Patiëntenstop om meer geld af te dwingen Duizenden kinderen met voet in spaken Reuzenlaarzen voor kamp Vierdaagse "geThuistopen Fel Pr0tóSt ANWB te§en heffin§ Loket voor klachten over vliegreizen PZC Dinsdag 8 juli 2008 5 NIJMEGEN - Op het militair kamp Heumensoord kamp vormen. Op Heumensoord verblijven tij- nement hebben zich ongeveer 45.000 wande- bij Nijmegen werden gistermiddag de reuzen- dens de Vierdaagse van Nijmegen circa 5300 mili- laars ingeschreven. Helm en laarzen wegen meer helm en -laarzen geplaatst die de entree van het tairen van 17 nationaliteiten. Voor het wandeleve- dan een ton. foto Vidiphoto/ANP ROTTERDAM - Bijna een kwart (22 procent) van de Nederlanders die nu een woning huren, zou die wo ning wel willen kopen. Dat blijkt uit onderzoek van USP Marketing Consultancy onder ruim 14.000 huurders. Op jaarbasis verkopen woningcorporaties gemiddeld 5750 woningen. Zij hebben in to taal ongeveer 2,5 miljoen wonin gen in hun bezit. Overigens wil 75 procent van de huurders gewoon blijven huren. Provinciale opcenten in de kilometerprijs is 'niet uit te leggen'. DEN HAAG - De ANWB heeft giste ren ongekend hard uitgehaald naar het kabinet en de Tweede Kamer vanwege het besluit over de kilo meterheffing. Het verrekenen van de provinciale opcenten in de kilometerprijs en de introductie van een nieuwe pro vinciale belasting zijn „onbegrijpe lijk" en „niet uit te leggen", zegt de ANWB. Doorgaans gebruikt de belangenor ganisatie, met bijna vier miljoen le den verreweg de grootste van het land, meer diplomatieke taal. De ANWB kondigt aan dat ze zich de komende maanden richting de politiek gaat inspannen om te be reiken dat automobilisten niet extra gaan betalen. Dat dreigt wel te gebeuren als het huidige kabinetsbesluit ongewij zigd wordt doorgevoerd, voorziet de ANWB. „De automobilist gaat volgens de rekenmodellen welis waar minder rijden door het invoe ren van de kilometerprijs maar zal per gereden kilometer meer moe ten betalen dan oorspronkelijk de bedoeling was", zegt de belan genorganisatie. „Ook het omslagpunt van het jaar- kilometrage, wanneer de automo bilist ten opzichte van de bestaan de situatie minder zal gaan beta len, komt daarmee lager te liggen", aldus de ANWB. Vooral drie- tot vijfjarigen achterop de fiets zijn slachtoffer. DEN HAAG - Jaarlijks raken 4400 kinderen gewond doordat ze met een voet tussen de spaken van een fiets terechtkomen. Elfhonderd van hen breken daarbij een onder been of enkel. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Veiligheid. Volgens de stichting kan een groot deel van die verwondingen wor den voorkomen als spaakbescher mers op de fiets worden gemon teerd. Consument en Veiligheid be gint een campagne om ouders be ter voor te lichten, omdat velen de risico's onderschatten. De meeste kinderen raken ge wond als ze achterop de fiets zit ten. Het zijn vooral kinderen tus sen de drie en vijf jaar van wie de benen zo lang zijn geworden dat ze voorbij de jasbeschermers ste ken, waardoor ze kans lopen tus sen de spaken te komen. Consument en Veiligheid begint komend jaar een campagne, om dat 'spaakbeknellingen' verant woordelijk zijn voor de helft van het totaal aantal verkeersongeluk ken met kinderen. „Terwijl de op lossing supersimpel is", zegt Ilja van Alten van de stichting. „Veel ouders denken dat een jas- beschermer voldoende is, maar daar gaat een voet zo doorheen. Een echte spaakbeschermer is gro ter en veel dikker." Begin volgend jaar wil de stichting ouders bij de aanschaf van een fietsstoeltje extra informatie geven en mogelijk ook via consultatiebu reaus gaan folderen. Jaarlijks raken 4400 kinderen ge- wond doordat ze met een voet tussen de spaken van een fiets komen. Elfhonderd van hen bre ken daarbij onderbeen of enkel. DEN HAAG - Vermoedelijk komt er volgend jaar