Meningen draait op halve kracht voor schonere lucht Voor uw Staatslot loopt k u binnen bij: A PZC Vrijdag 11 juli 2008 I 1 3 Het Nationaal Stadion, ook bekend als het Vogelnest, in de Chinese hoofd stad Beijing is in smog gehuld. foto Alexander F. Yuan/AP ontheffing gekregen. Het is afwach ten of dit voldoende is om de voor raden op peil te houden. In 2001 vierden tienduizenden op het Plein van de Hemelse Vrede dat hun stad de Spelen van 2008 had binnengesleept. Nog steeds overheerst trots, maar vaker klinkt ook twijfel. Zo'n mega-evenement brengt ook veel overlast, merken de 15 miljoen inwoners steeds va ker. Op internet klagen ze. Een man, die net de sleutels van zijn nieuwe woning heeft gekregen, zegt: „Ik moet tegels, verf, wasbakken, keu kenspullen, parket kopen. Doe-het-zelf winkels worden niet meer bevoorraad. De overheid ad viseert ze de deuren te sluiten tot na de Spelen." Een vrouw moet haar ontbijtge- woonten aanpassen. Elke ochtend haalde ze warm eten op de markt in haar wijk. Nu mag haar vaste kraam niet meer frituren tot na de Spelen. Alles voor een schone lucht. In 2001 beloofde Peking de wereld dat de lucht in de stad in 2008 niet vuiler zou zijn dan de norm van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Metingen door buiten landse bureaus lieten deze week zien dat de lucht echter nog altijd vijf keer vuiler is dan die norm. Vaak hangt er een waas rond het gloednieuwe Olympisch stadion. Als dat niet snel verbetert, zullen er verdergaande maatregelen moe ten worden genomen. De tijd 'Zelfs honden zullen merken dat ze in de stad wonen van de Olympische Spelen' dringt, maar de wereld is nu een maal Groene Spelen beloofd. De autoriteiten in Peking lijken nog niet zenuwachtig te worden. Nederlander Hein Verbruggen, na mens het IOC verantwoordelijk voor het toezicht op deze Spelen, zegt dat hij er vertrouwen in heeft Veiligheidsmaatregelen om incidenten te voorkomen Naast rigoureuze milieuregels zien inwoners van Peking ook meer radicale veiligheidsmaatregelen om zich heen. Alles om incidenten tijdens de Spelen te voorkomen. - Honderdduizend anti-terreureenheden zwermen in en rond de stad. - Op het Olympisch park staan twee raketlanceerinstallaties klaar om te vuren - Gewapende politie met speurhonden en metaaldetectoren controle ren auto's die de stad in willen - In alle steden waar Olympische wedstrijden plaatsvinden, naast Peking nog zes andere, zijn extra controles ingevoerd op de vliegvelden. Nie mand komt meer ongecontroleerd de terminals in. Dit geldt ook voor de vliegvelden in Tibet en Xinjiang, gebieden in het westen waar volgens Pe king een terreurdreiging broeit - Extra controles in de metro en op belangrijke plekken in de stad, zoals het Plein van de Hemelse Vrede - Tot en met oktober verstuurt de post geen poeders, elektronica of vloei stoffen. Een fles shampoo is vanaf nu een potentieel gevaar. dat de stad er alles aan doet om de lucht schoon te krijgen. De maatre gelen waar de grootste effecten van worden verwacht, moeten ten slotte nog ingaan. Zoals de halvering van het aantal auto's, vanaf 20 juli. Tot 20 septem ber, als ook de Paralympics voorbij zijn, mag elke dag slechts de helft van Pekings 3,5 miljoen auto's de weg op. Auto's van buiten de stad komen er alleen in met een spe ciaal vignet. De afgelopen tien dagen zijn bijna driehonderdduizend oudere en dus vuilere auto's van de weg ge haald. Bezitters mogen er pas over twee maanden weer mee rijden. In Peking en in omringende pro vincies is nu echt begonnen met het tijdelijk sluiten van honderden fabrieken. Vanaf