Zeeland ARTEC Moerstee glasspecialist Wie wordt wereldkampioen pottelillen? Loop als vanouds even binnen in ons nieuwe pand... Actie bij circus vervalt College ziet niets in extra weg INTERIM BV ■IHMffiHEEII Grohn tegels van 45,- voor 28,95 DE WOON Vakantiesluiting van 19 juli t/m 9 aug. 2008 Kloosterweg 18 4421 PV Kapelle Telefoon 0113 341688 www.moerstee.nl BPZC Vrijdag 11 juli 2008 31 Wiert Omta bij een foto van de Ring in 1930. De fototentoonstelling in Oud-Sabbinge is te zien tot 1 september. foto Willem Mieras Dag van 't Ouweland en reünie hoogtepunten van het feestjaar. door Dewi Gigengack OUD-SABBINGE - Kwalleballen en sjeesjesrijden kent de trouwe be zoeker van het dorpsfeest de Dag van 't Ouweland inmiddels wel. Maar pottelillen? Dat zal niet veel belletjes doen rinkelen. De vijfti gers van Oud-Sabbinge blazen het spel uit hun schooltijd nieuw le ven in op een reünie die vooraf gaat aan de vierde 'Dag'. Het spel is simpel: alles wat je no dig hebt, is een houten plank van ongeveer 35 centimeter ('het slag hout'), een klein stokje en twee bakstenen. Leg het stokje op de ste nen en sla het eraf met het slag hout. Wie het verst slaat, wint. Heel geschikt voor de wat oudere dorpelingen dus, in tegenstelling tot het ruige boerenrugby in de modder (kwalleballen), dat vooral jongeren aantrekt. Omdat Oud- Sabbinge dit jaar achthonderd jaar bestaat, houdt de buurtvereniging op 25 juli een reünie voor (oud)be- woners. Daar wordt het 'wereld kampioenschap' pottelillen ge speeld. „Dit is voor menig Oud-Sabbinger de enige kans om nog wereldkam pioen van iets te worden", grapt Wiert Omta van beeldarchief Ci neac Oud-Sabbinge. Hij verzamelt sinds 2003 oude foto's en films over het Zuid-Bevelandse dorp. Ook de fototentoonstelling 'Oud- Sabbinge in zwart-wit' stelde hij sa men. Elf foto's uit de periode van 1900 tot 1966 staan tot 1 september op de plek in het dorp waar ze des tijds zijn gemaakt. Behalve die uit 1966. De beroemde foto van een grazende koe is aan de rand van de Oud-Sabbingse polder ge maakt, door Aart Klein. „In de ja ren zestig was Klein een belangrijk fotograaf', zegt Omta. „Die foto is het icoon geworden van het Neder landse polderlandschap." Omta maakt ook films over Oud- Sabbinge met beelden van vroeger en nu. Mensen weten hem te vin den. Zo bracht iemand een foto boek van een onbekende famüie. „Foto's van mensen in kleder- 'Oud-Sabbinge is het bekendste gehucht van Nederland' dracht, waarschijnlijk uit de jaren twintig of dertig", omschrijft Om ta de 'vondst'. „Ze woonden in het dorp of werk ten op het Hoge Huis, het kasteel hier. Als dat zo is, wordt het lasti ger om te achterhalen wie het zijn, want arme dorpelingen hadden niet veel contact met de mensen van het kasteel." Die behoeftige dorpelingen had den natuurlijk geen filmcamera, dus bewegend beeld van het vroe gere Oud-Sabbinge is zeldzaam. „Gelukkig was er eind jaren zestig een dorpsfilmer uit het oosten van het land, die langs zoveel mogelijk dorpen ging om deze vast te leg gen op film", vertelt Omta. „Hij zei tegen de mensen dat ze op een bepaalde tijd voor hun huis moes ten gaan staan en dan liep of reed hij langs met zijn camera en nam iedereen op." Zon opname is er ook van Oud-Sabbinge. „Daar staan de grootouders van premier Balkenende op. Zijn moeder is hier geboren." De beroemde foto, de roots van de minister-president en een wereld kampioenschap. Zo onzichtbaar is het 229 inwoners tellende dorp dus niet. „Inderdaad", beaamt Om ta lachend. „Oud-Sabbinge is het bekendste gehucht van Neder land!" Dag van 't Ouweland, zaterdag 26 juli vanaf 10.30 uur in Oud-Sabbinge. GOES - De dierenbevrijdingsorgani satie Respect Voor Dieren krijgt niet genoeg mensen op de been om dit weekeinde actie te voeren in Goes. De groepering had plan nen voor een demonstratie bij het Staatscircus van Moskou-Holiday, dat vanaf vandaag zijn tenten heeft staan bij de Zeelandhallen. De actiegroep demonstreert bij al le circussen die dieren gebruiken. Zij wil bereiken dat de shows dier- vrij worden, omdat dieren soms slecht worde behandeld. Nieuwe ontsluiting zou niet verkeersveilig zijn en heel veel geld kosten. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Burgemeester en wethouders van Tholen voelen er weinig voor om een nieuwe ont- sluitingsweg naar Oud-Vossemeer aan te leggen. Zo'n weg - tussen het dorp en de Gankelweg - zou te veel kosten en bovendien de ver keersveiligheid geen goed doen. Het ideetje voor een extra ontslui ting werd onlangs in een commis sievergadering van de gemeente ge lanceerd door een inwoner van het dorp. Hij stelt dat een nieuwe weg de drukke en smalle Molen straat kan ontlasten. De fraaie van de PvdA wilde weten hoe het col lege over deze oplossing denkt. Het antwoord laat weinig aan on duidelijkheid over. Burgemeester en wethouders wijzen het plan af. De nieuwe weg zou tussen de vijf en zeven ton gaan kosten en dan zijn eventuele grondaankopen nog niet meegerekend. Het college is verder van mening dat er nieuwe veiligheidsproblemen zouden ont staan. Op de kruising van de Gan kelweg en de Oud-Vossemeerse- dijk gebeuren nu al regelmatig on gelukken en de kans daarop zou al leen maar toenemen. De slechte doorstroming in de Mo lenstraat komt volgens het college wel weer eens op de agenda, maar dat kan een paar jaar duren. info@artec-interim.nl www.artec.interim.nl Technisch uitzend-/detacheringsbureau zoekt kandidaten in de: elektrotechniek installatietechniek metaaltechniek bouwtechniek midden/hogerkader Nu ook in Goes: administratief, productie, financieel, ICT, horeca, techniek Filiaal Vlissingen T (0118) 44 01 99 Filiaal Goes (algemeen) T (0113) 25 25 20 Filiaal Bergen op ZoomT (0164) 23 0612 Vlissingen, T: 0118 - 69 00 25 Goes Noord, T: 0113 - 21 54 01 Goes Zuid, T: 0113 - 24 95 31 (45x45cm antraciet) Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73