Zeeland 'Zorghotels kunnen ziekenhuis redden' Geen cel belager Asselbergs Cinecity gaat opgeknapt zijn tiende levensjaar in 'Wandelpier, restaurant en zestig ligplaatsen jachthaven Cadzand' 26 Donderdag 10 juli 2008 PZC foto Lex de Meester Cinecity: straks meer comfort en meer luxe. Vlissingse bioscoop moet in november verbouwd zijn. door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Bioscoop Cinecity in Vlissingen wordt verbouwd. Wat er precies allemaal gaat verande ren, wil Ed Geldof van Cinecity nog niet zeggen. „Omdat we nog bezig zijn met het maken van de plannen. Alles wordt daarin mee genomen, ook de zalen en de bui tenkant." Cinecity bestaat in november tien jaar. Voor een 'soort tweede ope ning' wil de bioscoop daarom in november helemaal opgeknapt zijn. Geldof: „Na tien jaar is het goed dat mensen die binnenko men weer eens zeggen: 'hé, het is hier vernieuwd'. Die vertellen dat dan door en zo worden anderen ook nieuwsgierig." Cinecity wil met de opknapbeurt 'meer mensen trekken door meer mogelijkheden te bieden'. „Er komt meer comfort, meer luxe. De mensen moeten zich in deze om geving prettig voelen. Maar het wordt niet alleen mooier, het wordt ook beter voor de klanten. Mensen hoeven straks minder in de rij te staan." De plannen voor de verbouwing worden gemaakt door BBSC Archi tects uit Antwerpen. Dit bureau deed in 1998 ook de afbouw van het nieuwe pand en zes jaar gele den de restyling. De werkzaamhe den beginnen in oktober, na het filmfestival (12 tot en met 21 sep tember). Op dit moment wordt al wel ge werkt aan de voorbereidingen voor de komst van het SES: een restaurant waar mensen terecht kunnen voor een sandwich, een es presso of een shake. SES komt op de plek waar tot voor kort 'het aquarium' was; in de hal van Cine city, tegenover het Cinecafé. In de ze glazen zaal werden lezingen en concerten gegeven. Marvin Fi scher, exploitant van SES, wil be gin september gaan proefdraaien met zijn personeel. „Als het film festival begint, moet het goed lo pen." SES gaat de ruimte huren van Cinecity, zoals ook het Cinecafé wordt gehuurd door een zelfstan dig exploitant. Sven Hardeman van het Cinecafé ziet in de komst van SES geen concurrentie, maar juist een aanvulling. „Wij zijn een café-restaurant en serveren warme maaltijden en alcohol; SES koffie en sandwiches." Wegens de komst van SES moet ook het kantoor van Film by the Sea - tijdelijk - verhuizen naar an dere locaties in Vlissingen. Tijdens het filmfestival krijgen de mede werkers van het festival wel een ruimte in Cinecity van waaruit ze kunnen werken. Cinecity in Vlissingen wordt na tien jaar grondig opgeknapt. De bioscoop wil meer comfort bie den en daarmee meer mensen trekken. Huisarts pleit voor meer zorgtoerisme op Walcheren. door Henk Postma VLISSINGEN - De ziekenhuizen in Goes en Vlissingen zijn op eigen kracht niet meer te redden. In plaats van als 'twee zwakke broe ders' in elkaar op te gaan, zouden ze zichzelf in de openbare uitver koop moeten doen. Pas dan kan, met nieuwe inbreng van particulie re investeerders, een kansrijke vorm van ziekenhuiszorg ont staan. Essentieel daarin is de in breng van een nieuwe poot: het zorgtoerisme. Walcheren leent zich daarvoor het best. Dat zegt di recteur Raymond Mookhram van Westzorg BV, de nieuwe huisart senpraktijk die in Koudekerke een gezondheidscentrum uit de grond stampt. Mookhram ziet voor de zieken huiszorg in Midden-Zeeland al leen nog toekomst wanneer een nieuwe hoofdziekenhuis wordt ge bouwd bij Middelburg (de Mortie- re) met poliklinieken in Goes en Zierikzee. Dat zou dan rendabeler moeten worden gemaakt met de bouw van