Binnenland Akkoord over brandstofprijs 'Vogelaarwijken verplaatsen zich' Verbod sigaret ook in kleine kroegen „,E L-oL l(< ,y Acteur Carol van Herwijnen overleden Kinderen elkaar het jawoord 4 Donderdag 10 juli 2008 pzc k3ij:wAN STRAATEN AMSTERDAM - Kinderen geven el- het wetenschapscentrum Nemo in bonden. Op de foto: Sophie (3) en kaar het jawoord voor een dag giste- Amsterdam. Bij zonsondergang Rivka (3) laten trots hun ringen ren tijdens de Kindertrouwdag bij wordt het huwelijk automatisch ont- zien. foto Olaf Kraak/ANP £TUew vimot p„T 1i<c je wj=c; moet doeki Kabinetsbeleid voor veertig probleemwijken is niet effectief. den haag - De miljarden kostende aanpak door het kabinet van veer tig probleemwijken is niet effec tief Door de grootschalige sloop van woningen vertrekken niet-wes- terse allochtonen en mensen met lage inkomens naar aangrenzende buurten, die zo de nieuwe pro bleemwijken worden. Het kabi netsbeleid moet zich daarom niet op veertig, maar op 200 achter standswijken richten. Dat concluderen onderzoekers van het Nicis Institute, het kenniscen trum voor grote steden. Zij onder zochten de aanpak van achter standswijken tussen 2005 en 2008 in Leiden, Utrecht en Den Haag en constateerden dat de proble men zich alleen maar hebben ver plaatst. Vooral de laagopgeleiden die door de grootschalige sloop van sociale huurwoningen gedwongen moes ten verhuizen, kwamen in relatief arme wijken terecht. Verder ver huisden allochtonen vaker dan au tochtonen naar wijken met een ho ger percentage allochtonen. Volgens de onderzoekers is er spra ke van 'waterbedeffecten' die re den tot zorg geven. De ogen slui ten voor dit soort effecten is ge makkelijk, stellen de onderzoe kers, zeker ook wanneer het doel is om een enkele wijk of een ge ring aantal wijken te verbeteren. „Toch is het uitermate belangrijk om juist ook aandacht te besteden aan die wijken waar veel mensen naartoe verhuizen als zij uit een herstructureringswijk vertrekken." Wim Hafkamp, wetenschappelijk directeur van het Nicis, pleit voor een stevige koerswijziging van het kabinetsbeleid. „Het nieuwe stedenbeleid zou moeten bestaan uit een wijken- fonds met daarin voldoende mid delen om al die wijken aan te pak ken. Dat is een proces van lange adem. Niet alleen het Rijk zou moeten investeren, ook de steden zelf evenals maatschappelijke orga nisaties en het bedrijfsleven", al dus Hafkamp. Minister Ella Vogelaar (Wonen, Wijken en Integratie) zegt zich er van bewust te zijn dat problemen zich kunnen verplaatsen naar an dere wijken. „Maar daarom investeren wij niet alleen in de sloop, nieuwbouw en renovatie van woningen, maar we pakken ook de sociale problemen in een wijk aan", laat zij via een woordvoerder weten. Door schooluitval te bestrijden, in- burgeringscursussen te geven en de werkloosheid te bestrijden wil minister Vogelaar bewoners aan de slag helpen en behouden voor de wijk. Door grootschalige sloop van wo- ningen vertrekken kansarme be woners van 'Vogelaarwijken'. Het probleem verplaatst zich, aldus onderzoeksinstituut Nicis. Horecaondernemers waarschijnlijk in beroep tegen uitspraak rechter. den haag - Ook kleine horecaon dernemers moeten zich gewoon aan het sinds 1 juli geldende rook verbod houden. Dat heeft de voor- zieningenrechter in Den Haag gis teren bepaald. Volgens de rechter kan in dit kort geding niet worden geconcludeerd dat de invoering van het rookver bod nadelig is voor de kleine hore cazaken. Stichting Red de kleine horecaondernemer wil een uitzon dering op het wettelijk vastgelegde rookverbod. De uitbaters die zich hebben verenigd in deze stichting wijzen erop dat in de kleine kroe gen vaak geen personeel werkt en dat er geen ruimte en geld is voor een aparte rookruimte. De eigena ren vrezen