Zeeland 'Ontpolderen niet altijd uitsluiten' Natuurherstel mag ook buiten Westerschelde Celstraf geëist wegens oplichting Executieverkoop Be\astingdienst Excursie naar centrale Doel Kunstveiling in Grote Kerk Veere PZC Dinsdag 8 juli 2008 27 Jaap Ventevogel weg als voorzitter van stichting De Levende Delta. door Rinus Antonisse vussiNGEN - Jaap Ventevogel, scheidend voorzitter van stichting De Levende Delta, rekent zich tot de rekkelijken. „Ik ben niet tegen elke vorm van ontpolderen. Als je een mooi plan hebt met een duide lijke regionale economische plus, moet het mogelijk zijn iets te doen. Voorbeelden zijn Waterdu- nen en Perkpolder." Maar ontpolderen voor alleen de natuur is voor hem even taboe als voor de stichting die hij 2,5 jaar voorzat. Ventevogel vertrekt om dat hij het voorzitterschap niet wil combineren met een nieuwe job als onafhankelijk voorzitter van de stichting Centrum voor Communi catie over Water, Klimaat 8c Ruim te (CCW). Tijdens zijn bewind stond het ont polderen aan de Westerschelde centraal bij de stichting. Op initia tief van Ventevogel werd een alter natief geboden: onderzuigen (ver lagen) van het Verdronken Land van Saeftinge, zodat daar weer in plaats van toenemende verruiging, waardevolle jonge getijdennatuur een kans krijgt. Ook werd De Le vende Delta serieus genomen als overlegpartner. „We zijn geen ac tiegroep, maar een club die wil meedenken over oplossingen." Buitendijks is in de Westerschelde en een stukje erbuiten veel meer te halen dan tot nu toe is aangeno men, stelt Ventevogel. Hij gaat er van uit dat de commissie Nijpels dan met alternatieven komt voor het door de Vlaamse en Neder landse regeringen afgesproken ont polderen van de Hedwigepolder. Volgens hem is sprake van een een zijdige nadruk op uitbreidingsplan- 'Een mooi plan met een regionale economische impuls moet mogelijk zijn' nen voor natuur. „Dat en het ge doe rond ontpolderen en de mos selen heeft ervoor gezorgd dat met name de agrarische sector de hak ken in het zand zet. Er is afgelo pen tijd iets misgegaan in de com municatie, er wringt wat in de sa menleving." Hij vindt dat er in elk geval een eind moet komen aan wat hij noemt 'de bureaucratie van de natuurjongens'. Als voorzitter van het CCW blijft Ventevogel zich met Zeeland bezig houden. De club wil het belang van een goed waterbeleid en de ve le kansen die dat biedt, bij het pu bliek promoten. Onderdeel is een watercentrum, waarvoor Neeltje Jans een prima plek is. In nauwe samenwerking met het Kennis Net werk Delta Water werkt het CCW hieraan. Ventevogel: „Laten zien waartoe de watersector in staat is, met de nadruk op onze deltatech nologie." Een opvolger bij De Le vende Delta is er nog niet. Jaap Ventevogel VEERE - Het Middelburgs Veilinghuis van A.l. Verhage houdt vandaag om 14 uur een kunst- en antiekveiling in de Grote Kerk in Veere. De aangeboden stukken zijn vanochtend nog te bekijken tussen 10.00 en 11.30 uur. Er komen ruim vijfhonderd kavels onder de hamer, waaronder schilderijen van onder anderen Reimond Kimpe, Herman Grobe, P.G. Vertin en Bram van Velde, maar ook bijvoorbeeld sieraden en klokken. Op de foto een vroege Kimpe uit 1931. Het doek moet tussen de 4000 en 5000 euro opbrengen. foto Ruben Oreel DEN HAAG - Tegen een 6i-jarige in woner van Kloosterzande is giste ren bij het Haagse gerechtshof we gens oplichting een celstraf van t6 maanden geëist. Ook wil de hof- aanklager dat de man twee gedu peerden 80.000 euro vergoedt. Het gerechtshof hoorde gisteren een van de slachtoffers als getuige. De 66-jarige Belg vertelde hoe hij samen met twee anderen werd ver leid geld in een Amerikaanse bv te Op dinsdag 8 juli 2008 om 14.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van R. Schouten en J.C.J. Schouten- Broekman wonende te St. Jansteen. Vrijheer 17. Te koop wordt aangeboden: een personenauto merk Renault type Espace RN 2.2i kent. HZ-TD-66 bj. 1994 kleur groen. Een personenauto merk Seat type Marbella Special kent. ZF-95-XH bj. 1991 kleur blauw. steken. Zelf zou hij als verkooplei der de wereld gaan rondreizen om de producten aan de man te breng en. „Ik ben echter nooit de lucht ingegaan", zei de man beteuterd. De rechtszaak over de vermeende oplichtingpraktijken, die in 1996 en 1997 zouden hebben plaats ge had, sleept al jaren. De Klooster- zandezandenaar wordt ervan be schuldigd dat hij vijf slachtoffers met een glad verhaal over enorme De plaats van verkoop is St. Jansteen, Vrijheer 17. Bezichtiging vanaf 13.45 uur. