Zeeland PZC Grasmat komt uit de waterslang 'Storm in glas schuim over schuimfeestje' deDRVKKERY BEVELANDEN-THOLEN 31 25 26 Teckels winnen Scheepswerf komt wellicht voor rechter na dodelijk ongeval Brasseriemenu met groentenbouillon, Snelweg Joanne ambassadrice ontwikkelingsproject in Uganda Donderdag 10 juli 2008 Stavenisse krijgt eigen museum watersnoodramp Tip? redgoes@pzc.nl De nieuwe rotonde op de Zanddijk bij Kruiningen oogt eerst nog kaal en bruin. Graszaad wordt 'opgespoten'. Over veertien dagen staat er gras. foto's Willem Mieras Groenbedrijf past hydroseeding voor het eerst toe in Zeeland. door Frank Balkenende KRUININGEN - U bezit drie hectare grond en wilt binnen twee weken een grasveld? De oplossing is er: hydroseeding. De snelle 'zaaime- thode' wordt in Zeeland voor het eerst beproefd bij de taluds en ber men van de nieuwe rotonde op de Zanddijk/oprit A58 bij Kruinin gen. Het opgespoten goedje oogt wel wat vreemd: blauwgroen. Op de rotonde staat een tankwa gen. Drie werknemers van Dol mans Landscaping Zeeland uit Oudelande zijn in de weer met een soort brandweerspuit. Daaruit sproeien ze een mengsel van (gras)zaden, kleefstof, houtvezel- pulp en water. Zodra het water wegvloeit, kleurt het hart van de rotonde groener. Nou ja, groen, het is meer een huwelijk van smur- fenblauw en hulkgroen. Passerende automobilisten en vrachtwagenchauffeurs - de Zand dijk is een drukke weg, dus de za terdag geopende rotonde was niet voor zijn tijd - kijken hun ogen uit. Alsof de waterverffabriek een paar vaten is verloren. Regiomanager Gillis Dellebeke van Dolmans Landscaping Zeeland, dat de rotonde, taluds en bermen in opdracht van KWS inzaait, grijnst. „Het is inderdaad een raar kleurtje. Kom over veertien dagen terug, dan zie je gewoon gras." 1^ Voor het eerst gezien in Zeeland: een grasmat die wordt opge bracht met de waterslang. Het is een kwestie van spuiten en na veertien dagen komt het gras op. Hydroseeding wordt al jaren in de Verenigde Staten toegepast. Het groenbedrijf haalt daar zijn machi nes en grondstoffen vandaan, niet in de laatste plaats vanwege de la ge dollar. „Het is een stuk goedko per dan in Europa." Het mengsel van graszaden, kleef stof en houtvezelpulp is puur na tuur. De vezels zijn niks anders dande groene isolatieplaatjes voor onder vloerdelen, die gewoon bij de bouwmarkt te koop zijn. De kleefstof is een natuurlijke lijm, die ervoor zorgt dat het mengsel op steile taluds en bennen blijft liggen. Dat is juist de kracht van deze methode, zegt Dellebeeke. „Als je traditioneel inzaait, met een tractor en een zaaimachine, ben je hier drie weken bezig, waar wij een dag nodig hebben. Dat scheelt arbeidskosten. Bovendien moet je steile taluds met de hand inzaaien. Deze methode is snel, voorkomt erosie en zorgt ervoor dat de zaden extra snel ontkie men. Je krijgt net zulk mooi gras." Mogelijk mag Dolmans in het ka der van de kustversterking ook en kele kilometers zeewering bij West- kapelle en Domburg 'inzaaien'. door Rob Paardekam HANSWEERT - De Scheepswerf Rei- merswaal in Hansweert moet zich wellicht voor de rechter verant woorden voor het bedrijfsongeval waarbij in februari een 28-jarige man om het leven kwam. Het slachtoffer zat op een hef truck, die werd bestuurd door een 17-jarige jongen. De man viel er vanaf en werd overreden. De ar beidsinspectie deed onderzoek naar het ongeval en heeft besloten zelf geen boete op te leggen. „In plaats daarvan sturen we het rap port door naar justitie", zegt een woordvoerder. „Het openbaar mi nisterie zal dan moeten bepalen of ze een schikking wil treffen of de zaak voor de rechter brengt. Maar dat wij het nu doorsturen, zegt na tuurlijk al wel iets over de ernst van de zaak." Directeur Rudi Pieters van de scheepswerf heeft goede hoop op een gunstige afloop voor zijn be drijf „Al blijft het natuurlijk ver schrikkelijk wat er is gebeurd." Pie ters zegt dat de onderneming richt lijnen hanteert en de medewer kers daar goed van op de hoogte brengt. „Justitie moet nu maar be palen tot hoe ver onze verantwoor delijkheid op dit gebied gaat." door Harmen van der Werf RILLAND - Mag de brandweer van Rilland nu wel of niet meewerken aan een schuimfeest aan het einde van de kindervakantieweek in Ril land? In Rilland is onrust ontstaan over die kwestie. „Honderdvijftig kinderen dreigt een leuk feestje te worden ontnomen", meldde vrij willigster Anita Tukker van de kin dervakantieweek gisteren ietwat verontwaardigd. Na een serie tele foontjes met onder meer de ge meente en de brandweer Reimers- waal blijkt dat er is gesproken over een verbod, maar, benadrukt bur gemeester Jan Huisman, 'wat ons betreft kan dat schuimfeest ge woon doorgaan'. Aanleiding voor de discussie over het schuimfeest was een ingezon den brief die vorig jaar juli in deze krant verscheen. Een briefschrijver gaf aan dat brandweerschuim niet goed voor de gezondheid is, waar op de brandweer in Reimerswaal een onderzoekje begon. Uit niets bleek dat het gebruikte schuim ge vaarlijk is, maar de brandweercom mandant nam het zekere voor het onzekere. Het college van B en W zou er zelfs een besluit over geno men hebben. „Mij is daarover niks bekend", liet Huisman weten. „Er is naar mijn idee sprake van een storm in een glas schuim." Volgen de week donderdag is hij er weer bij in Rilland. 'S-HEERENHOEK - Angelique en Roel Boekholt uit 's-Heerenhoek van teckel-kennel V.d. Stoofhoeve heb ben met hun teckels weer toegesla gen op een wereldkampioenschap. In Stockholm wonnen vier van de acht honden die zij hadden meege nomen, goud. Eén teckel is al voor de vierde keer wereldkampioen. Markt 51 Middelburg T0118 886 886 vanavond vanaf 17.30 uur wrap chili con came of vegetarische wrap en vers fruit salade 15,00 en €12,50 (vegetarisch) reserveren? bel 0118 - 886 866 kijk ook op: www.drukkerijmiddelburg.nl ZEEUWSE Tip? redactie@pzcnl De file bewoog zich met horten en stoten vooruit. Voorin de auto verbeet een man zich, achterin probeerde zijn vierjarige zoon voortdurend zijn aandacht te trekken. „Kijk pap, die koe! Pap, mijn drinkpakje is gevallen! Pap pa, ik moet plassen!" Pappa wilde het nog wel één keer uitleggen, voordat hij heel erg boos ging worden. „Pappa moet heel erg opletten, anders botst hij tegen de andere auto's aan. Dus ik kan niet omkijken en geen drinkpakjes oprapen. We zitten hier op de snelweg." Na een paar minuten teleurge stelde stilte wilde de jongen toch wat kwijt. „Pap. Weet je zeker dat dit geen langzaamweg is?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53