School wil alleen in schooltijd opvoeden Meerpersoonscel blijft Ouders crimineel, kind vaak ook Beter en scherper zien? de kijkkamer Boze boeren blokkeren provinciehuis 4 Dinsdag 8 juli 2008 pzc LELYSTAD - Ongeveer vijftien boze boeren hebben gisteren de ingang van het provinciehuis in Lelystad geblokkeerd. Ze zijn boos over een besluit dat de provincie nam over natuurgebied Oostvaarderswold. De provincie wil een 2000 hectare groot natuurgebied aanleggen tussen de Oostvaarders- plassen, Lelystad, Almere en Zeewolde. Voor de nieuwe natuur moeten boe renbedrijven wijken. foto Rick Nederstigt/ANP AMSTERDAM - Jonge kinderen van wie de ouders met de politie in aanraking komen, lopen meer risi co zelf ook ooit verdachte te wor den. Volgens gegevens die het Cen traal Bureau voor Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte, heeft het meer invloed op een kind als de moeder verdacht is geweest van een misdrijf dan wanneer het om een verdachte vader gaat. In 2005 was één op de acht jongeren tus sen de 18 en 22 jaar ooit verdachte geweest van een misdrijf. Elf pro cent van jongeren met ouders die nog nooit ergens verdacht van wa ren geweest, zijn zelf verdacht. Van degenen die een verdachte va der hadden, kwam bijna 24 pro cent zelf ooit met de politie in aan raking. Bij een verdachte moeder ging dik 32 procent ooit de fout in. Planbureau peilt bereidheid extra taken onder schoolbesturen. den haag - Ouders moeten de ver antwoordelijkheid voor hun kinde ren niet afschuiven op de school. Scholen willen best bijdragen aan de opvoeding van leerlingen, maar dan wel in de les en niet bij het ge zin thuis. Dat blijkt uit een onderzoeksrap port van het Sociaal Cultureel Plan bureau (SCP), dat vandaag ver schijnt. Voor het onderzoek is vijfhonderd schoolbesturen gevraagd in hoever re de school volgens hen mag wor den belast met extra taken als kin deropvang, gezond eten of verstan dig surfgedrag op internet. Een overgrote meerderheid vindt dat hier onder schooltijd aandacht aan moet worden besteed, zolang lera ren niet overbelast raken en er vol doende budget is. Slechts een der Staatssecretaris wil celcapaciteit flexibel in kunnen blijven zetten. den haag - Staatssecretaris Neba- hat Albayrak (Justitie) blijft meer dere gevangenen in één cel plaat sen, ook nu er geen tekort aan cel len meer is. Ze verwerpt de kritiek van een van haar adviesraden dat de kans groot is dat gedetineerden ten onrechte in een meerpersoons- cel belanden. Albayrak beschouwt het gebruik van meerpersoonscellen als een re guliere en volwaardige vorm van detentie. Het is volgens haar nodig om de celcapaciteit flexibel te kun nen inzetten en om gedetineerden zoveel mogelijk te kunnen plaat- Minder vet, suiker en zout in voedsel den haag - Fabrikanten van voe dingsmiddelen doen minder zout, verzadigd vet en suiker in hun pro ducten. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Ik Kies Bewust, waarin wetenschappers, supermarkten, fa brikanten en cateraars samenwer ken. Unilever meldde de stichting dat het 100 ton minder zout nodig had voor Cup-a-soup. Door rood rijden komt crimineel duur te staan amsterdam - Een bon voor door rood rijden, is een 30-jarige Am sterdammer duur komen te staan. De politie doorzocht zijn huurau to en vond 150.000 euro cash, vijf tien mobiele telefoons en marihua na. Thuis vond de politie tientallen ki lo's hasj en wiet. Omdat de man een baan had waar hij 1900 euro per maand verdiende, nam de poli tie al zijn spullen in beslag. de van de schoolbesturen ziet het zitten om opvoedings- en gezins ondersteuning te geven. De mees te vinden dat een taak voor andere instanties. Het streven van het kabinet om van schoolgaande kinderen goede burgers te maken, slaat aan onder schoolbestuurders. Zo vinden bijna alle ondervraagden dat kinde ren op school normen en waarden moet worden bijgebracht. Maat schappelijke stages en projecten zijn iets minder populair: een der de vindt dat de school daar niet voor hoeft te zorgen. Schoolbesturen zijn het minst te spreken over de buitenschoolse op vang. Het overblijven tussen de middag acht ruim 70 procent nog wel een taak voor de school, maar [Rn