verder dat rokende klanten nu uitwijken naar grotere horecagelegenheden waar wel een rokersruimte is. In café 't Jachthoes in Maastricht wordt ondanks het rookverbod ge woon doorgepaft. Om dit mogelijk te maken heeft eigenaar Bo Tilly Rookvereniging De Jagers opge richt. Mensen die het café in wil len, moeten eerst lid worden van de vereniging. Het café is daardoor niet meer openbaar maar een besloten vere niging voor rokers. Ook voor kleine horecagelegen- heden geldt het rookverbod, zo bepaalde de rechter in Den Haag gisteren. Zij krijgen geen uitzon deringspositie. Automobilist 'bloedt' voor afspraak kabinet en transportsector. den haag - De automobilist draait op voor het akkoord tussen de transportsector en het kabinet ter compensatie van de gestegen brandstofprijzen. Het kabinet ziet af van de voorgenomen verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor bestel-, vrachtwagens en bus sen. In plaats daarvan wordt de motorrijtuigenbelasting voor auto mobilisten met 114 miljoen euro verhoogd. Dat heeft staatssecreta ris Jan Kees de Jager (Financiën) gisteren bekendgemaakt. De voorgenomen prijsverhoging voor de transportsector moest de jaarlijkse verlaging van de bpm compenseren, die invoering van de kilometerheffing mogelijk moet maken. Schrappen van deze lasten verzwaring bespaart de sector 114 miljoen euro. Met het akkoord zijn nieuwe ac ties van vrachtwagenchauffeurs van de baan, meldde voorzitter Klaas de Waardt van de Verenigde Eigen Rijders Nederland (VERN) gisteren. De transportsector wist staatssecretaris De Jager ervan te overtuigen dat zij geen voordeel heeft van het verlagen van de bpm (belasting van personenauto's en motorrijwielen). „Nu hoeven wij niet meer te bloeden", aldus voor zitter Alexander Sakkers van Trans port en Logistiek Nederland. De verhoging van de motorrijtuigen belasting kost automobilisten hooguit 'een paar euro per jaar' extra, benadrukt een woordvoer der van De lager. „Bovendien heb ben automobilisten wél voordeel bij de bpm-verlaging." De ANWB vindt het oneerlijk de last naar de automobilist te ver schuiven. „Als de overheid de transportsector voor de gestegen benzinekosten compenseert dan moet ze dat ook voor automobilis- De ANWB is verbolgen over het akkoord en vindt het oneerlijk dat de last naar de automobilist wordt verschoven. Die zou ook compensatie moeten krijgen. ten doen", aldus een zegsman. De lastenverlichting van 114 miljoen voor de transportsector is onder deel van een pakket maatregelen ter waarde van 200 miljoen euro waarmee het kabinet de bedrijven compenseert voor de sterk geste gen brandstofprijzen. Binnen het pakket trekt het kabinet ook bijna 70 miljoen euro uit om het wagen park schoner te maken en voor in novatie. De ambitie is de transport sector de nummer één van Europa te maken. Het kabinet heeft verder beloofd tot en met 2011 de accijns niet meer te verhogen. Ook wordt de rode diesel, waarover negen cent minder belasting wordt geheven, niet afgeschaft. amsterdam - Acteur Carol van Herwijnen is maandag op 67-jari- ge leeftijd plotseling overleden. Dat heeft een woordvoerder van de familie gisteren meegedeeld. Van Herwijnen werd bekend door een groot aantal films en toneel- en televisieproducties. Hij won een Louis d'Or in 1988. Deze zomer was Van Herwijnen te zien in een toneelproductie op De Parade 2008, Bouillabaisse. Gis teren verscheen in de Volkskrant nog een positieve recensie van het toneelstuk en het spel van Van Herwijnen. Sinds 1968 was de in Laren gebo ren acteur regelmatig te zien op de televisie. Hij speelde in bekende se ries als: Kunt u Mij de Weg naar Ha- melen vertellen, meneer?, Floris, Otje, Baantjer en Flikken Maas tricht. <T' W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4