Zeeland PZCI21 Verpauperde loswallen wacht sloop Bijzondere tentoonstelling van Zeeuws Model Collectief Oosterland krijgt verdeelstation SCHOUWEN-DUfVELAND 29 27 Aanpak hard rijden succesvol ïïmmmÊ Oefening Biologisch rozen kweken is een uitdaging Dinsdag 8 juli 2008 Jaap Ventevogel weg als voorzitter van De Levende Delta Tip? redzzee@pzc.nl Dijk Grevelingendam over lengte van vier kilometer op de schop. door Piet Kleemans BRUINISSE - De twee loswallen in de Oostkophaven aan de Grevelin gendam bij Bruinisse worden vol gend jaar in het kader van het pro ject dijkverbetering Grevelingen dam gesloopt. De loswallen wor den al een tijdje niet meer ge bruikt en zijn verpauperd. Dat was voor projectteam Kosmos van dijkbeheerder Rijkswaterstaat aanleiding om de in onbruik ge raakte voorzieningen voor te dra gen voor sloop. De loswallen zijn overgedragen aan projectbureau zeeweringen dat zich bezighoudt met de verbetering van de dijken in Zeeland. Met mosselvissers die bij de Oost kophaven mosselpercelen in ge bruik hebben is afgesproken dat er wel een afmeermogelijkheid voor een door hen gebruikt drijvend ponton blijft. Bij de verdere uit werking van de plannen worden, verzekert woordvoerder van het projectbureau Anneke McGovern, de vissers én andere belanghebben den zoveel mogelijk betrokken. In totaal gaat volgend jaar een bijna vier kilometer lang dijktra- ject aan de Grevelingendam op de schop. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de steenbekleding van de dijk ter plaatse volgens de normen anno 2008 te licht is en vervangen moet worden door zwaardere. Dat karwei neemt naar verwachting ze ker enkele maanden in beslag. De bij recreanten populaire dijk blijft gedurende de werkzaamheden ge woon bereikbaar en hetzelfde geldt voor het strandje bij het Gre- velingenrestaurant. Fietsverkeer wordt omgeleid. De routes voor het werkverkeer moeten nog uitgeknobbeld wor den, maar enige (verkeers)overlast is volgens McGovern onontkoom baar. Elders op Schouwen-Duiveland wordt hard gewerkt aan dijkverbe tering. Het werk aan de dijk bij WW De twee loswallen aan de Oost- kophaven bij Bruinisse worden waarschijnlijk gesloopt. De in onbruik geraakte voorzieningen zijn verpauperd. Schelphoek Oost is inmiddels her vat. In verband met de rust van de vogels in de Weversinlaag mocht daar pas na 1 juli worden begon nen met het dijkversterkingswerk. Ook in de Bruinissepolder bij Brui nisse wordt gewerkt. Daar wordt een dijkvak van vier kilometer lengte aangepakt. Tot nu toe verlo pen de werkzaamheden volgens McGovern zonder noemenswaardi ge problemen. Het werk aan de Grevelingendam begint naar verwachting april vol gend jaar. Oktober 2009 moet het werk afgerond zijn. BURGH - Geen muur van het Burgh- se - toch al intiem aanvoelende - kerkje is kaal gebleven. In onder meer houtskool, aquarel en pot lood gevat, trekt een parade van mensen aan de bezoeker van het kerkgebouw voorbij. Soms slechts een gezicht, dan weer een compleet lijf. Vervat in een enkele lijn danwel een gedetail leerd kleurenpalet. „In deze ruim te zijn heel wat wondertjes te zien", vat Christiaan Keulemans de expositie van het Zeeuws Mo del Collectief samen. In meerdere opzichten is de ten toonstelling die tot en met 26 juli in de kerk van Burgh is te zien bij zonder te noemen. Het is de eerste keer dat het zeker vijftien jaar oude - in Dreischor werkende - collectief in gezamenlijkheid naar buiten treedt. Ook bijzonder is dat de hervorm de gemeente in Burgh daartoe de ruimte biedt. De combinatie lijkt een gouden. Mooi, intrigerend en ambachtelijk werk in een gebouw