Scholen willen ouders helpen met de opvoeding, maar dan al leen tijdens schooluren. Op het platteland houden scholen zich liever met hun kerntaken bezig. sen in de regio waar de vervolging plaatsvindt of waar ze na hun de tentie terugkeren. Ongeveer 1.500 cellen zijn op dit moment geschikt om er twee tot zes mensen in te plaatsen. Bij volle dig gebruik bieden ze plaats aan 4.200 gedetineerden. Meerpersoonscellen zijn in 2004 ingevoerd als noodmaatregel we gens cellentekort. Het huidige kabi net wil geld besparen door het aan tal meerpersoonscellen fors uit te breiden. De Raad voor de Straf rechtstoepassing en Jeugdbescher ming stelde eerder dit jaar in een kritisch rapport dat gevangenen te makkelijk en te snel met anderen in één cel worden geplaatst. Dat levert spanningen op. Veel ge detineerden voelen zich onveilig Deel arme AOW'ers vraagt geen bijstand AMSTERDAM - Ongeveer een derde van de arme gepensioneerden met een onvolledige AOW maakt ten onrechte geen gebruik van aanvul lende bijstand. Dat is beduidend la ger dan gedacht. Uit een onder zoek dat het Sociaal en Cultureel Planbureau vorig jaar uitbracht, werd het niet-gebruik van bijstand door 65-plussers met een AOW- gat nog op 70 procent geschat. Waterleverancier mag wanbetaler niet afsluiten heerlen - Water is een mensen recht, dus mag de levering daarvan niet afgesloten worden. Dat heeft de kantonrechter bepaald in een rechtszaak tussen de Waterleiding maatschappij Limburg (WML) en een wanbetaler uit Heerlen. Des kundigen verwachten dat het be drijf in beroep gaat. Gevreesd wordt dat meer rekeningen onbe taald blijven als afsluiten helemaal niet wordt toegestaan. de opvang voor en na schooltijd ziet slechts een vijfde zitten. Kanttekening is dat schoolbestuur ders de vragenlijst invulden vóór 1 september 2007, het moment dat zij verplicht werden om buiten schoolse opvang aan te bieden. „Wellicht dat de besturen er nu an ders over denken", stelt SCP-on- derzoeker Monique Turkenburg. De besturen van grote scholenge meenschappen en openbare scho len vinden dat in hun onderwijs moet worden ingespeeld op maat schappelijke vraagstukken. Op klei ne protestants-christelijke en rooms-katholieke scholen ('eenpit- ters' - schoolbestuur met één school) houdt men zich liever aan de kerntaken. „De grootste scho len bevinden zich in de Randstad, waar de maatschappelijke proble men het grootst zijn. Op het platte land vind je juist de eenpitters en die zitten veel minder te wachten op al die toeters en bellen", aldus Turkenburg. en sommigen krijgen te maken met agressie en seksuele intimida tie, aldus de Raad. De staatssecretaris verwerpt de kri tiek, zo heeft ze gisteren in een reactie aan de Tweede Kamer ge schreven. Ze wijst erop dat via een screeningsprocedure wordt be paald of iemand geschikt is om de cel met anderen te delen. De ge vangenisdirecteur kijkt daarbij naar de gezondheidstoestand, de achtergrond van het gepleegde de lict en eventuele verslavings- of ge dragsproblemen. Nebahat Albayrak, staatssecreta- ris van Justitie, beschouwt het ge bruik van meerpersoonscellen als een reguliere en volwaardige vorm van detentie. Onderzoek naar de wave in voetbalstadion ROTTERDAM - Ongeveer 50.000 Feyenoord-supporters werken op 19 juli in de Kuip mee aan het grootste wetenschappelijke experi ment in de wereld tot nu toe. Een hoogleraar transportfysica krijgt daar de gelegenheid de wave te on derzoeken op overeenkomsten met natuurkundige golven. De wa ve zal drie keer door het publiek gaan. Seksuele voorlichting allochtoon op YouTube den HAAG - Het kabinet wil de sek suele gezondheid van allochtonen verbeteren. Daarvoor komen korte voorlichtingvideo's over seks op YouTube en voorlichting op ver schillende sociale websites. Uit on derzoek blijkt dat allochtonen meer problemen rond seksualiteit ondervinden. Bij Surinaamse en Antilliaanse jongeren komen va ker seksueel overdraagbare ziektes en tienerzwangerschappen voor. Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS I.Scription® Sègeersstraat Middelburg 0118-674004 PETER ZES HET AAAVirg. EEveLijlC Ht-T STA«T /N IÊT, Hè?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4