Zomerkampen maken Bankje De krant 5 weken voor 15 euro! PZC ZMF tegen gebruik van mengsel met plutonium in kerncentrale Garanties Actie tegen camperplaatsen 2 Donderdag 10 juli 2008 PZC greS WILLEM VAN DAM Leuk bankje, zei mevrouw Van Dam. Als zij zoiets zegt, weet ik al hoe laat het is. En jawel hoor, 's middags sjouwden we het de huiskamer binnen. Vijftien euro kostte het. Op een rommelmarkt in Kortgene. Dat doen we vaak, beetje rondstruinen tussen de rotzooi. Er zijn van die zaterdagen dat we van het ene dorp naar het ande re sjezen: van boekenmarkt naar bazaar, van rommelmarkt naar ramsjverkoop. Op zoek naar - op zoek naar wat eigenlijk? Naar niks in het bijzonder, maar net als strandjutters vinden we altijd wel wat: een leuk botervlootje, een grappig vaasje, een paar boeken, een stapeltje oude grammofoonplaten, dat soort spul. Zó stuitte mevrouw Van Dam eind vorige week op het pleintje aan de voet van de kerk in Kort gene - tussen een voorraad afge dankte matrassen, dressoirs en tuinmeubilair - op dat bankje. Een beetje mal geval. Van teakhout is het, korte pootjes en uit einden die omhoog golven. Géén bankje, waarvan je zegt: daar ga ik nu eens even lekker op liggen. Bovendien oogde het een tikje armoedig. Leuk bankje, herhaalde ze desondanks. „Ie zal zien: een beetje bijenwas eroverheen en het is een sieraad voor de woonka mer." Sedertdien heerst in onze woning wanorde. Vijf dagen lang al is mevrouw Van Dam met onze meubeltjes aan het slepen. De tv is verkast, de eettafel verplaatst, hond Biggies loopt al dagen verdwaasd naar zijn mand te zoeken, mijn favoriete fauteuil is naar mijn werkkamer verbannen, mijn geliefde poef is verdwenen, maar nog altijd heeft ze geen geschikte plek voor haar nieuwe aanwinst kunnen vinden. Leuk, zo'n bankje. Morgen zet ik het bij het grofvuil. je zult zien: het is een sieraad voor de woonkamer COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Steeds meer kinderen gaan in de schoolvakanties 'op kamp'. „Wij hebben een groei van bijna vijftig procent. Spectaculair", aldus Iddo Schoen van Simbo. door Ondine van der Vleuten Zeilen, surfen, hockey, ten nis, voetbal, golf, beach- volleybal, duiken, kite- surfen, wakeboarden, flowriden, blowkarten, paardrij den, fantasy, Hollywood, theater, afvalkampen, bijspijkerkampen: je kunt het zo gek niet bedenken of het is er. „Vorig jaar zijn we begon nen met een game-kamp", vertelt directeur Iddo Schoen van Simbo, dat elk jaar zo;n 7500 kinderen op vangt waarvan 90 procent in de zo mervakantie. Onder meer in Re- nesse en Oostkapelle. „Die game-kampen zijn ontzet tend in trek. Echte gamers slapen te weinig, komen weinig buiten en hun hoofdmenu bestaat uit piz za, patat en shoarma. Dat hebben wij onderzocht, ja. Je hebt ouders die op het punt komen dat ze ac cepteren dat hun zoon een gamer is. Wat wij die ouders bieden is een vakantie waarop hun kind kan gamen, maar met normale bedtijden, leuke buitenactiviteiten en gezond eten." Simbo is één van de grote commer ciële aanbieders van zomerkam pen in Nederland die zich puur op de kinderen richt. Andere belang- Blowkarten aan het Zeeuwse strand. rijke 'spelers' op deze markt zijn Summer Camps Holland, Club Ad- venture en Vinea. In Frankrijk en Amerika is het heel normaal om je kind op sum- mercamp te sturen, vertelt direc teur Laurens van Waardenburg van Summer Camps Holland. „Daar groeien wie hier langzamer hand naartoe." Van Waardenburg ziet een duidelijke link met de toe name van het aantal gezinnen waarin beide ouders werken. „Geld speelt natuurlijk een rol. On ze klanten vormen een doorsnee van