Waterschap peilt fietsbewegingen '^Vc Stel3.11 met voor zestig-kilometerplan Hakenkruizen schokken Alitjan Centrum Ouddorp op de schop 22 Dinsdag 8 juli 2008 pzc S Eén van de tellers op de Zuiddijk bij Dreischor. Meters op Zuiddijk Dreischor brengen verkeer in kaart. door Esme Soesman dreischor - Waterschap Zeeuwse Eilanden onderzoekt het aantal fietsbewegingen op de Zuiddijk bij Dreischor. De gegevens die dat op levert, worden gebruikt om tot een nieuw plan te komen over 6o-kilometerzones. Op de Zuiddijk (die al onder het 6o-kilometerregime valt) staan drie van de twaalf tellers die het waterschap heeft, opgesteld. Geme ten wordt hoeveel fietsers er pre cies op welke tijd langs komen. Ook overig verkeer wordt in kaart gebracht. Deze gegevens worden gebruikt bij het opstellen van een nieuw 'wensbeeld' over 6o-kilome- terzones, vertelt voorlichter San dra Minneboo van Waterschap Zeeuwse Eilanden. De verwach ting is dat eind dit jaar, wellicht be gin volgend jaar dat nieuwe plan op tafel ligt. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft - op Zeeuws grondgebied bo ven de Westerschelde - 2200 kilo meter weg in beheer. Tachtig pro cent van die wegen is inmiddels 6o-kilometerzone. Dat traject is in 1999 ingezet, met het oog op duur zaam veilig. Aan de 6o-kilometer- Gemeente trekt half miljoen uit voor herinrichtingsplan. door Piet Kleemans ouddorp - Als het aan het dage lijks bestuur van de gemeente Goedereede ligt gaat het centrum van de Goereese badplaats Oud- dorp fors op de schop. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor een half miljoen uit te trekken voor herinrichting van het hart van het dorp. Aan het herinrichtingsplan voor de Ring wordt alles bij elkaar al een half jaar gewerkt. De gemeen te acht de plannen nu rijp om te bespreken met politiek, bewoners van Ouddorp en de winkeliers. Bij Eigenaar: 'Ik hoop dat de inwoners een beetje alert willen zijn'. door Rob Paardekam HANSWEERT - Alitjan Ozcelik werd zondag gebeld. Dat hij maar beter even naar Hansweert kon komen. Om wat hij daar aantrof, is hij een dag later nog steeds boos. Op ver schillende verkeersborden en afzet- schilden zijn hakenkruizen gezet. „Dit is diep triest." Alitjan is de eigenaar van het gelijknamige bestratingsbedrijf uit Wemeldinge. Zijn mannen zijn momenteel aan het werk in Hansweert, waar ze be zones wordt echter nog steeds ge werkt. Zo wordt, in het geval van de Zuiddijk, bijvoorbeeld gekeken of er aanvullende maatregelen no dig zijn. Er kan zelfs besloten wor den het 6o-kilometerregime weer voor een maximum van 80 in te ruilen. Uitgangspunt van het wa terschap is dat alle wegen, met uit zondering van doorgaande wegen, Waterschap Zeeuwse Eilanden brengt het fïetsverkeer in kaart op de Zuiddijk bij Dreischor in verband met een nieuw plan voor 60-kilometerzones. het herinrichtingsplan gaat het vooral om het opnieuw opdelen van de beschikbare ruimte. Ge zocht is naar meer ruimte voor voetgangers en stallingsmogelijkhe den voor fietsen. De ruimte voor de auto is in de plannen beperkt. Het gebied blijft wel per auto bereikbaar. De auto kan naar binnen, maar alleen als gast. Parkeren kan, maar niet lan ger dan een half uur. De mogelijkheden voor terrassen worden uitgebreid. Voor het mu seum heeft het dagelijks gemeente bestuur sierstraatwerk in gedach ten in combinatie met bloembak ken. Ook op het programma staat het neerzetten van zitbanken en ander straatmeubilair. Voor wat be treft de openbare verlichting wil