof naar een van de panden van de sauna aan de Dam in Middelburg, wil Woongoed graag investeren in dat plan. De woningcorporatie koopt dan het pand; het filmtheater gaat het vervolgens huren. Woongoed 'onderzoekt de koop' van de benedenverdieping van Dam 45, zegt directeur Eric de Ceuster. Volgens De Ceuster en makelaar Vader zijn er onder voor waarden afspraken gemaakt. Het pand kan pas definitief worden ge kocht als de Middelburgse gemeen teraad instemt met verhuizing naar de Dam. Volgens wethouder Frank Streng is het nog niet zover. „We zijn nu nog in overleg. In september komt er een voorstel van het college aan de raad. Die moet in oktober be slissen." De optie 'verhuizing naar de Zeeuwse Bibliotheek' ligt er ook nog, zegt Streng. Qua ruimte past daar een filmtheater met twee za len. Voor een goede combinatie zou wel hard aan de sfeer gewerkt moeten worden, waarschuwde di recteur Maaike Ritsema van het filmtheater eind vorig jaar al toen deze mogelijkheid ter sprake kwam. Ook voor het delen van één filmzaal met de bibliotheek zijn goede afspraken nodig. Ritsema verkiest de locatie aan de Dam boven die in de bibliotheek. „Er is een schets gemaakt om te kijken wat de mogelijkheden zijn in het pand aan de Dam. En het kan." ZIERIKZEE - Zeven verweesde zwaantjes zijn gisteren naar vogel opvang De Mikke in Middelburg gebracht. De zwaantjes zwommen in Kaaskenswater in Zierikzee maar de ouders waren volgens Lia Storm van stichting Dierenvrien den Schouwen-Duiveland in geen velden of wegen meer te zien. „We kregen de melding binnen dat de vader al lange tijd niet meer gezien was en de moeder was ook al anderhalve dag weg", zegt Lia Storm. „Toen zijn we gaan kijken en we hebben besloten om de jon gen te vangen. Die zijn nog zo klein, die kunnen echt niet zelf standig overleven. Ze zitten nog helemaal in het dons en hebben van die stompjes als vleugeltjes." Het is de vraag of alle zeven zwaantjes het avontuur zullen overleven. Twee zwaantjes zijn er volgens Lia Storm slecht aan toe. De verweesde zwaantjes zijn opgevangen bij De Mikke in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84