dat sowieso al de moeite van een bezoekje waard is. En zich ook prima voor puur intiem werk leent. Met uitzondering van de zonda gen 13 en 20 juli (van 13.30 tot 16.30 uur) is de kerk dagelijks geo pend. WISSENKERKE - Tegen te hard rij den valt iets te doen. Het bewijs is geleverd op Noord-Beveland. Veel minder automobilisten lappen de maximumsnelheid van dertig kilo meter per uur aan hun laars. De verkeerspolitie Zeeland en de gemeente Noord-Beveland zijn vo rig jaar rond deze tijd aan de slag gegaan. Klachten van dorpsbewo ners over te hoge snelheden waren de aanleiding. Er is doelgericht ac tie gevoerd. Weggebruikers zijn eerst geïnformeerd. Vervolgens zijn ze door de politie 'staande' ge houden en tot slot volgden boetes. Met succes. Nog maar één van de tien reed aan het einde van de campagne harder dan veertig kilo meter per uur in 30-km-zones, te gen aanvankelijk vijf van de tien. Groeiende vraag naar energie noopt tot maatregelen. door Piet Kleemans OOSTERLAND - In Oosterland wordt - mits landschappelijk goed ingepast - een hoogspanningsver deelstation gebouwd. Dat is nodig in verband met de groeiende vraag naar energie. Dat staat in een brief van het Schouwen-Duivelandse college van burgemeester en wet houders aan de gemeenteraadsffac- ties. Het is de bedoeling dat het nieuwe verdeelstation gebouwd wordt op een perceel aan de Maatje Haring Jobsweg. Het verdeelstation moet het bestaande - en nu zwaar belas te - hoogspanningsverdeelstation in Zierikzee gaan ontlasten. Daar bij gaat het er niet alleen om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag naar energie, maar ook om teruglevering van de warmte krachtkoppeling van de tuinbouw kassen aan het verdeelstation mo gelijk te maken. Om energieverlies door transport over langere afstand zoveel moge lijk te voorkomen is het nodig het nieuwe verdeelstation zo dicht mo gelijk bij die kassen te bouwen. Ei genlijk is de bouw van het verdeel station aan de Jobsweg in strijd met het bestemmingsplan voor Om het hoogspanningsverdeel- station in Zierikzee te ontlasten wordt - hoewel in strijd met het bestemmingsplan - in Oosterland een verdeelstation gebouwd. dat gebied, maar toch wil de ge meente de bouw van de nieuwe voorziening mogelijk maken. In het omgevingsplan voor de kas sen is geregeld dat de kassen uitge breid kunnen worden. Door het nieuwe verdeelstation tot die uit breiding te rekenen kan vrijstelling voor de bouw verleend worden. De kassen mogen alleen uitbrei den als ze landschappelijk goed in gepast worden en aan die plannen wordt nog gewerkt. Het verdeelsta tion kan meeliften op die plannen. Hoewel het beleidsmatig allemaal geregeld is zijn de kassen nog niet daadwerkelijk uitgebreid en daar wil de gemeente voor wat betreft het nieuwe verdeelstatioin ook niet op wachten. Wanneer de bouw begint is nog niet bekend. Tip? redactie@pzc.nl Nog geen week oud is het rook verbod in de horeca, maar on danks de voorspellingen van rampspoed is het in het Vlissing- se café drukker dan het lang is geweest. Buiten roken, afgewis seld met binnen drinken, lijkt nu al uitgegroeid tot een attractie. Alleen de biljarters vinden het maar lastig. Roken deden ze al tijd als de tegenstander aan de beurt was. Nu vluchten ze na een mislukte bal meteen naar buiten om een sigaret op te ste ken. En nu ook valt pas goed op hoe slecht die tegenstanders ei genlijk zijn. Grootmoedig klinkt het steeds van buiten: „Speel nog maar een keer hoor, je kunt wel wat oefening gebruiken." Werk van Sonja Toebes (links) en Hil Maase. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55