Sfeer is alles bij tango Veel folk en andere stijlen op Pastorale Veel gastoptredens tijdens 18e Jazz by the Sea Pianiste Copper in Veerse kerk pzc Vrijdag 11 juli 2008 3 7 Quilombo, met (vlnr) Toon Dockx, Johan Sarens, Els Vrints, Kaat De Meulder en Toon Moermans. Jonge Vlaamse groep Quilombo treedt op bij Pastorale in Nisse. door Rolf Bosboom nisse - Ze hopen als tangogroep ooit te kunnen afreizen naar Bue nos Aires. „Dat zouden we graag eens doen, om zelf de sfeer op te snuiven en de muziek nóg beter te leren begrijpen", zegt gitarist Jo han Sarens. „Dat is dus zeker een droom." In afwachting daarvan komt de vijfkoppige Vlaamse groep Quilombo vanavond naar Nisse, voor een optreden tijdens de openingsavond van het jaarlijk se Pastorale-festival. Quilombo bestaat uit vijf jonge, ge dreven en klassiek geschoolde mu zikanten. Sarens en violist Toon Dockx vormde vijf jaar geleden voor het eerst een groep. In de hui dige bezetting - met verder Els Vrints op piano, Kaat De Meulder op contrabas en Toon Moermans Chris Peeters, Fabrice Eurly, Lèfamm en J4J op podium Domburg. door Rolf Bosboom DOMBURG - De achttiende editie van Jazz by the Sea, van 16 tot en met 21 september, staat voor een belangrijk deel in het teken van special guests. Zo verzorgen zange res Chris Peeters, boogiewoogie-le- gende Fabrice Eurly, jazzdans- groep Lèfamm en I4J gastoptre dens op het hoofdpodium in Dom burg. Zaterdag 20 september is een ware special guests-dag bij het interna tionale jazzfestival. Bij vier van de vijf optredens op het hoofdpo dium in Domburg zijn gasten te verwachten, 's Ochtends al speelt The Oriental Jazzband met I4I (Jazz for Juniors), een project van The Bouncers (10- tot 14-jarigen) en The Swingers (14- tot 18-jari- gen) uit jazzmekka Enkhuizen. Het talent van J4J wordt begeleid door ervaren muzikanten. Om 12.30 uur volgt het kwartet op accordeon - zijn de vijf aan hun tweede seizoen bezig. Het laat ste jaar heeft Quilombo serieuze vormen aangenomen en opereert nu op semi-professioneel niveau. „Voor tango is sfeer heel belang rijk. Je moet mensen bij elkaar heb ben met wie het klikt", zegt gita rist Sarens. En dat is zeker het ge val. De vijf hebben elkaar gevon den in de tango, ook al zijn ze naast Quilombo in andere genres 'De tango raakt ons allemaal. Die is zo melancholiek, zo vol passie, zo gevoelsmatig' actief „Ik ben bijvoorbeeld vooral bezig met geïmproviseerde mu ziek. Zo heeft iedereen zijn ding. Maar de tango raakt ons allemaal. Die muziek is zo melancholiek, zo vol passie, zo gevoelsmatig." Het gezelschap speelt veel repertoi re van Astor Piazzolla, maar legt Chris Peeters Jazz Steps samen met Chris Pee ters. De dochter van jazzpromi- nent loep Peeters heeft zich in kor te tijd ontpopt tot aanstormend ta lent in de jazzwereld. Ze zingt en swingt in de stijl van onder ande ren Maxine Sullivan en Anita O'Day. Halverwege de middag volgt de Stable Roof Jazz Blues Band, het enige concert zonder gastbij- zich in toenemende mate ook toe op werk van andere componisten. „Het gaat om zowel oud als mo dern werk, waarvan geen parti tuur bekend is. We schrijven de muziek daarom zelf uit en maken onze eigen arrangementen." Er is nog geen uitgesproken Qui- lombo-stijl. „We blijven heel dicht bij de tango. We zijn wel op zoek naar wat meer eigenheid, naar een eigen klank. Ik denk dat dat in de toekomst wel zal groeien." De groep heeft enkele weken gele den in eigen beheer haar eerste cd uitgebracht. „Het is een live-optre den opgenomen in de living van mijn ouders. We wilden de intimi teit van de huiskamer combineren met de energie van een concert. Bij optredens proberen we ook al tijd zo'n sfeer te creëren. Ik vind het zelf het leukst om in heel intie me omstandigheden te spelen." Quilombo, vanavond om 22.00 uur op festival Pastorale in Nisse. dragen. Aan het eind van de mid dag treedt Hot Sweet op samen met Jazzdansgroep Lèfamm van choreografe Britt Heijnen: een bij zondere combinatie van jazzmu ziek en jazzballet. 