Marburgv rus Je vécht met je team tegen de uitbraak KRAS.NL Inclusief ontbijt, diner én KRAS kortingsbon voor de Canevaworld pretpar BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Vrijdag 11 juli 2008 7 De besmetting van een Nederlandse vrouw met het Marburgvirus heeft tot onrust geleid. Een verpleegkundige deed in Afrika ervaring op met patiënten. „Emotioneel heel zwaar." In de tent vol Ugandezen, die besmet waren met en stierven aan het Marburgvi rus, liep verpleegkundige Mi reille de Wit (36) van Artsen zonder Grenzen begin dit jaar rond als een marsmannetje. Ze droeg drie lagen ontsmette kle ding, een enorm masker ('een soort duikbril'), twee paar hand schoenen en rubberen laarzen. Al lemaal als bescherming tegen het enorm besmettelijke virus. Geen stukje huid mocht onbedekt blijven. Snikheet was het onder zo'n pakket kleding. „En emotio neel heel zwaar", vertelt ze. „Je geeft mensen vocht, paracetamol en voeding om hun lichaam zo sterk mogelijk te houden. Maar vaak wil het op een gegeven moment wil het niet meer, dan ge ven ze het op." De Wit maakte twee keer een uit braak van uiterst besmettelijke Ebola- en het verwante Marburgvi rus in Afrika van dichtbij mee. In 2005 werkte ze in een ziekenhuis in de Angolese hoofdstad Luanda toen daar het Marburgvirus was uitgebroken. Begin dit jaar vloog ze naar Uganda om de ebolacrisis te helpen bezweren. Veel meer dan patiënten isoleren en verplegen kon zij niet. Een vac cin bestaat niet. „Je vécht met je team tegen de uitbraak", vertelt ze. „Tot het punt dat je merkt: er ko men geen patiënten bij. Dan heb je de uitbraak onder controle." In Nederland worden naar aanlei ding van de besmetting van een vrouw uit de omgeving van Hel mond ruim honderd mensen on derzocht op mogelijke besmetting met het zeldzame en zeer gevaarlij ke Marburgvirus. De komende drie weken moet duidelijk worden of zij de aan Ebola verwante ziekte daadwerkelijk hebben opgelopen. De betrokkenen zijn de afgelopen dagen in direct contact geweest met een 40-jarige vrouw, die het virus heeft opgelopen tijdens haar vakantie in Uganda. Het Marburgvirus veroorzaakt koorts en bloedingen en leidt in 40 tot 80 procent van de gevallen tot de dood. De ziekte wordt over gedragen via lichaamsvloeistoffen als speeksel, bloed of ontlasting. In landen waar het met de hygiëne Het Marburgvirus dat in Nederland is opgedoken. foto GPD slecht gesteld is, verspreidt het vi rus zich razendsnel, maar in een goed geïsoleerde omgeving is die kans gering. Het gevaar van infec tie ontstaat pas als de patiënt in een latere fase van de ziekte ernsti ge symptomen krijgt, zoals hoge koorts, braken en bloedingen. Er bestaan geen medicijnen tegen het virus. Wel kunnen artsen de symp tomen, zoals de inwendige bloe dingen, proberen te bestrijden. Volgens het RIVM is de kans op besmetting via dit geval klein. „Maar het risico bestaat", zegt di recteur Roel Coutinho. „Het hangt ervan af hoe intensief het contact is geweest." De directie van de Elkerliek Kli niek is bezorgd, omdat pas enkele dagen na haar opname het ver moeden ontstond dat de vrouw een zeer ernstig virus onder de le den had. In eerste instantie werd gedacht aan malaria. In die perio de is zij als 'normale' patiënte be handeld, dus zonder extra veilig heidsmaatregelen om besmetting te voorkomen. Toen haar situatie Reisadvies Het reisadvies voor Uganda ver andert niet vanwege de Neder landse toeriste die is besmet met het Marburgvirus. