Zeeland Dossier Westerschelde kan nog niet dicht 'Ik wil jongeren enthousiast maken voor Uganda' Antwerpen: 'En nu snel beginnen met verdieping vaargeul Schelde' Regen hindert Skatewedstrijd mm I PZC Donderdag 10 juli 2008 31 Joanne van der WerfF is ambassadrice voor ontwikkelingspro j eet. door Cornelleke Blok kapelle - Ze is opgegroeid met ver halen over Afrika van haar ouders. Deze zomer gaat ze er eindelijk zélf naartoe. Joanne van der Werff (22) uit Ka pelle vertrekt volgende maand naar Uganda om drie weken vrij willigerswerk te doen. Daarna ver telt ze haar eigen verhaal door: de studente van de Hogeschool Am sterdam, gaat zich inzetten om jon geren enthousiast te maken voor ontwikkelingssamenwerking. Ze is ambassadrice voor Xplore, een sub sidieprogramma van het ministe rie van Buitenlandse Zaken voor ontwikkelingsprojecten over de he le wereld. 'Let op: dit project is erg primitief, dus deelnemers moeten tegen een stootje kunnen.' De waarschuwing op de website van Livingstone - de organisatie die het vrijwilligerspro- ject in Uganda mede coördineert - schrikt waarschijnlijk veel mensen af Joanne niet. „Ik ben avontuur- 'Door mijn ouders ben ik enthousiast geworden over Afrika' lijk ingesteld. Ik wil net als de men sen daar leven. Daarom heb ik dit project juist gekozen." Het bete kent drie weken lang géén elektrici teit, géén stromend water en sla pen in een lemen hutje. „Je moet inderdaad sterk in je schoenen staan, maar het lijkt me een hele mooie ervaring. Ik wilde altijd al naar Afrika. Mijn ouders hebben er vier jaar gewoond. Ze vertelden me vroeger verhalen en zongen Afrikaanse liedjes. Door hen ben ik nieuwsgierig geworden." In het Ugandese dorpje Owangai helpt Joanne met een groep jonge ren mee om een school te bou wen. „De kinderen krijgen nu les onder een boom. We gaan zelf ook Engelse les geven en activitei ten opzetten. Ik ben heel be nieuwd wat we tegenkomen, want we zijn de eerste groep dit daar gaat helpen." Als Joanne terug in Nederland is, wil ze leerlingen van ROC's vertellen over haar ervarin gen. „Ik wil graag naar het ROC Zeeland, want daar heb ik zelf op school gezeten. Uganda is niet zo bekend. Ik wil jongeren vertellen wat er in een Ugandees dorpje ge beurt en ze enthousiast maken om ook mee te doen." Joanne houdt een weblog bij. Kijk daarvoor op www.lst.nl/live. Met goedkeuring van het Scheldeverdrag zijn de pro blemen rond ontpolderen en verdieping niet opgelost. Onder druk van de Eerste Kamer verruimde minis ter Gerda Verburg (CDA, Landbouw en Natuur) de op dracht aan de commissie Nijpels, die nu ook buiten de Westerschel de mag zoeken naar alternatieven voor het onder water zetten van de Hedwigepolder. De commissie mag bij wijze van spreken een pro ject op de Banc d'Arquin in Maure- ANALYSE door Rinus Antonisse tanië, waar de Zeeuwse rosse grut to's en andere deltavogels overwin teren, aandragen. Hoe haalbaar die verbrede zoektocht is, moet nog blijken. Uitgangspunt blijven de Europese Vogel- en Habitatrichtlij nen, die in beginsel uitgaat van na- tuurherstel in of bij het gebied dat in een goede staat van instandhou ding moet worden gebracht. Om ergens anders iets te doen zijn ster ke ecologische argumenten nodig. Het is opmerkelijk dat de minister te elfder ure hiermee kwam, om dat steeds gezegd was dat de Euro pese regels natuurherstel elders niet mogelijk maken. Nu kan dat kennelijk ineens wel. Vraag blijft hoe dit zich verhoudt tot de voor de Westerschelde vastgelegde in standhoudingsdoelen. Hoe het ook zij, de meerderheid van de Senaat wenste het Schelde verdrag niet langer te blokkeren en daar werd in Vlaanderen het glas op geheven. De derde verdieping, in Vlaanderen al ingezet, kan nu op Zeeuws