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Zuidwest/kantoor Terneuzen, Rosegracht 1. Voor inlichtingen tel 0115-681485 of 06-18607336. De belastingdeurwaarder belast met de exe cutie. winsten kapitalen uit de zakken heeft geklopt. De man is vijf jaar geleden door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot een cel straf van anderhalf jaar. In hoger beroep kreeg hij door het Haagse gerechtshof dezelfde straf opge legd. Dit vonnis sneuvelde echter bij de Hoge Raad omdat de bewijs voering ontoereikend was. Het ge rechtshof kreeg een nieuwe kans. Uitspraak over twee weken. HULST - Stichting Welzijn Hulst houdt dinsdag 26 augustus een be zoek aan de kerncentrale in Doel, in het kader van 'Zomertijd 55+'. Deelnemers moeten met eigen ver voer naar Doel. Ter afsluiting wordt door Electrabel een drankje aangeboden. De kosten bedragen twee euro per deelnemer. Aanmel den is noodzakelijk voor 22 juli bij de Stichting Welzijn Hulst. Europese regels bieden volgens minister ruimte voor maatregelen elders door Rinus Antonisse DEN HAAG - Als er goede ecologi sche argumenten zijn, mogen maatregelen voor natuurherstel Westerschelde ook buiten de ri vier worden genomen. De Europe se regels bieden daarvoor de ruim te. Minister Gerda Verburg (CDA, Landbouw en Natuur) schrijft dit in een brief aan de Eerste Kamer. Daarin licht ze de aangepaste taak opdracht van de commissie Nij pels toe. Die zoekt naar andere op lossingen voor het onder water zet ten van de Hedwigepolder bij Saef tinge. Vorige week zei Verburg in een de bat met de Eerste Kamer over de nieuwe Scheldeverdragen - waarin ontpoldering van de Hedwigepol der (en een deel van de Vlaamse Prosperpolder) en uitbreiding van Herstel en compensatie Natuurherstel staat in de Euro pese Vogel- en Habitatrichtlij nen. Het is verplicht om een gebied in 'goede staat van in standhouding' te brengen. Herstel in de Westerschelde is bepaald op 600 hectare, waar van 300 hectare door ontpolde ring van de Hedwige en uitbrei ding Zwin. Natuurherstel staat los van de derde verdieping. Natuurcompensatie is verplicht als door werkzaamheden - ver dieping, uitbreiding bedrijvig heid - schade ontstaat aan een gebied. Die wordt door de der de verdieping niet verwacht. het Zwin zijn opgenomen - al dat de commissie Nijpels van haar car te blanche' krijgt om alternatieven voor ontpoldering van de Hedwi gepolder te zoeken. Dat deed ze onder zware druk van de Senaat, waarin zich een meerderheid te gen ontpolderen aftekende. In haar brief legt Verburg uit wat ze daaronder verstaat: niet alleen zoeken in de Westerschelde, maar ook kijken naar alternatieven om herstel van het Scheldebekken el ders te verwezenlijken. De minis ter merkt op dat de Europese Vo gel- en Habitatrichtlijn - op grond waarvan Nederland verplicht is wat te doen aan de verslechterde natuurwaarden in de Westerschel de - de lidstaten vrij laat in de keus van maatregelen. Wel is het zo dat herstel doorgaans in het des betreffende gebied zelf, of in de di recte omgeving ervan, moet plaats vinden, aldus Verburg. De commissie Nijpels kan met ei gen voorstellen komen, maar mag ook voorstellen van derden overne men. De termijn waarbinnen men sen ideeën kunnen aandragen heeft Verburg verlengd tot 1 augus tus. De commissie moet vóór 1 no vember klaar zijn. Met haar carte blanche hoopt de minister de Eerste Kamer zover te krijgen dat vandaag de Scheldever dragen goedgekeurd worden. Dan is de weg vrij om op Zeeuws grondgebied met de derde verdie ping van de Westerschelde te be ginnen. In Vlaanderen wordt daar al sinds eind december vorig jaar aan gewerkt. 1^ Natuurherstel Westerschelde mag, als er goede ecologische ar gumenten zijn, ook elders buiten de rivier worden uitgevoerd, meldt minister Verburg van LNV. KLAVERBLAD ZEELAND HEEFT U ERVARINGEN RONDOM (HER)INDICATIE HUISHOUDELIJKE VERZORGING? MELD HET ONS. www.klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71