over geweld door politie Een nacht zitten na schietspelletje in eigen tuin Vakantieplann PZC 'HET MIDDELBURGS Te ferm Minister Klink in Middelburg Zeven tieners bij ongeluk Sluiskil HEDEN ANTIEKVEILING Grote Kerk Veere Aanvang 14.00 uur o.a. fraaie schilderijen, meubelen, juwelen, grafiek, sieraden Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I COMMENTAAR De politie is niet voor niets uitgerust met wapenstok, pepperspray en dienstwapen. Dienders moeten adequaat kunnen optreden als de veiligheid van burgers of agenten in gevaar is. Het gebeurt echter wel eens dat de politie iets te snel naar de wapenstok grijpt. Dat is niet zo verwonderlijk, want het betreft immers vaak situaties waarbij omstanders en agenten risico lopen. Het is wel zaak dat het optreden van de politie achteraf kan worden getoetst, want geen enkele instantie verdient een vrijbrief voor het gebruik van geweld. Daarin is voorzien, want de officier van justitie toetst elk ferm optreden van de politie. Heeft - bezien met de wijsheid van achteraf- de politie te stevig opgetreden, dan volgen excuses en in een enkel geval een vergoeding. Dat laatste blijkt overigens niet vanzelfsprekend, zo leert een rondgang langs Zeeuwse strafrechtadvocaten. Het komt regelmatig voor dat de politie de uitkering traineert. Nog verontrustender is dat niet in alle lagen van de politie bekend is dat er kritiek is op het optreden bij aanhoudingen. Dat toont aan dat het hoog tijd is dat de politie het oor te luister legt bij strafrechtadvocaten. MIDDELBURG - Minister Ab Klink van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (CDA) spreekt donderdag in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg. De bijeenkomst van de CDA-Statenfractie gaat over de Zeeuwse ziekenhuis- en ambulan cezorg. Klink vertelt over de spanning tus sen kwaliteit en bereikbaarheid van de zorg. Daarna is er een pa neldiscussie. In het panel zitten CDA-Tweede Kamerleden Ad Kop- pejan en Jan de Vries, CDA-Staten- lid Patricia de Milliano, burgemees ter Rob van der Zwaag van Veere en specialisten van de ziekenhui zen. De bijeenkomst begint om 17.00 uur en is voor iedereen toeganke lijk. Aanmelden is niet nodig. PZC Dinsdag 8 juli 2008 3 door Raymond de Frel SLUISKIL - Bij het dodelijk ongeluk op de Langeweg in Sluiskil waren zondagavond zeven tieners uit Zeeuws-Vlaanderen betrokken. Een vijftienjarig meisje uit de ge meente Terneuzen overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Zij was passagier op een brom fiets, die werd bestuurd door een zestienjarig meisje uit Sas van Gent. De bromfietster hield aan de aanrijding met een personenauto een gebroken duim en bekkenfrac tuur over. De auto werd bestuurd door een negentien jaar jonge man uit de ge meente Terneuzen. Hij vervoerde vier inzittenden: een veertienjari ge, zestienjarige en twee personen van negentien jaar oud. Zij zijn al lemaal afkomstig uit de gemeente Terneuzen. Een van de negentienjarigen hield aan het ongeluk een gebroken been over. Het letsel van de an dere betrokkenen is nog niet be kend. De automobilist verleende geen voorrang aan de bromfietsbestuur ster op het kruispunt Langeweg/ Oude Bontepolderstraat. Zeeuwse advocaten menen dat de politie vaak onnodig gewelddadig en intimiderend optreet bij het aanhouden van mensen. 'Veelal zijn die mensen bereid vrijwillig naar een politiebureau te komen.' foto Cynthia Boll/ANP Twee jongens van veertien en vijftien jaar uit Zeeuws-Vlaanderen speelden in de achtertuin met een zogeheten viskata- pult. Het schiettuig wordt normaal gesproken gebruikt om voerballen ver over het water te schieten. Hengelaars gebruiken deze methode vooral bij de vangst van karpers en witvis. De pubers zoeken het met hun spel in knikkers en blikjes, die ze van de kliko proberen af te schieten. Een bozige buurman neemt aanstoot aan de schutters en belt de politie. Die komt, neemt de jongens mee en houdt hen een nacht vast in de cel. „Daar moet bij gezegd worden", merkt hun ad vocaat op, „dat het gezien de nogal woeste reac tie van de buurman ook een beetje ter bescher ming was dat ze een hele nacht zijn vastgehou den, maar dan nog... Het Openbaar Ministerie komt vervolgens toch nog met een transactie- voorstel van twintig uur werkstraf. Dat hebben we dus niet geaccepteerd." De zaak is vervolgens voor de kinderrechter verschenen. De rechter was het met de raadslie den eens dat de jongens met een 'nachtje zit ten' zwaar genoeg waren gestraft. De advocaat: „Ok, een viskatapult mocht niet, maar verder hadden ze absoluut geen kwade opzet in gedachten. En het gebeurde notabene in de eigen achtertuin! Dit valt onder dispro portioneel handelen van het Openbaar Mi nisterie. Laat voor dit soort akkefietjes toch alsjeblieft de oude veldwachter weer terug keren, die even langsgaat bij die jongens en stevig bromt dat ze dat niet meer moeten doen. Volgens mij was het 'vroeger' eerder regel dan uitzondering, dat een agent bij kattekwaad even aan de deur kwam om een praatje te maken. Waarom kan dat nu niet meer?" De wegen van justitie zijn wel vaker on doorgrondelijk, haalt de advocaat (die in dit verband liever niet met naam en toenaam genoemd wil worden) een andere zaak aan. Een minderjarige cliënt van hem werd voor het stelen van een bromfiets veroordeeld tot zestig uur werkstraf Als meerderjarige ging hij even later opnieuw in de fout. „Dan verwacht je dat de straf voor hem wel flink uit de klau wen zal lopen. Maar wat denk je? Veertig uur...!" Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice lees vind leef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3