CMk) 'Het kanaal van clubs voor de fans' NAC 'De eerste jaren zullen de clubs zwaar verlies lijden. Daar gaan ze ook vanuit.' Journalist Iwan van Duren PZC Vrijdag 11 juli 2008 1 5 W aarom Eredivi sie Live wel zal slagen ter wijl voorgaan de pogingen om betaal-tv voor voetbal op te zetten op niets zijn uitgelopen? Ex-Ajax-voorzitter Michael van Praag, die namens de clubs de onderhandelingen met de kabel maatschappijen voerde, kijkt eerst wat ongemakkelijk maar besluit dan het verleden te laten rusten. Liever kijkt hij vooruit. „Nog drie jaar en iedereen zal di gitaal kijken, luisteren, meebeslis sen. Dit is het kanaal van de toe komst. Analoge uitzendingen zullen tot de minderheid gaan behoren." Al jaren ergeren de voetbalclubs in Nederland zich eraan dat de fi nanciële akkoorden over het live uitzenden van wedstrijden in het buitenland veel rianter zijn dan hier. Maar initiatieven als Sport7 en de combinatie Versatel/Tele2 stierven een vroeg tijdige dood. Volgens Van Praag heeft dat vooral te maken gehad met het gevoel van kijkers dat ze aan een en dezelfde partij waren vastge klonken, waar ze niet meer van- afkonden. „Maar nu is het anders. Dit is het kanaal van de clubs voor de fans. Men kan kiezen uit ver schillende aanbieders en boven dien: dit kanaal ruikt naar gras, het wordt gemaakt door mensen die passie hebben voor voetbal, Betaald voetbal-tv gericht op kijkers met passie voor voetbal." Directeur Tielbeke van de ECV, de organisatie die namens de clubs heeft onderhandeld met de kabelmaatschappijen, voegt eraan toe dat het voetbal toegan kelijk moet zijn voor zoveel mo gelijk mensen en dat via verschil lende kanalen. „Niet alleen ten aanzien van de samenvattingen bij de publieke omroep, het open net, maar ook met betrekking tot de live-wed strijden." Dat is, zegt hij, de re den voor het opzetten van een eigen kanaal in plaats van de ex clusieve wedstrijdrechten aan één partij aan te bieden. Het nieuwe kanaal begint pas na de Olympische Spelen met een campagne om abonnees te wer ven. Maar een beginnetje is er wel. Eredivisie Live richt zich al lereerst op de voetballiefhebbers die al een abonnement hebben bij KPN of Tele2. Dat zijn er tus sen de tweehonderd- en drie honderdduizend. Verwacht wordt dat er in het eerste sei zoen al honderdduizend bij ko men. Een van de spectaculairste novi teiten van de zender is het analy sesysteem Piero, dat momenteel uitsluitend door de BBC wordt gebruikt maar waarop Eredivisie Live in de woorden van regis seur Paul Römer Voor een prik kie' de hand heeft kunnen leg gen. Het is volgens hem alsof je met Play Station 3 bezig bent. 'We gaan iets nieuws doen'. Zo kondigde KNVB-voorzitter Jos Staatsen in 1996 Sport7 aan, een commerciële zender met alleen voetbal. De KNVB en onder andere KPN, Nuon, Endemol en Philips stonden achter de zen der. Tegenvallende kijkcijfers en reclamegelden en ruzie met kabelmaat schappijen zorgden voor een valse start. Het publiek was uiterst kritisch over de weergave van wedstrijden. In december ging de stekker er al uit. Tien/Talpa werd John de Mols eigen zender. Eind 2004 kocht hij voetbal rechten voor 35 miljoen per seizoen (voor drie seizoenen). Live-rechten leverden via Versatel/Tele2 30,5 miljoen op. De miljoenen kijkers op zondagavond, die de NOS trok, bleken voor Talpa onhaalbaar. Kijkers ergerden zich aan reclameblokken. Talpa legde in 2007 legde het loodje. RTL nam de uitzendingen over, maar de kijkers keerden niet terug. De clubs hadden inmiddels wel hun uitgaven aange past aan de 'goudmijn' Talpa. Bij de nieuwe biedingsronde, begin dit jaar, kreeg de NOS de eredivisie samenvattingen terug. Voor 'slechts' 21 miljoen euro per seizoen (voor vijfjaar, inclusief radiorechten). Om het grote verlies aan inkomsten goed te maken, proberen de clubs het nu met een eigen betaal-kanaal. Ende mol heeft op de achtergrond weer een stevige vinger in de pap. De gezichten van Eredivisie Live De centrale presentatie in het weekend wordt verzorgd door Humberto Tan en Jan Joost van Cangelen. Wedstrijdcommentaar leveren Leo Driessen, Theo Reitsma, Ron de Rijk, Mark van Rijswijk en Michiel Teeling. Barbara Barend komt met sfeerim pressies vanaf het veld. Voor de analyses zijn onder meer vastgelegd Jan van Halst en Mario Been. Nieuw in Nederland is de rol van een buitenlandse commentator, de En gelse oud-international en huidig BBC-commentator Gary Lineker. Hij zal commentaar geven op de wedstrijden in de eredivisie en op de prestaties van Nederlandse voetballers in het buitenland. PSV m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15