Zeeland Rietbergen: koop cinema is niet zeker Koninklijke hoefijzers Besluit dottercentrum valt in september Plan: wandelpier, restaurant en vissteigers bij jachthaven Cadzand Snelweg 26 I Donderdag 10 juli 2008 PZC Onderhandelingen volgens kandidaat-koper nog lang niet afgerond. door Raymond de Frel terneuzen - Projectontwikkelaar Karei Rietbergen uit Nijmegen wil de bioscoop in Terneuzen overne men. Maar de aankoop is volgens hem nog lang geen zekerheid. De huidige eigenaar René van Steen verklaarde maandag dat de verkoop van de bioscoop in de Nieuwstraat nog deze week zou worden afgerond, maar Rietber gen doet dat af als 'onzin'. „Wij willen eigenaar worden van het pand, maar wij moeten nog een heel traject bewandelen voordat we besluiten of we echt tot koop overgaan. Het is dus nog maar de vraag of alles rond komt. Van Steen schetst de situatie op dit mo ment veel te zonnig. Ik deel zijn enthousiasme helemaal niet", al dus Rietbergen. De projectontwikkelaar heeft na Hulst dus ook zijn vizier op Ter neuzen gericht. In de Reynaert- stad wil hij op de Houtmarkt op de plaats van de voormalige bio scoop De Koning van Engeland een vermaakscentrum (onder Projectontwikkelaar Karei Riet- bergen noemt het onzin dat de verkoop van de bioscoop in Ter neuzen nog deze week wordt af gerond. meer met bioscoop- en theater zaal) realiseren. In Terneuzen zet hij vooralsnog in op het voortzet ten van de bioscoopvoorziening, die ruim anderhalfjaar geleden de deuren opende. „Mijn belang is dat de bioscoop niet dichtgaat, maar ik heb wel bij de gemeente Terneuzen geïnformeerd of er an dere gebruiksmogelijkheden zijn voor dit pand. De gemeente wil de bioscoop erg graag behouden. Maar stel dat het helemaal niet loopt, dan weet ik nog niet zo ze ker of het ook een bioscoop blijft. Maar goed, vooralsnog willen wij de bioscoop erg graag open hou den", aldus Rietbergen. Over de opzet van de bioscoop en bijbeho rende horecavoorzieningen kan hij nog niets zeggen. Desondanks is de verkoop dus nog lang niet in kannen en kruiken, stelt hij. „De getalletjes liggen nog behoorlijk uit elkaar. Bovendien kan ik nog niet alles overzien. Ik weet dat er een huurachterstand is, ik vind dat de zaak verkeerd is geëxploiteerd, maar er zijn ook nog veel zaken die ik nog niet weet. Ik wil voor 15 augustus alles helder hebben, zodat we kunnen besluiten of we tot koop over gaan." Amsterdammer Van Steen wil van de bioscoop af, nadat kri tiek over de invulling van het res taurant bij de cinema hem teveel werd. Hij heeft zich in Zeeuws-Vlaanderen nooit geaccep teerd gevoeld. Zeeuws dottercentrum levert vijftien nieuwe banen op in Terneuzen. door Conny van Gremberghe terneuzen - Zorgsaam Zeeuws- Vlaanderen verwacht medio sep tember van het ministerie van WVS toestemming te krijgen voor de bouw van een Zeeuws cardiolo gisch interventiecentrum in Ter neuzen. De aanvraag voor de bouw werd in april ingediend. In augustus zal de inspectiedienst de aanvraag toetsen. Algemeen directeur Paul Radema- ZEEUWSE De file bewoog zich met horten en stoten vooruit. Voorin de auto ver beet een man zich, achterin pro beerde zijn vierjarige zoon voortdu rend zijn aandacht te trekken. „Kijk pap, die koe! Pap, mijn drink- pakje is gevallen! Pappa, ik moet plassen!" Pappa wilde het nog wel één keer uitleggen, voordat hij heel erg boos Bedrijf in Vogelwaarde viert ook eeuwfeest en opening nieuw gebouw. door Harold de Puysseleijr VOGELWAARDE - Hoefijzerfabriek Kerckhaert in Vogelwaarde is giste ren toegetreden tot het selecte ge zelschap bedrijven dat het predi kaat 'koninklijk' mag voeren. