Verkeersleiders moeilijk te vinden Klink garandeert bereikbare zorg Verkoop huizen is fors gedaald Duikverbod bij Kattendijke Man ontkent seksueel misbruik van Vlissingse nichtjes (16 en 14) pzc Vrijdag 11 juli 2008 35 Scheepvaart op Westerschelde kan schade oplopen. door Harmen van der Werf vussingen - Bij de Schelderadarke- ten, die zorgt voor de begeleiding van de scheepvaart op de Wester schelde, bestaat een personeelste kort. Gevolgen voor de scheep vaart worden in de toekomst niet uitgesloten. Van een acuut probleem is volgens assistent-districtshoofd waterdis trict Westerschelde Eric Adan nog geen sprake. „Maar", waarschuwt hij, „dat kan in de toekomst wel ontstaan. Wereldwijd is er een groot gebrek aan zeevarenden. Wij merken dat aan den lijve en wij niet alleen. De hele nautische sec tor heeft er last van." Hoofdverkeersleider Wouter Vas- trick in Vlissingen ziet het somber der in. Hij vreest voor onderbe manning van de verkeerscentrales met gevolgen voor de scheepvaart, zoals opvaarverboden. „Met name Vlaanderen zal dat niet leuk vin den, maar we kunnen niet sollen met de veiligheid op de Wester schelde." De Schelderadarketen telt drie ver keerscentrales langs het Nederland se deel van de Westerschelde, in Vlissingen, Terneuzen en Hans- weert. Zij bieden samen werk aan 65 (regio)verkeersleiders. De groot ste groep zit in Vlissingen, waar in Verkeerscentrale van de Schelderadarketen in Vlissingen. continudienst wordt gewerkt met ploegen van vijf mensen. Elf vacatures telt de dienst, groten deels vanwege natuurlijk verloop. Het is gelukt zeven van de elf vaca tures te vervullen. In september beginnen de opleidingen. Het zal volgens assistent-districtshoofd Adan 'zeer krap' worden om de vier resterende vacatures vol te krij gen. Dit lijkt nog maar het begin. De komende twee, drie jaar vertrek ken tien personeelsleden. Veel ver foto Ruben Oreel keersleiders zijn begin jaren negen tig bij de toen uitgebreide Schelde radarketen gekomen. Zij zitten nu tegen de pensioengerechtigde leef tijd aan. Die is 55 jaar, omdat de functie van verkeersleider 'substan tieel bezwarend' is vanwege het werken in continudienst en achter radarschermen. Adan: „]e moet al tijd alert zijn." Op korte termijn is er niet direct een oplossing voor het tekort. „De druk op het zittende personeel zal toenemen", vreest Adan. „Wellicht moeten we bijvoorbeeld bij ziekte mensen vragen over te werken. In uiterste nood kunnen we in Vlis singen met drie in plaats van vier verkeersleiders werken." Het loslaten van de eis dat verkeer sleiders nautische ervaring moe ten hebben, wordt inmiddels be sproken binnen Rijkswaterstaat en met Vlaanderen. Adan heeft het over 'een eigen kweekvijver voor radarpersoneel'. Hoofdverkeersleider Vastrick ver wacht meer van een hogere belo ning die beter aansluit bij de sala rissen in de zeevaart, in de markt. „Verkeersleiders op Schiphol heb ben dat ook voor elkaar gekregen." Adan gaat daar niet in mee. „Om het verschil in salariëring met de zeevaart te overbruggen, red je het niet met een paar periodieken extra. Werken in de scheepvaartbe geleiding is toch al aantrekkelijk, met vastigheid en dankzij goede se cundaire arbeidsvoorwaarden zo als pensionering met 55 jaar." 1^ Oe Schelderadarketen, die de scheepvaart op de Westerschel de begeleidt, kan niet alle vacatu res vervullen. Rijkswaterstaat denkt aan een eigen opleiding. Minister accepteert niet dat spoedhulp te ver af komt van de mensen. door Maurits Sep middelburg - Minister Klink van Volksgezondheid zal niet marchan deren met de bereikbaarheid van ziekenhuiszorg voor inwoners van Walcheren. „Het kan niet zo zijn dat vierduizend mensen niet op tijd spoedeisende hulp kunnen krijgen. Als dat het geval is, ne men we maatregelen." Klink zegde dat gisteren toe op een CDA-debat in Middelburg over de toekomst van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. „Met de aanrijtijd van 45 minuten naar de spoedei sende hulp gaan we niet marchan deren, die zullen we garanderen." De CDA-bewindsman heeft al geld gereserveerd voor meer ambu lances en uitrukposten. Hij voegde daar nog een belofte aan toe: hij zal de extra drukte op de Zeeuwse wegen tijdens piekperiodes zoals de drukke toeristenseizoenen nog eens extra laten onderzoeken om te beoordelen of die reden is voor aanvullende maatregelen. „Die piekdrukte is een belangrijk punt." Vooral de Veerse burgemeester Rob van der Zwaag waarschuwt al tijden dat ambulances die wettelij ke norm van 45 minuten op Wal cheren niet halen door bijzondere omstandigheden, zoals extra toeris tisch verkeer. Ook gisteren voerde hij dit aan als belangrijk argument tegen de vestiging van het hoofd ziekenhuis in Goes. Bovendien, de brandweer moet voldoen aan aan- rijtijden, ongeacht het aantal brandjes, maar bij ambulances wordt over incidenten gesproken als de norm op sommige momen ten niet wordt gehaald, merkte Van der Zwaag