Griekenland kookt deze zomer over PZC Donderdag 10 juli 2008 11 Het bos brandt weer, zoals vorige week in de buurt van Athene. foto Orestis Panagiotou/EPA Omkopingsschandaal wekt woede bij armlastige Grieken. door Willem Staat ATHENE - Voor de Grieken is de zo mer dit jaar heter dan ooit. Niet al leen is het nu en dan extreem warm, ook politiek stijgt de tempe ratuur tot kookhoogte. Het politieke bestel kraakt vervaar lijk nu steeds meer bekend wordt over het omkopingsschandaal rond Siemens. Het Duitse techno logieconcern strooide de afgelo pen jaren kwistig met geld bij het binnenhalen van opdrachten voor de telecomsector, de spoorwegen en het beveiligen van de Olympi sche Spelen van 2004. Naar verluidt bleef er voor hon derd miljoen euro aan de strijk stok hangen. Hoewel slechts een klein deel van de kluwen is ont ward, is nu al duidelijk dat zowel regering als oppositie met de vin gers in de suikerpot hebben geze ten. Enkele weken geleden werd be kend dat een medewerker van oud-premier Simitis, lid van de so cialistische Pasok, een miljoen eu ro ontving. Toen de pers daarover berichtte, haastte de man zich te verklaren dat alles in de partijkas was gestort. Natuurlijk had hij daarover niets verteld aan de top van de Pasok. Dus gaan partijlei der Papandreou en andere promi nenten vrijuit, voorlopig althans. Ook bij de regerende partij Nieu we Democratie druppelde het toen het euro's regende. Zo werd het kantoor van minister van Bui tenlandse Zaken Dora Bakoyian prachtig ingericht op kosten van Siemens. Hetzelfde gebeurde met de werkstek van een parlements lid. Toen de pers erachter kwam, losten beiden dit op door alsnog te betalen voor het gratis verkre gen huisraad. Zo in de trant van, 'sorry, foutje, zal ik nooit meer doen'. Na enkele jaren van voorwerk be gon justitie deze week een gerech telijk opsporingsonderzoek tegen 'onbekenden' wegens corruptie. Tot nu toe is 1,5 miljoen euro ge traceerd van de Siemensmiljoe- nen. Nog ruim 98 miljoen te gaan dus. Het omkoopschandaal leidt tot er gernis bij de kiezers, die klagen over het leven dat alsmaar duur der wordt. Zo behoren de energie prijzen tot de hoogste in Europa. Per 1 juli zijn de prijzen met zeven procent gestegen en per 1 januari 2009 is nog een verhoging aange- 'Een kilo tomaten is in Griekenland bijna drie keer zo duur als in Nederland' kondigd. Zijn dagelijkse levensbe hoeften als brood en drinkwater in flessen relatief goedkoop, voor het overige zijn levensmiddelen ronduit duur. Is een kilo tomaten dezer dagen in Nederland voor 79 cent te koop, in Griekenland leg je daar twee euro voor neer. Vorige week werd bekend dat een op de vijf Grieken onder de armoede grens leeft (Nederland 1 op de 10). Bovendien neemt de inflatie toe. Koren op de molen van de GSEE, de grootste vakbond van het land, die voor de minima een extraatje van 1000 euro eist plus een brand stoftoeslag van 800 euro. Minister van Financiën Jorgos Alogoskoufis liet weten die eisen niet in te willi gen. Hij wil wel een gebaar ma ken. De armsten krijgen via onder steuningsprojecten geld uit een nieuw sociaal fonds, zo wordt be loofd. Daarin wordt dit jaar 500 miljoen euro gestort en vanaf 2010 jaarlijks twee miljard. Allemaal mooie plannen, maar de armen hebben er nog geen cent van ge zien. Minister Alogoskoufis be- kloeg zich er vorige week over dat zijn collega-minister nog geen pro jecten hebben ingediend om de minima bij te staan. Kortom een staaltje van politieke machteloos heid. Reden voor de vakbeweging om nog meer kracht bij te zetten aan de eisen tot compensatie voor alle minima. De kiezers hebben het intussen he lemaal gehad met de politiek, zo