Zeeland Je kunt gewoon niks Drankmisbruik in zeevaart daalt Lieslaarzen Vakantieweer De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 11 juli 2008 PZC T ij bent hartstikke gek", zei mijn man tegen mij toen ik thuis- I kwam met 12 liter spawater en vijftien potten doperwtjes met wortelen. Kan wel zijn, dacht ik, maar als het water komt, zitten wij op zolder tenminste niet zónder. En als de kerncentrale ontploft, is ingeblikt voedsel ook heel handig. Terwijl hij puffend en steunend de doos met noodrantsoen naar boven zeulde, dacht ik na over de radio. „We moeten die ouwe buizenradio maar snel vervangen door eentje die je op kunt winden", riep ik door het trapgat. „Enne... waar is die op- windbare zaklamp gebleven?" Ik inspecteerde het zaklampje uit het overlevingspakket van het Evacuatie Practicum Olympic Offspring, dat mij bij wijze van attentie was uitgereikt bij het symposium over rampenbe strijding. Batterijen, schreef ik op het lijstje 'nog te kopen', en legde het lampje bij de rest: gor- dellosknipper, signaallamp, fluit je annex thermometer en kom pas, thermodeken, drinkbeker en Zwitsers zakmes. Zelf had ik nog een plastic lepeltje van kant-en-klare miesoep toegevoegd. Om de erwtjes op te lepelen. Die avond brachten wij een bezoek aan vrienden, van wie er één toevallig bezig was in kaart te brengen hoever Zeeland in geval van nood zou onderlopen. Al snel kwam het gesprek op mijn noodvoorraad. Het duurde niet lang of de aanwezigen gierden het uit. „In ge val van nood komt jouw huis hoogstens vijftig centimeter on der water te staan", zei de heer des huizes toen hij een beetje bijgekomen was. „Zei ik ook al, maar natuurlijk geloofde ze me niet", riep mijn levensgezel. Terug in de auto hulde ik mij in een mokkend zwijgen. In ge dachten noteerde ik: mooie lieslaarzen kopen. Ik inspecteerde het zaklampje uit het overlevingspakket COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het lijkt alsof regen in de zomer maanden niet thuishoort. Maar wie de afgelopen jaren beziet, merkt dat de meeste neerslag juist in juli valt. Behalve in 2006 (hittegolf) waar augustus extreem nat was. i totale som (in mm) neerslag per maand 1= gemiddelde temperatuur per maand (dag nacht) PZC Rolant Quist bron KNMI Jul aug sep Langjarig gemiddelde 2004 Een nat en winderig strand is weinig aantrekkelijk. Als campinggast en -houder overleef je een natte zomer alleen met een positieve en creatieve instelling. door Ondine van der Vleuten In een hoek van camping De Boomgaard in Westkapelle hebben Jürgen Koehler en zijn vrouw [utta („Aus Köln") hun tijdelijke onderko mens opgezet. Zelf slapen ze in een grote, stormvaste tent die met grote lappen grondzeil kunstig om getoverd is tot een droge vesting. Ernaast bewoont hun vijftienjari ge zoon Marcel samen met een vriendje een tunneltent. Met daar overheen nog een partytent. Zo dat het zeker droog blijft. „Toen we hier aankwamen, op 30 juni, was het wel tegen de dertig graden. Toen schuilden we onder die tent tegen de zon", zegt Jutta. „We zeiden tegen elkaar: het lijkt wel alsof we in Spanje zitten!" In haar stem klinkt een beetje heim wee door naar die warme en dro ge dag, één van de zeer weinige die ze tot dusver tijdens hun va kantie mochten beleven. En toch: Zeeland is en blijft hun fa voriete vakantiebestemming. Hoe vaak ze hier geweest zijn? „Zeker vijftig keer, als je de weekends meetelt", zegt Jürgen. „Vanuit Keu len is het 310 km rijden. Drie uur en je zit op je vakantiebestem ming. Danfahrt Mam zum Super markt und holt sich eine Kiste Palm." Intussen is al een tweede kratje Palm aangebroken. „Als het niet geregend had, was het er nog wel een méér geweest!", grijnst lürgen. Ja, die regen. „We hebben hier in de tent gelukkig wel genoeg ruim te." Ze gaan als het even kan toch naar het strand, fietsen een beetje rond - als het niet regent-, slapen