Zeeland Veel toeristen Pieterspolder is paradijs wachten eerst beter weer af Subsidie voor bedrijf dat mensen uit bijstand helpt Roep om rijtjes bomen in kale Koegorspolder Oefening 'Rondweg om Zaamslag-Veer' 22 Dinsdag 8 juli 2008 pzc Recron: ontbreken van slechtweervoorziening aan de kust is probleem. door Frank van Cooten RETRANCHEMENT - De kust van West-Zeeuws-Vlaanderen wordt door het slechte zomerweer weer eens met de neus op de feiten ge drukt. „Voor de toeristen die bij ons verblijven, is met dit slechte weer niets te doen. We hebben al leen Toversluis, verder niets. Dat is triest. We zijn de kip met de gou den eieren aan het slachten", zegt Floor Vriends van camping De Sandt Plaet, tevens voorzitter van de Recron. Directeur Nynke van der Ploeg van de VW meldde maandag dat Zeeuws-Vlaanderen nog lang niet vol zit. Vriends beaamt dat. „Het zuiden van het land is nu met va kantie. Vroeger leverde dat een ne gentig procent bezetting op. Dat is niet meer zo. Gelukkig hebben we de Duitsers en de gratis toeristen bus nog. Anders was het armoe troef Het is te hopen dat de zon snel gaat schijnen. Dat levert dan direct last minute boekingen op. Veel mensen wachten immers op beter weer alvorens te boeken." De Recron vindt het triest dat met het slechte zomerweer niets te beleven valt voor de toeristen aan de kust. De bezetting is in Zeeuws-Vlaanderen zeer mager. De langdurige procedures rondom de ontwikkeling van Cadzand-Bad tot een stijlvolle familiebadplaats bieden op korte termijn ook al geen soelaas voor de toerist. „Bres- kens is Cadzand voorbij gestreefd. Niets ten nadele van Breskens, maar dat is nu eenmaal zo." Vriends pleit voor een ander sys teem van toeristenbelasting. „Nu wordt alleen de verblijfstoerist be last. Dat is niet eerlijk. De dagtoe rist betaalt geen toeristenbelasting. Weliswaar wel parkeergeld, maar hij laat ook afval achter. Het oprui men van dit afval wordt onder meer via de toeristenbelasting be taald. Daarom pleit ik voor een rechtvaardiger systeem zodat ieder een gaat betalen." Vriends heeft nu overigens de in middels veelbesproken kraam Ro salie's Delicatesserie van Rosalie Spreen te gast. De kraam verhuist elke dag vanaf de Markt in Ret- ranchement naar het parkeerter rein van De Sandt Plaet omdat die 's nachts niet in het dorp mag staan. Slechts één dag in de week mag ze op het parkeerterrein za ken doen. Veel inwoners van Retranchement willen dat de kraam verhuist naar een andere plek. „Ik kan de inwo ners geen ongelijk geven. Onbegrij pelijk dat de gemeente daar toe stemming voor gegeven heeft. Het veerplein in Breskens is een veel betere plek voor de kraam. Bij de boot staat immers niets." hulst - De gemeente Hulst geeft werkgevers subsidie op de loonkos ten als ze een Hulstenaar met een bijstandsuitkering in dienst ne men. Onder het motto 'winst voor ieder een' draagt de gemeente op jaarba sis bij een werkweek van 36 uur 7.500 euro bij. Daar komt nog een bonus van 2.500 euro bovenop als de werknemer een half jaar in dienst is. Er geldt een proefperiode van een maand, in die maand behoudt de werknemer gewoon zijn uitkering. Na de proefperiode staat de ge meente ook in voor de volledige Nog geen week oud is het rookver bod in de horeca, maar ondanks de voorspellingen van rampspoed is het in het Vlissingse café drukker dan het lang is geweest. Buiten ro ken, afgewisseld met binnen drin ken, lijkt nu al uitgegroeid tot een attractie. Alleen de biljarters vin den het maar lastig. Roken deden ze altijd als de tegenstander aan Maanlandschap van paar maanden geleden nu al natuurgebiedje. door René Hoonhorst DRIEWEGEN - Nieuwe natuur? Ze hebben eerst een bos moeten kap pen om alle afzettingspaaltjes te kunnen maken! Boeren en buiten lui rondom Driewegen zagen eind vorig jaar met meer of minder af grijzen een perceel voormalige landbouwgrond in de Sint Pieters polder binnen de kortste keren ver anderen in een soort maanland schap. Bulldozers en graafmachi nes wierpen heuvels op en groe ven sleuven en poelen, die vervol gens werden afgezet met prikkel draad en palen. De 'groene jon gens' zouden er een hele kluif aan krijgen om daar natuur van te ma ken, was het gevoel in de polders tussen Hoofdplaat en Biervliet. Boswachter Marijke Lieman en op zichter Jos Kint van Staatsbosbe heer kunnen zich wel wat voorstel len bij de kritiek van het eerste uur. Toen De Dienst Landelijk Ge bied er nog machines liet rondrij den, was niet direct te zien dat de werkzaamheden pasten in 'een kwaliteitsimpuls voor het Natuur beleidsplan'. Ook nu is nog niet he lemaal voor ogen te halen dat ruim tien hectare Sint Pieterspol der verandert in ouderwets holle- bollig weiland met poelen en stru weel, omzoomd door knotwilgen. Een paradijsje voor kamsalaman- ders en - op termijn - boomkik kers, vleermuizen, patrijzen en steenuilen, middenin een groot schalig akkerbouwgebied. En ook voor een stuk of tien koeien, die op hun gemakje 'nostalgisch' kun nen grazen. „Het weiland ziet er over een jaar of tien ongeveer zo uit als een eeuw tot 150 jaar geleden. Door er koeien, dé landbouwhuisdieren, toch te laten grazen, hebben agra riërs er