op. Kijkend naar Klink vroeg hij om 'consistent be leid'. Na de toezeggingen van de minister over het garanderen van aanrijtijden toonde Van der Zwaag zich een stuk positiever over de toekomst. Ook gedeputeerde Ge orge van Heukelom was ingeno men met de beloftes van Klink. Overigens liet Klink zich geen oor deel ontlokken over de fusie van de ziekenhuizen en de locatie voor het hoofdziekenhuis. Anderen zijn nu aan zet, stelde hij, doelend op met name de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa), bij wie de ziekenhuizen hun fusieverzoek hebben ingediend. Klink wees er wel op dat concen tratie van zorg soms nodig is om voldoende kwaliteit te kunnen bie den. Chirurgen moeten een mini mum aantal operaties uitvoeren om hun ervaring op peil te hou den, benadrukte hij. „Daar tegen over staat de ontwikkeling dat steeds meer huisartsen specialisti sche zorg bieden voor chronische ziektes zoals diabetes. ]e ziet dat de zorg wegtrekt van mensen en tegelijkertijd dichterbij komt." Minister Klink vindt dat mensen niet verder van spoedeisende hulp mogen wonen dan 45 minu ten. Desnoods investeert hij meer om die hulp te garanderen. door René Schrier goes - Zeeland ontkomt niet aan de landelijke trend van dalende huizenverkoop. Ten opzichte van het tweede kwartaal van vorig jaar zijn er in het tweede kwartaal van dit jaar 11 procent minder huizen verkocht. De prijzen van woningen in Zee land zijn in het afgelopen kwartaal met 3,8 procent gestegen. Ze lig gen daarmee weer op het niveau van een jaar geleden. Overigens is het niet ongebruikelijk dat de prij zen in het tweede kwartaal wat kattendijke - De duikplaats Nieu we Sluis (Tetjes) bij Kattendijke wordt tijdelijk verboden gebied. Het verbod geldt van 2 augustus tot en met 7 september. De maatregel houdt verband met verdieping van het Brabantsche Vaarwater en de Witte Tonnen Vlije. Een deel van de bagger die daarbij vrijkomt, wordt gestort in de diepe geul boven Kattendijke. Door vertroebeling van het water kan dat tot gevaarlijke situaties lei den in de duikzone, zegt G. van Woudenberg van Rijkswaterstaat. Bovendien is het nog al eens de praktijk dat duikers in de geul zelf belanden. Het verboden gebied westelijk van de Steldijk wordt ge markeerd met gele tonnen. Op de dijk wordt de maatregel aangekon digd met borden. De waterpolitie voert extra controles uit. zie kaartje www.pzc.nl aantrekken. Huizen staan wel lan ger te koop. In Zeeland boven de Westerschelde is dat gemiddeld ruim vier maanden. In Zeeuws-Vlaanderen nog twee we ken langer. Landelijk is die tijd nog geen drie maanden. Volgens de Zeeuwse voorzitter van de makelaarsvereniging NVM, H. Bimmel, nemen kopers de tijd om tot een keus te komen. Dat kunnen zij doen, omdat er sprake is van een ruim aanbod. Dat aan bod zal volgens hem de rest van het jaar nog toenemen, omdat in Officier van justitie eist drie maanden cel en schadevergoeding. middelburg - Woedend was die 33-jarige man uit Boxtel. Gisteren moest hij zich voor de rechtbank verantwoorden, omdat hij zijn Vlissingse nichtjes seksueel zou hebben misbruikt. Hij zou het ene nichtje over haar kleren heen heb ben betast en de ander (juridisch) verkracht door haar een tongzoen te geven. Dat zou zijn gebeurd in 2001 en van 1992 tot en met 1995, toen de meisjes respectievelijk 16 en 14 jaar waren. Meer dan een begroetingskus op de wang had hij de meisjes nooit gegeven, verklaarde de man stellig. Het bewijs was dun en mager, er kende officier van justitie J. Zon dervan. Hij eiste drie maanden cel en een voorschot op de schadever goeding van 1000 euro. Waarom Zeeland verschillende nieuwbouw- plannen uitgevoerd worden. Uit de NVM-cijfers blijkt dat in het tweede kwartaal van dit jaar het aanbod in Zeeland met 8 procent is toegenomen. Volgens Bimmel zal een blijvende toename van het aanbod op den duur effect hebben op de prijzen van de huizen. Bimmel waarschuwt mensen die te hoge prijzen voor hun huizen vragen. Omdat er veel aanbod is kijken aspirant-kopers eerst nog eens verder, voor zij uiteindelijk de knoop doorhakken. de nichtjes hem beschuldigden wist hij niet, maar mogelijk zou het kunnen vanwege de verstoor de familieverhouding. Vast stond in ieder geval dat de vader de meis jes zes jaar lang had misbruikt. La ter vergreep hij zich aan twee kleinkinderen. In medio december vorig jaar werd hij veroordeeld tot drie jaar cel en tbs met dwangver pleging. „Het is triest wat hun va der hen heeft aangedaan, maar het is nog triester dat ze nu iemand vals beschuldigen", brieste de Box telaar. Hij verbaasde zich erover dat de meisjes de zaak in 2005 te gen hun vader aanhangig maak ten, maar met geen woord over hem repten. Dat gebeurde pas vo rig jaar. PJI Een 33-jarige man uit Boxtel ont- kende gisteren voor de recht bank hardnekkig dat hij jaren geleden twee van zijn nichtjes seksueel zou hebben misbruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77