zorghotels, bijvoorbeeld in Domburg. Essentieel in zijn 'reddingsplan' is de uitbouw van het zorgtoerisme. „Daarover wordt al jarenlang ge sproken. Toch komt het maar niet op gang. De reden hiervan ligt in gebrekkige en onderbemande me dische infrastructuur." Hij acht de huidige ziekenhuizen - het Oosterscheldeziekenhuis in Goes en Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen - echter niet in staat daar verandering in te brengen. „Ze zijn daar te zwak voor, zowel financieel als bestuurlijk. Er zijn miljoenentekorten. Er kan niets ge financierd worden, maar dan ook werkelijk niets. De getallen illustre ren op een uiterst pijnlijke wijze hoe weinig professioneel er omge gaan wordt met een belangrijk al gemeen goed." Toch, zegt Mookhram, is er geld ge noeg. Maar dat moet van buiten komen. „Zorg zal in de toekomst een zeer belangrijk deel van de fi nanciële stromen in Nederland uit maken. Er zijn nu inmiddels vol doende investeerders met interes se. Maar die vragen wel om profes sionaliteit, en een heldere visie, ge richt op een verschuiving van het type zorg." Hoogcomplexe operaties zullen niet in Zeeland plaatsvinden, voor spelt Mookhram, maar in de acade mische en topklinische ziekenhui zen om ons heen: Rotterdam, Ant werpen, Breda, Brugge en Gent. „Kwaliteitseisen vanuit verzeke- |T| De ziekenhuiszorg in Mid- den-Zeeland is gebaat bij een nieuw ziekenhuis in Middelburg plus bouw van meer zorghotels op Walcheren, zegt een huisarts. raars en specialistenberoepsvereni gingen zullen dit alleen maar sti muleren danwel afdwingen. Dit is een goede ontwikkeling die voor heel Nederland geldt. De minder ingewikkelde ingrepen zullen steeds meer in de reguliere zieken huizen plaatsvinden. Die gaan ook veel meer functioneren als herstel lingsoorden, samen met de zorgho tels. Juist daar liggen voor Zeeland de kansen." „Daar hoort een goed ingespeeld zorgsysteem bij: een goed functio nerend centraal ziekenhuis, onder steund door gedegen eerstelijns centra, en een goed geoutilleerd ambulance- en ziekenvervoersys- teem", vindt Mookhram. „Et hoort ook een bestuur bij dat ver antwoording aflegt aan de aandeel houders. Onder deze aandeelhou ders zitten onder anderen de Zeeuwse gemeenten. De leiding behoort in handen te zijn van ras echte ondernemers die gewend zijn om op een heldere, duidelijke manier zaken te doen, en een kwa litatief goede dienst of product af te leveren. Personeel en specialis ten werken graag in zo'n omge ving. In de toekomst zal het een strijd worden om gekwalificeerd personeel te vinden." Minister Klink van Volksgezond heid spreekt vandaag in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg op een CDA-bijeenkomst over de zie kenhuiszorg in Zeeland. De bijeen komst begint om 17.00 uur. Buurtvereniging zoekt modderliefhebbers OUD-SABBINCE - Boerenrugby in de modder: kwalleballen is geen sport voor watjes. Teams van zes a zeven mensen moeten een zand zak van vijf kilo in eikaars water bak dumpen. Buurtvereniging 't Ouweland zoekt deelnemers voor het Open Zeeuws Kampioenschap Kwalle ballen op zaterdag 26 juli. Deelna me is gratis. Teams kunnen zich opgeven op www.touweland.nl of bij Jan Murre, 0113 581425. Zierikzeeënaar verliest karretje OUDE-TONGE - Een 23-jarige auto mobilist uit Zierikzee is dinsdag bij Oude Tonge een aanhanger met stoeptegels verloren. De man verloor de controle over de aan hanger die daarna losschoot en frontaal op een tegenligger botste. De 61-jarige bestuurder van deze auto raakte gewond en moest naar het ziekenhuis, evenals de 22-jari- ge passagier van de Zierikzeeë naar. De aanhanger botste daarna nog op een tweede