ook nog wat aan", betoogt Kint. Naast inheemse planten en dieren profiteert ook de plaatselij ke wandelaar van het nieuwe na tuurgebiedje, voegt Lieman er aan toe. „Ook omdat er koeien grazen, kun je niet echt door het gebied banjeren. Maar je kunt wel via een wandelpaadje door de landerijen om een groot deel van het natuur gebiedje heen lopen." De honderden paaltjes in de Sint Pieterspolder vallen al een stuk minder op sinds gras en struiken opschieten uit de grond. Het duurt nog wel wat jaren voor de paaltjes en het prikkeldraad defini tief kunnen worden verwijderd. De nieuwe planten en struiken krijgen de kans om goed wortel te schieten. De koeien mogen daar- 5® om voorlopig niet in de plantvak- ken komen. Maar binnen een jaar of tien is er tussen de omheinin gen van het ouderwetse boeren- weiland geen draad meer nodig. Dat het gebiedje uitgroeit tot een 'groene oase' in het grootschalige akkerbouwlandschap (het streef beeld van aanleggers en beheer ders) waarin het ligt, lijkt boswach ter en opzichter haalbaar. De zuid oostelijke punt van het gebiedje, dat tegen Driewegen aanligt, is al wat eerder ingericht. De eerste kamsalamanders hebben zich er al gevestigd en de meidoornhagen fungeren al als wegwijzers voor vleermuizen. De insecten die zich rond de poelen thuisvoelen, trek ken weer vogels en kleine zoogdie ren aan. Knotwilgen en struweel bieden meer vogels in de nabije toekomst schuil- en rustplaatsen. Zo als het in ontwikkeling zijnde natuurgebiedje achter de Wester- scheldedijk, bij schapenboerderij De Goede Hope, watervogels een rustplaats achter de dijk biedt, zal de Pieterspolder patrijzen, braam- sluipers, heggemussen, steenuilen en diverse soorten vleermuizen foerageer-, rust- en eventueel broedplaats bieden. Naast de kamsalamander kunnen ook kleine watersalamanders, brui ne kikkers en rugstreeppadden het gebiedje waarderen. W' iW» Natuurontwikkeling St Pieterspolder Opdrachtgever: Provincie Zeeland Projectmanagement: Informatie: Ot 13-237911 Directie: Buro Ruimte Groen - Borssele Uitvoering: de Feijter, Biervliet Beheer: Staatsbosbeheer Medegefinancierd door: Natuurcompensatieprogramma Westerscheide loonkosten in geval de werknemer ziek wordt. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat de gemeente een bijdrage in de kosten voor oplei dingen of bijscholing van de betref fende werknemer verleent. Uitgangspunt is wel, dat de werk gever de intentie heeft om het ar beidscontract ook zonder subsidie voort te zetten. Voor uitkeringsge rechtigden betekent de subsidie dat zij mogelijk eenvoudiger aan werk komen. Vanuit een uitke ringssituatie een baan zoeken is vaak lastig. De gemeente Hulst vindt elk uur dat minder aan uitke ring betaald moet worden winst. M sr; „MMMt In het natuurgebied zijn overal nog verse sporen van de aanleg te vinden, maar over een jaar of tien ziet het er ongeveer zo uit als een eeuw geleden. Tip? redactie@pzc.nl de beurt was. Nu vluchten ze na een mislukte bal meteen naar bui ten om een sigaret op te steken. En nu ook valt pas goed op hoe slecht die tegenstanders eigenlijk zijn. Grootmoedig klinkt het steeds van buiten: „Speel nog maar een keer hoor, je kunt wel wat oefening ge bruiken. door Conny van Gremberghe terneuzen - De stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) vindt dat de kale Koegorspolder voor zien moet worden met rijen ruwstammige inheemse bomen. Dat gegeven heeft de stichting in gebracht bij de totstandkoming van het herinrichtingplan voor de polder. Wethouder Co van Schaik heeft het idee overgenomen. Vol gens SLZ zorgen de bomenrijen niet alleen voor een groener beeld van de geïndustrialiseerde polder, ze vangen ook erg veel fijnstof af. Van Schaik: „Het voorstel van SLZ wordt meegenomen in het totaal plan voor de polder. Met het oog op de verdubbeling van de Trac- taatweg en andere nieuwe activitei ten in de polder hebben we ge zegd een goed plan te zullen ma ken voor de landschappelijke in richting van de polder. Tevens komt er een groene buffer tussen de dubbele Tractaatweg en de wo ningen aan de polderranden." De eerste planopzetten zijn bespro ken met de polderbewoners, de ZLTO en de natuurclubs. De vol gende stap in het proces is de ver werving van gronden. Dat kan door middel van verkoop maar ook met beheerscontracten. Voor de herinrichting is momenteel ze ven ton beschikbaar. Van Schaik wil de eerste jonge bomen vol gend jaar geplant zien. zaamslag - De bewoners van het buurtschap Zaamslag-Veer zijn de overlast van doorgaand verkeer meer dan zat. De krappe straatjes in het polderwijk kunnen de ver keersstromen naar Axel en Terneu zen amper aan. Veel weggebrui kers gebruiken het buurtschapje als sluikroute naar die steden. Net alleen de hoeveelheid verkeer, maar ook het feit dat er veel te hard gereden wordt, ergert de buurtbewoners. Dat is reden voor hoofdingeland Theo Buijsse om bij het dagelijks bestuur van her waterschap Zeeuws-Vlaanderen te pleiten voor maatregelen. Het liefst zou hij een rondweg om het buurtschap heen zien. Volgens het waterschapsbestuur ontbreken daarvoor echter de middelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66