's Avonds speelt op het hoofdpo dium de Martijn Schok Boogie 8c Blues Band, met als gast toetsen- acrobaat Fabrice Eurly. Hij staat in het Guinness Book of Records met 24-uur non-stop boogie woogie spelen. Jazz by the Sea, dat zich richt op jazz oude stijl, trekt jaarlijks zo'n 30.000 bezoekers. In zes dagen tijd zijn er meer dan vijftig optredens. Vaste onderdelen zijn de kroegen tocht, de streetparade en de jazz- kerkdienst. De officiële opening is vrijdag 19 september, met The Second Line New Orleans Jazzband. De groep speelt composities van vóór 1940, zoals gospels, hymnes en traditio nals, maar ook moderner werk in New Orleans-stijl. In de drie da gen voorafgaand aan de officiële opening is er, bij wijze van op maat, al een serie avondconcerten. Dertiende editie van muziekfestival in kerk en op plein van Nisse. nisse - Het muziekfestival Pastora le in Nisse beleeft vanavond en morgen zijn dertiende editie. Er is, zoals gebruikelijk, veel muziek met wortels in de folk, volksmuziek, wereldmuziek en (licht-)klassieke muziek. Vanavond zijn de concer ten in de kerk, morgen op het dorpsplein. Het programma: Vrijdag 11 juli (kerk) 19.00 uur: Intro-concert Anne-So- fie (harp) Irene (hobo). 19.20 uur: Duo Doorgedraaid: draaiorgel, klarinet, zingende zaag en twee jonge muzikanten. 20.05 uur: Klarinetduo Annemiek de Bruin Marjolein van Dix- hoorn. Zij worden begeleid door pianiste Cathy Kotoun. 20.30 uur: Nigunim. Klezmer-en- semble speelt joodse instrumenta le volksmuziek. 21.20 uur: Pauzeconcerten met jong talent. 22.00 uur: Quilombo. Zie hier naast. 23.00 uur: Outro-concert. De afsluitend zondag (21 septem ber) begint traditiegetrouw met de jazzkerkdienst in de Sint la- cobskerk in Vlissingen. Daarbij treedt het Anke Angel Trio op. Zij is inmiddels een bekende van het festival, want ze trad al drie keer eerder op met haar boogie-woogie- show. Tijdens de kerkdienst zal ze spirituals en gospels vertolken op een stevige, New Orleans-achtige manier. Ook de Windy City Jazz band levert een bijdrage aan de dienst. 's Middags zijn er vele optredens in allerlei horecagelegenheden aan de Walcherse kust. Daarbij komen uiteenlopende muziekstijlen aan bod, van jazz en blues tot zydeco en zigeunermuziek. Bijzondere op tredens zijn onder meer die van Misty, Mijnheer Dinges en het Steamteam. www.j'azzbythesea.nl. Het Walcherse festival Jazz by the Sea wordt in september voor de achttiende keer gehouden. Het evenement trekt jaarlijks on geveer 30.000 bezoekers Zaterdag 12 juli (Dorpsplein) 14.30 uur: Tresj. Percussiegroep speelt ritmes van de wereld. 15.35 uur: Mama Roux. Folk van eigen bodem, met driestemmige zang, piano, accordeon en contra bas. Het vijftal is zondag ook te zien op Scheldepop bij Terneuzen. 16.35 uur: Valerio. Combinatie van Ierse en Bretonse folk. 18.00 uur: La Bergère. Groep van de Franse folkzangeres Sylvie Ber ger, een ster in eigen land. Zij maakt muziek die intens, breek baar en poëtisch is. 19.25 uur: Palio-Parea. Eigenzin nige bewerkingen van bestaande Griekse liederen, deels op gedich ten van Kavafis. 20.30 uur: Spoor. Meerstemmige, Nederlandstalige muziek met wor tels in verschillende traditionele muziekstijlen. 21.45 uur: Bodixchel. Melancholie ke Vlaamse, Franse en Spaanse muziek. 23.05 uur: Lebocha. Band uit Gent en omstreken maakt Balkanmu- ziek met een Vlaamse saus en ele menten uit alle folkhoeken. Tussen de concerten door krijgt jong talent een kans op het Classic- Fever-podium. veere - Terwijl andere podia in de zomermaanden stilliggen, gaat Mu- ziekpodium Zeeland in deze perio de volop door met zijn program mering. Zondag treedt in de Grote Kerk in Veere pianiste Monique Copper op. Het concert begint om 15.30 uur. Copper is geen onbekende in Zee land. Zij staat bekend als een uit stekend vertolkster van de klassie ke canon én het hedendaags reper toire. Vaak combineert zij dat met andere disciplines, getuige bijvoor beeld in het verleden haar samen werking met de inmiddels overle den dichter Willem Wilmink. Soms maakt ze ook gebruik van vi deobeelden. Dat gebeurt zondag in Veere, waar ze een eerbetoon aan het Nederlandse waterland schap zal brengen aan de hand van uitsluitend muzikale 'water werken', van Debussy tot Kurtag, en met gedichten van onder ande ren SlauerhofF, Lucebert en Emily Dickinson. Op een videoscherm worden bijpassende beelden ver toond. Mama Roux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39