Sport Jan Poortvliet in de zevende hemel PZC Vrijdag 11 juli 2008 5 1 - Arnemuidenaar voelt zich volwassen trainer bij Southampton. door Rob de Bruyn SOUTHAMPTON - Klein Milanello wordt het genoemd, naar het be roemde trainingscomplex van AC Milan. En inderdaad, de accommo datie van Southampton FC is prachtig. Marchwood, in de volks mond ook wel Staplewood, ligt aan de zuidkant van de stad, op de andere oever van de River Test, in een landelijke omgeving. Het is ruim opgezet, heeft vier grote vel den, evenzoveel kleintjes en zelfs een indoorveld. Het gras lijkt elke dag met een schaartje te worden bijgewerkt. De club heeft een flinke aantal mensen in dienst voor de groen voorziening. De voormalige chef van de groenvoorziening won ooit een prijs voor zijn werk. „Pak je het trainingscomplex van Arsenal, dan past dat van ons er een paar keer in. Maar dit hier is net zo mooi, en bovendien knusser", al dus een trotse materiaalman. „Geweldig toch", zegt Arnemuide naar Jan Poortvliet als hij na de ochtendtrainingvan het veld stapt. „Nou ja, je ziet het zelf hè." De nieuwe hoofdcoach geniet. Mar chwood heeft ook nog een in doorveld van kunstgras, een grote en een kleine fitnessruimte en speciale rustplekken voor de spe lers (bed, ligstoel, computer, televi sie). Poortvliet is zielsgelukkig dat hij hier mag werken. Southampton speelde 27 jaar onafgebroken op het hoogste niveau, tot het in 2005 degradeerde naar het Cham pionship, de vroegere first divi sion. „Maar dit is een gróte club. Zondag liep ik door het centrum van de stad. De een na de ander wilde met me op de foto. Echt jongen, honderden mensen met een shirtje van de club aan, op een dag dat er niet gespeeld wordt. Dat zie je in Nederland ner gens." Voor Poortvliet is de voetbalbele ving nergens zo mooi als in Enge land. Hij is maar wat blij dat hij het nu van dichtbij mee kan ma ken. Als speler wilde hij al graag naar Engeland. Hij kon naar Not tingham Forest, maar PSV hield hem aan zijn contract. Nu zit hij er op 52-jarige leeftijd alsnog, bij Southampton FC oftewel The Saints. Die naam 'Saints' verwijst Jan Poortvliet wil Southampton graag terugbrengen op het hoogste niveau in Engeland. naar de oprichters, de St. Mary's Church Young Men's Association. Een paar jaar geleden verrees vlak bij de plek waar ooit de kerk van St. Mary stond een nieuwe voet baltempel: St. Mary's Stadium. Ruim, van alle gemakken voor zien, 32.800 zitplaatsen. Voor het stadion prijkt op een sokkel het standbeeld van Ted Bates, 'Mr. Southampton'. Zesenzestig jaar zette hij zich in voor de club, eerst als speler, later als manager. En op het plein bij de hoofdingang lig gen honderden zeshoekige tegel tjes met daarop namen van honds trouwe Saints-supporters. Overle den of nog in leven, velen zijn 'a Saint forever'. Dan binnen in de arena: nergens hekken en geen ringen; bijna over al alle rijen stoeltjes achter elkaar. „Moet je je voorstellen dat het hier vol zit", zegt Poortvliet als hij het veld betreedt. Zijn stem ha pert even. „Ik vind het eigenlijk nog mooier dan het stadion van PSV." Vandaag is er een persdag. In meer dan behoorlijk Engels staat