volgende week gaan ook de hekken dicht rond de vele bouwplaatsen in de Chinese hoofdstad. IOC-arts Arne Ljungqvist zei eer der dat er door de vuile lucht op deze Spelen mogelijk minder re cords sneuvelen. Volgens hem is er echter geen gevaar voor de gezond heid van de atleten. IOC-Voorzitter Rogge houdt ech ter al een paar maanden een slag om de arm: wedstrijden zullen worden verplaatst of uitgesteld, als de lucht in Peking over vier weken te schadelijk is voor sporters, luidt zijn visie. Ontpoldering 3 Waar ik al bang voor was, is ge beurd. Alle beloften in de Eerste Kamer ten spijt, een enkel tele foontje uit België en minister Ver burg krijgt alle lof van bijna alle ka merleden voor haar 200% inspan ning. CDA en PvdA zijn bekeerd: deze enkele mondelinge toezeg ging van de Vlaamse premier lijkt plotseling de gehele ontpolderings- problematiek te hebben opgelost. Men heeft er alle vertrouwen in dat er nooit zal worden ontpol- derd, want de mogelijkheden tot alternatieven zijn nu voor de cie Nijpels voor het oprapen. Hoe vaak zijn de betrokken gedupeer den nu al een rad voor ogen ge draaid, de dupe van incompetent bestuur en misleidende, onbe trouwbare politiek? A. Blok Vriesesweg 2, Bruinisse Molenwater 9 De heer Eijzenga vraagt zich af (PZC, 3 juli) wat de SGP als wissel geld heeft gekregen om voor de komst van de schouwburg te stem men: Ze krijgen een 'ravotbos' in de Griffioen. Precies daar in de Sandberghlaan waar nu een over loop parkeerterrein is. Terwijl er naar de kant van het Esso tanksta tion nog genoeg ruimte is om de 'witte puisten' aan het zicht te ont trekken. H. Wondergem Veerseweg 64, Middelburg Onderstroom 3 Zou van Iersel toch wel weten wat onderstroom is. Het lijkt me beter dat hij zich als niet-Vlissinger laat meedrijven naar waar ie vandaan komt, voordat hij nog meer schade aanricht. Wat een arrogantie! Ik had ook Guus Meeuwis kunnen la ten komen? Doe dat maar eens een keer voor de 'gewone' men sen. Hebben we in ieder geval veel bezoekers die ook nog wat consu meren in de horeca. Maar nee, het straatfestival pardon onderstroom is meer voor.... voor wie zijn eigen lijk die kunstemakers. In oude con tainers zitten luisteren naar ie mand die op een gitaar zit te ram men. Ik heb nog het idee, dat het van ver moet komen, zoveel moge lijk moet kosten en zo weinig mo gelijk publiek moet trekken. Er is wel iets beters te doen met dat geld. J.J. Meulmeester P.C. Hooftlaan 3, Vlissingen WCT-getalm WCT-getalm is steeds begrijpelij ker. De WD-politicus Paul de Krom is het getalm over WCT beu (PZC 9 juli) en hij heeft het over de 'enorme groei van de container overslag'. Bij de heer De Krom groeien de containerbomen dus nog steeds de hemel in, de stijgen de (en beslist niet meer dalende) olieprijs ten spijt. Dit gedram voor een project dat al van af de eerste start twijfelachtig was doet langza merhand aandoenlijk aan. Dan maar eens kijken wat een andere havenautoriteit, die van Los Ange les, over dit soort zaken te zeggen heeft. Daar hebben ze aan de hand van een alledaags voorbeeld (een schip met 5.000 containers dat van Sjanghai naar Los Angeles vaart en daarvoor 7.000 ton bunkerolie no dig heeft) uitgerekend, dat de prijs verhoging die de olie het afgelo pen jaar heeft ondergaan, gelijk staat aan een extra importheffing van negen procent op alle goede ren die in die containers worden vervoerd. Zou de heer de Krom kunnen begrijpen, dat dit soort kei harde cijfers steeds meer politici doen 'talmen' omdat zij zich te recht gaan afvragen waar die 'ruim te in de markt' en de 'concurrentie die