Grootse zege van kleine, dikke sprinter Ifi Vol ongeloof passeert de Brit Mark Cavendish de finishlijn. Hij wint zijn eerste Touretappe, mede door sterk teamwerk bij zijn ploeg Columbia. foto Christophe Karaba/EPA Brit Cavendish wordt nu pas in eigen land voor vol aangezien. door Ad Pertijs chateauroux - Tourbaas Christi an Prudhomme heeft een hekel aan de minutieus geplande massas purts. Die van gisteren in Chateau roux was er echter eentje om de vingers bij af te likken. De sprin ters kregen de dappere aanvaller Nicolas Vogondy pas op veertig meter van de meet te pakken, waarna Mark Cavendish vol onge loof zijn eerste Touroverwinning mocht incasseren. De renner van Team Columbia was dolgelukkig. Achter de meet kon het contrast niet groter zijn. Mark Cavendish liet de hele wereld weten hoe blij hij was. Met betraande ogen ach ter de spiegelende zonnebril viel hij de ploegmaats in de armen, die er even ervoor alsnog in geslaagd waren om het gat naar de vluchter te dichten. Tien meter verderop vertelde de Franse kampioen Vogondy zijn verhaal. Met heel veel woorden. Die waren nodig om het drama van de mislukte vlucht van maar liefst 22r kilometer te verwerken. „Of dit later een mooie herinne ring wordt? Ben jij gek. Dit is al leen maar een grote teleurstel ling", sneerde hij naar de vragen stellers. Het peloton trok gisteren van Cho- let naar Chateauroux, 232 kilome ter dwars door de graanschuur van centraal Frankrijk. Het is het land van Agritubel, de fabrikant van landbouwinstallaties, die in deze Tour met een kleine ploeg de har ten heeft veroverd van de Fransen. „Iedere dag gaan we in de aanval", zei Vogondy. Vorig jaar zocht hij ook al de langste rit (236 km) uit voor een aanval. Toen werd hij in Compiègne na een vlucht van 230 kilometer op 500 meter van de meet voorbijgereden door Fabian Cancellara. „500 meter, 50 meter, wellicht lukt het volgend jaar." Cavendish moest een jaar wachten Mark Cavendish, sprinter van Team Columbia, wint de lange etappe naar Chateauroux. De Brit telt nu pas mee in eigen land. op zijn gedroomde triomf Na een stormachtige entree liep de Tour van vorig jaar uit op een catastro fe. Reden waarom de man van het eiland Man in zijn eigen Engeland lange tijd met de nodige scepsis is bekeken. „Wat ik ook won de afge lopen jaren, voor de meeste kran ten was ik toch niet meer dan dat kleine dikke sprintertje van Man. In Engeland hebben ze zoveel ver stand van wielrennen dat je pas een grote renner bent wanneer je een Tourrit hebt gewonnen." Dat was ook de reden waarom The little fat sprinter zich dit jaar vast beet in de Tour. Aan de overzijde van het Kanaal wilde men slechts weten of hij straks op de Olympi sche Spelen een medaille gaat win nen. „De Tour is veel belangrij ker", zei hij dan uitdagend. „Om dat het moeilijker is om hier een rit te winnen dan daar in Peking een medaille in de koppelkoers", voegde hij daar gisteren aan toe. Cavendish is snel en eerzuchtig. Hij heeft niemand nodig om op pure snelheid een sprint te win nen. Gisteren betrok hij zijn ploeg echter nadrukkelijk bij de triomf Na alle omhelzingen roemde hij het vertrouwen dat het team in hem heeft. Kleine Mark Caven dish, die altijd heeft geleerd voor zichzelf te moeten opkomen, staat er van te kijken hoe een 'sterke, niet zelfzuchtige' ploeg zich de lon gen uit het lijf fietst om hem te la ten winnen. Zodat ze nu ook in Engeland weten wat voor een sprintkanon ze in huis hebben. Geblesseerde Soler staakt de strijd cholet - Voor de Colombiaanse wielrenner Mauricio Soler zit de Ronde van Frankrijk er op. De bergkoning van 2007 stapte giste ren kort na de start van de vijfde etappe, van Cholet naar Chateau roux, gedesillusioneerd af. De renner van Barloworld liep bij een val in de eerste etappe een scheurtje in het bot van zijn linker pols op. Hij wilde doorgaan, maar zag gisteren in dat dat niet gaat. Mauricio Soler Freire denkt nog niet aan groene trui chateauroux - Oscar Freire kwam gisteren net tekort om Ra bobank de eerste dagzege in de Ronde van Frankrijk te schenken. Maar door zijn tweede plek klom de Spanjaard wel naar de tweede plaats in het puntenklassement. Maar voorlopig denkt Freire nog niet aan de groene trui, die Husho- vd overnam van Kirchen. „Eerst maar eens een etappe winnen, daarna kijk ik wel verder." $8 Zieke Weening overleeft langste rit chateauroux - In de langste etap pe van de Tour luisterde het groot ste zorgenkind van Rabobank naar de naam Pieter Weening. De 27-ja- rige renner uit Harkema werd dins dagavond ziek. De ploegleiding vreesde voor de dag van gisteren. Weening kwam na 232 kilometer echter in dezelfde tijd als winnaar Cavendish over de streep in Chateauroux. „Ik heb goed kun nen overleven", zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41