Tour de France $5- Impact van een val vaak veel groter dan gedacht Ontdek Schatverhalen LEZERSEXTRA PZC Tourd' met 30% korting! PZC Vrijdag 11 juli 2008 47 U n. Rabo-icoon Piet de Vos is niet de enige Nederlander die in (en buiten) de Tour een teambus bestuurt. Die van Columbia wordt gereden door Bert Tolhoek, net als De Vos ook nog eens een rasechte Zeeuw. Woensdag was hij met de zege van Mark Caven dish de winnende buschauffeur en gisteren pakte hij met Kim Kir- chen de gele trui. „We gaan er weer een glaasje wijn op drinken. Dat hebben de jongens liever dan champagne", zegt hij. Tolhoek (68) zit sinds 2002 op de wielerbus. „Maar eigenlijk is het allemaal twee jaar eerder begon nen. Cees Priem wist kennelijk dat ik gestopt was met werken. Hij vroeg me of ik bij ons in Kapelle in de werkplaats van Farm Frites de mecaniciens wilde meehelpen. Ik zei 'ja' en sindsdien ben ik niet meer thuis geweest." Twee jaar la ter werd hij in de Ronde van Span je gevraagd om de bus van Tele kom te gaan rijden. Bertus zei op nieuw 'ja'. Het was een toch wel opmerkelijk verzoek. „Ik ben der tig jaar hoofd van een gieterij ge weest in Vlissingen", somt hij zijn cv op. Nooit eerder op een bus gereden? „Toch wel, maar toen was ik nog heel jong." Toen koerste hij ook nog. Net als zijn (achter)neven Ko en Patrick Tolhoek. Hij werkt met en tussen de wereldtoppers. „Prachtig toch. Af en toe moet ik wel met mijn twee benen terug op de grond ko men. Twee jaar terug maakte Tol hoek het drama Ullrich van dichtbij mee. „Op weg naar de presentatie moest ik mijn bus aan de kant zet ten. Toen werd tan verteld dat hij uit de ploeg werd gezet." Bertus begreep het wel. „Maar aan de andere kant was Jan een jongen die altijd aardig was voor me." Nadat T-Mobile werd overgenomen door High Road ver huisde Tolhoek mee. „Nu zijn we in middels een echte Amerikaans ploeg. De sfeer is heel anders. Beter vind ik zelf." Ad Pertijs Tour de France Paulhac' -Aurillac 74km 159km hoogteverschil en moeilijkheidsgraad E Fraisse Ussel Entremont St-Jean-de- gi 912m 1027rïT t Villedieu- 1210m"] Peyrol Donneg ,1588 m 822mu Okm 86km Ï59km bron: afp a.s.o. ANP Meningen over valtrainingen zijn verdeeld. SUPER BRESSE - De geletruidrager ervoer het gisteren nog maar eens aan den lijve, een val kan iedere wielrenner overkomen. Vier deel nemers hebben in de eerste zes da gen de Tour moeten verlaten van wege een valpartij. Stefan Schuma cher kon gisteren zijn weg vervol gen, net als de Spaanse favoriet Alejandro Valverde, die deze week ook op de grond lag. De beelden staan op ieders net vlies, een peloton wielrenners stormt af op de finish, maar er gens in de groep komt een renner ten val. Iedereen buitelt over el kaar en als tv-kijker vrees je voor de levens van de betrokkenen. Vaak staan ze echter doodleuk weer op en rijden ze verder. „Nou, dat lijkt misschien zo, maar dat valt tegen", zegt ploegleider Erik Breukink van de Rabobank- ploeg. „Na zo'n crash merk je meestal 's avonds pas wat er aan de hand is. Vaak staat er van alles scheef en ook de spieren krijgen een opdonder. ]e zag het ook aan Mauricio Soler, hij stapte de vol gende dag weer op de fiets, maar moest later toch opgeven." Raborenner Laurens ten Dam kan zich voorstellen dat het mensen verwondert dat coureurs die hard vallen, weinig tot niets lijken te mankeren. „Maar meestal val je met z'n allen dezelfde kant op. je rijdt niet vaak tegen een stilstaand object, dan is de kans op schade veel groter. Nu blijft het doorgaans beperkt tot schaafwonden. Ik moet het afkloppen, maar ik heb nog nooit iets gebroken." 'Negen van de tien keer val je niet door door je eigen fout' In de bescherming van het lichaam valt weinig te winnen. De renners dragen al verplicht een helm en vrijwel iedereen heeft handschoentjes aan. „Dat is ver standig, want als je valt, vang je het automatisch op met je han den", weet Rabo's andere ploeglei- 0 der Erik Dekker uit ervaring. „Veel meer is er niet te verzinnen. Ja, kniestukken, maar dat beperkt je veel te veel in je beweging." Wielrenners worden in het alge meen niet getraind om een val te breken. „Ik heb daar nooit iets mee gedaan", bevestigt Ten Dam, die momenteel in de Tour rijdt. „Soms verbaas ik me er ook over hoe goed het kan aflopen. Laatst zag ik Frank Schleck een ravijn in duiken en er heelhuids uitkomen. Dan denk ik toch dat er een engel tje in het spel is." Valtraining, zoals bij judo wordt toegepast, heeft volgens ploeglei der Dekker weinig zin. „Alleen psychologisch al, je gaat iemand trainen om in een peloton tegen de grond te gaan. Dat lijkt me niet goed. Misschien is een cursus stuurvaardigheid beter. Hoewel, negen van de tien keer val je niet door je eigen fout." Zijn collega Erik Breukink ziet val trainingen wel zitten, maar niet bij de huidige toprenners. „Dat moet je doen bij junioren. Aan judo heb je wel wat, je wordt er leniger en soepeler door. Ach, de conclusie is simpel: Vallen hoort bij het wiel rennen. Ze kunnen de parkoersen beter beveiligen, maar je ziet ook valpartijen op brede wegen. Vaak is het concentratieverlies. We zul len er gewoon mee moeten leven." Iets leuks doen tijdens de vakantie? Bij verschillende musea op Walcheren vind je Schatverhalen! Schatverhalen zijn spannende en mooie verhalen die met Walcheren te maken hebben. Als je een museum bezoekt krijg je een gave speurtocht. Als je die goed maakt, krijg je een strip met een spannend verhaal, waarin Mo en Maatje de hoofdrol spelen! Elk museum heeft een eigen strip. Verzamel ze allemaal! Er is nog meer te ontdekken op www.schatverhalen.nl Schatverhalen vind je in Het Polderhuis in Westkapelle Museum De Schotse Huizen in Veere Museum De Vierschaar in Veere Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg Zeeuws maritiem Mu^EEum in Vlissingen Alle afbeeldingen: Onwijs/eeZee media educatie Ontdek Schatverhalen met 30% korting! VOORLETTERS OM OV GEBOORTEDATUM De korting geldt voor maximaal twee volwassenen en twee kinderen bij één van de musea. Lever deze bon in bij de kassa. Deze aanbieding is geldig t/m 31 augustus 2008. (Actie niet geldig in combinatie met andere kortingen.) De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens vaSt^epassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. V Voor algemene vragen over LezersExtra belt u met de afdeling Lezersservice van de PZC 0800 - 0 231 231 of mailt u naar lezersextra@pzc.wegener.nl Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49