een loket voor klach ten over vliegreizen. Is de klacht gegrond dan kan een schadevergoe ding worden uitbetaald. Consumentenbond en Barin - het samenwerkingsverband van vlieg maatschappijen die in Nederland actief zijn - zitten om de tafel om daar concrete afspraken over te ma ken. Lange vertragingen, annuleringen, overboekingen of andere serieuze problemen met vliegreizen kun nen bij een onafhankelijke com missie worden aangekaart, die bin dende uitspraken doet. Deze werkt onder de vleugels van de Stichting Geschillen Commissie. Onder dwang van wettelijke maat regelen moeten er voor 1 oktober afspraken komen over zo'n klach tenloket voor de luchtvaart, waar na de commissie in 2009 daadwer kelijk zou kunnen beginnen. Een patiëntenstop omdat de bodem van de geldkist in zicht is. Elke zomer grijpt een thuiszorgorganisatie wel naar dit noodmiddel. Tweede Kamerlid Agnes Wol- bert (PvdA) is boos. Het is volgens haar weer raak. „Thuiszorgorganisaties zaaien ten onrechte onrust." Dat gebeurt stan daard in de zomer wanneer met de komkommertijd publiciteit is gegarandeerd, constateert ze. Thuiszorg Groningen en Sensire, een organisatie in Overijssel en Gelderland, lieten dit weekeinde weten geen nieuwe cliënten meer aan te nemen omdat ze 'geen geld krijgen om aan de toenemende vraag naar verpleging en verzor ging te voldoen'. Mensen in Groningen, Overijssel en Gelderland zijn nu misschien ANALYSE door Floor Ligtvoet in paniek en denken dat ze geen hulp meer kunnen krijgen of hun hulp verliezen. En dat ze niet lan ger een verpleger thuis krijgen die het infuus kan vervangen. „Deze zorgen zijn niet terecht", bena drukt ze. Andere thuiszorgorgani saties kunnen namelijk wel ver pleegkundige zorg bieden. Nie mand hoeft in de kou te staan. Zelfs als andere thuiszorgorganisa ties de vraag niet kunnen opvan gen, dan heeft de Nationale Zorg autoriteit nog een potje om extra hulp te financieren, legt ze uit. Thuiszorgorganisaties die hun bud getten er te snel doorheen jagen, horen cliënten netjes door te ver wijzen naar organisaties die wel een verpleegkundige of verzorgen de kan langs sturen, vindt Wol- bert. „En geen stampij maken om zo over de ruggen van cliënten meer budget los te krijgen." De Maastrichtse hoogleraar Ge zondheidseconomie, Wim Groot, sluit evenmin uit dat sommige thuiszorgclubs bewust hun budget snel hebben opgemaakt en in het begin van het jaar expres extra cliënten hebben aangenomen. Nu klagen over te weinig geld kan stra tegisch gunstig zijn, legt hij uit. „Tachtig procent van het totale AWBZ-geld, zo'n zes a zeven mil jard, dat voor de thuiszorg wordt gereserveerd wordt aan het begin van het jaar uitgekeerd." De overige twintig procent wordt echter later in het jaar verdeeld over de organisaties die door te veel vraag in de knel raken: „Orga nisaties kunnen met een patiënten stop proberen hun marktaandeel te vergroten en een groter stuk van de taart opeisen." Er moet eerst maar eens worden uitge zocht of wel sprake is van een wer kelijk probleem, zegt hij. Volgens de Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie kun nen zorgkantoren met de brede verzameling van aanbieders de nieuwe klanten wel opvangen. Paniek is volstrekt onnodig, verze kert de NPCF. Direct geld uitkeren is gevaarlijk, aldus Groot: „Het nodigt organisa ties uit om hun budgetten zo snel mogelijk in het jaar op te maken en claims in te dienen." Volgens hem verwijzen thuiszorg organisaties cliënten lang niet al tijd automatisch door naar een an dere thuiszorgorganisatie die wel ruimte over heeft, maar zetten hen op de wachtlijst. De wachtlijst en de patiëntenzorg worden ver volgens gebruikt om de overheid onder druk te zetten en met meer geld over de brug te komen. „Kwa lijk, want zo dupeer je mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5