Poortvliet de media te woord. Sky Sports, de BBC, de lokale krant Southern Daily Echo en de lokale tv- en radiostations. Het gaat over Jan Poortvliet is begonnen als trainer bij Southampton. Bij de mooie club met de mooie accom modatie is de 52-jarige Arnemui denaar zielsgelukkig. foto Paul Watts/CPD de van Tottenham Hotspur overge- komennieuwe doelman Tommy Forecast; hoe die volgens Poort vliet goed is in meevoetballen en hoe belangrijk de coach dat vindt, en over het nieuwe seizoen. Poortvliet zet hoog in: play-offs, een plek bij de eerste zes dus. En dat met overwegend jonge spelers, en na een jaar waarin pas op de laatste speeldag degradatie naar League r (voorheen second divi sion) werd afgewend. Poortvliet wil zich graag bewijzen op een goed niveau. „Dit is wel zó'n uitdaging. Nee, ik zie het niet echt als een nieuwe start. Wel als een stap naar volwassenheid als trainer. Als ik Southampton weer omhoog breng, gaan zich mis schien in Nederland toch wat mensen achter de oren krabben." In zijn vaderland is zijn imago van levensgenieter hem altijd blijven achtervolgen. Het heeft hem be perkt in zijn mogelijkheden. „Het was ongelooflijk. Mensen die ik nog nooit ontmoet had die zei den: 'jij houdt toch heel erg van bier, he?' Ja, na wedstrijden, dan nam ik wel eens wat. Natuurlijk. Maar dachten ze nou echt dat dat doordeweeks ook zo was?" In Engeland heeft hij geen last van een etiket. Hij krijgt er de kans zich te bewijzen. Het is met een zijn enige kans, dat wel. „Daar- - om móest ik 'm ook pakken." Hij had verwacht dat Helmond Sport daar begrip voor zou hebben ge had. In plaats daarvan draaide het uit op een arbitragezaak. „Ik heb echt op tijd duidelijk verteld dat er interesse was en dat ik weg wil de. Maar als twee partijen vervol gens niet met elkaar willen pra ten... Kijk, Ik vind het jammer dat het zo gelopen is, ook zeker voor Helmond. Ik ben helemaal niet het type dat zomaar aan de wan del gaat. Ik heb Helmond ook niet verlaten voor zomaar een club. Ik ben Helmond Sport hartstikke dankbaar, maar ik heb me geen moment schuldig gevoeld, ik moest nu aan mezelf denken. Niet dat de kwestie hem onberoerd liet. Ik heb een klotevakantie ge had. Je gaat toch denken: als het maar niet misgaat. En dan wordt er na de zitting bij de arbitrage commissie gezegd: 'Dit wordt een trend'. Dat vind ik wel kwalijk. Als trainer kun je óók zomaar op straat gezet worden, zonder com pensatie en mét imagoschade. Bij spelers is het wezenlijk anders. Die kun je bijna niet ontslaan." Op dit moment zit Poortvliet nog in een appartement in het cen trum van Southampton. Leuk voor even, maar hij is samen met vriendin Natascha en de acht maanden oude lunior toch op zoek naar een huis ergens net buiten de stad. „Nu is het allemaal nog redelijk rustig. Maar als het voetbalseizoen dadelijk echt be gonnen is, kan het wel eens te druk worden." Eerst een paar oefenpotjes tegen kleine clubs uit de buurt. Op 18 juli begint het echte werk. Dan komt de Schotse kampioen Celtic op bezoek in St. Mary's, met naar verwachting zesduizend suppor ters. Jan Poortvliet kan niet wach ten. sport mmwam BEACHSOCCER ZATERDAG Kantje la Vantje beachsoccertoernooi 2008. Locatie: beachclub Perry's aan de Brouwersdam nabij Scharendijke. Aan vang: 11.30 uur. BILJARTEN ZATERDAG Driebanden toernooi Baarends. Finale A-groep. Locatie: Café Baarends, Goes. Aanvang: 13.00 uur. MOTORCROSS ZATERDAG Open Zeeuws kampioenschap. Locatie: Oude Polderweg, Wemeldinge Organisa tie: MC De Sproeier. Aanvang trainingen: 10.00 uur, wedstrijden 12.15 uur. PAARDENSPORT VRIJDAG Dressuur Outdoor Zeeland. 