Zoethoudertjes voor onderweg Vooruitgang PZC Vriidae 11 juli 2008 I 53 Je kunt de hele weg in de auto of de hele vlucht met je kinde ren bezig zijn. Voorlezen, spel letjes doen, zakgeld uitdelen. Maar van non-stop aandacht en verwennerij wordt geen kind gelukkig. Wat krijg je dan? luist, het gekrijs dat je wilde vermijden. Als je vindt dat je als ouder ook een beetje recht heb op vakantie, zijn er betere ideeën. Psychologie. Een zwaar onder schat wapen binnen het gezinsle ven. Wel eens gehoord van de kik- kerproef? Als je kikkers in een pan met kokend water gooit, springen ze er zo weer uit. Als je ze daaren tegen in lauw water zet dat je lang zaam aan de kook brengt, merken ze niets van hun gaarproces. Zo is het ook met kinderen. Je kookt ze niet, maar je kunt wel zorgen dat ze niet te hard kwaken. Betrek kinderen bij de voorpret, maak ze medeverantwoordelijk voor een onderdeel van de vakan tie. Geef ze het beheer over een (kook)wekkertje en laat ze rij- en rusttijden in de gaten houden. Maak ze drinkmanager of koeltas- beheerder. Geef ze een eenvoudige wegenkaart en vraag af en toe om aanwijzigen, al is het maar 'om de Tom-tom te controleren'. Gebabbel, gegil en gezeur vanaf de achterbank vreet soms aan de ze nuwen voorin. Daar kun je in spel letjes verpakte afspraken over ma ken. Zo kun je afspreken dat alle kinderen hun mond houden bij het spotten van een koe tot ze een hond zien. Dan mogen ze weer praten tot ze een paard zien. Nog meer spelletjes: Slaapwedstrijd. Uitgeruste kinde ren verhogen de sfeer aanzienlijk. Degene die het eerst wakker wordt, krijgt een cadeautje. Maar om wakker te worden, moet je eerst slapen. Hoe eerder je slaapt, Omkopen, afplakken, drogeren: niet echt pedagogisch verantwoorde manieren om de kinderen rustig te houden onderweg op vakantie. Hoe pak je het wel aan? door Eva Wassenburg Nog meer reistips Lange autoritten zijn niet bevordelijk voor de onderlinge verhoudingen op de achterbank. Met allerlei spelletjes ku- nen ouders proberen om het zo gezellig mogelijk te houden. foto Hollandse Hoogte hoe sneller je wakker wordt. Auto's tellen. Simpel: wie de mees te rode Subaru's, witte Volvo's of zwarte Porsches spot, die wint. Sluimerende Slasaus, Afgehakte Neuzen, Razende Scheten, Vlezige Kikkerbillen. Het assortiment woorden dat je van nummerbor den kunt maken, is onuitputtelijk. De leukste wint. Geef kinderen een bloknootje en een pen en laat ze vervolgens alle plaatsnamen op verkeersborden opschrijven. Of ieder kind krijgt een bepaalde beginletter en moet daar plaatsnamen bij verzamelen. Met je vinger tekenen op de rug van je broer of zus. Degene die raadt wat de ander te kent of schrijft, die wint. Moe van alle spelletjes? Dan zijn er volop spullen om kinderen be zig te houden. Die werken ook uit stekend in het vliegtuig. Een Nin tendo of ander draagbaar spelcom- putertje is goud waard onderweg. Een nieuw spel maakt het feest compleet. Draagbare dvd-spelers zijn er van af 8o euro. Met een stapel films en een koptelefoon heb je geen kind aan het kroost. In ieder geval voor een paar uur. Voorlezen slorpt de aandacht van kinderen op, ook de kleinere. Je kunt het zelf doen, maar een oude draagbare cd-speler met voor- lees-cd's (en enkele of dubbele koptelefoon) laat ze helemaal weg glijden in een andere wereld. Het kan natuurlijk ook met een Ipod. Om te voorkomen dat al het speelgoed onbe reikbaar op de bodem van de auto terecht komt, kun je ieder kind een tas ge ven met speelgoed, boekjes en an dere spullen. Voor kleine kinderen kun je speelgoed aan touwtjes vast maken. Een krat tussen de kinde ren in is ook handig, dat werkt ge lijk als een fysieke barrière. Er zijn ook reiszakken met vakjes die je over de voorstoel hangt. Voor kleine kinderen zijn er tal van boekjes met plaatjes waarop Vertrek heel vroeg in de ochtend, bijvoorbeeld om 3 of 4 uur. Als de kinderen echt goed wakker wor den, ben je al een eind op weg. Laat de kinderen zo nu en dan even uitstappen om hun opge spaarde energie te ontladen. Het is handig een voetbal binnen handbe reik te hebben of gewoon even lek ker tikkertje te spelen. In de auto komen ze vanzelf weer tot