de gemeente zoveel mogelijk ge- stratingswerkzaamheden uitvoe ren. Een paar weken geleden werd hij al geconfronteerd met baldadig heid, maar afgelopen weekend zijn jongeren wat hem betreft te ver ge gaan. Alitjan weet zeker dat de haken kruizen te maken hebben met zijn allochtone achtergrond. „Die gas ten hebben natuurlijk de naam Alitjan zien staan, waarna ze dach ten 'dat zal wel een buitenlander wezen'. Dit doen ze echt niet bij Van der Straaten, hoor. En dat ter wijl mijn bedrijf net zo Zeeuws is als alle andere bedrijven. Dat geldt ook voor mijzelf Ik zit nota bene in de oranjevereniging." De bedrijfseigenaar wil een drin- foto Marijke Folkertsma uiteindelijk 60 kilometer moeten zijn. Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft twaalf tellers in het be zit, waarvan er nu drie zijn wegge zet op de Zuiddijk. Ook bij Koude- kerke en Kruiningen in de buurt wordt op dit moment gemeten. De tellers rouleren door de provin cie, na steeds - om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen - vier we ken op één stek te hebben gestaan. Er zijn twee redenen om te me ten, aldus Minneboo. Ofwel het schap wil meer informatie hebben ofwel er wordt over een bepaalde weg geklaagd. bruik maken van gevelarmaturen. Over de rijrichting in de Achter weg moet nog een beslissing geno men worden. De kosten van het project worden geraamd op ruim een half miljoen euro. Dat geld kan grotendeels worden geput uit de pot voor leefbaarheidsprojec ten. Het is de bedoeling dat het werk tijdens de zomer wordt afgerond waarna in augustus - direct na de herfstvakantie - met de uitvoering van de plannen kan worden be gonnen. In december wordt het werk vijf weken lang stilgelegd en tussen nieuwjaar en Pasen 2009 verder afgerond. Het herinrich tingsplan komt donderdag 8 juli aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie publieksza- ken. Verbouwing voor gehandicapte dochter stilgelegd door rechter. door David Duijnmayer zierikzee - Peter en Jacqueline Lefèvre begrijpen er helemaal niets van. De verbouwing van hun woning aan de Vondelingsplaat in Zierikzee, noodzakelijk om hun ge handicapte dochter thuis te kun nen verzorgen, is door de recht bank in Middelburg stilgelegd. Hun buurvrouw maakte bezwaar tegen de door de gemeente ver leende bouwvergunning. Zolang de bezwaarprocedure loopt, mo gen ze niks doen in huis. Dochter Joyce (11) is geboren met een dubbele hersenschors en heeft de zwaarste vorm van epilepsie. „Soms heeft ze wel drie, vier aan vallen op een dag", zegt Peter. „Ze is niet zindelijk, ze kan niet zelf standig eten en zit in een rolstoel. Ze heeft alle verzorging nodig die er is. Ze wordt steeds zwaarder, en haar de trap optillen gaat straks echt niet meer." Dus moet er een lift komen. En een extra badkamer, waar een rol stoel naar binnen kan en een lig bad waar ze ingetakeld kan wor den. „Joyce wordt te groot voor de douche die we nu hebben. Als ze daar een epileptische aanval krijgt, krijg je haar er niet meer uit." Als Peter en Jacqueline zelf ook nog ergens willen slapen, hebben ze extra ruimte nodig. Na vieren half jaar zoeken en overleg met de gemeente, bleek een uitbreiding de beste oplossing: op de begane grond en de eerste verdieping zou een aanbouw komen. „We hebben alle mogelijkheden bekeken", zegt Peter. „Verhuizen bleek geen optie, maar met de ruimte die we hier hadden was het onmogelijk voor Joyce om thuis te blijven wonen. Met de aan passingen die we nu zouden uit voeren, zou het huis