13.00 uur: paarden L1 en M1. 17.00 uur: paarden L2 en M2. Locatie: manege Stal de Kroo, aan de Boomdijk te Nieuw- en St Joos- land. ZATERDAG Dressuur Outdoor Zeeland. 9.00 uur: paarden Z1. 13.00 uur: paarden Z2. 17.15 uur: finale paarden B, met aanslui tend L en M. 19.00 uur: finale paarden Z Kur op muziek. Locatie: manege Stal de Kroo, aan de Boomdijk te Nieuw en St Joosland. ZONDAG Dressuur Outdoor Zeeland paarden na tionaal. 9.00 uur: ZZ licht. 14.00 uur: ZZ zwaar. 16.30 uur: Lichte tour. 17.00 uur: Grand Prix. Locatie: manege Stal de Kroo, aan de Boomdijk te Nieuw- en St Joos land. TENNIS VRIJDAG Arnetoernooi. Locatie: tennisvereniging De Schenge te Arnemuiden. Aanvang: 16.30 uur. Open jeugdtoernooi MLTC. Locatie: ten nisvereniging MLTC te Middelburg. Aan vang: 11.15 uur. Open Wemeldingen dubbeltoernooi. Lo catie: tennisvereniging 't Swaecke te We meldinge. Aanvang: 18.00 uur. Kikkertoernooi. Locatie: tennisvereni ging Sjef te Aardenburg. Aanvang: 10.30 uur. Sloebertoernooi. Locatie: tennisvereni ging Game'78 te Clinge. Aanvang: 17.00 uur. Dikke Torentoernooi. Locatie: tennisver eniging Zierikzee. Aanvang: 16.30 uur. ZATERDAG Arnetoernooi. Locatie: tennisvereniging De Schenge te Arnemuiden. Aanvang: 9.00 uur. Open jeugdtoernooi MLTC. Locatie: ten nisvereniging MLTC te Middelburg. Aan vang: 9.00 uur. Open Wemeldingen dubbeltoernooi. Lo catie: tennisvereniging 't Swaecke te We meldinge. Aanvang: 9.00 uur. Kikkertoernooi. Locatie: tennisvereni ging Sjef te Aardenburg. Aanvang: 9.00 uur. Sloebertoernooi. Locatie: tennisvereni ging Game'78 te Clinge. Aanvang: 9.00 uur. Dikke Torentoernooi. Locatie: tennisver eniging Zierikzee. Aanvang: 9.00 uur. ZONDAG Finales Arnetoernooi. Locatie: tennisver eniging De Schenge te Arnemuiden. Aan vang: 9.00 uur. Finales Open jeugdtoernooi MLTC. Loca tie: tennisvereniging MLTC te Middel burg. Aanvang: 9.00 uur. Finales Open Wemeldingen dubbeltoer nooi. Locatie: tennisvereniging 't Swae cke te Wemeldinge. Aanvang: 9.00 uur. Finales Kikkertoernooi. Locatie: ten nisvereniging Sjef te Aardenburg. Aan vang: 9.00 uur. Finales Sloebertoernooi. Locatie: tennis vereniging Game'78 te Clinge. Aanvang: 9.00 uur. Finales Dikke Torentoernooi. Locatie: tennisvereniging Zierikzee. Aanvang: 9.00 uur. WIELRENNEN VRIJDAG Ronde van Heinkenszand. Locatie: Dorpsstraat, Heinkenszand. 18.00 uur: amateurs B. 18.01 uur: S/P-klasse. 19.00 uur: amateurs 40+. 20.15 uur: amateurs A. Inschrijven: café De Blauwe Reiger, Heinkenszand. ZATERDAG 65e Ronde van Biervliet. Locatie: Gent sestraat, Biervliet. Categorieën: elite/ beloften/amateurs A. Aanvang: 18.30 uur. Afstand: 80 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53