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs kwam de oorkonde die daar bij hoort, hoogstpersoonlijk overhandigen aan directeur Rudy Kerckhaert. Dat gebeurde op een feestelijke bijeenkomst waar burge meester Jan-Frans Mulder tevens de vernieuwde fabriek opende. Denk niet dat het hoefijzer door de mechanisering in de landbouw en de komst van motorvoertuigen al jaren een stille dood gestorven is. De hoefijzerfabriek van de fami lie Kerckhaert levert onomstotelijk bewijs van het tegendeel. Ruim honderd medewerkers ver werken vanuit Vogelwaarde jaar lijks vele tienduizenden tonnen ij zer tot schoeisel voor de edele vier voeter. De miljoenen ijzers vinden hun weg vervolgens vanuit het distribu tiecentrum in Hulst naar 75 lan den. Op die overwegend interna tionale markt staat het bedrijf be kend onder de naam 'Kerckhaert Horseshoes'. Cijfers over de productie en de om- zenen houdt de bedrijfsleiding angstvallig geheim. „Het geheim van de smid is voor ons een heel toepasselijk gezegde", zegt bedrijfs- woordvoerder Fons Compiet. „We moeten heel discreet en geheim zinnig doen, want de concurrentie ligt steeds op de loer. Je gaat niet weggeven wat je in honderd jaar hebt opgebouwd. De familie Kerck haert en haar medewerkers heb ben heel hard gewerkt om een toonaangevende positie in deze markt te bereiken. Die wil het be drijf ook behouden." Fotograferen in de ongeveer vijf tienduizend vierkante meter grote fabriekshal is om die reden in prin cipe dan ook uit den boze. Slechts bij wijze van hoge uitzondering poseert Rudy Kerckhaert bij de productielijn. 'Het geheim van de smid is voor ons een heel toepasselijk gezegde' Als derde generatie in de smeden- familie stond hij aan de basis van het huidige succes. Toen na 1950 de mechanisatie zich in rap tempo voltrok, werd het trekpaard als werktuig afgeschreven. De ene na de andere hoefijzerfabriek moest in Europa de deuren sluiten, maar Rudy's vader Piet slaagde er desal niettemin in zijn fabriekje draaien de te houden. Gelukkig kende de mechanisatie ook positieve kanten; de bevolking werd welvarender en mensen kre gen meer vrije tijd. Kerckhaert had al snel in de smiezen dat er cher van de Zeeuws-Vlaamse zie- kenhuisgroep gaat ervan uit dat die toetsing positief zal uitpakken. „Onze aanvraag voldoet aan alle criteria en is prima gedocumen teerd", zei hij. Het dottercentrum in Terneuzen wordt opgezet door Zorgsaam in nauwe samenwer king met het Gentse AZ Maria Middelares dat ook de expertise zal leveren. Rademacher hoopt dat de bouw van het centrum, dat ruim 10,4 miljoen euro kosten gaat en een kleine vijftien nieuwe banen oplevert, uitgevoerd kan worden in aansluiting op de huidi ge verbouwingswerken. Ruim honderd medewerkers van hoefijzerfabriek Kerckhaert in Vogelwaar de verwerken jaarlijks vele tienduizenden tonnen ijzer tot schoeisel voor de edele viervoeter. repro Peter Nicolai Koninklijke Kerckhaert Slechts 150 bedrijven in Ne derland mogen het predikaat 'koninklijk' voeren. Dat predikaat wordt in eerste instantie verleend voor een pe riode van vijfentwintig jaar. - Behalve de hoefijzerfabriek van Kerckhaert zijn er in Zeeland nog vijf andere koninklijke be drijven. Kerckhaert Hoefijzerfabriek is in het jaar 1906 opgericht door Honoré Kerckhaert. Inmiddels leidt de derde gene ratie