Een koe die net Hockey met een handicap 'Transportsector hoeft niet meteen te vrezen voor files op de snelweg' 22 Dinsdag 8 juli 2008 PZC Cursus flamencodans voor beginners goes - Danseres Cindy Begthel geeft van 23 tot en met 27 juli een workshop flamencodans voor be ginners en half-gevorderden in Bal letstudio Free in Goes. Begthel studeerde aan de Dansaca- demie van Arnhem en Amor de Dios in Madrid. De lessen zijn doordeweeks in de avonduren en in het weekeinde in de middag uren. Een gitarist begeleidt alle les sen. Inschrijven kan via: begthel@hetnet.nl of 06-15485187. Zeeuws jongenskoor geeft zomerconcerten goes - Het befaamde jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool geeft deze zomer op zeven dinsdagoch tenden een concert in de Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes. Het eerste optreden is vandaag, de laatste in de serie is dinsdag 12 augustus. Het jongens koor brengt zowel geestelijke als wereldlijke liederen ten gehore. De toeristische concerten in Goes be ginnen alle dinsdagochtenden om Twintigste nachtmarkt op Grote Markt Goes goes - De nachtmarkt beleeft vrij dagavond in Goes een jubileum. Het festijn wordt voor de twintig ste keer gehouden. Tegen de zestig 'stille' marktkooplui hebben toege zegd te komen. Tien standwerkers uit Nederland en België die luid ruchtiger hun spullen aan de man brengen, zijn ook van de partij. De Goese nachtmarkt, die is te vin den op de Grote Markt, begint vrij dagavond om acht uur en duurt tot half één 's nachts. Kunst in de Polder op Middenhof bij Rilland rilland - Zeventien kunstenaars doen mee aan het eerste lustrum van Kunst in de Polder aan de Mid denhof 31 bij Rilland. Organisato ren Klaus en Loes Müller hebben exposanten bij elkaar gebracht die de afgelopen vier jaar kunstwer ken hebben getoond, onder wie Frans Kegels en Reinhard Schregar- dus. Nieuw is keramiste Margret Hjalmars uit IJsland. De expositie is tot en met 13 juli dagelijks geo pend van 11.00 tot 17.00 uur. Amusefietstocht op Noord-Beveland wissenkerke - Op Noord-Beve- land kan morgen vanaf 12.00 uur de derde amusefietstocht worden verreden. Deelname kost vijftien euro, dit is inclusief vijf amusebon nen ter waarde van 35 euro. Voor dat bedrag kunnen fietsers onder weg bij horecabedrijven terecht voor amuses, allerlei hapjes. De voorverkoop is bij VW-kantoren op Walcheren en Noord-Beveland én bij de veertien deelnemende ondernemers. Organist uit Dordrecht geeft concert in Goes goes - Cor Ardesch, vaste organist in de Onze Lieve Vrouwekerk in Dordrecht, geeft woensdagavond 16 juli een orgelconcert in de Gro te Kerk in Goes. Ardesch brengt een programma ten gehore dat bestaat uit werken van Johann Sebastian Bach en Hu- go Distier. Daarnaast voert hij inte graal de orgelsonate van Edward Elgar uit en speelt hij een orgelim provisatie. Het concert begint om 20.00 uur. Beoogde afsluiting van N664 dwingt straks wel tot verbreding A58. door Frank Balkenende goes - De transportsector hoeft niet bang te zijn dat de A58 met een dichtslibt als over vier jaar de N664 (de provinciale weg tussen Goes en 's-Heer Arendskerke) wordt afgesloten voor verkeer naar en van het Sloegebied en de Wes- terscheldetunnel. Dat laat een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland weten. Volgens hem is er tot 2020 geen vuiltje aan de lucht, afgezien van het recreatieverkeer in de zomer dat soms tot forse pieken leidt. Tot 2020 kan de A58 echter het (licht) groeiende verkeer verwerken, ook al komen er bij Heinkenszand (Drieweg) en Goes (ziekenhuis) twee nieuwe aansluitingen op de snelweg. Rijkswaterstaat erkent wel dat in de toekomst maatregelen nodig zijn op het weggedeelte tussen Goes en Heinkenszand. „Daarom zijn we ook van plan