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken betreft het een geïso leerd geval. In Uganda verblijven een paar honderd Nederlanders, van wie bijna vierhonderd min of meer permanent. Het aantal toeristen is klein. De ANVR, branchevereniging van touroperators, schat hun aantal op maximaal een paar honderd per jaar. snel verslechterde, is de vrouw in een speciale ambulance overge bracht naar het LUMC. Woensdag avond kwam de definitieve dia gnose dat het hier om besmetting met het Marburgvirus gaat. De patiënte heeft de beet van de vleermuis vermoedelijk opgelopen in de Pythongrot in het natuurre servaat Maramagambo. Het LUMC kon snel reageren op de komst van de patiënte, omdat het ziekenhuis acht jaar geleden een vergelijkbaar geval heeft mee gemaakt. Toen werd een Neder landse chirurg binnengebracht die in Sierra Leone lassakoorts had op gelopen, een verwante ziekte. „Sindsdien hebben wij een voor- raadkar klaarstaan die alles bevat wat nodig is voor dergelijke patiën ten", zegt Jaap van Dissel, hoogle raar interne infectieziekten van het LUMC. „De bekendheid van het protocol hoe om te gaan met dergelijke patiënten is bij het per soneel groot, omdat velen de hele gang van zaken destijds ook heb ben meegemaakt." Het LUMC volgt een strak proto col als het gaat om de behandeling van patiënten die besmet zijn met dit soort typen virus. Een laborant onderzoekt het Marburgvirus in een laboratorium in Johannesburg in 1999. In dat jaar raakten in Con go veel mensen besmet met dit virus. foto Denis Farrell/GPD Proef het zoete Italiaanse leven! KRAS.NL selecteerde een fantastische autovakantie naar het populairste meer van Italië: het Gardameer! Met haar heerlijke klimaat, gezellige stranden, prachtige en afwisselende natuur, vele water sportmogelijkheden en levendige stadjes, is het de ideale plek om te genieten van uw wel verdiende vakantie. Een 8-daagse vakantie, inclusief ontbijt, diner en één keer een diner show in het restaurant in Lazise's Canevaworld pretpark in dit prachtige stukje Italië boekt u al vanaf slechts 239! Dat wordt koffers pakken en op naar la bella Italia! DIT MAG U NIET MISSEN Vanuit het gezellige stadje Bussolengo kunt u de rivier Aridge geheel overzien en heeft u een prachtig uitzicht. De glooiende heuvels in de omgeving zijn beplant met perzikbomen en wijnstokken. Elke donderdag kunt u hier heerlijk slenteren over de markt. Aan het Gardameer kunt u heerlijk wandelen en fietsen in de prachtige natuur. Maar vergeet ook de talloze water sportmogelijkheden niet; wat dacht u van o.a. zeilen, waterfietsen en zwemmen. Of verken de lieflijke stadjes rondom het meer per auto. Wat dacht u van Lazise, het ommuurde havenstadje waarom zou je verder zoeken en Sirmione, prachtig gelegen op een schiereilandje in het uiterste zuidpuntje van het meer? Ook kunt u uitstapjes maken naar klassieke steden in de omgeving, zoals Padua, Vicenza en Mantova, En wat dacht u van Verona, de stad van Romeo en Julia? Veel plezier! HOTEL GARDESANO - BUSSOLENGO U verblijft in het 3-sterren Hotel Gardesano. Dit vakantiecomplex is in bungalowstijl gebouwd en beschikt over o.a. buitenzwembad met kinder badje, zonneterras, pizzeria, restaurant en gratis parkeerplaats. INCLUSIEF: verblijf in Hotel Gardesano, met ontbijtbuffet, diner, drankjes tijdens het diner en 1 x dinershow in restaurant Medieval Times. Aankomstdata: zaterdag van 26/7 t/m 18/10 8 dagen 15 dagen Juli v.a. €299 v.a. €519 Augustus v.a. 259 v.a. 449 September v.a. 249 v.a. 439 Oktober v..a€239 v..a€429 Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking. Zie www.kras.nl/17751 15 cpm 4©

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7