de Nederlandse bevolking, maar het zijn wel vaak tweeverdie ners. Op dit moment bekijken we hoe Summer Camps in te passen is als verlengstuk van de reguliere kinderopvang." Summer Camps Holland ontvangt elk jaar zo'n vierhonderd jongeren uit heel het land op zijn terrein in Sportieve zomerkampen bieden jongeren de kans basistechnieken te leren van allerlei sporten. Veiligheidsanalyse moet worden vernieuwd bij gebruik mengsplijtstof. door Ben Jansen COES - Gebruik van plutonium als brandstof in de kerncentrale Bors- sele levert meer gezondheids- en veiligheidsrisico's op. Daarom is het verstandiger dit restproduct van kernsplijting goed beveiligd bovengronds op te slaan. De Zeeuwse Milieu Federatie stelt dit in een reactie op de aanzet voor een milieueffectrapport over de toepassing van een mengsel van uranium en plutonium in de kerncentrale. EPZ, de exploitant van de centrale, wil splijtstofele menten gaan gebruiken waarin 8 procent plutonium is gemengd. Dat betekent dat minder uranium nodig is, waarvan de prijs aan het oplopen is. De ZMF wijst erop dat het gebruik van het uranium-plutonium meng sel nadelig voor de veiligheid van de reactor in de kerncentrale is, omdat plutonium eigenschappen heeft die het splijtingsproces insta- bieler kunnen maken. Het milieu effectrapport moet daar volgens de ZMF op in gaan. Een alternatief dat volgens de mi lieuorganisatie ook moet worden onderzocht, is de regelrechte op slag van gebruikte splijtstofelemen ten. De gangbare praktijk is nu dat ze in Frankrijk worden opgewerkt om nog splijtbaar uranium en plu tonium eruit te halen. de Achterhoek, Club Adventure is met enkele duizenden per jaar (rond de 230 Zeeuwse deelne mers) een maatje groter en heeft vooral kampen in de Ardennen, bij Nijmegen en in Oostenrijk. Club Adventure onderscheidt zich door op een en dezelfde locatie ac tiviteiten voor verschillende doel groepen te bieden, zodat het zusje van acht tegelijk met haar oudere broer van vijftien op vakantie kan. Zomerkampen zijn voor oudere kinderen een goed alternatief voor de vakantieopvang van de buiten schoolse opvang, zeggen de aanbie ders. Qua prijs vergelijkbaar, maar in een andere omgeving en avon tuurlijker. Een probleem voor ouders die moeten kiezen aan wie ze hun kroost die vakantie toevertrou wen, is dat er geen overkoepelen de organisatie is. Sommige clubs scharen zichzelf onder de reisorga nisaties, andere onder de outdoor- branche. Het is slim te informeren bij welke organisaties een club is aangesloten, om zeker te zijn van kwaliteit. De Vebon (buiten sport) eist bijvoorbeeld dat de acti viteitenbegeleiders over de juiste diploma's beschikken. Ook het lid maatschap van SGR, ANVR, Cala miteitenfonds en Recron geven garanties. Bij sommige organisa ties beschikken de begeleiders over een 'bewijs van goed gedrag' (VOG), zodat u zeker weet dat uw kind in veilige handen is. MIDDELBURG - Het platform Toeris tisch Ondernemend Zeeland dringt bij gemeenten aan geen openbare overnachtingsplaatsen in te richten voor kampeerauto's. De TOZ reageert daarmee op een dergelijk verzoek van diverse cam- perciubs. In een brief aan de ge meentebesturen wijst de koepel nadrukkelijk op het bestaan van voldoende plaatsen voor deze doel groep op reguliere campings en op de investeringen die in dat kader zijn gedaan. Het platform noemt de vraag van de clubs dan ook 'on begrijpelijk'. Wanneer gemeenten zich wél inlaten met gratis over nachtingsplaatsen, waarschuwt de TOZ, dan wordt daarmee een pre cedent geschapen voor andere groepen toeristen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2