Keckhaert de fabriek in Vogelwaarde in de persoon van Rudy Kerckhaert. een nieuwe toekomst voor het hoefijzer in het verschiet lag. Het paard maakte namelijk een won derbaarlijke come-back als sport en recreatiepaard en hij speelde daar slim op in. Kerckhaert begon met de ontwik keling van ijzers voor die markt, maar de machines waarmee zijn voorvaderen werkten, bleken te traag en te ouderwets. Acht jaar lang werkte hij daarom vaak tot diep in de nacht aan de ontwikke ling van een nieuwe hoefijzerma chine. Ook op het gebied van nieuwe pro ducten zat hij niet stil. Het assorti ment werd uitgebreid van 250 - naar inmiddels zo'n zevenhon derd verschillende modellen; van degelijke werkschoenen tot zeg maar exclusieve Prada's voor het paard. Rudy's zoons Michiel en Martin werken inmiddels ook binnen het bedrijf en reizen constant de hele wereld rond om de hoefijzers aan de man te brengen. Veel van de paarden die volgende maand in actie komen op de Olympische Spelen in Peking bij voorbeeld, lopen op 'schoenen' van Kerckhaert. Ook de smid van sjeik Mohamed van Dubai is al ja renlang een tevreden klant. Vooral in de oliestaten en Zuid-Oost Azië blijkt de paardensport nog in op komst. Dichterbij huis kan Kerckhaert nog een referentie overleggen waar het bedrijf zich niet voor hoeft te schamen; de hoefsmid van de Koninklijke Stallen van ons koningshuis werkt namelijk even- Tip? redactie@pzc.nl ging worden. „Pappa moet heel erg opletten, anders botst hij tegen de andere auto's aan. Dus ik kan niet omkijken en geen drinkpakjes op rapen. We zitten hier op de snel weg." Na een paar minuten teleurgestel de stilte wilde de jongen toch wat kwijt. „Pap. Weet je zeker dat dit geen langzaamweg is?" Plan HZ-afgestudeerde voorziet in jachthaven met zestig ligplaatsen. door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Zestig ligplaatsen, twee havendammen waarvan de langste vijfhonderd meter ver de zee in gaat, vissteigers aan het ein de van beide strekdammen, een wandelpier op de dam van drie meter breed en een restaurant ach ter het boothuis van de KNRM. Dat zijn de belangrijkste ingrediën ten van een mogelijke aanvulling op de aan te leggen jachthaven in Cadzand-Bad ter hoogte van het uitwateringskanaal. Deze variant is gemaakt door Dirk-Jan van Wijck uit Hoek in op dracht van ondernemers, Water schap Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Sluis. Van Wijck (23) is aan de Hogeschool Zeeland afge studeerd in de civiele techniek. De jachthaven is zijn afstudeerop dracht. Als voorbereiding sprak hij meermaals met ondernemers uit de badplaats en met de gemeente Sluis. De jachthaven lift mee op de test is Dirk-Jan van Wijck (23) maakte in opdracht van het waterschap een ambitieus plan dat als aanvul ling kan dienen op de aan te leg gen jachthaven in Cadzand-Bad. versterking. Het waterschap legt onder meer twee strekdammen aan om de veiligheid te vergroten. De variant borduurt voort op eer dere plannen voor een jachthaven als onderdeel van het inmiddels af geschoten project Sluis aan Zee. Van Wijck spreekt nu van een zo- merhaven waar boten gedurende een bepaalde periode kunnen lig gen. „Ik heb gekozen voor een heel an der ontwerp passend binnen de zwakke schakels. Ondernemers hebben daar behoefte aan. Mijn va riant kan een hulpmiddel zijn bij de verdere planvorming voor een jachthaven. Het moet immers wel financieel haalbaar zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64