wagen. Tegen de Zierikzeeënaar is proces-ver baal opgemaakt. Tweetal gewond na val bij verlaten auto OOST-SOUBURG - Op de Middel burgsestraat in Oost Souburg vie len gisteren twee gewonden. Omdat de automaat van hun auto, vermoedelijk door de mouw van de bestuurder, in zijn achteruit te rechtkwam, kwamen een 88-jarige vrouw en de 54-jarige bestuurder van de auto bij het uitstappen bei den ten val. De vrouw had een pijnlijke heup en was erg geschrok ken, de man liep letsel op aan zijn schouder. De slachtoffers, beiden uit Goes, zijn per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Afgestudeerde HZ: plan lift op project zwakke schakels mee. door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Zestig ligplaatsen, twee havendammen waarvan de langste vijfhonderd meter ver de zee in gaat, vissteigers aan het ein de van beide strekdammen, een wandelpier op de dam van drie meter breed en een restaurant ach ter het boothuis van de KNRM. Dat zijn de belangrijkste ingrediën ten van een mogelijke aanvulling op de aan te leggen jachthaven in Cadzand-Bad ter hoogte van het uitwateringskanaal. Deze variant is gemaakt door Dirk-Jan van Wijck uit Hoek in op dracht van ondernemers, Water schap Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Sluis. Van Wijck (23) is aan de Hogeschool Zeeland afge studeerd in de civiele techniek. De jachthaven is zijn afstudeerop dracht. Als voorbereiding sprak hij met ondernemers uit de badplaats en met de gemeente Sluis. De jachthaven lift mee op de kust- versterking. Het waterschap legt onder meer twee strekdammen aan om de veiligheid te vergroten. De variant borduurt voort op eer dere plannen voor een wachtha- ven als onderdeel van het inmid dels afgeschoten project Sluis aan Zee. Van Wijck spreekt nu van een zomerhaven waar boten gedu rende een bepaalde periode kun nen liggen. Gerechtshof gaat niet mee met eis OM voor zwaardere straf. zierikzee - De man die vorig jaar burgemeester Asselbergs van Schouwen-Duiveiand met de dood bedreigde, hoeft niet op nieuw de cel in. Het gerechtshof in Den Haag handhaafde de straf die de rechtbank in Middelburg al eerder oplegde: zes weken cel waar van drie voorwaardelijk. Daarnaast heeft de man een proef tijd van twee jaar en mag hij gedu rende die periode geen contact zoeken met de burgemeester en mag hij ook niet in de straat van het woonhuis van de burgemees ter komen. Het hoger beroep was aangetekend door het Openbaar Ministerie omdat justitie de straf die de Middelburgse rechter opleg de te laag vond. „Wij zijn teleurge steld, maar we zijn wel blij dat de bijzondere voorwaarden, zoals het De Bruënaar schreeuwde de doodsbedreiging 's avonds laat door de brievenbus straatverbod, overeind zijn geble ven", zegt Elke Kool, woordvoer der van het Openbaar Ministerie. „Wij zijn in beroep gegaan omdat in vergelijkbare zaken wel hogere straffen zijn uitgedeeld." Een 45-jarige man uit Bruinisse be dreigde vorig jaar augustus burge meester Asselbergs met de dood. De Bruënaar schreeuwde de doodsbedreigingen Iaat op een avond door de brievenbus van het woonhuis van Asselbergs. De man is direct opgepakt door de politie en in de cel opgesloten. Ver volgens kwamen vanuit kringen rondom de man signalen dat het leven van Asselbergs groot gevaar liep. De burgemeester kreeg zeer strenge persoonsbeveiliging. Hij heeft nog enige tijd op een schuila dres gewoond. De Bruënaar was kwaad omdat hij het niet eens was met het besluit dat hij geen horeca- vergunning kreeg voor zijn cam ping. Die beslissing werd genomen om dat de man een crimineel verleden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28