dat deel van de A58 zesbaans te maken. In die zin hebben we oor voor de argu menten van de transportsector." Transport en Logistiek Nederland en EVO, de organisatie van verla ders en ontvangers, zonden on langs brandbrieven naar de provin cie en de gemeenten Goes en Bor- sele over de knip in de N664, die onderdeel uitmaakt van het plan voor de verbreding van de Sloe- weg. Zij voorzien files op de A58 als al het vrachtverkeer daarover heen moet. De provincie, beide gemeenten en andere betrokken instanties willen de verbreding van de Sloeweg aan grijpen om meteen een einde te maken aan het sluipverkeer op de Pfl Afsluiting van de N664 naar en van het Sloegebied en de tunnel leidt op korte termijn niet tot fi les op de A58. Op termijn moet die wel zesbaans worden. N664. Veel vrachtwagenchauffeurs naar en van de tunnel en het Sloe gebied rijden over de interlokale weg, omdat ze denken dat ze zo tijd besparen of omdat hun naviga tiesysteem aangeeft dat dit de kort ste route is. Dat leidt tot overlast voor aanwonenden, van wie een deel zich heeft verenigd in de Ac tiegroep Knip N254 Nu (de N254 heet tegenwoordig N664). In de praktijk blijkt de A58 nauwe lijks een omweg. Bovendien is uit onderzoek van de Stuurgroep Bre de Verkeersvisie Zuid-Beveland ge bleken dat intensiever gebruik van de snelweg zorgt voor een betere verkeersdoorstroming in het hart van Zuid-Beveland, sluipverkeer (ook door de Poel) vermindert, het milieu minder wordt belast en de veiligheid van fietsers op secun daire wegen verbetert, omdat er minder verkeer over komt. Enige punt van discussie nu: wie betaalt de A58-aansluiting bij Goes en wie betaalt straks mee aan de verbre ding van het stuk snelweg? Ongelukken in de rundveesector komen hoogst zelden voor. door Lilian Dominicus GOES - Een koe die een mens aan valt, het gebeurt hoogst zelden. Maar het kan wel, zeker als een koe net moeder is geworden. Dat was het geval bij het ongeluk van zaterdagochtend op een rundvee houderij in Wolphaartsdijk. Een opmerkelijk bericht in de krant van maandag: de 67-jarige boer belandde met meerdere bot breuken en gekneusde ribben in het ziekenhuis, nadat één van zijn koeien hem aanviel. Het dier bleek een week geleden te zijn bevallen van een kalfje. Een vakantiekracht kwam met een schep tussenbeide, meldt een politiewoordvoerster gis teren. Volgens haar heeft bij de politie Zeeland niemand eerder van een dergelijk incident gehoord. „Maar het kan natuurlijk wel dat zoiets vaker voorkomt zonder dat er poli tie, ambulance of brandweer aan te pas komt", zegt ze. Het is een zeldzaamheid, maar het komt inderdaad wel eens voor, weet rundveehouder Frans de Kok uit Lewedorp. „Vooral na een be valling kan een koe agressief zijn en dat geldt in het bijzonder voor bepaalde rassen. Ze beschermt haar kalfje en laat zelfs mensen die ze beter kent niet altijd meer bij haar. Na een week of drie, vier wordt dat minder. Ik vermoed dat de boer het kalf heeft willen oor merken. Dat is het meest kritieke moment, omdat het moet gebeu ren als het kalfje pas geboren is. Als je het later doet, worden ze te snel en kom je er niet meer zo maar bij. Maar als het kalfje een kik geeft, kan de moeder fel reage ren", aldus De Kok. 