blijkt uit onderzoeken. Dat besef fen ook de grote partijen, de rege rende ND en de oppositionele Pasok. Beide vrezen voor de afreke ning. Zelfs wordt gesproken over het opheffen van deze groeperin gen. In de Griekse pers wordt de omko pingsaffaire aangeduid als Neme sis, een anagram van Siemens. Maar dan ook een naam waar drei ging van uitgaat. Nemesis is in de Griekse mythologie de godin van de wraak. En wraak willen de kie zers. Ze kunnen die nemen door massaal hun toevlucht te zoeken bij uiterst links of uiterst rechts. Samenstelling parlement Centrumrechtse regeringspartij Nea Dimokratia (152 zetels); Sociaal-democratische partij Pasok (102 zetels); s- Communistische partij KKE (22); Linkse partij Syriza (14) en Extreemrechtse partij Laos (10). LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Onderstroom 2 Onderstroom, lieve mensen, leg de klemtoon eens op de laatste let tergreep. Dan ontstaat een beeld van spanning, die in de eerste edi tie van de nieuwe festival-formule duidelijk aanwezig was. Alleen al de drie unieke locatieproducties waren Vlissingen waardig. Kenne lijk is iedereen vergeten, dat ook het Straatfestival in 1979 begon als de veranderde formule van de zo'n kleine 20 jaar daarvoor door de Stichting Culturele Gemeen schap 2-jaarlijks georganiseerde amateurmanifestaties, de 'Loopings' in het helaas gesloopte Scheldekwartier. Ook die formule was uitgekauwd en smeekte om vernieuwing! Onder de bezielende leiding van de beide Overdamme- tjes (eerst Geert, later Klaas) is het Straatfestival tenslotte uitgegroeid en geliefd geworden. Als een stelle tje knullen in een ver land gaan balletje-trappen veranderen stra ten en etalages in een oranjezee, een festival in eigen stad is alleen maar gekanker waard. Frank, hou vol, bouw uit. Heel veel succes toe gewenst! Chris Verheul oud-voorzitter Uit in Vlissingen Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Hezbollah (slot) In welke richting briefschrijver Jan de Vaan zijn vaantje waait, is alom bekend PZC 3/07). De brief van mevr. van der Hart, is mij dan ook uit het hart gegrepen. (3/07) Dat er honderden Palestijnse dorpen zijn weggevaagd door de Israëli, dat er een vier miljoen Palestijnse vluch telingen zijn, dat er acht duizend Palestijnen verkommeren in Israë lische gevangenissen, dat zijn alle maal 'zielige verhalen'! Het 'landje pik' dat 'het uitverkoren volk' nog iedere dag 'speelt' is uiteraard een sprookje! Kent de briefschrijver de achtergrond van de bulldozer affai re van vorige week? Deze Palestijn had voor zijn gezin een huis ge bouwd in Oost Jeruzalem, op hun eigen grondgebied nota bene, vol gens de Israëli's zonder vergun ning! Hij kreeg daarom een boete van 30.000 euro. De Israëlische ne derzettingen echter komen daar als paddestoelen uit de grond! Daarom ging hij 'door het lint'! Waren onze verzetsstrijders tegen de Duitse bezetter ook lafharti- gen? Tjerk Westerterp Populierenlaan 3, Middelburg Mossels en milieu Met verbazing nam ik kennis van de mening van Peter Louws in de Veerse gemeenteraad dat dankzij de milieuclubs we nu nog mosse len kunnen eten. Mijn vader was een van de eerste voorvechters voor een open Oosterschelde en als opgroeiende mens heb ik dat gevecht van zeer nabij meege maakt. in het begin was er nog he lemaal geen milieubeweging en de toenmalige Studiegroep Ooster schelde en later ook de Actiegroep Oosterschelde (uit Yerseke) wer den voor een groot deel door de schelpdiersector financieel uit de brand geholpen. Het hele gevecht voor een open Oosterschelde is een gezamenlijke strijd van alle be langhebbenden geweest. En dat zijn dus de latere milieubeweging, de zeilers en de