rust en kan iedereen er weer tegenaan. Handpoppen zijn ook goed voor de afleiding. Ze zijn er in alle soor ten en maten. Een pop die vanach ter de voorstoel vandaan kruipt en de kinderen aanspreekt, leidt af en prikkelt de fantasie. Stel het geven van snoepjes zo lang mogelijk uit. Van veel eten en snoepen wordt iedereen eerder vervelend, dan dat het helpt tegen honger en verveling. www.vakantieboekje.nl heel veel te zien is. Als ze iets ouder zijn, kun je daar simpele zoekopdrachten bij geven. Geef ze een set afwasbare stiften voor whi teboards en ze zijn uren zoet met tekenen op de ramen. Je kunt de kinderkunst er zó weer afvegen. Met een klaptafeltje dat je aan de voorstoel hangt, kunnen ze ook op papier tekenen en kleuren. De ANWB heeft een leuk spel voor in de auto, voor kinderen van af 9 jaar en hun ouders: de 2 x mi- nutenrace. De vragen hebben ver schillende niveaus voor kinderen en volwassenen. Hoe ademt een vis? Hoeveel uur slaapt een koala? Dit boek, compleet met zandloper, is te koop bij de ANWB-winkels. DENKWIJZER door René Diekstra Terwijl ik een zebrapad in het cen trum van Leiden oversteek, komt een auto de bocht om. De (vrouwe lijke) bestuurder ziet mij aanvankelijk niet en schiet met een bijna te late ruk aan het stuur tussen mij en de vluchtheu vel door. In het voorbijgaan zie ik dat ze druk in gesprek is, met de telefoon aan haar linkeroor. 'Verdomde aso', denk ik. Terwijl ik mijn weg vervolg, trekt een he le galerij aan mobiele asociale gedragin gen in mijn gedachten voorbij. Treffende term eigenlijk, asociaal. Het betekent zo iets als 'zonder verbondenheid te voelen' en dus 'je niets gelegen laten aan anderen en de mogelijke consequenties van jouw gedrag voor hen'. Het gedtag van automobilisten die niet handsfree bellen, is een treffend voor beeld van asociaal gedrag. Hoewel je in middels weet hoe gevaarlijk dat kan zijn voor anderen, eigen je je toch het recht toe hen aan dat gevaar bloot te stellen. Anders gezegd, vergeleken met het belang van een tijdlang kletsen met vriend(in), moeder, collega of klant, is het (levensge vaar dat anderen daardoor lopen, voor jou niet 'boeiend'. Mobiel telefoneren is op meer manieren reden voor asociaal gedrag. Neem de trein. Niet zelden zitten in één coupé meerdere mensen tegelijk luidop te bel len. )e wordt ongevraagd en vaak minu tenlang deelgenoot gemaakt van ander mans zakelijke, familie- of liefdesleven. Ik hoor regelmatig hoe iemand met een me dewerker aan de andere kant van de ver binding de agenda van de volgende dag of zelfs hele week invult. Eenmaal was ik toehoorder bij een vrouw (een rij achter me) die aan de telefoon haar schoonmoe der luidop zat af te branden in een ge sprek met haar schoonzus (de dochter dus). En verschillende keren mocht ik meeluisteren bij gesprekken waarin lief desuitingen en erotische voorstellen wer den uitgewisseld op een manier die het lastig maakt je aandacht bij voorgenomen werk te houden. En dan al die mensen die, in welk gezel schap dan ook, voortdurend zitten te vin geren: berichten op hun mobieltjes aan het lezen of beantwoorden zijn. Zelfs midden in een serieus gesprek kunnen ze de neiging niet onderdrukken op te ne men als het ding overgaat of in elk geval te kijken of de voicemail af te luisteren. Op vrijwel iedere wandeling, 's ochtends vroeg of 's avonds laat, kom ik mensen te gen die, lopend of fietsend, van een af stand gezien luidop tegen zichzelf lijken te praten. Soms blijf ik opzettelijk een tijd je bij ze in de buurt om mee te luisteren en vervolgens voorbijlopend commen taar te geven: 'Geen lekker mens die moe der van jou, zo te horen'. Dat komt me meestal op boze blikken te staan. Alsof ik iets onbehoorlijks heb ge daan. Raar natuurlijk, want zij lopen voor iedereen hoorbaar privé-informatie rond te bazuinen. Maar jij mag die niet opvan gen, laat staan erop reageren. Conclusie? Met de komst van de mobiele telefoon is de grens tussen privé en pu bliek weg en is zorgvuldigheid en veilig heid in de sociale omgang ondergeschikt gemaakt aan de behoefte aan ouwehoe ren. Technische vooruitgang heet zoiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55