lang uit, ontbijten laat, lezen uitge breid de kranten uit de Heimat. En ze spelen spelletjes, lürgen toont een bordspel met een groot kanon op de voorkant: Stratego. „Hebben we tot vanmorgen 5 uur ge speeld!" Dan wil je wel even uitsla pen natuurlijk. Op camping Weltevreden in Zou- telande zit het echtpaar Hensen- gerth, óók uit Keulen. „Wij gaan het ene jaar naar Spanje, het ande re naar Zeeland. TNvee jaar geleden was het hier supervet." Dat kan wel eens kloppen. In 2006 viel er van 18 juni tot 15 juli amper regen en was het doorlopend lek ker warm. En nu regent het. Günthet haalt laconiek zijn schou ders op. „Maakt niet uit. We zijn overal op voorbereid: warme kle ren, koele kleren, in de camper zit ten we droog. We maken er het beste van." Zoon Markus (15) ook. Die schuilt knus in het slaapgedeelte, met zijn vriendin. Dochter Sonja (5) loopt rond in een vuilniszak met hartje erop, zelf gemaakt onder leiding van het door het weer geïnspireer de activiteitenteam. Gisteren zijn ze naar Poppendamme geweest. Het Oorlogsmuseum in Westkapel le is ook bezocht. „Als het weer be ter wordt, gaan we nog duiken. En straks wordt het Familientreffen, dan komen er traditiegetrouw nog wat verwanten op de camping staan en zijn we met zijn zestie nen." Kortom: gezellig wórdt het, al regent het pijpenstelen. Voorbij een verregende barbecue, op De Boomgaard in Westkapelle, staat sinds zondag de familie Hoog land uit Langbroek. Milan (3) fietst onverstoorbaar door de motregen, binnen doodt vader Marco de tijd met een kruiswoordpuzzel. Moe der Linda is even weg met de vier maanden oude Caitlin. „Je kunt niks, met een baby erbij. Echt ver velen kun je je ook niet met van die kleintjes, daarvoor vragen ze te veel aandacht, maar je kiest als ge zin met jonge kinderen juist voor zo'n camping in de hoop dat ze een beetje lekker buiten kunnen zijn. Naar het strand kan nu ook niet." Marco zit nu voor het zesde jaar op deze camping. „Zo heb ik het nog nooit meegemaakt. Dit is wel extreem. Gisteren regende het keihard, vandaag miezert het. Het was de bedoeling om te blijven tot volgende week vrijdag, maar waar schijnlijk pakken we al eerder in." Jürgen Koehler en zijn vrouw Jutta fatsoeneren het grondzeil dat hen extra bescherming moet bieden tegen de regen. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713.4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf VLISSINCEN - 'Toeval', anders kan Ed Kraszewski van de waterpolitie het niet verklaren dat in één week drie stuurlui dronken rondvoeren op zeeschepen in Zeeuwse wate ren. Zaterdag liep de stuurman van een Russische coaster tegen de lamp. Woensdag was het de beurt aan een Russische kapitein en zijn eerste stuurman. „Die kapitein wacht vrijwel zeker ontslag", voorziet Kraszewski. De gezagvoerder had 2,2 promille alco hol in het bloed, terwijl 0,8 is toe gestaan in de scheepvaart. Dat is meer dan op de weg, waar 0,5 pro mille de limiet is. Kraszewski: „Dat verschil verdwijnt. Er komt een wetswijziging aan." De recente meldingen over de dronken zeelui kwamen van Ne derlandse loodsen. Zij voelen zich verantwoordelijk. „De scheepvaart is onze klant", verklaart manager operaties )an Willem Siewe, „maar de samenleving is dat ook. Al moet je oppassen met meldingen. Een kapitein kan ook een pittige aftershave op hebben." Drankgebruik neemt eerder af dan toe, volgens Siewe. In de tankvaart en op veel containerschepen is al cohol taboe. Siewe geeft als voor beeld rederij Maersk die P8cO Ned- lloyd-schepen na de overname in 2005 direct drooglegde. Nederland se vakbonden vonden dat drank in de vrije tijd aan boord moet kunnen en wonnen daarover een rechtszaak. Maersk meldde vervol gens geen schepen meer onder Ne derlandse vlag te brengen. Siewe: „Vakbonden hebben toen gelijk hun verzet gestaakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2