vissers. De milieu beweging zou zich op dit moment de ogen uit de kop moeten scha men voor wat ze de mosselsector aandoen. Zonder die sector was er geen (half)open Oosterschelde en was waarschijnlijk de Waddenzee als volgende opgeofferd. J.P Loeff Kaai 43, Veere Ontpoldering 2 Wederom is Zeeland verraden door de liegende en draaiende re geringspartijen. Nadat ze eerst in de Tweede Kamer een toneelstuk je opvoerden gebeurde dat 8 juli in de senaat. Ondanks hun bezwaren tegen ontpolderen lieten deze par tijen hun verzet snel varen toen minister Verburg (staatssecretaris Huizinga had al vakantie) hen een verhaaltje vertelde over alternatie ven en een telefoontje met Kris Peeters. Het kabinet gered, nog al le kans op een mooi baantje voor J.P in Europa en Zeeland onder wa ter. Peeters heeft telefonisch wat aardigs gezegd en de alternatieven van Nijpels moeten voldoen aan dezelfde Brusselse regels waar de commissie Maljaers zijn tanden op stuk beet maar nu is alles anders en gaat u vooral rustig slapen. Het was een misselijk makende verto ning daar in Den Haag op 8 juli 2008. Gert-Jan Minderhoud Leen Evertsestraat 15, Oudelande. Loonmatiging Ik hoor het lan Peter nóg zeggen. 'Na het zuur komt het zoet'. Het lijkt er meer op dat hij ons pro beerde te vertellen. 'Voor jullie het zuur en voor ons het zoet'. Het kabinet begon de rit met eerst 100 dagen ons land te doorkruisen om te luisteren naar het volk. Vol gens mij hebben ze uit hun neus lopen eten en moeten ze naar de oorarts. Het resultaat: Loonmati ging, idiote belasting - en milieu maatregelen en bezuinigen, bezui nigen en nog eens bezuinigen. Ik wil daar graag een bezuiniging aan toevoegen. Loon naar prestatie voor alle politici. Dat zal een forse bezuiniging opleveren ook kan er dan direct even gesneden worden in de riante wachtgeldregelingen, pensioenvoorzieningen en ver voersvoorzieningen van deze lie den. Ik denk dat er na hun, even eens riante, zomerreces dan onge veer de helft al geen zin meer heeft om terug te komen. Maar dit is natuurlijk een utopie. We hoe ven zelfs niet eens te hopen dat dit kabinet valt want bij elk volgend kabinet, van welke kleur ook, zal het niet anders gaan. Voor werkelij ke verandering is méér nodig. Ben Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee. ABP-pensioenen Volgens de ABP-woordvoerder (PZC 8/07) zijn de ABP-pensioe nen in 2004 tot en met 2006 niet geheel geïndexeerd, 'maar dat heb ben we in 2007 in een klap kun nen repareren'. Het geheugen speelt hem parten. In werkelijk heid was er ook in 2007 geen volle dige indexatie. Pas in 2008 werd weer volledig geïndexeerd. Voor een goed begrip: de 'reparatie' be tekent niet dat de kortingen in 2004 t/m 2007 zijn gecompen seerd. De gepensioneerde blijft zit ten met een (cumulatieve) korting in die jaren van bijna 5 procent van het pensioen van één jaar. S.P. van der Zee Spanjaardstraat 46, Middelburg BT W-tarief Vanaf 2011 wil de Europese com missie tal van diensten en goede ren overhevelen van het hoge naar het lage BTW-tarief (PZC 08-07). Voor Nederland een verlaging van 13 procent. Genoemd worden o.a producten voor persoonlijke hygië ne, zoals luiers en maandverband. Dan weet ik er nog een paar: zeep shampoo, tandpasta, deodorant. Valt een koelkast er ook niet on der? En wat te denken van sokken, shorts of strings. Dan kom ik met een bij wasmachines en wasmidde len, maar dat zal wel niet de bedoe ling zijn van de heren in Brussel. Dat zou de schatkisten teveel sche len. Goedkopere pampers zijn voor velen mooi meegenomen. John Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlisisngen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11