Economie een ondernemer pur sang Votron graaft zijn eigen graf dcOndernemerm Bedrijfsplan helpt jonge ondernemer Kan ik geld uitsparen op mijn inkopen? m PZC Vrijdag 11 juli 2008 25 door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland telt op dit moment achttien volgens de regels van de kunst bij de Kamer van Koophandel ingeschreven bedrij ven die worden geleid door jonge ren tussen vijftien en achttien jaar. Het zijn niet allemaal wizz kids die hun vaardigheden met computers in een iet-bedrijfje hebben omge zet. In het handelsregister zitten ook klussenbedrijven, aannemings bedrijven, loonbedrijven en een evenementenbureau met jeugdige directeuren. De Kamer van Koophandel heeft geen speciale begeleidingsprogram ma's voor zeer jonge onderne mers. „We wijzen hen erop dat ze te maken hebben met dezelfde risi co's en verantwoordelijkheden die gelden voor iedereen die een be drijf begint", zegt woordvoerder Mare Volleman. „Jonge onderne mers moeten vooral fris en fruitig blijven, maar we willen ze ervan doordringen dat er van die onver mijdelijke dingen zijn als het bij houden van de administratie." Een succesvol eigen bedrijf - ook van een jonge ondernemer - staat of valt bij een goed ondernemings plan. Dat brengt sterke en zwakke punten in kaart. Elk jaar kent de Kamer de Startersprijs toe op basis van zo'n plan. Bas Kooijman is vanaf september vijf dagen per week algemeen directeur van Segredo IT Engineering in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma een ondernemer pur sang is. Hij heeft zijn zaakjes keurig voor el kaar. Loonbelasting, contracten, kwartaalcijfers, je hoeft hem niets meer te vertellen. Hij heeft beperk te handlichting aangevraagd bij de rechtbank. „Dat betekent dat ik mij 21 jaar heb laten verklaren zo dat mijn ouders niet financieel ver antwoordelijk zijn voor mijn be drijf Als ik failliet ga hebben zij geen probleem." AH mag btw niet voordelig afronden luxemburg - Albert Heijn heeft gisteren geen steun gekregen van het Europees Hof van Justitie voor een slim trucje om de btw per kas sabon te verlagen. De supermarktketen was een proef begonnen om de btw per ar tikel af te ronden, in plaats van per eindbedrag op de kassabon. Vol gens AH was het verschuldigde be drag aan btw daardoor lager. Maar de belastinginspecteur verzet te zich hiertegen. Handelsoverschot China neemt af peking - Het handelsoverschot van China is in juni lager uitgevallen dan werd verwacht. De waarde van de export van China was in juni 21,35 miljard dollar hoger dan die van de import, in juni vorig jaar bedroeg dit verschil nog 26,9 miljard dollar. Analisten zien in de lagere export- groei een teken dat ook China last heeft van het afzwakken van de wereldhandel. Verkade stapt in 'eerlijke' chocolade zaandam - Verkade zal zijn choco laderepen bereiden met 'eerlijke' cacao en suiker. Vanaf oktober lig gen de repen die het Max Havelaar keurmerk dragen in de schappen. De Zaanse producent van koekjes en chocolade is hiermee naar ei gen zeggen de eerste Nederlandse A-merkfabrikant die op grote schaal chocolade met het keur merk op de markt brengt. Het keurmerk bestaat sinds 1988 en staat garant voor eerlijke handel. Verkoop van schone vrachtwagens stijgt amsterdam - De transportsector schakelt en masse over op de schoonste categorie vrachtwagens. In de eerste zes maanden werd vijf duizend keer een subsidie aange vraagd voor de aanschaf van voer tuigen die voldoen aan de Eu- ro-5-norm, op het moment de mi lieuvriendelijkste categorie. De totale verkoop van vrachtwa gens steeg in het eerste half jaar met 33 procent ten