Als vrijwilliger in Ter Zeeland Hondenpoep nog steeds een probleem Onderdak steenuil en kamsalamander gezocht Restauratie Zwartenhoekse zeesluis dankzij extra subsidie veiliggesteld Roderick 30 Vrijdag 11 juli 2008 PZCZ Nieuwe campagne om Terneuzense baasjes tot de orde te roepen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Hondenbezitters in Terneuzen houden zich steeds minder aan de regels. Daarom be gint de gemeente dit najaar een nieuwe campagne tegen de over last door hondenpoep. Ruim een jaar geleden werd het beleid aange scherpt. Sindsdien moeten de baas jes de poep direct opruimen en bij controle moeten ze een poepzakje kunnen tonen. Het CDA-raadslid )aap Scheele stel de onlangs vast dat het effect van het nieuwe beleid kennelijk is uit gewerkt. Burgemeester en wethou ders zijn dat wel met hem eens. Ze hadden overigens rekening gehou den met een terugval. „Na een ge wenningsperiode ziet het er naar uit dat een publiciteitscampagne dit najaar iedereen weer met de neus op de feiten zal drukken." Vooruitlopend daarop hebben de geregistreerde hondenbezitters nu een brief in de bus gekregen, waar in de regels én sancties bij overtre ding nog eens op een rij worden gezet. Wie geen poepzakje kan to- De gemeente Terneuzen intensi- veert de controle op de naleving van de regels voor hondenbezit ters. Na aanscherping van het be leid neemt de overlast weer toe. Landschapsbeheer poogt populaties uit te breiden. door Wout Bareman TERNEUZEN - De stichting Land schapsbeheer Zeeland wil het aan tal geschikte verblijfplaatsen voor steenuilen en kamsalamanders in Zeeuws-Vlaanderen uitbreiden. Daarmee wordt gepoogd hun aan tal te vergroten. Landschapsbeheer is vooral op zoek naar boerener ven waar knotwilgen, meidoornha gen en hoogstamfruitbomen kun nen worden geplant, drinkputten ZEEUWSE Die Reisense kleuter is dol op voor lezen, de kleur blauw en hevig geïnteresseerd in ridders en alles wat daarmee te maken heeft. Moederlief speelt daar graag op in en zij las haar jongste spruit on langs voor uit een boekwerkje over de tijd van ridders en jonkvrou wen. Ene ridder Roderick beleeft er ge nen riskeert een boete van 50 euro en wie de poep niet opruimt be taalt 75 euro. Wordt in de bebouw de kom een loslopende hond gesig naleerd, dan kost dat het baasje 50 euro en loopt de viervoeter los in een speeltuin of zandbak dan kost dat 75 euro. Bij gerichte controles worden maandelijks een stuk of tien boetes uitgedeeld. Recente cij fers geven aan dat tien tot vijftien procent van de baasjes de regels aan z'n laars lapt. Met intensievere controles zou ook die groep kun nen worden aangepakt, maar dan moet wel het aantal bijzondere op sporingsambtenaren worden uitge breid. Verantwoordelijk wethou der Jaap Bos heeft inmiddels ge pleit voor extra middelen. Zolang dat geld er niet is, moet van de controles vooral een preventieve werking uitgaan. Het aantal uitlaat- terreinen wordt de komende tijd uitgebreid. Westdorpe krijgt er bij voorbeeld twee (Bernhardstraat en Arjen Erkelpad) en Sas van Gent drie (Kanaaleiland, Suiker plein en Kerkhoflaan). Ook de bin nenstad van Terneuzen krijgt een nieuw, groter uitlaatterrein. Over de locatie valt nog deze maand een beslissing. De uitlaatterreinen, waar de honden los kunnen rond lopen, worden voortaan intensie ver schoongemaakt. Daarover zijn afspraken gemaakt met Dethon. Er worden ook extra afvalbakken geplaatst en de terreinen worden beter aangeduid. gegraven of oude poelen opge schoond en ook worden locaties gezocht voor nestkastjes. Zeeuws-Vlaanderen telt zo'n vier honderd broedpaartjes steenuilen. Het is ook de enige Zeeuwse regio waar kamsalamanders voorko men. De stichting brengt de plaat sen waar de salamander nog voor komt in kaart Daartussen worden poelen opgeschoond of aangelegd en schuilhopen aangebracht, zodat een fijn netwerk ontstaat waar de salamander zich thuisvoelt. Locaties kunnen worden doorgege ven aan Landschapsbeheer in Goes. Tip? redactie@pzc.nl weldige avonturen in die met span ning gevolgd worden. De heldenda den van Roderick gaan erin als de spreekwoordelijke koek. Alleen één ding stuit op onbegrip en vragend opgetrokken wenkbrau wen. De kleuter maakt van zijn hart geen moordkuil: „Waarom heet die ridder eigenlijk Roderik en niet Blauwerik? Zorginstelling telt 190 vrijwilligers, maar heeft nog mensen nodig. