Studentenbedrijf maakt doorstart Grote verschillen lijfrente deOndernemer Waar word ik snel bekend ÉÊÊk bij potentiele klanten? E Ruzie Kroes en Polen over werven PZC Donderdag 10 juli 2008 15 HZ-studentenbedrijfje Stowit gaat verder als 'echt' bedrijf. door Ondine van der Vleuten GOES - Stowit, het studentenbe drijfje van de Hogeschool Zeeland dat in mei overtuigend winnaar werd in de landelijke finale van 'Student Company', gaat door als 'echt' bedrijf De bedrijfsnaam Stowit betekent zoveel als 'berg het op' en verwijst naar het douchetasje met zuignap pen waarmee de HZ-studenten de markt willen veroveren. Intussen zijn er al meer dan duizend exem plaren besteld via de site van Sto wit. De stichting Jong Ondernemen is achttien jaar geleden begonnen met Student Company, om jonge ren vertrouwd te maken met de praktijk van het ondernemen. Stu denten richten in teamverband een minibedrijfje op, dat onder be geleiding van een mentor één schooljaar lang zo ver mogelijk pro beert te komen. Bij de HZ is het minstens vijf jaar geleden dat een minibedrijfje zo succesvol was dat het een doorstart maakte. Karina Bliek, woordvoerder van Jong On dernemen: „Wij bestaan nu acht tien jaar en op dit moment zijn er ruim 750 bedrijven op hbo- en mbo-niveau. Een stuk of tien daar van blijkt levenskrachtig genoeg om verder te gaan als echt bedrijf Het nadeel is, al die studenten zit ten in hun tweede of derde leer jaar en het is toch lastig een echt bedrijf te runnen naast school." Het kan wel. Twee jaar geleden werd de opvouwbare broodtrom mel bedacht door hbo-studenten van de Technische Hogeschool in Rijswijk. „Dat bedrijf loopt nu zo goed dat die jongens er bijna van kunnen leven. En ze studeren nog." De directie van Stowit be staat nu uit Ton Stroo, Antonia Ko- sic (studenten Commerciële Eco nomie) en Daniella van Houwelin- ge (Management, Economie en Recht). „We gaan ons nu beraden op de ontwikkeling van nieuwe producten", zegt Antonija Kosic. In juni stond Stowit voor de jury van de Europese finale Student Company. „Voor ons ondernemers plan en voor ons product was er steeds niets dan lof. Maar de Euro pese jury bleek vooral te letten op een investeringsplan. De uiteinde lijke winnaar had zijn product al leen in concept klaar, maar wel een duidelijk plan om geldschie ters aan te trekken voor het be drijf" Q www.stowit.nl Uitkering kan per verzekeraar sterk uiteenlopen. den haag - Shoppen loont de moeite bij lijfrente-uitkeringen. De hoogte van de uitkering kan per verzekeraar sterk uiteenlopen. De verschillen kunnen oplopen tot duizenden euro's. De lijfrente is een zakcentje voor de oude dag, dat bovenop de AOW en eventueel pensioen via de werkgever komt. Polishouders bouwen kapitaal op dat in princi pe op hun 65ste vrijkomt. Op dat moment kunnen ze zelf bepalen door wie en hoe ze het bedrag la ten uitkeren. Uit onderzoeken van de Consumentenbond en de onaf hankelijke website pensioenkoer- sen.nl blijkt dat de bedragen flink variëren doordat verzekeraars ver schillende rentes hanteren. „Veel mensen weten niet dat ze een andere verzekeraar kunnen kiezen wanneer de uitkering vrij komt. Vaak blijven ze gemakshalve bij de verzekeraar bij wie het lijf rentekapitaal is opgebouwd", zegt Coen Meischke van pensioenkoer- sen.nl. Volgens hem moeten tus senpersonen consumenten goed voorlichten. Tussenpersonen kwa men eerder in opspraak over foute adviezen bij woekerpolissen. Ook de Consumentenbond, die zijn onderzoek morgen publiceert, zegt dat er een belangrijke rol is weggelegd voor tussenpersonen. Maar consumenten moeten zelf ook