Cholet: de eerste echte afspraak Rabobank pakt Posthuma zijn tijdritten niet af Tour d' Demonstranten houden koplopers op PZC Dinsdag 8 juli 2008 3 5 Tourfavorieten maken zich op voor simpele rit tegen de klok. door Ad Pertijs nantes - De tijdrit van vanmiddag in en tond Cholet is de eerste echte onderlinge 'afspraak' van de Tourfavorieten. In de voorbe reiding op de ronde riep de chro- norit in de Vendée weinig vragen op. „Het viel me vandaag op dat ik kennelijk een van de weinigen ben die het parkoers vooraf verkend heeft", zegt Stef Clement, de num mer drie van het WK tijdrijden. „Cadel Evans kwam me vanoch tend nog even vragen hoe het par koers erbij lag." Voor Clement en zijn ploeg Bouy- gues Telecom is de race tegen de klok voor groot belang. Voor zijn ploeg in feite meer dan voor de renner. „Het is de streek van het team. Daar zijn wij thuis. Zelf kom ik met het oog op de Olympische Spelen liever wat later in top vorm." Stef Clement is samen met Tho mas Dekker aangewezen voor die wedstrijd. Bij acuut vormverlies zegt bondscoach Egon van Kessel Joost Posthuma achter de hand te hebben. Daar gaat Clement niet van uit. „Ongeacht hoe goed of slecht mijn conditie het afgelopen seizoen ook was, de tijdritten die ik reed waren altijd goed." De renner uit Breda traint meer dan ooit op zijn tijdritfiets. „Zo vaak dat ik me ondertussen beter thuis voel op die speciale fiets dan op mijn gewone koersfiets." De topfavorieten voor de Tour gaan er vanuit dat ze zich ook zonder meer thuis voelen op het parkoers van vandaag. „Het steekt niet moeilijk in elkaar en gezien de lengte van 30 kilometer hoef je Stef Clement heeft zich als een van de weinigen het parkoers van de tijdrit verkend. Vele ande ren hebben aan het rondeboek genoeg. de race ook niet echt in te delen. Je kunt steeds voluit gaan", leest Rabobank-ploegleider Erik Breu- kink uit het koersboek. Hij verkent het parkoers vanochtend met kop man Denis Mentsjov. „Eerder was niet nodig." Bij Silence hadden ze Evans wel graag voor de Tour een kijkje laten nemen in Cholet. „Maar door een knieblessure is het daar niet van ge komen. Het herstel van de knie was belangrijker dan de verken ning. Zo moeilijk is de tijdrit im mers niet", zegt teambaas Mare Sergeant. De eerste wielrenner start om 11.02 uur, de laatste iets voor 17.00 uur. nantes - Tourdirecteur Christian Prudhomme doet, geholpen door een politiecordon, zijn best om de wielrenners voorbij een groep demon stranten te laten komen. Die hielden de vier kop lopers op zo'n 50 kilometer voor de finish tegen, maar na een snelle bemiddelling van Prudhomme konden de vluchters hun rit voortzetten. Het pe loton, dat om zo'n twee minuten achterstand reed, kon nagenoeg ongehinderd langs de protes tactie rijden. Waartegen er precies gedemonstreerd werd, was niet duidelijk. Op het verloop van de koers had de actie geen directe invloed. De koplopers ble ven uit de greep van het peloton. foto Christophe Ena/EPA Op de overige dagen moet hij zich kunnen wegcijferen. door Harm Vonk nantes - Joost Posthuma had voor de dag van gisteren een wens: een relatief rustig dagje Tour. Maar door het tijdverlies van kopman Denis Mentsjov draaide het voor hem uit op beulswerk in de groep die de achtervolging inzette op Alejandro Valverde. Terwijl Posthuma met het oog op de tijdrit van vandaag zijn rust best had kunnen gebruiken. „Het ploegbelang rijmt niet met mijn ei gen belang, maar met een schuin oog kijk ik toch naar de tijdrit", zei de 27-jarige tijdritspecialist van Ra bobank, die vandaag na 29,5 kilo- Rabobank-knecht Joost Posthu ma mag tijdens de tijdritten vol uit gaan, maar verder moet hij tij dens de Tour in dienst rijden van kopman Denis Mentsjov. meter rond Cholet gokt op een plek bij de snelste tien. Meespringen met ontsnappingen doet Rabo niet; alles, maar dan ook alles, is gericht op het eind klassement van Denis Mentsjov. Daar verandert de dag van giste ren niks aan. En Posthuma's be lang is niet meteen dat van Mentsjov: als tijdrijder mikt Post huma op