op de loer ligt' die de WD-er ziet dan wel aangetroffen kunnen worden? Sietz Leeflang Dorpsstraat 99, Breskens WCT-getalm 2 In de PZC van 9 juli wordt gemeld dat speelgoed duurder wordt ten gevolge van de duurdere olie en de hogere lonen in China. Het gaat om prijsverhogingen van 10 tot 25 procent. Verder blijkt speelgoed iang niet altijd veilig met als ge- voelg terugroepacties. De vraag is of het op termijn nog wel interes sant is om speelgoed in China te la ten produceren, want ook het transport in containers naar Euro pa zal duurder worden als gevolg van de stijgende olieprijzen. Des ondanks is verder in de PZC te le zen, dat WD-kamerlid De Krom een spoedwet voor de aanleg van de WCT wil afdwingen. Want vol gens hem geeft de enorme groei (voor zolang het nog duurt) van de containeroverslag aan dat in de markt ruimte is voor en behoefte aan een WCT. Tandenknarsend met gekromde tenen heb ik het op portunisme van de Haagse neuze laar gelezen. Echt, mijnheer de Krom, WCT, weg ermee. 5. Euler Schoondijksedijk 51, Driewegen Camperplaatsen Met verbazing heb ik de reactie van TOZ (platform Toeristisch On dernemend Zeeland) gelezen op een vraag van de camperclubs aan de Zeeuwse gemeenten voor meer camperplaatsen in Zeeland. (PZC, 10 juli). Blijkbaar weet de TOZ niet dat de meeste campings in Zeeland in de winter gesloten zijn? Dat je wordt 'weggekeken' als je, je met de camper meldt voor 1 of 2 nachten? De TOZ is niet op de hoogte van de zogenaamde 'spin-ofF effecten voor horeca, at tracties en activiteiten? Zeeland en dan voornamelijk boven de Wes- terschelde is een blinde vlek op de kaart van camperplekken. Zeeuw se Toeristische ondernemers doe uw huiswerk eens goed. Kijk naar Duitsland, Frankrijk, België en Ne derland. Een beetje plaats in Frank rijk en Duitsland biedt al voorzie ningen voor 50 campers. Vaak gra tis en vaak naast een camping! Al met al een bekrompen, 'zelfbe- schermende', ondoordachte en zeer gekleurde reactie van de TOZ. Hopelijk kunnen bestuurders van de Zeeuwse gemeenten een derge lijk reactie op waarde schatten! Zeeland heeft zulke mooie locaties waar ook al (vaak gratis) voorzie ningen voor de watersporters zijn! Dat mag wel van de TOZ? Hoezo hypocriet? Wil Defauwes A. Jacobslaan 26, Vlissingen Mijn Nederland Een paar ton huursubsidie voor 'Miep' Herfkens (PZC, 09-06) om dat ze haar flatje in New York kan betalen. Hoe gaat het nu met onze 'Miep'? Ondanks haar gaat het best goed met vluchtelingenhulp. Maar als men meer van dat soort loslaat op de medemens betwijfel ik het rendement in deze. Wat is haar huidige situatie? a) Woont nog op dezelfde plek maar nu zon der subsidie, b. Is verkast omdat ze het niet kan betalen? c. Subsidie gaat gewoon door maar heet nu anders? d. Salaris aangepast met het bedrag van de 'huursubsidie', e. Is dit gemeenschapsgeld nu wel of niet terugbetaald? Wie het weet mag het zeggen. H.P van Eeden Van Speyckstraat 8, Terneuzen Primera Anthony Burger Korte Delft 7, Middelburg Tel. 0118 - 633 574 Primera Vlissingen Walstraat 189, Vlissingen Tel. 0118 - 440 037 Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87, Middelburg Tel. 0118 -613 680 Primera Oost - Souburg Kanaalstraat 4 Tel. 0118 - 461 270 Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27, Zierikzee Tel. 0111 - 415 063 Tabac Gifts Krijger Tabak Kreukelmarkt 1Goes Tel. 0113-214 607 Tabac Gifts Vuik Havenstraat 38, Terneuzen Tel. 0115 - 616 570 Carpentier Petra en Nellie Eenhoomplantsoen 7, Oostburg Tel. 0117-452 830 Staatsloterij Alles kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13