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het kan ook u overko men. Zomaar stilletjes naar buiten staren, leven in je eigen wereldje, niet meer in staat zijn om je te ui ten zoals een ander dat doet. En als het u gebeurt, wilt u worden ge holpen. Nee, beter: u moet wor den geholpen. Door mensen die u individueel benaderen, maar het gevoel geven dat u nog wel dege lijk een onderdeel van de samenle ving bent. Als je dementeert, maar ook als je door lichamelijke ongemakken niet meer in staat bent alles zelf standig te doen, zijn helpende han den onontbeerlijk. En het is een cliché, maar o zo waar: daar heb je er nooit genoeg van, in geen enke le verzorgingsinstelling. In het cen trum voor zorg en reactivering Ter Schorre in Terneuzen hebben ze driehonderdtachtig handen tot hun beschikking van honderdne gentig mensen die zich vrijwillig inzetten voor een zo aangenaam mogelijk leefklimaat van de bewo- Eerste fase opknapbeurt oude sluis aan Sasdijk nagenoeg afgerond. door Wout Bareman WESTDORPE - De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten draagt 160.000 euro bij aan de restauratie van de Zwar tenhoekse zeesluis in Westdorpe. Eerder al stelden de provincie, Rijkswaterstaat, de gemeente Ter neuzen en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen elk een ton be schikbaar. De stichting Vrienden van de Zwartenhoekse Zeesluis past nog eens dertigduizend euro bij. Dank- ners. Met zo'n grote club is er ge noeg ruimte voor leuke dingen. Zou je zeggen. Bovendien, in een tijd waarin tal van verenigingen in een steeds meer individualistische maatschappij vergeefs schreeuwen om vrijwilligers mag je met zo'n flinke groep in je handen wrijven. Zou je zeggen. Dat doet vrijwilli- gerscoördinator Martha Stoelinga van Ter Schorre ook, maar het aan tal vertekent nogal. „Wij hebben bijvoorbeeld zeventig mensen, die verbonden zijn aan de kerk. In die hoedanigheid komen zij maande lijks of eens in de zes weken bij ons inzetten. Dan is er een buurt vereniging voor onze bewoners, die elke zaterdag activiteiten 'Ze weten het niet meer zo goed, maar houden gevoel tot de allerlaatste snik' houdt. Ook die vrijwilligers wisse len elkaar af. In de praktijk is onge veer de helft van ons vrijwilligers- bestand hier wekelijks of zelfs da gelijks te vinden", vertelt Stoelin ga- Eén van die vaste krachten is Hen zij de bijdrage van de Rijksdienst kan nu de hele restauratie worden uitgevoerd. Eind vorig jaar gaven dijkgraaf Wybe de Graaf en Mauri ce Kindt van de Vrienden het start sein voor de restauratie van de zee sluis, die sinds oktober 2005 wordt aangemerkt als een beschermd mo nument. De stichting Landschaps beheer Zeeland nam destijds het initiatief om het monument aan de Sasdijk te restaureren. De eerste fase is nagenoeg afgerond. De be- De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumen ten steekt 160.000 euro subsidie in de renovatie van de histori sche Zwartenhoekse zeesluis. Vrijwilligers in Ter Schorre Zorgcentrum Ter Schorre in Terneuzen is onderdeel van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening. Vooral de filmvereniging, tuin- club en zintuigenvereniging zit ten verlegen om vrijwilligers. Ook worden er mensen ge zocht die zich in de dagbeste dingwoningen willen inzetten. Denk bijvoorbeeld aan muziek luisteren en voorlezen. Vrijwilligers kunnen zich aan melden bij Martha Stoelinga via stoelinga@svrz.nl of 0115-636694. nie Hordijk. Zij spant zich in voor de bloem- en turnvereniging van Ter Schorre. Dat betekent zoveel als bloemschikken met bewoners en bij mooi weer de tuin in om lichte werkzaamheden te verrich ten, zoals zaaien en aardbeien plukken. „Er zijn geen bewoners die nog kunnen schoffelen, maar wij proberen ze het gevoel te ge ven dat ze echt in de tuin hebben gewerkt. Het is prachtig om te zien dat ze glunderen als een bui tenstaander vraagt of die meegeno men groente echt uit eigen tuin komt. We zijn altijd op zoek naar een manier om bewoners voldoe ning en vertrouwen te geven. Dat werkt bij iedereen anders, want el ke bewoner heeft zijn eigen achter grond en karakter. Dat verandert natuurlijk niet als je dementeert", vertelt Hordijk. „Je mag nooit vergeten dat iemand er niets aan kan doen dat hij de ment is of wordt", vult Stoelinga haar aan. „Het zijn mensen zoals jij en ik, zij willen ook belangrijk worden gevonden. Ze weten het dan wel niet meer zo goed, maar elk mens houdt gevoel tot zijn al lerlaatste snik. Dat mag je nooit uit het oog verliezen." Om misverstanden te voorkomen; dit vrijwilligerswerk doe je niet zo maar. „Het kan in het begin con fronterend zijn. Je ziet de verganke lijkheid van het leven van heel dichtbij. Dat mag je erg vinden, maar daarna moet je achter dat ge voel een punt zetten. Het gaat er om dat je deze mensen hulp biedt", zegt Hordijk. Een inwerkpe- riode is daarom noodzakelijk. In formatie over de achtergronden, groeiing is weggehaald, het met sel- en voegwerk hersteld, scheu ren gerepareerd en de vergane hou ten balken zijn vernieuwd. In fase twee worden onder meer de origi nele hekwerken herplaatst. De zeesluis had oorspronkelijk een gecombineerde functie van uitwa- terings- en innundatiesluis. Hij werd in 1789 in gebruik genomen. Dat jaartal is vastgelegd op een sluitsteen, die bij de afronding van de restauratie opnieuw wordt aan gebracht in de frontmuur. Na de aanleg van het Kanaal Gent-Ter- neuzen (1825-1827) werd de sluis onderdeel van de westelijke Rijks waterleiding. In 1980 verloor de sluis zijn functie. Vrijwilligerscoördinator Martha Stoelinga: „Ongeveer de helft van ons vrij- willigersbestand is hier wekelijks of zelfs dagelijks te vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62