een plek bij de beste tien, maar daar koopt de Rus niets voor. „Maar ik rij de tijdrit gewoon volle bak. Ik heb het nog nooit an ders gedaan en zou ook niet weten hoe ik me zou moeten inhouden voor een tijdrit." Inhouden met het oog op het hel pen van Mentsjov heeft ook wei nig zin, volgens ploegleider Erik Dekker. Het zou Posthuma's mo raal bovendien negatief kunnen beïnvloeden. „Het zou vreemd zijn als we tegen Joost zouden zeg gen: 'Hier, we hebben een gewone fiets voor je klaargezet'. De tijdrit is loost zijn ding, dat moet je hem niet afpakken. We geven hem niet 0 de opdracht om rustig aan te doen omdat hij Denis de komende tijd bij moet staan." Bovendien is Posthuma met een behoorlijke tijdrit van belang voor zijn kopman, denkt Dekker. „De tussentijden van Joost kunnen een goed referentiepunt zijn voor Denis." Posthuma legt zich met ge mak neer bij de 'ondankbare' rol van wegbereider voor Mentsjov. „Met een kopman als Mentsjov is het logisch dat het eindklassement het belangrijkste is waarvoor je als ploeg strijdt. Bovendien zijn deze afspraken al ver van tevoren ge maakt. Maar dat weerhoudt mij er niet van om voluit voor een top-tienklassering te gaan. In de Tour van 2005 en 2006 heb ik ook steeds rond die plek gereden en in de Ronde van Spanje werd ik vo rig jaar achtste. Tijdrijden is een van mijn specialiteiten: ook mijn naam en mijn eer staan een beetje op het spel." Vandaar ook dat de winnaar van de Driedaagse van De Panne en de Ronde van Luxemburg gisteren werd opgenomen in de voorselec tie van de olympische ploeg. Bondscoach Egon van Kessel gaf een van de twee startbewijzen op de tijdrit aan Stef Clement, vanwe ge diens derde plaats op het WK. Posthuma strijdt samen met Tho mas Dekker om het tweede ticket. „Maar de Spelen zijn nog ver weg, zeker als je in de Tour zit. Op dit moment is het niet echt mogelijk om een hectische wedstrijd als de Tour te rijden en tegelijk de Spe len in je achterhoofd te hebben." Dat johan van der Velde zich niets meer herinnert van de ritzeges van Bert Oosterbosch in Saint-Malo en Nantes (de start en fmishplaatsen van gisteren) zegt niets over de prestaties van de atleet. Meer aan de hoeveel heid overwinningen die zijn ploeg in die Tour de France boekte: in 1980 won TI-Raleigh er maar liefst elf. „Elke avond champagne? Niet eens, maar er was wel vaak een hoera-stemming. Echt, we won nen bijna om beurten", kijkt Van der Velde terug. De Brabander won zelf niet, maar werd in 1980 twaalfde en beste jongere. „Win nen werd zo vanzelfsprekend: als we een keer niet wonnen, vroegen we ons af hoe dat nou kon. Het liep gewoon. En in 1980 liep het héél erg goed." Van der Velde weet het zeker: zo'n succesvolle tijd komt niet meer terug. Net als Oosterbosch nooit meer terugkomt. Het in Eindhoven geboren supertalent dat in totaal drie Touretappes won, werd slechts 32 jaar. Op 18 augustus 1989 kwam er na een acute hartstilstand een einde aan zijn leven. Van der Velde weet die dag nog wel: „Ik reed bij Carrera, zat aan het Gardameer toen josé belde... Zo jong nog. Kijk, ieder een gaat dood, maar het liefst niet zo snel mogelijk." Van der Velde, die in Rijsbergen woonde, en de in Oudenbosch woonachtige Oosterbosch waren meer dan collega's, meer dan streekgenoten: vrienden waren ze. Als renner snapte Van der Velde niet veel van Oosterboschpassie: tijdrijden. Die discipline lag Van der Velde juist niet. „Wat kon die man ontzettend hard fietsen. Het was verschrikkelijk. Hij bewoog nauwelijks, maar hard dat ie gm" Zó zouden mensen Bert Ooster bosch moeten herinneren, denkt johan van der Velde wel eens. „Bert was iemand met een ge bruiksaanwijzing. Kijk, hij had een bepaalde kleur haar en dus ook gif in z'n sodemieter. Eigen wijs, dat was-ie wel een beetje. Dat mocht ook best wel, want hij maakte het als wielrenner ook vaak af." Harm Vonk Tour de France FRANKRIJK hoogteverschil en moeilijkheidsgraad St-André- de-la-Marche ggm La Romagne 9,6m 29,Slem ANP bron afj), 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37