geschikt zijn om haar ook als ze straks volwas sen is hier te blijven verzorgen." De gemeente verleende in januari de bouwvergunning en in mei be gonnen de werkzaamheden. De buurvrouw diende echter bezwaar in tegen de uitbouw op de eerste verdieping: die zou de lichtinval in haar tuin belemmeren en zodoen de de waarde van haar huis ver minderen. De rechtbank in Middel burg schortte op 5 juni de bouw vergunning op. Volgens de rechter waren de beleidsregels van de ge meente te onduidelijk, en de medi sche noodzaak voor de aanpassin gen zou onvoldoende aangetoond zijn. „Hoeveel bewijs wil je hebben?", vraagt Jacqueline zich wanhopig af „Alle experts zeggen dat het be ter voor Joyce is om thuis te blij ven wonen. En als deze verbou wing niet doorgaat, kan dat niet. Dan zal ze naar een AWBZ-instel ling moeten. Als dat gebeurt, is ze binnen de kortste tijd een kas plantje, dat weet ik zeker. De rech ter houdt blijkbaar wel rekening met de zon van de buurvrouw, maar niet met onze dochter." Afgelopen vrijdag kregen Peter en Jacqueline te horen dat ze ook geen verbouwingswerkzaamhe den mogen verrichten waar geen 'Als ze naar een AWBZ- instelling moet, is ze in de kortste tijd een kasplantje.' bouwvergunning voor nodig is. Binnenshuis verdergaan met de verbouwing zou volgens de rech ter de uitbreiding onontkoombaar maken. „Het komt er op neer dat ik geen schroefje meer in of uit mag draaien", zegt Peter. „Maar alles ligt er nu uit, de verwarming, de wc, de keuken. Het huis is op dit moment onbewoonbaar. Hoe kan een rechter me nou verbieden om in mijn eigen huis een keuken te plaatsen? Dit is voor ons echt on begrijpelijk." De uitspraak van de rechter betreft een voorlopige voorziening. Dat houdt in dat het een bindende uit spraak is, die geldt totdat een defi nitieve uitspraak is gedaan over de bezwaarprocedure. In hoger be roep gaan tegen een voorlopige voorziening is niet mogelijk. Deze week volgt een motivatie van de rechtbank. „We kunnen alleen maar afwach ten", zegt Peter. „We mogen niks in huis doen, en we mogen niet in hoger beroep. We staan met onze rug tegen de muur. Het is sowieso al zwaar om voor een gehandicap te dochter te zorgen, maar als je dan ook nog zo wordt tegenge werkt, ga je eraan onderdoor." De buurvrouw was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. gehaald. „Die zullen ze ergens an ders wel weer weggegooid heb ben", denkt Alitjan. „Maar we heb ben ze niet allemaal teruggevon den. En die dingen kosten toch tachtig euro per stuk." Met dit soort diefstallen heeft de Wemeldinger overigens wel vaker te maken gehad. „Vooral die bor den met zo'n rode rand en het ge tal vijftig erop zijn altijd heel popu lair", zegt hij. „Die hangen mensen dan in de tuin bij een familielid dat vijftig wordt." Toch valt dit wat Alitjan betreft in het niet in vergelijking met de ha kenkruizen. „Dat is gewoon be schamend. Ik vraag me af of de mensen die dit doen wel weten wat het betekent. Ik hoop dat de inwoners van Hansweert vanaf nu een beetje alert willen zijn, zodat dit nooit meer gebeurt." Alitjan heeft aangifte gedaan bij de politie. Alitjan Ozcelik toont verkeersborden en afzetschilden waarop hakenkruizen zijn gezet. „Dit is diep triest." foto Dirk Jan Cjeltema gende oproep doen aan de inwo- nen houden. Want behalve het te- ners van Hansweert. Of ze hun kenen van de hakenkruizen is er kroost een beetje in de gaten kun- ook een aantal afzetschilden weg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56