alerter zijn, zegt een woord voerder. „Veel mensen weten niet wat ze kopen." De zegsman wijst erop dat lijfrentes relatief eenvoudi ge producten zijn, zeker in vergelij king met beleggingsverzekeringen. Wie bijvoorbeeld 100.000 euro heeft ingelegd en dat over vijftien jaar wil laten uitkeren, krijgt bij de ene verzekeraar 8100 euro per jaar en bij de ander 8900, een verschil van 10 procent. Jaarlijks komen er circa 80.000 po lissen vrij. De houders krijgen het opgebouwde kapitaal niet in een keer, maar over een bepaald aantal jaren uitgesmeerd. Een lijfrente biedt vooral fiscaal voordelen. 1^ Veel mensen weten volgens onderzoekers niet dat ze een andere verzekeraar kunnen laten uitbetalen wanneer de lijfrenteuitkering vrijkomt. Home Mijn Netwerk Services 1 1 11 BBï Klanten vinden, gevonden worden en méér. deOndernemer.ni is hét. business-to-ffcisiness platform van Nederland. Een plek waar u zich kunt profileren en presenteren, waar u kunt zoeken en gevonden kunt worden en waar u in contact komt met collega-ondernemers. En via ons inkoopvoordeel- programma profiteert u van veie kortingen. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. BRUSSEL - EU-commissaris Neelie Kroes (Concurrentie) koerst aan op een conflict met de Poolse rege ring. Na jaren onderhandelen geeft Kroes de Polen nog tot mor gen voor een deugdelijk reorganisa tieplan. Dat was een voorwaarde voor 1,3 miljard euro staatssteun aan de drie werven. „De plannen die de Poolse rege ring tot dusver indiende, voldeden niet aan de regels", zei een woord voerder van de Kroes gisteren. De Europese Commissie neemt waar schijnlijk volgende week woens dag een besluit. De verwachting is dat de Poolse regering de steun moet terugeisen. Dat betekent vrij wel zeker het einde van de werven in Gdansk, Gdynia en Szczecin. nl Gericht op succes Boskalis krijgt opdracht in Dubai papendrecht - Baggeraar Boskalis heeft samen met het Belgische DE- ME opdracht gekregen voor de her ontwikkeling van de haven van Port Rashid in Dubai. Boskalis en DEME gaan 540 hectare aan nieuw land opspuiten voor een cruiseterminal. Ook leggen zij een golfbreker aan en oeverbescher ming. Boskalis verwacht dat de uit voering ongeveer tweeënhalf jaar zal duren. VS produceren meer melk dan Europa piaam - Europa produceert mo menteel minder melk dan de Vere nigde Staten. Daarom moet de Eu ropese markt worden geliberali seerd. Dat zei voorzitter Siem-Jan Schenk van landbouworganisatie LTO Nederland gisteren. De Ame rikanen hebben hun export van zuivel de laatste twee jaar verdub beld. De Europese melkveehou ders mogen door het quoterings systeem maar beperkt produceren. Amelanders delen boodschappentasje ballum - Inwoners van Ameland kunnen voortaan winkelen met tweedehands boodschappentasjes. Bij alle negen supermarkten op het eiland zijn 'tassenbollen' ge plaatst Klanten kunnen hier gratis een plastic tasje trekken en dit la ter weer inleveren, zodat iemand anders er gebruik van kan maken. Ameland is de eerste gemeente waar alle winkels over tassenbol len beschikken. Geld stroomt binnen bij Opec-landen washington - De leden van de Or ganisatie van Olie-Exponerende Landen verdienen dit jaar 86 pro cent meer aan de export dan in 2007, blijkt uit schattingen van het energieagentschap van de Ameri kaanse overheid (E1A). Volgens de EIA incasseren de Opec-landen dit jaar het recordbedrag van 1,25 bil joen dollar (797 miljard euro). In 2007 was dit nog 671 miljard dol lar. Danielle van Houwelingen (links) en Antonija Kosic met hun toilettasjes. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15