Op vakantie gaan, dat is toch leuk? p: Eén op de tien Nederlanders durft niet op vakantie. Ze blijven thuis, waar alles vertrouwd en overzichtelijk is. foto Cees Mooij/GPD Eén op de tien mensen is te bang om op vakantie te gaan. door Leonie Beijer OUDDORP - De vakantie is net be gonnen, eindelijk wordt die dage lijkse sleur doorbroken. Dit is de al gemene opvatting in de zomer. Maar zelf krijg je hartkloppingen van het idee. Het liefst ga je niet weg uit de vertrouwde omgeving en ritme, en ben je bang voor het onbekende. De benauwdheid slaat toe. Klinkt dit herkenbaar? Dan be staat de kans dat je vakantieangst hebt. Jazeker: vakantieangst. „Het is de algemene term voor de angst die je kunt voelen wanneer je denkt aan het op vakantie gaan," vertelt Saskia Hameeteman Blan ker. Zij is ervaringsdeskundige op het gebied van angsten, fobieën, chronische- en acute hyperventila tie en bijbehorende gedragspatro nen. „Veel mensen hebben nog nooit van het verschijnsel ge hoord, maar toch heeft één op de 10 Nederlanders er last van. De re latieve onbekendheid komt door dat het probleem nog niet maat schappelijk erkend is," legt ze uit. De angst kan zich in diverse vor men uiten. Zo zijn er de alom be kende rijangst en vliegangst, maar je kunt ook bang zijn om een reis Ervaringsdeskundige Saskia helpt vakantieangstigen de zomer door naar een onbekende bestemming te maken of om het dagelijkse rit me te verstoren. „Korte periodes zijn voor mensen met vakantie angst nog te overzien, maar wan neer deze langer dan twee weken duren, dienen de symptomen zich aan", aldus Saskia. „De vader, die altijd werkt, is ineens een paar we ken thuis en wordt geconfronteerd met de kinderen. Dit doorbreekt het patroon natuurlijk compleet." Deze vorm van angst komt vooral voor bij de 'lieve mensen', zoals Saskia ze noemt. Het zijn de men sen die bijvoorbeeld geen 'nee' kunnen zeggen en graag aardig wil len worden gevonden. „De basis is dat je niet lekker in je vel zit en veel lichamelijke klachten hebt. Je bent daardoor ook bang om niet goed te worden op een plek die voor jou niet veilig is, of waar veel mensen om je heen zijn. Hierdoor kom je in een vicieuze cirkel te recht. Door de lichamelijke klach ten ontstaat er spanning, als reac tie hierop gaat je lichaam op slot en gaat je ademhaling omhoog, ge volg hiervan zijn weer meer licha melijke klachten." Daarbij komt nog, dat deze men- Tips tegen vakantieangst Attendeer jezelf met briefjes op de Elegante Zoutzak. Train je gedachten door van te voren al aan de vakantie te den ken, let daarbij op je lichaam. Ga voor de vakantie een paar keer naar de masseur. Ontspan altijd eerst je lichaam, ga vervolgens aan de slag met je denkpatroon. Geloof degene met vakantie angst en sta open voor wat hij/zij te vertellen heeft Probeer niks te forceren Geef geen goedbedoelde tips Zoek op internet informatie over vakantieangst en fobiën sen zich veelal geïsoleerd voelen, omdat niemand ze begrijpt, en ze er met niemand over kunnen pra ten. Want vakantie, dat is toch leuk? „Om de vicieuze cirkel te doorbreken zijn er twee dingen no dig. Het lichaam moet ontspannen en de hersenen moeten opnieuw geprogrammeerd worden." Laten we beginnen met de Elegan te Zoutzak, deze methode heeft Saskia speciaal ontwikkeld om het lichaam continu te ontspannen. „Je laat je schouders en billen zak ken, de knieën gaan van het slot, de buik mag uit en je ontspant alle ledematen." Ga niet krom staan, Bang voor van alles Eén op de acht Nederlanders lijdt aan een angststoornis. Paniekaan vallen, obsessies of bang voor van alles en nog wat. Percentage Nederlanders met een angststoornis PZC Rolant Quist bron RIVM/Trimbos dan wordt het de onelegante zout zak! Maar hiermee ben je er nog niet. Door middel van gedachten- training kun je aangeleerde denk patronen veranderen, volgens Sas kia. Gelukkig is het eenvoudig om van vakantieangst af te komen. Nu ze er zelf ook van 'genezen' is, behan delt ze mensen. Psychologen en doktoren verwijzen zelfs door naar haar praktijk. Saskia: „Ik ga weer heerlijk op vakantie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40