grondgebied beginnen. Een gelopen race is dat trouwens niet. Tegen het tracébesluit - waar en hoe gebaggerd wordt - is be zwaar mogelijk. Het is te verwach ten dat de natuurbeweging dat doet, omdat onzeker is of de ver dieping géén schade toebrengt aan de natuurwaarden. Gehoopt wordt dat het slim storten van bag ger schade voorkomt, maar dat kan niet hard gemaakt worden. Senator Kees Slager (SP) wees in dit verband op de gang van zaken rond de mosselzaadvisserij in de Waddenzee. De Raad van State verbood die; de vissers moeten eerst aantonen dat hun activitei ten geen schade berokkenen aan de bodem van de Waddenzee, voordat zij nog iets mogen doen. Het ligt voor de hand dat deze re denering ook voor de derde verdie ping opgaat. Zo bezien kan de in middels opgelopen vertraging van één jaar nog wel eens flink uitlo pen en zal de verdieping niet in 2009 afgerond kunnen worden. Wat het natuurherstel betreft is het wachten op 'het ei van Nij pels'. In november blijkt of (ge dwongen) ontpoldering van de Hedwigepolder echt van de baan is. Blijft nog wel uitbreiding van het Zwin, voor het overgrote deel op Vlaams grondgebied en slechts voor 10 tot 20 hectare in Zeeland. En natuurherstel van 300 hectare tussen Vlissingen en Saeftinge (het middengebied) - met ook vor men van getijdennatuur - waaraan de provincie werkt. Het dossier Westerschelde kan nog lang niet gesloten worden. door Ben Jansen GOES - Het Gemeentelijk Havenbe drijf Antwerpen en het in de orga nisatie Alfaport verenigde Ant werpse bedrijfsleven delen de op luchting van de Vlaamse minis ter-president Kris Peeters over de goedkeuring van de Scheldeverdra- gen. De instemming van de Eerste Ka mer maakt de weg vrij voor de ver dieping van de vaargeul in de Wes terschelde, waarop in Antwerpen al geruime tijd reikhalzend naar wordt uitgekeken. Als de verdie ping is voltooid kunnen meer gro tere schepen getijongebonden naar Antwerpen varen. Het havenbedrijf en Alfaport wij zen erop dat vorig jaar 1.533 sche pen moesten wachten op hoogwa ter. Na het verlagen van de drem pels in de vaargeul kan 70 procent van de schepen die nu moeten wachten, onafhankelijk van het ge tij Antwerpen bereiken. De Antwerpse havenwereld rekent erop dat het baggerwerk op de ze ven drempels in het Nederlandse deel van de vaargeul nu spoedig kan beginnen. De nog lopende dis cussie over de vraag of natuurher stel ook zonder ontpoldering kan worden bereikt, mag de vlotte uit voering van de verdieping niet stagneren. GOES - Geen ollie, shove-it of kick-flip gisteren in de Goese wijk Ouverture. De skaters die zich voor hadden genomen zo'n truc te doen konden weer naar huis. Re genbuien maakte de skatecontest die gepland stond onmogelijk. Op een natte half-pipe(skatebaan) is het niet veilig om te boarden. Omdat heel de week buien wor den afgegeven durft de organisatie het evenement niet te verzetten naar de uitwijkdag, zaterdag. Een nieuwe datum is niet bekend. GerechtsDeurwaordersKantoor j Zeeland j Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d.d. 04-07-2008 blijkt, dat t.v.v. Natalia Viktorovna Kuzniatsova, wonende te Oost- Souburg, aan MARTINUS MARIA KAREL J0SEF VISSIA, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een verzoekschrift tot echtscheiding (subsidiair scheiding van tafel en bed), van 24- 06-2008 met aanzegging dat uiterlijk 15-10-2008 een verweerschrift kan worden ingediend door een procureur bij de rechtbank te Middelburg. Genoemde M.M.K.J. Vissia kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes •,vv -w.. 1 ^MTTTirTiwm^iirmmirinr t Joanne van der Werff uit Kapelle vertrekt op 23 juli naar Uganda om drie weken vrijwilligerswerk te doen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33