opzichte van de eerste zes maanden van 2007. Aantal faillissementen sinds 2001 niet zo laag voorburg - In mei zijn 228 bedrij ven en instellingen failliet ver klaard. Eenmanszaken zijn buiten beschouwing gelaten, aldus het CBS gisteren. Ten opzichte van april gingen negentig bedrijven minder bankroet. Ook afgezet te gen dezelfde periode in 2007 daal de het aantal failissementen met honderd. Het CBS stelt dat het aan tal bedrijven dat op de fles gaat in zeven jaar niet zo laag is geweest. Kredietcrisis: minder fusies en overnames amsterdam - Het aantal Neder landse fusies en overnames is in de eerste helft van dit jaar gedaald tot onder het niveau van 2005. De kredietcrisis is de oorzaak. OverFusies.nl, dat een databank bijhoudt, telde 236 transacties bo ven de 5 miljoen euro. In de eerste helft van 2007 waren dat er nog 421, in 2005 bedroeg het aantal 284. Tussen 2004 en 2007 steeg het aantal fusies en overnames steeds met gemiddeld 28 procent. Fortis-topman kondigde plotseling aan miljarden euro's nodig te hebben. door Jasper van de Kerkhof den haag - Vecht Fortis-baas Jean-Paul Votron vandaag tijdens een ingelaste bestuursvergadering voor zijn huid of wordt in het Brusselse hoofdkantoor alleen nog maar gesproken over een elegante vertrekregeling? De Belgische me dia menen het al te weten: Votron moet het veld ruimen. De Belgische topman - sinds 2004 aan het roer bij Fortis - is de gebe ten hond nadat hij twee weken ge leden plotseling aankondigde mil jarden nodig te hebben om de ver zwakte balans weer op te poetsen. Dat betekende de uitgifte van nieu we aandelen, de versnelde en daar mee verliesgevende verkoop van de ABN Amro-boedel en uitstel van de dividenduitkering. De koers van het aandeel Fortis duikel de 20 procent. Votron heeft zijn eigen graf gegra ven. Telkens weer hield hij zijn aandeelhouders voor dat extra geld ophalen niet nodig was, ook toen er alom geruchten opdoken dat Fortis zich had vertild aan de overname van ABN Amro en zwaar had te lijden onder de crisis rond de Amerikaanse 'rommelhy- 'ABN Amro is een opportuniteit, een buitenkans' potheken'. Samen zorgden die voor een giftige cocktail waartegen Fortis niet bestand lijkt. Terwijl het slechte nieuws zich opstapel de, hield Votron zijn gezicht in de plooi en predikte kalmte. Zelden was de timing van een overname zo ongelukkig als de in lijving van ABN Amro door het consortium Fortis, RBS en Santan der. De grootste overname uit de Nederlandse bedrijfsgeschiedenis - 70 miljard euro - werd beklonken toen duidelijk werd dat de gevol gen van de kredietcrisis veel groter waren dan iedereen had gedacht. Dat mag Votron worden aangere kend, en met hem de hele batterij aan adviseurs die Fortis bij de aan koop van ABN Amro begeleidden. Meer nog dan dat, kan Votron wor den verweten dat hij zich liet ver leiden tot een riskante overname die lijnrecht tegen de door hem zelf uitgestippelde strategie inging. Fortis moest groeien buiten de thuismarkten Nederland en Bel gië, was de mantra van Votron. Maar toen ABN Amro in de etala ge stond, kwam zijn droom van een 'kampioen van de Benelux' in eens heel dichtbij. „ABN Amro is een opportuniteit, een buiten kans", zei hij destijds. Home Services Inkoopvoordeel, speciale aanbiedingen en méér. deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland. Een plek waar u zich kunt profileren en presenteren, waar u kunt zoeken en gevonden kunt worden en waar u in contact komt met collega ondernemers. En via ons inkoopvoordeel- programma profiteert u van veie kortingen. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25