'Puur moederinstinct', noemt die renarts Wim Verboom uit Kapelle het. „Ik stap ook niet zomaar de stal van een pas bevallen koe bin nen. Dat laat ik de boer doen, die kent het dier beter. Als het kalfje behandeld moet worden, is het verstandig om de moeder even vast te zetten. Maar dat kan niet al tijd en overal. Het is geen schering en inslag in de sector, maar onge lukken gebeuren wel. Deze man heeft wel veel pech gehad." Vooral bepaalde rassen kunnen agressiever zijn dan andere, zegt rundveehouder Frans de Kok. 1 „Dan heb je het over de blonde d'Aquitaine of limousine, Franse rundveesoorten. In enkele natuur- gebieden mogen ze daarom niet meer rondlopen. Wij beheren stukken natuur van Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumen ten. Ik werk graag met Hereford^ die zijn vriendelijker, geschikter." Fred Schenk, districtsbeheerdel Zuid van Stichting Het Zeeuwsi Landschap, dat op verscheiden' plekken in Zeeland runderen laaj grazen als een vorm van natuurb, 'Een dier van een kilo of zeshonderd schuif je niet zomaar opzij' heer, is het niet helemaal eens met De Kok. „In West-Zeeuws-Vlaan- deren lopen limousinekoeien, ove rigens in een deel dat niet-toegan- kelijk is voor mensen. Die komen uit je hand eten als het moet. Je hebt er wel die agressiever zijn, maar dat hangt af van het fokpro- gramma van de veehouder. De re den dat een koe mensen aanvalt, blijft bescherming. Dat is volko men te begrijpen." Iedereen die te maken heeft met runderen moet zich ervan bewust zijn dat het enorm grote dieren zijn, vindt Schenk. „Ik zeg niet dat die man er zelf schuld aan heeft hoor, maar een dier van een kilo of zeshonderd schuif je niet zo maar opzij. Eén misstap van een koe en je hebt een gebroken teen", aldus Schenk. Tips voor wandelaars 1 - Laat dieren in een natuurge bied met rust. - Benader of voeder de runde ren niet. Hou honden aan de lijn. Loop met een boog van tien a twintig meter om een kudde heen. Zorg dat je niet door een kop pel koe-kaif heen loopt. Neem een stok mee om even tuele agressieve runderen te kunnen verdrijven. k Wandel nooit alleen; mochten er onverhoopt problemen ont staan, dan kan de ander probe ren het dier af te leiden. Blijf vooral alert. De kinderen die meedoen aan de les rolstoelhockey tijdens het SMWO zo- merspektakel vinden het spel moeilijker dan gedacht, foto Dirk-Jan Gjeltema Valide kinderen maken in Goes kennis met rolstoelsport. door Gijs Kamphuis GOES - In de gymzaal van Brede School de Goese Polder galmt het van de enthousiaste kinderstem men tijdens het uur rolstoelhoc key. Het rijden in een rolstoel, het onder controle brengen van een hockeybal en die nog afspelen ook, blijkt voor de vijftien valide deelnemers moeilijker dan ge dacht. En dat zorgt voor soms ha chelijke situaties. De drie leraren van Sportclub Ge handicapten Beveland (SGB) heb ben de handen vol aan het uitleg gen van het spel en het voorko men van ongelukken. Dat laatste is tijdens het afsluitende partijtje ze ker nodig, want het gaat er fana tiek aan toe. Het rolstoelhockey is onderdeel van het gisteren begonnen zomer- spektakel met als thema Olym pische Spelen. Stichting Maat schappelijk Werk en Welzijn Oos- terschelderegio (SMWO) heeft het evenement opgezet. Tot donder dag zijn er voor jong en oud activi teiten gepland. Op deze eerste dag zijn er al meer kinderen dan vorig jaar binnen ko men lopen. Iets dat de organisatie tevreden stemt. Coördinator Frans de Visser vindt vooral de hoge op komst bij het rolstoelhockey verras send. „Dit onderdeel was een beet je een gok, maar het pakt goed uit. Er zijn eigenlijk rolstoelen te wei nig." Inge Caljouw van de SGB heeft de les gegeven met twee col lega-hockeyers. Ze is minder ver rast over de hoge opkomst. „Kinde ren zien wel eens iemand in een rolstoel zitten. Nu kunnen ze zelf ervaren hoe het is en een nieuwe sport leren." Damiën van twaalf is één van de deelnemers. Hij heeft het partijtje verloren en baalt er van. „Het is moeilijk om alles tegelijk te doen. Ik vind dit wel leuk hoor, maar ei genlijk ga ik liever voetballen." Het rolstoelhockey is onderdeel van het zomerspektakel in de Goese Polder dat SMWO elk jaar houdt. Thema dit jaar: Olympi sche Spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46